bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2011, 02:11   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Milli Kültürün Korunmasında Dilin Önemi Nedir?

Milli Kültürün Korunmasında Dilin Önemi Nedir?

milli kültürün korunmasında türk dilinin önemi
ulusal dilin önemi nedir

MİLLİ KÜLTÜRÜN KORUNMASINDA DİLİN ÖNEMİ


Büyük Önder Atatürk'e göre “Millet aynı kültürden insanların oluşturduğu toplumdur”. Demek ki “milli kültür” bir devleti ayakta tutan unsurların en önemlisidir. Çünkü milli kültür oluştuğunda ortaya millet çıkar. Millet ise mutlaka bir devlet oluşturur.


Dünya tarihine baktığımızda milli kültüre sahip olmanın önemi daha iyi anlaşılır. Tarihe gözatıldığında milli kültüre sahip halkların her türlü zorluğa karşı varlıklarını korudukları görülecektir. İkinci Dünya Savaşı'ndan enkaz halinde çıkmalarına rağmen kısa sürede önemli birer güç haline gelen Almanya ve Japonya bunun en güzel örneğidir.


Aynı şekilde İstiklal Savaşı'nda Türklere yeni zaferler kazandıran Türk Milletinin Atatürk milliyetçiliği ile tamamlanan milli kültürünün sağlamlığıdır.


Milli kültür milli ve manevi değerlerin öğretildiği eğitim kurumlarında oluşmaya başlar. Eğitim kurumlarında milli ve manevi değerleri öğrenen gençler ise bu değerlere sahip çıktıkları ölçüde devleti milli birliği ve beraberliği güçlendirirler.


Atatürk'ün sözleri ortak bir kültür oluşturan eğitimin milli birlik ve beraberlik açısından önemini açıkça ortaya koyar:


“Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize görecekleri öğrenimin sınırları ne olursa olsun ilk önce ve herşeyden önce Türkiye'nin bağımsızlığına kendi benliğine milli geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek gereği öğretilmelidir. Dünyada uluslararası duruma göre böyle bir mücadelenin gerektirdiği manevi unsurlara sahip olmayan kişiler ve bu nitelikte kişilerden oluşan toplumlara hayat ve bağımsızlık yoktur. Çocuklarımızı aynı eğitim derecesinden geçirerek yetiştireceğiz. Kesinlikle bilmeliyiz ki iki parça halinde yaşayan milletler zayıftır hastadır. Çocuklarımıza vereceğimiz öğrenim sınırı ne olursa olsun onlara esas olarak şunları öğreteceğiz: Milletine Türkiye Devleti'ne TBMM'ne düşman olanlarlarla mücadele; bu mücadelenin sebep ve vasıtaları ile donatılmayan millet için yaşama hakkı yoktur.” (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri cilt 2 1952 Türk İnkılap Tarihi Enstitü Yayınları)


Atatürk bu sözlerle alınan eğitimin mahiyeti her ne olursa olsun milli değerleri yücelten ve her zaman korunması gerekli unsurlar olarak ön planda tutan bir üsluba sahip olması gerektiğini vurgular. Çünkü bir devletin sağlam temellere oturması için öncellikle milli birlik ve beraberliğini koruması gerekir. Bir devlet ne kadar gelişmiş olursa olsun ne kadar güçlü olursa olsun eğer ortak bir kültüre sahip değilse parça parça demektir. Böyle bir devlet ise tüm gücünü kaybeder.


Milleti oluşturan unsurların en temel sında bireyler karşımıza çıkmaktadır. Bireylere milli beraberliğin ne olduğunu öğretmek ve milli şuuru kazandırmak ise ancak eğitimle gerçekleşebilir. Bireylere milleti için çalışmanın önemi öğretilmediği takdirde milli eğitim amacına ulaşmamış olur. Birey devletine ve dolayısıyla milletine faydasız bir insan haline gelir. Atatürk'ün vurguladığı gibi eğitimin mahiyeti ve düzeni her ne olursa olsun gençler milli şuurun aşılayıcısı olan milli kültürümüzü öğrenecek şekilde eğitilmelidir. Ayrıca milli kültürün temellerini Büyük Önder Atatürk'ün “İlke ve İnkılapları”nın oluşturduğu gençlere anlatılmalıdır.


Eğitim insanlara milli şuurdan başka daha birçok şey kazandırır. İnsanın hayata bakışını prensiplerini sanat anlayışını ideallerini yaşam şeklini belirler. İnsanların aileleri dini Ülkesi cinsiyeti yaşam seviyesinin standartları her ne olursa olsun verilen iyi bir eğitimle aradaki tüm farklar bir anda kalkabilir. Böylece insanlar aynı ortak amaçta birleşmiş olurlar. Milli şuur da buna eklendiğinde bireyler tamamen kaliteli yüksek ahlaklı devletine bağlı ve faydalı bir hale gelirler. Bir birey için devletine bağlı ve faydalı olmak kendisinin ve gelecek nesillerin en iyi yaşam standartlarına ulaşmasına katkıda bulunmak demektir. Sonuç olarak eğitimin amacı Atatürk ilke ve inkılaplarını kendilerine ilke edinmiş devletini ve milletini tüm değerlerin üzerinde tutan gençler yetiştirmek olmalıdır


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 09-11-2011, 02:14   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

milli kültürün korunmasında dilin önemini anlatan ve atatürkün bu konuda düşüncelerini anlatan sorgulayıcı bir konuşma


 

Alt 30-10-2012, 08:02   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekkürler çok işime yaradı çok güzel bir yazı


 
Alt 19-11-2012, 07:13   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekkürler ödevime yardım ettiğiniz için.


 
Alt 26-11-2013, 10:46   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekürler güzel yazı ama biraz daha kısa olsa daha iyi olur


 
Alt 13-11-2014, 09:32   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

saolun elif abla


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Milli Kültürün Korunmasında Dilin Önemi Nedir?

Milli Kültürün Korunmasında Dilin Önemi Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: milli kültürün korunmasında dilin önemi, milli kültürümüzün korunmasında dilin önemi, milli kültürün korunmasında dilin önemi özet, milli kültürün korunmasında dilin önemini anlatan metin, ortak değerlerimizden dil, milli kültürümüzün korunmasında dilin önemi kısaca, milli kültürün korunmasında dilin önemi kısaca, milli kültürün korunması, milli kültürün korunmasında dilin önemi kısa bilgi, milli kültürümüzün korunması, milli kültürün korunmasında dilin önemini anlatan kompozisyon, milli kültürün ve milli birliğin korunmasında türk dilinin önemi, milli kültürün korunmasında dilin önemi nedir özet, milli kültürümüzün korunması niçin önemlidir, kültürün korunmasında dilin önemi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dilin İşlevi Nedir?-Toplumdaki Önemi Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 29-11-2012 06:12
Milli Kültürün ve Milli Birliğin Korunmasında Türk Dilinin Önemi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:43
Milli kültürün Önemi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:22
İnsan Haklarının Korunmasında Eğitimin Önemi Nedir? elif Kadın ve Hukuk 0 12-03-2011 03:37
Misakk-ı Milli’nin ilanı ve önemi nedir? elif Tarih 0 26-02-2011 04:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats