bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2011, 03:07   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Nasıl Afiş Hazırlanır?

Nasıl Afiş Hazırlanır?

Afiş nasıl yapılır?

AFİŞ

Afişler tasarım ve sanat kaygısının eşit ağırlıkta olduğu grafik ürünlerdir.KübizimDışavurumculukArt NouveauArt DecoBauhausUluslar arası Tipografik Stil gibi modern sanat ve tasarım akımlarının çağdaş Afiş dilinin gelişiminde büyük etkisi olmuştur.

1798’de Alois Senefelder’in taş baskı tekniğini buluşundan sonra geliştirilen renkli taş baskı teknikleriafişin sanatsal bir yapı kazanmasında önemli bir rol oynamıştır.Çağdaş afiş tasarımının ilk temsilcileri; Jules Cheret ve Henri de Touleouse-Laurrec’dir.20.y.y’ın önemli afiş sanatçıları arasında; Alphonse MuchaEl Lissitzky.Laszlo Moholy-NagyJosef Müler-BrockmannHerbert MatterHenry TomaszewskiJan LenikaSaul Bass ve Milton Glaser’i saymak mümkündür.

Büyüyk boyutlu dış mekan afişleriduvar yüzeylerine ve ilan panolarına asılır.İç mekan afişleri ise lobisalon ve koridorlarda kullanılmak üzere daha küçük boyutlarda hazırlanır.Dış mekan afişlerinin izlenme süresi kısadır.Buna karşın iç mekan afişleri daha uzun süre incelenbilir.Afişin izlenme süresi tasarımtasarım sürecinde dikkate alınması gereken bir kriterdir.

Afişler Üç Ana Gruba Ayrılır

Reklam Afişleri: Bir ürün ya da hizmeti tanıtan afilşlerdir.Beş sektörde yaygın olarak kullanılır.
-Moda
-Endüstri
-Kurumsal reklamcılık
-Gıda
-Tuzim

Kültürel Afişler: Festivalseminersempozyumbalokonsersinematiya trosergi ve spor gibi kültürel etkinlikleri tanıtan afişler bu gruba girer.

Sosyal Afişler: Sağlık ulaşımsivil savunmatrafik çevre gibi konularda eğitici ve uyarıcı nitelikteki afişlerin yanısıra politik bir düşünceyi ya da siyasi bir partiyi tanıtan afişler ise sosyal afişler grubunda yer alır .


AFİŞ TASARIMINDA DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Mesaj:

Tasarımcı;afiş aracılığıyla vereceği mesajı açıklığa kavuşturmalıdırverilmek istenen bilgiyi mümkün olduğunca dolaysız bir biçimde aktaracak görsel bir sistem olşturmalıdır.

Mesaj-İmge Bütünlüğü:

Tasarıma temel oluşturan düşüncenin fotograf yoluylamı illustrasyonla mıyoksa salt tipografi ilemi daha etkili bir biçimde vurgulanacağı arştırılmalı;mizahitrajik ya da soyut imgelerden hangisinin anlatımı daha güçlendirdiği belirlenmelidir.

Sözel Hiyerarşi:

Tasarımcıafişte yer alan başlıkalt başlıkslogan gibi sözel bilgiler arasında – izleyiciyi mesajdaki önem sırasına göre yönlendirecek hiyerarşik bir yapı kurmalıdır.

Farkedilirlik:

Bazı afişler yukarıda saydığımız kriterlere uygun gibi görünselerde etkisiz ve yavan olabilmektedirler.Böyle bir sonucu engelleyecek tek şey tasarımcının hayal gücüdür..Yaratıcı düşünce ve buluşun hiçbir kuralı yoktur.Buluş ve yaratıcılık içeren her şey afiş tasarımınıda yansıtılabilir.Çünki;bir afiş için en önemli kriter farkedilebilmektir.

Afişteki imgelerin düzenlenmesinde şu öneriler yararlı olabilir;

1-Afişteki imge sayısı üçiki hatta mümkünse bir ile sınırlandırılmalıdır.Başlık yada slogandan oluşan tipografik unsurfotograf ya a illüstrasyon ve zemin(fon) afiş üzerinde üç farklı imge olarak algılanır.

2-Afişteki sözel unsurlar mümkün olduğunca azaltılmalıdır.34 ya da 5 sözcükten oluşan başlık ve sloganlar;mesajı daha çabuk iletir.Sözel mesaj on sözcüğün üstüne çıktığındaokuma zorluğu başlar.Amerikan Reklamcılık Enstitüsüne göre;bir dış mekan afişi ana düşünce ve mesajını en çok altı saniye içinde iletebilmelidir.

3-Fotograf ya da illüstrasyonafiş üzerinde mümkün olduğunca büyük bir ölçekte kullanılmalıdır.İmgeyi bütünüyle göstermek her zaman gerekmeyebilir.
Sözel unsurlar ve imgeler arasında açıklayıcıdestekleyiciyorumlayıcı ya da kontrast oluşturan bir ilişki kurulmalıyazı ile görüntü birbirini yavan bir şekilde tekrar etmemelidir

5-Süslü ve dekoratif yazılar yerine okunaklı yazı karakterleri tercih edilmelidir.

6-Renkler geniş yüzeyler halinde kullanılmalıparlak ve canlı renkler tercih edilmeli ve renkler arasında güçlü kontraslar oluşturulmalıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Nasıl Afiş Hazırlanır?

Nasıl Afiş Hazırlanır? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: nasıl bir afiş hazırlanılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Okul Kuralları İle İlgili Afiş Örnekleri elif İlköğretim 2 21-12-2013 03:22
İyi bir Türk kahvesi nasıl hazırlanır? incitanesi Püf Noktalar 2 10-05-2011 03:40
Engelliler Haftası Afiş Resimleri elif Karışık Resimler & Fotoğraflar 0 21-04-2011 06:00
Bebeğiniz İçin En Sağlıklı Çorba Nasıl Hazırlanır? daywest Bebek Bakımı 0 13-04-2011 01:09
Afiş :))) nimlahza Komik Yazılar 0 26-09-2008 02:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats