bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-06-2011, 03:43   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Milli Kültürün ve Milli Birliğin Korunmasında Türk Dilinin Önemi

Milli Kültürün ve Milli Birliğin Korunmasında Türk Dilinin Önemi

Türk Milli Kültürü Türklerin tarihi süreç içerisindeki toplumsal yapılarını dini iktisadi hayatlarını edebi kültür dil ve sanatlarını düşünce ve ahlak özelliklerini içerisine alan geniş bir konudur. Bu kadar geniş bir konuyu tüm ayrıntılarıyla ele almak oldukça zor bir iştir. Bu sebeple yazımızda Türk Milli Kültür'ünün önemli bir unsuru olarak Türk Dili üzerinde durulacaktır. Türk Dili'nin tercih edilişinin bir diğer sebebi ise dilin bir toplum için son derece önemli ve etkili bir araç olduğu gerçeğidir. Bize göre dilini kaybetmiş bir millet milli benliğini değerlerini özünü daha doğrusu her şeyini kaybetmiştir. Bir dil kullanılmazsa ortadan kalkar. Konuşulmayan yazılmayan bir dilin devam etmesi kuşaklar boyunca var olması söz konusu değildir.

Dil düşünmenin aracıdır. Düşünemeyen insanların fikir üretme gibi bir şansları yoktur. Dil ile düşünme arasındaki bu sıkı bağ milli hissin oluşmasında da etkilidir. Milli bir his ancak o milletin dili ile oluşturulabilir. Şöyle diyelim İngilizce konuşup fikirler ortaya koyarak bir Fransız milliyetçiliğinden söz edebilir misiniz? Tabi ki bu gülünç bir durum olur. Demek ki dil bir milletin milli duygularının oluşmasında bu duyguların geniş kitlelere yayılmasında birinci derecede önemlidir. Her millet ancak kendine özgü bir dil ile milli hislerini kuvvetlendirip yayabilir. Bu gerçeği gören büyük önderimiz ATATÜRK Türk Dili'ne son derece önem vermiş birçok yabancı kelimenin Türkçe karşılığını aramış Türkçe'ye hak ettiği değeri göstermiştir. Bugün matematikte kullandığımız birçok terim ATATÜRK'ün bizzat kendisinin ortaya koyduğu Türkçe kelimelerdir (örneğin; artı açı üçgen). Bu konuda ATATÜRK ve ona destek verenlerin yaptıkları tüm çalışmalar hep bir düşüncenin ürünüdür: Milli bilinci canlandırmak. Milli bilinç her şeyden önce dilin ayakta durması gelişmesi yabancı kelimelerden arındırılması ile mümkün olabilir. Tabi ki böyle bir milli bilinç sahibi olunabilmesi için de ortada bir milletin bulunması gerekir. Atatürkçülükte milletin tanımında dahi "dil birliği" esastır. Millet dil kültür ve ülkü birliği ile birbirine bağlı vatandaşların oluşturduğu siyasi ve toplumsal bir heyettir. Bu sebeple tüm Atatürkçülerin Türkçe'ye önem vermeleri bu konuya duyarlı olmaları gerekmektedir.

Tarih bize göstermiştir ki milli kültürünü kaybeden milletler daima "güçlü milli duygu"lara sahip olan milletlerin egemenliğine girmişlerdir. Başlangıçta da belirttiğimiz gibi madem ki dil milli kültürün ve milli kültür de bağımsızlığın temeli öyleyse bize düşen görev Türkçe'ye gereken önemi vermek; Türkçe konuşmaktan Türkçe yazmaktan gurur duymaktır. Atatürk dili milli kurumların en başta geleni sayıyor milli duygu düşünce ve yönelişin milli benlik ve şuurun milli dile bağlı olduğu üzerinde önemle duruyor uzun vadeli düşünülürse milli bağımsızlığın ancak Türk dili varoldukça dil bağımsız oldukça mümkün olacağı temelinden yürüyordu. Nasıl olabilir de Batılılaşmak uğruna güzel Türkçe'den vazgeçilebilir. Böyle bir Batılılaşmayı ne Mustafa Kemal ATATÜRK kabul ederdi ne de günümüzde herhangi bir Türk vatanseveri kabul edebilir. Türkiye eğer ki AB ya da benzeri birtakım örgütlerin içerisinde yer alacaksa böyle bir durum ancak Türk Milli Kültürü 'nün tam anlamıyla korunacağı bir ortamda gerçekleşmelidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Milli Kültürün ve Milli Birliğin Korunmasında Türk Dilinin Önemi

Milli Kültürün ve Milli Birliğin Korunmasında Türk Dilinin Önemi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: milli kültürün korunmasında dilin önemi, milli kültürümüzün korunmasında dilin önemi, türk tarihinde dil ve milli birlik, dil ve milli birlik ile ilgili kompozisyon, dil ve milli birlik kompozisyon, milli kültürün korunmasında dilin önemi nedir, milli kültürün oluşmasında türkçenin önemi nedir, milli kültür ve milli birlik hakkında bilgi, milli kulturun onemi nedir, milli bilincin oluşmasında türk dilinin önemi, milli kültür kompozisyon, milli kültürün ve milli birliğin korunmasında türk dilinin önemi, milli kültürün olusmasindaki türkçenin önemi nedir şiir, milli birligimizin korunmasinin onemi, milli kulturun onemi hakkinda deneme,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Milli kültürün Önemi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 05:22
Milli Varlık - Milli Varlık Nedir? - Milli Varlık Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 10-03-2011 04:07
Misakk-ı Milli’nin ilanı ve önemi nedir? elif Tarih 0 26-02-2011 04:11
Milli güvenlik ve milli güç unsurları nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 25-02-2011 04:48
Milli Edebiyat Dönemi Genel Özellikleri Nelerdir? - Milli Edebiyat Döneminde Üslup elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 03:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats