bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2011, 01:53   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı İle İlgili Yazı Örneği

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı İle İlgili Yazı Örneği

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramıyla İlgili Yazı
23 Nisan Konuşma Metni
Ulusal Egemenlik Bayramı İle İlgili Yazı Örneği

Sevgili Arkadaşlar;
23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı gündür.. Atatürk 23 Nisan gününü bayram yapalım diye biz çocuklara armağan etmiştir.
Meclisimiz Kurtuluş Savaşı’nın en ateşli günlerinde açıldı. Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti’nin içine düştüğü durumu düşmanlarımızın yurdumuzu paylaşmak için topraklarımıza nasıl saldırdıklarını ve Atatürk’ün Samsun’a Amasya’ya Erzurum’a ve Sivas’a hangi zor şartlar altında gittiğini hepiniz biliyorsunuz. Mustafa Kemal Atatürk düşmanı topraklarımızdan ancak savaşarak atacağımıza inanıyordu. Bu nedenle ülkemizin ileri gelenlerini bir meclis çatısı altında toplamak için var gücüyle çalıştı. 23 Nisan 1920 günü Ankara’da ilk Meclis Toplantısı yapıldı. Padişah İstanbul’da milletin vekilleri ise Ankara’daydı. Artık padişahın hiçbir etkinliği kalmamıştı. Çünkü bu millet ulusal egemenliğini kazanmak istiyordu. Bütün kararları meclis veriyor ve padişahı devreden çıkarıyordu. Sonunda Kurtuluş Savaşımız kazanılmış Ulusal egemenliğimiz ise padişahın elinden alınıp milletimize verilmişti.
Ulusal kelimesi ulustan türemiştir. Ulus aynı zamanda Millet kelimesinin de karşılığıdır. Aralarında dil duygu gelenek ve görenek birliği olan insanlar topluluğuna ulus ya da millet diyoruz. Egemenlik ise; hâkim olma yönetme gücünü elinde bulundurma anlamına gelir.
Öyleyse Ulusal Egemenlik sözlerinden şunları anlayabiliriz; Ulusu meydana getiren insanların yönetme yetkisini bütünüyle elinde bulundurması. Elbette ki bir ulusu meydana getiren bütün fertlerin yönetici olması düşünülemez. Ulus yani millet yetkisini vekilleri aracılığı ile kullanmaktadır. Kim bilir belki de gelecekte milletimiz kendisine vekil olmak için bizlere de yetki verebilir.
Bu büyük bayram hepimize kutlu olsun!..

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı İle İlgili Yazı Örneği


Sevgili çocuklar saygı değer meslektaşlarımkıymetli misafirler!


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama programına hepiniz hoş geldiniz.


Nedir 23 Nisan ay ve gün mü belki ama Adından da anlaşıldığı gibi ulusal egemenlik asıl vurgulanması gereken nokta işte burası

Milletin kendi kaderini kendi eline aldığı var olma ve yok olma savaşını verdiği haklarını kazanarak kendi kendine egemen olduğu gösterdiği ve bunu bütün dünya ilan ettiği yani ilk Türkiye Büyük Millet Meclisini açıldığı gün ve ay dır.
23 Nisan la bugünkü Cumhuriyet yönetimine kavuştuk 23 Nisan la bugünkü modern toplum yaşantımıza sahip olduk Egemenliğimizin teminatı millet Milletimizin teminatı ise ..... Köyümüzün şehrimizin ülkemizin teminatı ise yani geleceğimizin yarınlarımızın umutlarımızın hayallerimizin teminatı ise siz evet
şurada toplanan siz sevgili çocuklar sizlersiniz.Bu gerçeği çok önceden gören Ulu Önder Atatürk hangi gerçekleri nasıl teminat altına alacağını bildiğinde bugünü
çocuklara armağan etti
işte ulusal egemenlik işte Çocuk bayramı!


23 Nisan mevsim gibi bahardır 23 Nisan çocuk gibi genç ve tazedir.

23 Nisan yağmursa çocuklarımız sevgi damlacıklarıdır.
Mevsim baharsa Çocuklarımız gelecek yazın meyvalarıdır.

Konuşmamı uzatmadan her 23 Nisanda tıpkı bu mevsimde yeşeren kaysı tomurcukları gibi bu çocuk bayramında da Başta dünyamız olmak üzere ülkemize

Ve en yakın çevremize insan haklarına saygı sevgibarış hoşgörü ve kardeşlik tomurcuklarının yeşermesini diler saygı ve sevgilerimi sunarım.

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN.


23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı İle İlgili Yazı Örneği


Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Çocuk Bayramı bu alanda hem dünyada bir ilki oluşturmakta hem de geleceğin cumhuriyet nesillerine atamızın verdiği önemi ifade etmektedir.


Cumhuriyetin geleceğini gençlere ve yarının sahipleri çocuklara emanet edecek kadar çocuklarımıza ve gençlerimize güvenini ifade eden Atatürk onlara bir de bayram armağan etmiştir. Bugünde bizlere düşen görev; hem atamızın emanetlerinin sahibi olduğumuzu göstermek hem de atamızın aziz hatırasını en yoğun ve güzel biçimde yad etmek olmalıdır.


Özellikle ülkemize devletimize ve milletimize yönelik bölücü ve yıkıcı faaliyetler karşısında her zamankinden daha fazla cumhuriyetimizin ilkelerine sahip çıkma birliğimize ve bütünlüğümüze sahip çıkma mecburiyetinde olduğumuz açıktır. Bu tür bayramları da bu şuur ve düşünce içerisinde değerlendirmek durumundayız.


İşte 23 Nisan'ın bir başka anlamı ve işlevi de burada karşımıza çıkmaktadır. Bu günde hem çocuklarımıza bu şuuru vermenin gayreti içerisinde olacağız. Hem de çocuklarımıza kendilerine emanet edilen değerleri ve emanetlerin büyüklüğünü anlatacağız. Çünkü; devletimize cumhuriyetimizin temel değerlerine ve milletimizin bütünlüğüne yönelik saldırılar bugün olduğu gibi yarın da devam edecektir. Gelecek nesillerin uyanık ve bu gibi düşmanca saldırılara karşı hazırlıklı olması için onlara gerçekleri anlatmalı yüklendikleri emanetin büyüklüğünü bugünden öğretmeliyiz. 23 Nisan'da hepimizin öncelikli görevi bu olmalıdır.


23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır: Bu bayramlar birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu günde bizlere bu cennet vatanı canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek yarınlara taşıyabileceğimizi konuşmalıyız diye düşünüyorum.


Tarihin akışı içerisinde milletlerin kaderinde olumlu veya olumsuz olarak etkili olan binlerce devlet adamı yer almıştır. Bugün bunların pek çoğunun bırakınız eserlerini isimlerini dahi hatırlayamazsınız. Oysa Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önderimiz Atatürk gibi devlet adamı ve halk kahramanları bıraktıkları eserler ve bu eserlere sahip çıkan milyonlarla sonsuza kadar yaşayacaklardır. Atatürk gibi kahramanları farklı kılan ve tarihe altın harflerle yazdıran gerçek de budur.


Bu nedenle Atatürk'ü ve bizlere emanet ettiği büyük eseri sonsuza kadar yaşatma hususundaki kararlılığımızı nedenleriyle birlikte çocuklarımıza anlatmalıyız. Anlatmalıyız ki gelecek kuşaklar uyanık kararlı ve bilinçli olabilsinler. Tarihi mirasımızı koruma ve kollama konusundaki ödevlerini yerine getirebilsinler.


Bu duygularla bütün çocuklarımızın 23 Nisan Bayramını kutluyor hepsine sevgilerimi sunuyorum.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı İle İlgili Yazı Örneği

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı İle İlgili Yazı Örneği konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: 23 nisan a nasıl kavuştuk, 23 nisana nasıl kavuştuk, 23 nisana nasil kavustuk, 23 nisan39a nasıl kavuştuk, 23 nisan yazı, 23 nisan a nasıl kavuştuk adlı konu, 23 nisan nasıl kavuştuk, 23 nisan ulusal egemenliğe nasıl kavuştuk, 23 nisan bayramına nasıl kavuştuk, 23 nisan39a nasıl kavuştuk özet, 23 nisan a nasıl kavuştuk özet, 23 nisana nasil kavustuk ozet yazi, 23 nisana nasıl kavustuk, ulusal egemenliğe nasıl kavuştuk, 23 nisana nasıl kavuştuk adlı konu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı İngilizce Anlatım elif Eğitim ve Öğretim 12 24-05-2014 08:03
Trafik Haftasıyla İlgili Yazı elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:23
Okuma bayramı açılış konuşması örneği elif İlköğretim 0 10-06-2011 03:03
23 Nisan Ulasal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun incitanesi Kutlamalar 3 23-04-2009 05:07
23 Nisan Çocuk Bayramı Resimleri Bkmlyz Karışık Resimler & Fotoğraflar 1 13-04-2009 11:28

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats