bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2011, 02:20   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ülkemizde Çevre Temizliği Ve Korumasıyla İlgili Hangi Kurumlar Vardır?

Ülkemizde Çevre Temizliği Ve Korumasıyla İlgili Hangi Kurumlar Vardır?

Türkiyede Çevre Temizliği Ve Korumasıyla İlgili Hangi Kurumlar Vardırürkiye'deki Çevreci KuruluşlarTürkiyedeki Çevre İle İlgili Vakıflar Türkiyedeki Çevre İle İlgili kurumlar


Çevreci Kuruluşların Ortaya Çıkışı

Ülkemizde ve dünya üzerinde gönüllü olarak bir çok çevre kuluşu bulunmaktadır.Bu çevre kuruluşlarının ortaya çıkmasında en büyük etken ise dünyanın yaşanılmaz bir hal almaya doğru hızla gidiyor olmasıdır.Yeşilin kaybolup karaya bürünen bir doğanın ortaya çıkmasıdır.

Çevre Kuruluşlarının Amaçları

Çevre; insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları fiziki biyolojik sosyal ekonomik ve kültürel ortamdır.

Hava su ve topraklarımızın her geçen gün artan oranlarda kirlenmesi ve önemli bir kısmının kullanılamaz hale gelmesi özellikle Büyükşehir ve sanayi bölgelerinin çevre kirliliği sebebiyle yaşanamaz hale gelmesi ozon tabakasının delinmesi yerkürenin giderek ısınması doğal kaynakların hızla tüketilmesi; çevreyi korumak amaçlı çevre kuruluşlarının kurulmasına neden olmuştur.

Aşağıda belirli çevre kuruluşlarının isimleri ve amaçları yer almaktadır.

ÇEVRE VE KÜLTÜR DEĞERLERİNİ KORUMA VE TANITMA VAKFI (ÇEKÜL)

ÇEKÜL ülkemizin doğal ve kültürel mirasını korumak amacıyla 1990 yılında kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur.

“Doğal kaynakları” “kültürel mirası” ve “insan”ı bir bütün olarak ele alan ÇEKÜL doğal ve kültürel çevreyi korumak için “kent-havza-bölge-ülke” ölçeğinde projeler geliştirmektedir.

ÇEKÜL’ün “koruma-değerlendirme-yaşatma” amaçlı projelerinin hayata geçirilebilmesi ve sonuç alınabilmesi için benimsenen strateji “kamu-yerel-sivil-özel birlikteliği” ne öncelik verilmesidir.

ÇEKÜL doğal ve kültürel varlıkların sürekliliğini ülke gündemine taşımak için umut ve özveriyle güçlenen bilgi ve katılımla beslenen “gönüllülük” esasına dayalı sivil girişimlerini “doğa” “kültür” “eğitim” “tanıtım” “örgütlenme” ana başlıkları altında sürdürmektedir

DOĞAL HAYATI KORUMA DERNEĞİ (DHKD)

Amacı Türkiye’nin olağanüstü zengin bitki ve hayvan türleri ile bunların doğal yaşam alanlarının değerinin farkına varılması koruma altına alınmasıdır. Bu amaçla koruma projeleri yürütmekte; toplumla yerel/merkezi yöneticiler ve şirketlerle işbirliği yapmaktadır.

TÜRKİYE ÇEVRE VAKFI (TÇV)

Daha temiz daha düzenli daha güzel bir çevrede yaşamayı hedefleyen vakıf 1978 yılında kurulmuştur. Türkiye Çevre Vakfı’nın hizmetleri; araştırma yayın ve kamuoyu aydınlatma şeklinde devam ederken Vakfın bugüne kadar yayınladığı ve çevre konusunun hemen her yönünü işleyen kitapların sayısı 172 ‘ yi bulmuştur..

TEMA Vakfı - TÜRKİYE EREZYONLA MÜCADELE AĞAÇLANDIRMA VE DOĞAL KAYNAKLARI KORUMA VAKFI

TEMA vakfının amaçları; ülkemizin doğal varlıklarını ve çevre sağlının korunması erozyonla mücadele toprak örtüsü ve ağaç ve orman sevgisini toplumun her kesimine anlatmak Çölleşmeyle mücadelede dünyaya örnek bir hareketi Türkiye’den başlatmak.

Bu amaçları gerçekleştirmek için gerekli teşkilatın oluşturulmasını yasaların çıkmasını sağlamak ve gönüllü kuruluşların öncülüğünde toplumun bütün kesimlerinin desteği ile erozyonla mücadelenin ikinci bir İstiklal Savaşı kabul edilerek erozyon tehlikesi ile mücadele edilmesi.

DOĞA İLE BARIŞ

Başta çevre olmak üzere tüm sorunların çözümü için bilgili bilinçli örgütlü toplum oluşturabilmek amacıyla kurulmuştur.

Hızla artan nüfus buna bağlı olarak hızlı ve çarpık kentleşmenin neden olduğu doğal ortamların yok olması şehir içi yeşil alanların normalin çok altına düşmesi karşısında gerekli koruma bilincini İnsan eli ile değişmekte olan iklim konusunda halkı bilgilendirmek Türk Boğazlarının ve Karadeniz su havzasının sorunları karşısında ulusal ve uluslararası koruma çalışmalarına katılmak yön vermek başlıca amaçlarındandır.

DENİZ TEMİZ DERNEĞİ (TURMEPA)

’’’DenizTemiz Derneği – Turmepa’’’ merkezi İstanbul’da olan bir Sivil Toplum Kuruluşu’dur.

8 Nisan 1994 tarihinde 29 kişiden oluşan bir grup denizci ve işadamı tarafından kurulan Turmepa 8333 kilometrelik sahil şeridini kapsayan bir alanda denizleri yaşatma çabaları göstermektedir.

Derneğin 1995 yılında yayınladığı “Denizleri Koruma Deklarasyonu” BM Çevre Programı IMO UNEP The Club of Rome ICS and IUCN gibi organizasyonların uluslararası platformlarda desteğini almış olup günümüzde 600’ü aşkın gerçek ve tüzel üyeyi kapsamaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ülkemizde Çevre Temizliği Ve Korumasıyla İlgili Hangi Kurumlar Vardır?

Ülkemizde Çevre Temizliği Ve Korumasıyla İlgili Hangi Kurumlar Vardır? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çevreyi temizleyen kurumlar, cevreyi temizleyen kurumlar, çevreyi temizleyen kurumlar nelerdir, çevre kirliliği ile hangi kurum ilgilenir, çevremizi hangi kurum niçin temizler, çevre sorunlarıyla hangi kurum ilgilenir, hava kirliliği ile ilgilenen kurumlar, hangi vakıf çevre sorunları ile ilgilenmez, çevre kirliliği ile ilgili hangi kurum ilgilenir, çevre temizliginde gönüllü, cevremizi hangi kurum nicin temizler, çevre ile ilgili ödev, http wwwbakimliyizcom egitim ve ogretim 83484 ulkemizde cevre temizligi ve korumasiyla ilgili hangi kurumlar vardirhtml, çevremizi temizleyen kurumlar, çevreyi temizleyen kurumların isimleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çevre Kirliliği İle İlgili Kompozisyon Örnekleri elif Eğitim ve Öğretim 71 14-05-2017 10:37
Ülkemizde adrese dayalı nüfus sayımı hangi tarihte başlamıştır? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 12-07-2015 02:33
Ülkemizde Çevre Sorunları Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:18
Çevre Kirliliği ile İlgili Ödev Kapağı elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 01:34
Ülkemizde Elektrik Hangi Doğal Kaynaklardan Üretilir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:01 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats