bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-06-2011, 02:54   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Fizikte Dört Temel Kuvvet ve Kullanıldığı yerler nerelerdir?

Fizikte Dört Temel Kuvvet ve Kullanıldığı yerler nerelerdir?

Kütleçekim kuvveti
Elektromanyetizma
Zayıf nükleer kuvvet
Güçlü nükleer kuvvet


Fizikte Dört Temel Kuvvet ve Kullanıldığı yerler

Fizikte dört temel kuvvet ve kullanıldığı yerler

Temel kuvvetler/alanlar

Kütletiriz kuvveti
Elektromanyetizma
Zayıf nükleer kuvvet
Güçlü nükleer kuvvet

Kütleçekim kuvveti
Kütleya da kütle çekimi kütlesi bulunan maddelerin birbirlerine doğru ivmelenme eğilimidir. Elektromanyetik kuvvet Zayıf ve Güçlü Nükleer Kuvvet ile birlikte doğadaki dört temel kuvveti oluşturur. Yer çekimi bu dört kuvvet arasında en zayıf olanıdır. Yer çekiminin önemli özellikleri şunlardır:
Yer çekimi kuvveti bir parçacığın kütlesine etki eder.
Yer çekimi kuvveti sınırsız bir alanı kapsar.
Kuvvet çok zayıftır. Gündelik iki eşyanın bir birine uyguladığı yer çekimi kuvvetini ölçmek günümüz teknolojisi ile mümkün değildir.
Kuvvet taşıyıcısı graviton'lardır.
Gravitonların spini 2 olduğundan aynı yüklü gravitonlar birbirini çeker. Zıt yüklü gravitonlar ise bir birlerini iterler.

Sir Isaac Newton 1687 yılında yayımladığı Philosophiae Naturalis Principia Mathematica adlı eserinde yer çekimi kuvvetini şöyle tanımlamıştır:
Fizikte Dört Temel Kuvvet ve Kullanıldığı yerler nerelerdir?
Burada; M1 ve M2 cisimlerin kütleleri R aralarındaki uzaklık G ise 66710 − 11Nm2kg − 2 değerinde olan evrensel yer çekimi sabitidir.
Elektromanyetizma
Elektrik kuvveti yüklü iki parçacığın birbirini ittiği (yükleri aynı işaretli ise) ya da bibrirlerini çektiği (yükleri zıt işaretli ise) kuvvettir.
Manyetik kuvvet elektrik yüklü bir parçacığın manyetik alandan geçerken üzerine etki eden kuvvettir. Bir manyetik alan bir sarmalın sarımlarında dolaşan elektron örneğinde olduğu gibi elektrik yüklü parçacıklar hareket ettiğinde ortaya çıkar.
Elektrik kuvveti ve manyetik kuvvet birbirleri ile ilişkilidir. James Clerk Maxwell 1873'de elektrik ve manyetik kuvvet alanlarının uyduğu eksiksiz denklemleri bulmayı başardı ve böylece günümüzde elektromanyetizma denilen kuramı elde etmiş oldu.
Elektromanyetik kuvvetin temel parçacıklara etki ederken gösterdiği özellikler şu şekilde sıralanabilir.
Kuvvet elektrik yükü üzerine evrensel bir şekilde etkir.
Kuvvet çok büyük bir menzile sahiptir (manyetik alanın yıldızlarası etkisi vardır).
Kuvvet oldukça zayıftır. Kuvvetin şiddeti elektron yükünün karesinin 2hc(2 x Planck sabiti x ışık hızı)'na bölümüne eşittir. Bu oran yaklaşık 1/137036 dır.
Bu kuvvetin taşıyıcısı durgun kütlesi sıfır spini 1 olan ve foton denilen bir parçacıktır. Fotonun kendisinin elektrik yükü yoktur..
Tarihte elektrik ve manyetizmanın ilk etkileri Çinliler ve Yunanlar tarafından incelenmiştir. Yunanlar bir parça kehribarın sürtüldüğünde bazı nesneleri çektiğini gözlemlemiştir. (Elektron kelimesi kehribarın yunanca karşılığından türemiştir). Daha sonra Oersted Coulomb Ampere Biot Savart ve Gauss'un teorik ve deneysel çalışmalarıyla elektrik ve manyetizma ile ilgili gelişmeler sağlanmıştır. Deneysel açıdan elektrik ve manyetizmaya en büyük katkının Michael Faraday tarafından yapıldığı söylenebilir. Bütün bu bilim adamlarınca biriktirilen bilgiler James Clerk Maxwell tarafından dört denklem altında toplanmıştır. Bu denklemler Maxwell denklemleri olarak bilinir ve kuantumfiziği öncesi bilinen bütün elektrik ve manyetik görüngüleri açıklamaktadır.
Zayıf nükleer kuvvet
Zayıf kuvvet ya da zayıf nükleer kuvvet pek çok parçacığın ve hatta pek çok atom çekirdeğinin kararsız olmasından sorumludur. Zayıf kuvvetin etki ettiği parçacık bozunarak kendisiyle akraba bir parçacığa dönüşür. Bu esnada bir elektron ile bir nötrino çiftini ortaya çıkartır.
Enrico Fermi 1930'ların ortasında zayıf kuvvet için genel bir formül buldu. Daha sonra teori George Sudarshan Robert Marshak Murray Gell-Mann ve Richard Feynman tarafından geliştirildi.

Kuvvet her parçacığa evrensel bir şekilde etki eder. Şiddeti her parçacık için aynıdır.
Çok kısa menzillidir.
Adından da anlaşılacağı üzere kuvvet oldukça zayıftır.
Zayıf kuvveti taşıyıcıları W+ W-'dir. Bu parçacıklar 1980'lerin başında bulunmuştur. Spinleri 1 kütleleri çok büyüktür. Ayrıca yüksüz akım taşıyıcısı Z0 da zayıf kuvvet taşıyıcılarından biridir.
Güçlü nükleer kuvvet
Kuarklar ve gluonlar arasındaki etkileşim güçlü etkileşim olarak adlandırılır ve bu etkileşim Kuantum renkdinamiği kuramı (QCD) ile betimlenir. Güçlü etkileşim gluonlar tarafından taşınan ve kuarklar ile karşı-kuarklara ayrıca gluonların kendilerine etki eden kuvvettir.
Güçlü etkileşim doğrudan temel parçacıklara etki ediyor olmasına rağmen bu kuvvet hadronlar arasındaki nükleer kuvvet olarak da karşımıza çıkar. Güçlü etkileşime giren parçacıkların doğrudan gözlemlenmesinin olanaksız olduğu pek çok serbest quark gözlemleme çalışmasının başarısızlıkla sonuçlanması sonucu anlaşılmıştır. Sadece hadronların gözlemlenebilmesi görüngüsü asimptotik özgürlük kuramı ile açıklanır.


1970'li yıllara kadar Proton ve nötronlar'ın temel parçacıklar olduğu düşünülüyordu ve kuvvetli etkileşim ifadesi bugün nükleer kuvvet olarak bildiğimiz çekirdek içi kuvvetler için kullanılmaktaydı. Gözlemlenen kuvvet aslında kuvvetli etkileşiminin mezon ve baryonlar yani hadronlar üzerindeki kalıntı etkileri idi. Bu kuvvet atom çekirdeğindeki protonlar arasındaki elektrostatik itme kuvvetini yenerek çekirdeği bir arada tutabilecek kadar güçlü olmalıydı; bu nedenle çekirdek içi etkileşim güçlü etkileşim olarak adlandırıldı. Kuarkların keşfini ile birlikte bSayfanın başlığıilimadamları kuvvetin protonlara değil onları oluşturan kuark ve gluonlara etki ettiğini anladılar. Farkın anlaşılmasının ardından eski kavram kalıntı güçlü etkileşim yeni kavram ise renk kuvveti olarak adlandırıldı.


Parçacık fiziğinde standart modelin bir kısmı olan kuvantum renkdinamiği SU(3) olarak adlandırılan yerel (ayar) simetri grubu üzerine kurulu bir Abelyen olmayan ayar kuramıdır. Güçlü etkileşimin kuvveti güçlü bağlaşım sabiti ile belirlenir. Bağlaşım sabiti etkileşen parçacıkların renk yüküne ve aralarındaki mesafenin/etkileşim enerjisinin büyüklüğüne göre değişir. Kuarklar ve gluonlar renk yükü taşıyan ve dolayısıyla güçlü etkileşime girebilen yegane temel parçacıklardır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Fizikte Dört Temel Kuvvet ve Kullanıldığı yerler nerelerdir?

Fizikte Dört Temel Kuvvet ve Kullanıldığı yerler nerelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: güçlü nükleer kuvvetle nerede kullanılır, coulomb kuvveti nerelerde kullanılır, zayıf etkileşimler nerelerde kullanılır, güçlü nükleer kuvvet nerelerde kullanılır, güclü nükleer kuvvet nerelerde bulunur, doğadaki temel kuvvetler soru ve cevapları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler Nerelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 05:39
Ege Bölgesinde Turistik Yerler Nerelerdir? elif İlköğretim 0 10-06-2011 04:01
Vücutta Ateş Ölçülebilecek Yerler Nerelerdir? elif Sağlığımız 0 26-04-2011 03:43
Noktalama İşaretleri ve kullanıldıkları yerler nerelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 03:40
Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler Nerelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 05-02-2011 04:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats