bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-06-2011, 03:47   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bitki Ve Hayvanlarda Islah Çalışmaları Nasıldır?

Bitki Ve Hayvanlarda Islah Çalışmaları Nasıldır?

Bitkilerde Islah
Hayvanlarda Islah

HAYVANDA ISLAH ÇALIŞMASI

Her türlü hayvansal üretim ve bu üretimi etkili kılan faaliyetler ile yarış müsabaka ve iş maksadıyla yetiştirilen hayvanların verimlerinin artırılması için yapılacak ıslah çalışmalarını evcil ve yabani hayvanların gen kaynaklarının korunmasını hayvansal üretimin ekonomik olmasını ve rekabet gücünün artırılmasını bu hususlarla ilgili faaliyetleri ve soy kütüğü kayıtlarının tutulması ile hayvan ırklarının ıslahını damızlıkların sağlıklı ve hijyenik koşullarda yetiştirilmesini ve hastalıklardan arî bir şekilde üreticilere intikalini ve korunmasını sağlamaktır.
Tek tırnaklı çift tırnaklı kanatlı hayvanlar suda yaşayan hayvanlar arı ve ipek böceği ile her türden hayvanların ıslahına evcil ve yabani hayvanların gen kaynaklarının korunması geliştirilmesi kamu sektörü ve özel sektör tarafından yapılan suni tohumlama tabiî tohumlama ve embriyo transferi genetik kopyalama ve diğer biyoteknolojik faaliyetlere soy kütüğü kayıtlarının tutulmasına damızlık hayvanlar ile sperma embriyo yumurta balık ve diğer suda yaşayan hayvanların larvalarının ithaline ihracına dair hükümler ile damızlık yetiştiriciliği yapılan her türlü ahır tavla ağıl kümes kuluçkahane laboratuvar gibi hayvancılık işletmelerine ait ünitelerin asgari teknik sağlık ve hijyen koşullarına uygunluk yönünden kontrol tescil ve ruhsatlandırılmasına hayvan yetiştiricilerinin ıslah amaçlı örgütlemelerine dair hükümleri kapsarBİTKi ISLAH ÇALIŞMASI
Bitki Hücrelerine Gen Aktarımı
1. Agrobacterium aracılığıyla; Bir toprak bakterisi olan Agrobacterium’un DNA’yı doğal olarak bitkilere aktarma özelliğinden yararlanılır.
2. Biyolistik
Hücre süspansiyonları kallus embriyolar meristemler yaprak parçaları ve mikrosporlar bu teknikle transforme edilebilen bitki dokularıdır.
3. Elektroporasyon
Protoplastları kallus ve embriyo dokularını transforme etmede kullanılır.
4. Mikroenjeksiyon
Protoplastlar kallus meristemler ve izole edilmiş hücreler bu teknikle transforme edilebilirler.Bitkiler ve hayvanlar üzerinde yapılan klonlamanın amacı; kaliteyi yükseltmek üretkenliği artırmak ve özellikle çok tehlikeli ve insanlar arasında oldukça yaygın olan hastalıklar için insan sağlığı üzerinde pek çok yan etkisi bulunan kimyasal ****lar kullanmak yerine doğal ****lar bulmak olarak söyleniyor.

Bitkilerde ve hayvanlarda kalitenin yükseltilmesi ve üretkenliğin artırılması noktasında şer’i bir yasaklama yoktur ve izin verilen şeylerdendir. İslam insanların hastalıklarına - özellikle tehlikeli olanlarına- şifa bulmak için bitki ve hayvan klonlama için de izin vermiştir. Hatta önerilmiştir. Çünkü hastalıklar için bir **** aramak da şifa için **** üretmek de tavsiye edilmiştir.

İmam Ahmed Enes(r.a.)’den şöyle rivayet etti: O(r.a.) dedi ki; Peygamber(s.a.v.) şöyle dedi: Allah hem hastalığı hem de şifasını yarattı. O halde (hastalıklarınız için) şifa arayın.

Ebu Davud ve İbn Mace Usame bin Şerik’den şöyle rivayet ettiler: O dedi ki; Bedeviler Peygamber(s.a.v.)’e geldiklerinde ben oradaydım. Dediler ki; Ey Allah’ın Rasulü! hastalıklarımız için şifa aramalı mıyız? O(s.a.v.) Evet! Ey Allahın kulları şifa arayın! Allah şifasını yaratmadığı hastalığı yaratmadı. dedi.

Bu arada bitkilerin kalitesinin ve veriminin artması için de klonlama yapılmasına izin verilmiştir. Aynı zamanda; ineklerin koyunların develerin atların ve diğer hayvanların verimliliğinin ve kalitesinin yükselmesi sayılarının artması ve birçok insan hastalıklarına özellikle ölümcül/tehlikeli hastalıklara şifa olması için hayvan klonlamaya da izin verilmiştir.

Bitki ve hayvan klonlama hakkındaki hüküm budur. Henüz gerçekleşmemesine rağmen yakın bir gelecekte gerçekleşeceği farzedilen insan klonlama hakkındaki hüküm ise şöyledir:

Cenin klonlamada zigot; babanın spermi ile annenin yumurtasının bir sonucu olarak anne rahminde şekillenmektedir. Bu zigot bölünebilen ve gelişebilen birçok hücre içinde bölünmektedir. Bu hücreler bölünüyorlar ki; her bir hücre orijinal zigotun bir kopyası olarak kendi başına bir fetüs (cenin) haline geliyor. Daha sonra eğer bu hücreler yabancı bir kadının veya kocanın ikinci karısının rahmine yerleştirilirse Klonlamanın bu her iki türü de HARAM olur. Çünkü bu akrabalık (bağlarının) karışması ile sonuçlanacaktır. Sonra bu akrabalığın (soyun) kaybolmasına neden olur ki İslam bunu yasaklamıştır.

Diğer taraftan eğer bu zigotların bir veya daha fazlası (orijinal hücrenin kaynağı olan) kadının rahmine yerleştirilirse klonlamanın bu türü HELAL olur. Bunun nedeni şudur: Çünkü burada anne rahminde bulunan zigotun tıbbi bir operasyon yoluyla çoğaltılması vardır.

İşte cenin klonlama hakkındaki hüküm de budur!

Bilimadamlarının “hayvan kopyalama insan kopyalamanın ilk adımıdır“ demelerine rağmen insan kopyalama henüz başarılmış değildir.

Daha önce belirttiğimiz gibi insan kopyalama bir erkeğin vücut hücresinin nükleusu (çekirdeği) alındıktan sonra nukleusu alınmış kadın yumurtasıyla birleştirilmesi işlemiyle tamamlanmaktadır. Kadının yumurtasındaki bu erkek nukleusu büyümek ve eşleşmek üzere bir kadının rahmine transfer edilmektedir. Buradan; önce bir cenin daha sonra da hücresi alınan kimsenin orjinal bir kopyası olan bir bebek meydana geliyor. Klonlama aynı zamanda bir erkeğe gerek duyulmaksızın sadece bir kadının hücreleri kullanılmak suretiyle de yapılabilmektedir. Bu da kadının vücut hücrelerinde birinin nukleusu alındıktan sonra bir kadının yumurtasıyla birleştirilmesiyle olanaklı hale getirilmektedir. Daha sonra yumurta hücrenin nukleusuyla birleştirildikten sonra; yetişmek ve önce bir cenin daha sonra da hücresi alınan kimsenin(kadının) bir kopyası olacak bir bebek haline gelmesi için bir kadının rahmine yerleştirilmektedir. Dolly (Bütün dünyada büyük yankı uyandıran ilk kopya koyunun adı) bu şekilde yani bir koyunun meme (göğüs) hücresinin alınarak klonlama işleminde geçirilmesiyle meydana getirildi. Daha sonra bu hücreden (göğüs ile alakalı özellikleri taşıyan) nukleusu çıkarıldı ve nukleusu kaldırılmış bir koyun yumurtasına yerleştirildi. Çoğalmak üzere bir koyunun rahmine yerleştirilen bu hücre gelişti büyüdü ve bir cenin halini aldı. Böylece Dolly hücresi kullanılan koyunun tamamen bir kopyası olarak doğan ilk koyun oldu.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bitki Ve Hayvanlarda Islah Çalışmaları Nasıldır?

Bitki Ve Hayvanlarda Islah Çalışmaları Nasıldır? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hayvan ıslahı nedir, bitki ve hayvan ıslahı, bitkilerde klonlama nasıl yapılır, bitki ve hayvan ıslahı nedir, hayvanlarda ıslah çalışmaları, ıslah çalışmaları, bitki ve hayvanlarda klonlama çalışmaları, bitki ve hayvan islahi, hayvan ıslahı ne demek, dünyada ve ülkemizde bitki ve hayvan ıslahı, bitki hayvan ıslah calışmalarının araştırılması, hayvan ıslahı nasıl yapılır, bitkilerde ıslah çalışmaları, bitki ve hayvan ıslah çalışmaları, ıslah çalışması nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ege Bölgesinin Bitki Örtüsü Nasıldır? elif İlköğretim 0 10-06-2011 03:57
Bitki Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? - Tedavi Şekli Nasıldır? elif Sağlığımız 0 23-04-2011 10:29
Hayvanlarda bozulmuş! nimlahza Komik Resimler 1 13-04-2011 02:46
Hayvanlarda Hayal Kurar.. mormavi Komik Resimler 2 28-04-2010 04:27
Islah Eylee elif İlahiler 0 14-07-2008 11:59

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats