bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-06-2011, 02:32   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bitkisel Dokular Hakkında Bilgi

Bitkisel Dokular Hakkında Bilgi

Bitkisel Dokular ile ilgili sorular
Bitkisel Dokular konu anlatımı
Bitkisel Dokular nelerdir


-BİTKİSEL DOKULAR-

Bitkisel dokular “meristem doku” ve “değişmez doku” olmak üzere iki kısımda incelenir.

Sürgen (Meristem) Doku: Bitkilerde uzamayı ve kalınlaşmayı sağlar.Hücreleri küçükince zarlıbol sitoplazmalı ve büyük çekirdeklidir.Koflları çok az sayıda veya hiç yoktur.

Hücreleri küp veya prizma şeklinde oluphızlı bölünme yeteneğindedir.Bitkinin hızlı büyüyen bölgelerinde bulunur.Farklılaşarak değişmez dokuları oluşturur. Yapı ve görevlerine göre iki çeşidi vardır.

1.Birincil meristem: Kökgövde ve dalların uç kısımlarında bulunur.Bu dokunun bulunduğu bölgelere “büyüme noktası” denir.Büyüme noktası gövdede koruyucu yapraklarlakökte ise kaliptra örtülür.Büyüme konisi iç içe üç tabakadan oluşur. Bu tabakalar dıştan içe doğru dermatojenperiblem ve plerom şeklinde sıralanır.Dermotejen epidermisiperiblem kabuk bölgesiniplerom merkezi silindir bölgesini oluştururBirincil meristem ömür boyu etkindir.Boyca uzamayı sağlar.

2.İkincil meristem: Değişmez doku hücrelerinin sonradan bölünme yeteneği kazanması ile oluşur.Buna “Kambiyum” denir.Kambiyumiletim demetleri arasında oluşursa demetler kambiyumu epidermis altında oluşursa mantar kambiyumu adını alır.Mantar kambiyumu epidermisin yerini alan mantar dokuyu oluşturur.Demetler kambiyumu ise her yıl yeni odun ve soymuk borularını oluşturur.Bir önceki yıl biri ilkbahar diğeri yaz sonunda oluşan odun ve soymuk boruları ezilerek üst üste yığılır ve yaş halkalarını oluştururlar.Demetler kambiyumu faaliyeti ile oluşur.

Değişmez dokular: Sürgen dokunun oluşturduğu yeni hücrelerin farklılaşmasıyla oluşurlar.Değişmez dokuları meydana getiren hücreler bölünme özelliğini kaybeder.Hücreleri meristem doku hücrelerinden daha büyük sitoplazmaları daha az ve koflları fazladır.

Yapı ve görevlerine göre beş çeşit değişmez doku vardır.

A.Parankima dokusu(Temel doku)

Bitkilerde diğer doku ve organların arasını doldurur.Dokunu meydana getiren hücrelerince çeperlibol sitoplazmalıdır.Koflları küçük ve azdır.Yaptıklarını işlere göre: Özümlemehavalandırmailetim ve depolama parankiması olmak üzere dörde ayrılır.

a.Özümleme Parankiması:

Fotosentez yapar.Bol kloroplast taşıyan hücrelerdir.Bitkinin yapraklarındagenç gövde ve dallarında yer alır.Yaprakların üst yüzeyinde yer alan kloroplastça zengin parankimaya palizat parankimasıyaprakların alt yüzeyinde yer alan hücre arası boşlukları fazla olankloroplastı daha az olanlarına ise sünger parankiması denir.

b.Havalandırma Parankiması:

Bataklık ve su bitkilerinin kök ve gövdelerinde bulunur.Hücreler arasındaki boşluklar hava ile doludur.Bitkinin gaz alışverişine yardımcı olur.

c.İletim Parankiması:

Özümleme parankiması ile iletim demetleri arasında su ve besin taşır.İnce çeperli olup kloroplastı az veya hiç bulunmayan hücrelerdir.

d.Depo Parankiması:

Kök gövdetohum ve meyvelerde bulunur.Yedek besin ve su depo eder.Örneğin patateste nişastakaktüste su depo eder.

B.Koruyucu doku

Bitkiyi dıştan sarar.Kalın çeperli hücrelerden meydana gelir.Bitkinin su kaybını önlermadde alışverişini sağlardış etkilere ve yaralanmalara karşı bitkinin iç dokularını korur.Koruyucu doku “epidermis” ve “perider” olmak üzere 2 çeşittir.

Epidermis bitkinin genç bölgelerini ve yapraklarını örten tek tabakalı bazı bitkilerde çok tabakalı olan bir dokudur.Dermatojen hücrelerinin farklılaşmasından oluşur.hücreleri arasında boşluk yoktur.

Hücrelerin üzerinde kütin ve mumdan oluşan kutikula denilen bir tabaka vardır.Kutikula tabakası bitkilerde su kaybını azaltır.Epidermisin bazı hücreleri farklılaşarak epidermisin direncini artırır.Bu tabakanın kalın ve ince oluşu bitkinin yaşadığı ortama bağlıdır.Bazı bitkilerde epidermis çok katlı olabilir. Savunmaörtütırmanma ve emici tüylerin bazıları da gözenek hücrelerini oluşturur.

Stomalar (Gözenekler) epidermis hücrelerinin değişmesiyle meydana gelen; ihtiyaca göre gaz alışverişi ve terlemeyi düzenleyen açılıp kapanabilir yapılardır.Gözeneklerin açılıp kapanması turgor basıncı ile düzenlenir.Gözenek hücreleri kloroplastlı hücrelerdir.Gözenek hücrelerinin çevresindeki hücrelerine komşu hücreler denir.Gözenekler kara bitkilerinin yapraklarının her iki yüzünde de bulunur.Çoğu bitkilerde alt yüzde daha fazladır.Su içindeki yapraklarda köktemantar doku ile örtülü gövde ve dallarda gözenek bulunmaz.

Çok yıllık bitkilerde kök ve gövdedeki epidermisin parçalanması sonucunda epidermisin yerini periderm alır.Peridermin üst sırasında mantar hücreleri bulunur.Mantar hücreleri mantar kambiyumu(fellojen) tarafından oluşturulur. Mantar hücrelerinin çeperinde su geçirmeyen suberin birikir.

Bu hücreler zamanla ölür ve içleri hava ile dolar.Mantar dokusu üzerinde gaz alışverişini sağlayan açıklıklara kovucuk (lentisel) denir.Kovucuklar epidermisin parçalanması sırasında gözeneklerin bulunduğu yerde oluşur.

C.İletim dokusu

Plerom hücrelerinin değişmesiyle oluşur.Bitkinin kökgövdeyaprakçiçek gibi hemen her organında bulunur.Topraktan alınan su ve madensel tuzların ilgili organlara;fotosentez sonucu oluşan organik besinlerin harcanacakları ya da depo edilecekleri yere taşınmasını sağlar.İki bölümde incelenir:

1.Odun borusu(ksilemBiyoloji / Dokular

Üst üste gelen hücrelerin ara zarlarının erimesiçekirdeklerinin kaybolmasıyan çeperlerinin değişik biçimde lignin biriktirerek kalınlaşması sonucu oluşan boru biçimindeki cansız oluşumlardır.Topraktan alınan su ve madensel tuzların gövdedal ve yapraklara taşınmasını sağlar.

2.Soymuk borusu(floemBiyoloji / Dokular

Üst üste sıralanmış canlı hücrelerin boyalarının uzaması ara zarlarının kalbur gibi delinmesiyle oluşur.Hücreleri canlıkofllu ve küçük çaplıdır.Soymuk borularının yanında bol sitoplazmalı iri çekirdekli arkadaş hücreleri yer alır.

Soymuk boruları fotosentez sonucu oluşan organik bileşikleri bitkinin çeşitli bölgelerine taşır.

D.Destek doku

Bitkilerin yapılarını koruyabilmeleridış etkilere dayanaklı hale gelmeleri destek doku ile sağlanır.Otsu bitkilerde yayanıklılık hücrelerin turgor durumu ile sağlanır.

Destek doku hücrelerinin ortak özelliği çeperlerinin kalınlaşmış olmasıdır.Destek doku “pek doku (kolenkima)” ve “sert doku (sklerankima)” olmak üzere 2 çeşittir.

Pek doku; büyümekte olan bitki kısımlarında (yapraklarçiçeklermeyve sapıbazı otsu bitkilerin gövdesinde) bulunur.Canlı bir dokudur.Hücreleri değişik şekillerde olabilir.Hücrelerinde sitoplazmaçekirdek ve bazılarında kloroplast bulunur.Köşeleri kalınlaşmış kollenkimaya köşe kollenkimasıkarşılıklı çeperleri kalınlaşmış kollenkimaya levha kollenkiması denir.Hücre çeperi selüloz ve pektin maddelerinin birikmesiyle kalınlaşmıştır.Ballıbabakabakbegonya ve tütünde köşe kollenkiması;adaçayı ve mürver ağacında ise levha kollenkiması bulunur.

Sert doku; büyümesini tamamlamış bitki kısımlarında bulunur.Bitkiye sertlik ve direnç sağlar.Hücreleri ölüdür.Hücre şekilleri bakımından iki çeşittir.Hücreleri ağ şeklinde olanlara sklerankima lifleri denir.Keten ve kenevirdeki sklerankima lifleri dokuma sanayinde kullanılır.Yuvarlak ve çokgen olanlara taş hücreleri denir.Kabuktabazı yapraklardaayva ve armuttameyve çekirdeklerinde bulunabilir.

E.Salgı Doku

Epidermisparankima ve diğer dokular arasında tek tek veya gruplar halindeki canlı hücrelerden oluşur.Hücreleri bol sitoplazmalı ve iri çekirdeklidir.

Bitkilerdeki salgılarya hücre içine ya da hücre dışına verilir.Salgı maddeleri hücre içinde depo ediliyorsa hücre içi salgısı denir.Hücreler parçalanarak bu salgı dışarı boşaltılır.Bazı bitkilerde ise salgı hücreleri birbiriyle birleşerek süt borularını oluşturur.Salgı maddeleri hücre çeperlerinden dışarı atılırsa bu tip salgılara hücre dışı salgılar denir.Bu salgılar ya ceplerde ya da kanal şeklindeki boşluklarda toplanır.

Salgı maddeleri metabolizma sonucu oluşan yeniden metabolizmaya girmeyen maddelerdir.Salgı maddeleri katı veya sıvı olabilir.Salgı maddeleri arasında suenzimalkoloitglikozidbal özümüsilajsütreçineeterik yağ sayılabilir.

Tanen ve reçine gibi maddeler bitkinin çürümesini önlerbitkiyi zararlı organizmalardan korurBal özü ve bazı kokulu maddeler böcekleri çekerek tozlaşmaya yardımcı olur.Böcek yiyen bitkilerin saldığı sindirim enzimleri beslenmeyi sağlar.Yakıcı tüylerdeki salgılar ise bitkinin kendini savunmasına yardımcı olur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bitkisel Dokular Hakkında Bilgi

Bitkisel Dokular Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bitkisel dokular bakimliyizcom,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hayvansal Dokular Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:31
Siklamat Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 01:17
Bilgi Felsefesi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:22
Gündelik Bilgi Ve Sağduyu Bilgisi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:21
Lys 4 Hakkında Bilgi elif LYS - YGS 0 10-06-2011 12:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats