bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-06-2011, 03:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kökötöy Han'ın Aşı Nedir?

Kökötöy Han'ın Aşı Nedir?

Kökötöy Han'ın Aşı
Kökötöy Han'ı

Tekkeye benzeyen Taşkent'te Türk kabilelerini yöneten Canadil'in oğlu kökötöy sadece Kırgızlar arasında değil Tacik Oogan Araplar arasında da dahası bütün dünyada ünlüydü akıllı ve sevilen gözde bir adam idi. Aç Kırgızın dayanacak dağı idi düşmanına ok idi. Saldırdığını canlı bırakmayan atmaca idi gerçek hazine de o idi. Enenmiş deveye havut vurup yük yükler at koşturup dünyayı dolaşırdı. Büyük servet sahibi idi. kökötöy'ün serveti ilkbahardaki otlar gibi büyümüş çoğalmıştı. Gök nasıl yıldızlarla zengin idiyse yer yüzünde de kökötöy öyle zengindi. Onun Alay'da yüz bin Kara-kulca'da yüz bin sarı başlı koyunu iki yüz bin devesi vardı. Ambarında biriktirdiği paraları dağ gibi olmuştu. kökötöy'ün altın hazinesinde altın dolu kırk adet demir sandığı olup onların yüz dili dokuz anahtarı vardı. Bu sandıklarda iki duvar olabilecek kadar gümüş zümrüt mercan gerdanlık kızıl altın beyaz gümüş sebikesi daha pek çok mücevher saklanıyordu.

kökötöy seksen dört yaşına gelene kadar pekçok kez evlendi bu yönden bir derdi yoktu. Evlendiği kadınlardan on bir kızı ve Bokmurun adında yalnız bir oğlu olmuştu. Bir oğluna nazar değmesin diye kimsenin dikkatini çekmeyen nahoş bir ad verdi. Başkalarının eski giysilerini getirip ona giydirdi avul reisi olduğu halde oğluna ateş istetti böylece oğlunu nazardan uzak tutarak büyüttü. Şimdi beş yaşına girip olgunluk çağına ermiş olan Bokmurun çevik olgun ve akıllı bir adam olmuştu. Oogan'ın zenginin kızıyla nişanlanmak için gittiği günden beri yaklaşık üç aydır kendisinden hiç haber alınamadı.


O günlerde üzüntülerin ardı ardına gelmesi yüzünden ihtiyar kökötöy cidden hastalandı. Ecelinin geldiğini sezen akıllı kökötöy f'ni dünyadan giderken Kırgızların ağası kendisiyle yaşıt söz bilir Bay'ın oğlu Baymırza'yı yanına alıp çok sevdiği beş kadınını da yanına oturtup vasiyetini söyledi.

"Baymırzam sözümü dikkatlice dinle vasiyetimi dinlemeyen iyiliği görmeyen oğluma ve bütün halkıma sözümü eksiksiz ilet. Görecek günüm içecek suyum bitti. Hepimizden razıyım. Ben öldükten sonra oğlum zarar görmesin. Malı mülkü saçıp savurmasın gelin kızın düğünündeki gibi kocakarı aşında olduğu gibi üç inek kesip mütevazi şekilde gömsün. Dünyaya kökötöy öldü diye haber vermesin düşmana toprakları çiğnetmesin halkı telaşlandırmasın. Kardeşim Manas ile danışsın. Emanet sözüm budur..." kökötöy vasiyetini söyleyip bitirdi. Ağzından gök rengi duman çıktı ve gözünün nûru sönerek dünyadan göç etti.

kökötöy bayın çadırında Iraman'ın Irçı oğlu halk adetine göre kopuzun eline alıp kökötöy bayın ölümüne ilk olarak sağu söyledi.

"İşte bu yalan dünya kimlere vefa etti? Ne yapmadı bu yalan başı sağlam kökü viran dünya? Altın başlı han da geçti arslan yürekli er de geçti gitti. Yüce Tanrı kulak gökteki kuşlara acıyıp söz ustası kökötöy'ü mü götürdün? Yalan dünya yalan dünya! Bağrı derin kara yer olan dünya sen kimlere acıdın? Kuş dilinden anlayan halkın başında öten Köketöy'ü niye götürdün! Ah bu f'ni dünya Tanrının hükmüne hiçbir çare k'r etmez o hüküm her bendeye mutlaka bir kez gelir..."

kökötöy hanın arkasında hayattayken birer birer biriktirip topladığı Ceti-Su dolusu kadar vefasız mal biricik oğlu ve yedi ev dolusu altın ile gümüş kaldı.

kökötöy'ün oğlu Bokmurun Tülkü bayın kızı Kanışay'ı alıp geldiğinde babası ölmüştü. Babasının vasiyetini dinleyemediğine üzülen Bokmurun ağlayarak suya salınan çubuk gibi büküldü acı acı hıçkırdı.

Talihsiz yeni gelin beyaz eşarbını başına koymadan ay yüzü yaşla ıslandı gönlü karardı. Bunu farkeden kadınlar "Gelinin ayağından çobanın dayağından" diye laf çıkardılar.

Baymırza Bokmurun'u yanına çağırıp dostunun can çekişirken söylediği vasiyetini ona anlattı:

"Rahmetli candostum 'Oğlum Bokmurun Manas'a gitsin danışsın' diye buyurdu" Baymırza dostunun emanet sözünü ilettikten sonra rahatladı.

Bokmurun babasının Maaniker denen tulpar atına binip kimseye söylemeden Talas'taki Manas'a doğru akşamleyin yola koyuldu. Manas Altay'dan göç edip Ala Dağ'a birazcık hayvanı ve dağınık halkıyla geldiği zaman karşısına çıkıp sungur boz at ve çok sayıda hayvan hediye eden yetecek kadar yer veren düşmanın beraber kovulmasına yardım eden kökötöy idi. Manas kökötöy'den çok iyilik görmüştü hayatını ona borçlu idi.

kökötöy'ün Maaniker isimli atı Kambar Ata'dan kalmıştı. Maaniker'in görünüşü diğer hayvanlardan farklıydı cinsti dayanıklıydı aşırı sıcakta su içmeden kırk gün koşabilirdi sivri kulaklıydı koştukça hızlanır rüzgarı geride bırakır önüne hiçbir şey geçemezdi yürük at gibiydi. Gözlerine kahkülden perçem konulmuştu yeryüzünde hayvanlar arasında böylesi bulunmazdı. Maaniker Bokmurun'u ok hızıyla Talas'a ulaştırdı.

"Bahadır babam ölürse ölsün babamı gören ölmesin derler ya. Babam vasiyetinde beni layıkıyla gömün aşımı güzelce verin demiş. Sizinle danışmamı söylemiş. Babam gömülmek üzere kaldı. Şımarıklık yapıp halkın değerini bilmemişim. Çaresiz akıl sormak için size geldim bahadır" dedi Bokmurun Manas'ın karşısında ağlayarak.

"Lanet olsun şu Taşkent'te Semerkant'ta akıl danışacak büyükler kalmamış mı? Adetleri bilen ihtiyarlar akıllılar bir gence nasihat vermiyorlar mı?" dedi Manas kızarak "Seni Kırgızların sarık gibi kuvvetli bir yiğidi diye düşünüyordum aslında kof bir şeymissin sen. kökötöy gibi babam ölmüşse "kökötöy babam öldü Manas'a haber verin gelip toprağa versin" diye yiğitlerini göndersen düşmana sır vermesen olmaz mıydı? Hızır gibi rahmetli kökötöy babamdan iyi insan yok idi. Gitmek borcumdur."


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kökötöy Han'ın Aşı Nedir?

Kökötöy Han'ın Aşı Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kökötöy,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Esrar Nedir? - Özellikleri Nelerdir? - Kullanımı Nasıldır? - Zararları Nedir? elif Sağlığımız 16 27-01-2017 03:34
Dilin İşlevi Nedir?-Toplumdaki Önemi Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 29-11-2012 06:12
Mesane Nedir? - Mesanenin Vücuttaki Görevi Nedir? elif Sağlığımız 0 03-05-2011 01:54
GDO Nedir (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) Nedir? / Hakkında elif Sağlığımız 0 01-05-2011 04:51
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats