bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-06-2011, 05:44   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Epigenetik Hakkında Bilgi

Epigenetik Hakkında Bilgi

Epigenetik biyoloji'de DNA dizisindeki değişikliklerden kaynaklanmayan ama aynı zamanda ırsi olan gen ifadesi değişikliklerini inceleyen bilim dalıdır. Diğer bir deyişle ırsi (kalıtımsal) olup genetik olmayan fenotipik varyasyonları incelemektedir. Bu değişiklikler hücreyi ya da organizmayı doğrudan etkilemektedir ancak DNA dizisinde hiç bir değişiklik gerçekleşmemektedir.

Etimoloji ve Anlamları
Eski Yunanca; επί- (epi-) öneki; "üstü(nde)" "üzeri(nde)" "ötesi(nde)" "öncesi(nde)"anlamlarını taşır. Γένεσις (Genesis) ise; "doğuş" "köken" "yaratılış" veya "oluşum" demektir.
Aristoteles epigenesis "oluşum öncesi" sözcüğünü; biyolojide o zaman en kabul gören teori olan preformasyona "önceden oluşum"a karşıt bir teori olarak kullanmıştır. Aristoteles'in epigenez teorisine göre canlının şekli ve yapısı döllenme sırasında mevcut değildir. Bu yapı doğuma kadar başkalaşımlar yoluyla yavaş yavaş gelişmektedir.
Epigenetik sözcüğü (επιγενετικός - epigenetikόs) işte ilk defa Aristoteles tarafından epigenez'e (epigenesis'e) ait ona dair anlamında bir sıfat olarak kullanılmıştır. Hayvanların "epigenetik oluşumlarından" ya da "epigenetik gelişimlerinden" bahsederken onların - o günkü kanıya ters olarak - rahimde ya da yumurtada yavaş yavaş aşama aşama gelişimlerini kastetmektedir. Böylelikle epigenetik ilk anlamıyla embriyolojik bir süreci anlatan bir sıfat olarak 1940'lara kadar kullanılmıştır.
Epigenetik sözcüğü 1942'de ilk kez bir bilim dalı anlamıyla Conrad Waddington tarafından kullanılmıştır. Onu bir isim olarak "Epigenetic Genetics" (Epigenez Genetiği) sözcüklerinden "Epigenetics" (Epigenetik) kelimesini türetmiştir. Waddington'a göre epigenetik; gelişim esnasında genotipin fenotipi nasıl oluşturduğunu inceleyen bilim dalıdır.
Waddington'un daha çok embriyolojik bir anlam ile oluşturduğu "epigenetik" terimi moleküler tekniklerin gelişmesiyle daha moleküler seviyeye indirilmiş ve de kalıtımsal anlam eklenmiştir. Bu anlamda bugün en çok kullanılan ve de kabul gören tanımı şöyledir:
Epigenetik; DNA dizisindeki değişikliklerle açıklanamayan mitoz veya mayoz yoluyla kalıtılan gen ekspresyonu (ifadesi) değişikliklerini inceleyen bilim dalıdır.

Gerçekte gen ifadeleri fenotipi belirlediğinden Waddington'un tanımı da yanlış kabul edilmemektedir. Ancak ırsilik faktörü bulundurmadığından eksik görülmektedir.
Böylelikle; "Epigenetik" teriminin Türkçe'de beş anlamı vardır diyebiliriz. Bunlar:

Epigenez teorisine dair anlamında sıfat (Aristoteles)
Irsi kavram içermeyen Epigenetik bilimi (Waddington)
Bu bilime dair anlamında sıfat
Irsi kavram içeren Epigenetik bilimi (çağdaş)
Bu bilime dair anlamında sıfat

Her ne kadar geçmişten bugüne bu beş anlama sahip olmuş olsa da son ikisi çağdaş bilim tarafından kabul edilen ve bundan sonra bu makalede yer verilecek olan anlamlardır.

Yanıtlamaya Çalıştığı Sorular

Fenotipi belirleyen nedir?
Çok hücreli bir organizmada; örneğin bir karaciğer hücresi ile bir kas hücresi tamamen aynı genotipi paylaşırlarken nasıl olur da apayrı – yine de stabil – gen ifade profillerine ve de farklı ve bağımsız hücre fonksiyonlarına sahip olabilmektedirler?
Fibroblastlar veya lenfositler gibi farklılaşmamış hücreler nasıl hücre bölünmesi yoluyla fenotiplerini stabil bir şekilde korumaktadırlar?
Nasıl bir farklılaşmamış kök hücre bazen bölündüğünde iki yeni kök hücre verirken bazen de bir kök hücre ve de bir farklılaşmış hücre verebilmektedir?
Memelilerin bizim de dahil olduğumuz Eutheria altsınıfına ait dişi bireylerinin her hücresinde; ayni nükleoplazma içinde bulunan ve de neredeyse özdeş DNA dizinlerine sahip iki X kromozomundan biri inaktive edilmektedir. İki X kromozomundan hangisinin inaktive edileceği nasıl belirlenmektedir ve de inaktivasyon hangi yolla/yollarla gerçekleşmektedir?
Tamamen aynı genotipe sahip tek yumurta ikizlerinin nasıl olur da hastalıklara genetik yatkınlıkları farklı olur?
Çevremiz ve de yaşam tarzımız bizi (gen ifademizi dolayısıyla bizi) ne kadar nasıl etkiler?
Bu etkiler bizden sonraki jenerasyonlara da aktarılır mı?


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Epigenetik Hakkında Bilgi

Epigenetik Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: epigenetik hakkinda,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yumuşakçalar Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 03:40
Sezgicilik Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:12
Bilgi Felsefesi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:22
Gündelik Bilgi Ve Sağduyu Bilgisi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:21
Lys 4 Hakkında Bilgi elif LYS - YGS 0 10-06-2011 12:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats