bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2011, 01:43   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavları

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavları

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavları Hakkında
Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavları Hakkında Bilgi


Sınava Girecek Öğrenciler

Madde 5- Yönetmeliğe göre;

a) Ortalama yükseltme sınavına;

1-Başarısız ders/dersleri bulunanlardan yıl sonu başarı ortalaması 2.50'den aşağı olan

2-Yıl sonu başarı ortalaması 2.50 ve daha yukarı olmasına rağmen yıl sonu başarı ortalaması ile geçilemeyen derslerden başarısız olan

3- Yıl sonu başarı ortalaması 2.50 ve daha yukarı olmasına rağmen alan/bölüm ders veya derslerinden başarısızlığı olanlardan bu derslere ait yıl sonu ağırlıklı ortalaması 2.50'den aşağı olan

b)Sorumluluk sınavına sorumlu ders/dersleri bulunan öğrenciler girebilir.

Derslerin Belirlenmesi ve Müracaat Zamanı

Madde 6- Sınava girecek öğrenciler o ders yılında okutulan en fazla üç dersten ortala-ma yükseltme sınavına girebilirler. Öğrenciler ortalama yükseltme sınavlarına başarısız oldukları derslerden girebilecekleri gibi başarılı oldukları derslerden de girebilirler. Ancak başarısız oldukları dersler arasında “ yıl sonu başarı ortalaması “ile başarılı sayılmayan derslerin bulun-ması halinde ortalama yükseltme sınavlarına girilecek dersler belirlenirken bu derslere de yer verilir.

Bunun dışında alan/bölüm derslerinden de başarısızlığı bulunup bu derslerin yıl sonu ağırlıklı ortalaması 2.50'nin altında olan öğrencilerin ortalama yükseltme sınavına girecekleri dersleri belirlenirken alan/bölüm derslerinin yıl sonu ağırlıklı ortalamasını istenilen düzeye yükseltecek derslerden bazılarını da seçmeleri sağlanır.

Ortalama yükseltme sınavına girecek öğrenci sınava gireceği ders veya dersleri velisi ve sınıf öğretmeni ile birlikte belirler ve örneğine uygun (EK-1) dilekçe ile ders kesiminden itibaren en geç üç gün içinde kendisi veya velisi tarafından okul müdürlüğüne bildirilir.

Sorumluluk Sınavına Girecek Öğrencilerin Tespiti

Madde 7 - Sorumluluk sınavına girecek öğrenciler ve sınava girecekleri dersler okul müdürlüğünce tespit edilerek listeler halinde sorumluluk sınavlarının başlamasından en geç on beş gün önce ilan edilir.

Sınavların Şekli

Madde 8 - Sınavlar genellikle yazılı olarak yapılır. Ancak resim müzik beden eğitimi dersleri ile uygulamalı nitelikteki diğer derslerin sınavları dersin özelliğine göre yazılı sözlü ve uygulamalı olarak veya bunlardan yalnızca biriyle ya da bir kaçıyla yapılabilir. Bu derslerin sınavlarının şekli zümre öğretmenler kurulunda belirlenir.

Yabancı dil derslerinin sınavları yazılı ve sözlü olarak yapılır. Öğrencinin başarısı sınavlardan aldığı yazılı ve sözlü puanların aritmetik ortalamasına göre belirlenir.

Dersin özelliğine göre hem yazılı hem sözlü yapılan sınavlarda yazılı sınavlar sözlü sınavlardan önce uygulanır. Sözlü sınavlara yazılı sınavları takip eden ilk iş gününde başlanır. Sınav kağıtları sözlü sınavlar sonuçlandıktan sonra açılır.

Uygulanacak sınavların şekli başlama saati ve sınavda kullanılacak araç ve gereçler sınav çizelgesi ile birlikte okulda ilan edilir.

Sınav Programı

Madde 9 - Sınav programı ortalama yükseltme sınavları için en fazla on iş günü kapsayacak şekilde; sorumluluk sınavları için ise okullarca sınavı yapılacak ders sayısı göz önünde bulundurularak ders kesiminden itibaren beş gün içinde ayrı ayrı hazırlanır ve onaylı bir örneği bilgi için milli eğitim müdürlüğüne gönderilir.

Sorumluluk sınavına girecek öğrenci sayısı ile ders sayısının az olması durumunda ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarının birlikte yapılabilmesi için okul müdürlüğünce gerekli tedbirler alınır.

Ders yılının ikinci döneminin başında yapılacak sorumluluk sınavları ile ilgili sınav programı dönemin bitiminden en geç beş gün önce en fazla bir haftalı süreyi kapsayacak şekilde hazırlanır ve onaylı bir örneği bilgi için milli eğitim müdürlüğüne gönderilir.

Sınav programları okulun uygun yerlerinde ilan edilir.

Sınavlar için ayrılan günlerin azlığı durumunda biri öğleden önce diğeri öğleden sonra olmak üzere aynı günde iki gerektiğinde üç sınav da yapılabilir.

Bu sınavlar mesai günlerinin yeterli olmaması durumunda cumartesi ve pazar günleri ile çalışma saatleri dışında da yapılabilir.

İşletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilerin sınavları beceri eğitimi sonrası yapılacak şekilde sınav programında belirtilir.

Sınav programında; sınavı yapılacak dersler görev alacak öğretmenler sınavın başlama tarihleri ile uyulacak usul ve esaslar yer alır.

Sınav Komisyonları

Madde 10 - Sınav komisyonları okul müdürünün başkanlığında toplanan zümre öğret-menler kurulunca belirlenen en az ikişer üyeden oluşturulur.

Sınav komisyonlarının oluşturulması için okullarda yeter sayıda öğretmen bulunmaması durumunda çevredeki diğer okul öğretmenlerinden de yararlanılır. Bu düzenleme sınavlar başlamadan en geç on gün önce toplanan il-ilçe müdürler kurulunca yapılır. Ancak yeter sayıda ders öğretmeninin bulunmaması halinde diğer öğretmenlerden de branşları dikkate alınarak görevlendirme yapılır.

Naklen gelen öğrencilerin sorumlu oldukları derslerden sınav komisyonlarının oluşturulamaması durumunda söz konusu öğrencilerin sınavları gerekli tedbirler milli eğitim müdürlüğünce alınarak başka okullarda yapılabilir.

Müdür sınav komisyonlarının başkanıdır ve imkanlar ölçüsünde sınav komisyonları ile sınav salonlarında bulunur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavları

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavları konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ortalama Hız Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 06:35
TTNET Vitamin SBS Sınavları elif İlköğretim 0 10-06-2011 04:57
2011 polislik sınavları elif PMYO 0 10-06-2011 01:27
Kpss Soru Bankası Deneme Sınavları Ve Cevapları elif KPSS 0 10-06-2011 01:03
GeometRik oRtaLaMa... daywest Matematik 0 14-05-2010 01:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats