bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2011, 02:58   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cumhuriyet Bayramı Faaliyetleri

Cumhuriyet Bayramı Faaliyetleri

Cumhuriyet Bayramı Etkinlikleri
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Faailyetleri
Cumhuriyet Bayramı Faaliyet Çalışmaları

Şiir
29 EKİM
Cumhuriyet Bayramı
Geldi bize ne mutlu!
Bayraklarla donattık
Güzel okulumuzu.

Sokaklarda evlerde
Al bayrak dalgalanır.
Onun o al rengini
Bütün bir dünya tanır.

Yirmi dokuz ekimi
Karşılarız neşeyle
Çünkü bu günde erdik
Büyük Cumhuriyete.

Yürüyün arkadaşlar
Hep ileri koşalım.
Bugün bayramımız var.
Gelin bayramlaşalım.
Ali PÜSKÜLLÜOĞLU

Yazı

Cumhuriyet Yönetimi ilan edilmeden önce devletimizin adı Osmanlı İmparatorluğu idi. Osmanlı Devleti Osman Bey tarafından 1299′da Söğüt kasabasında kuruldu. Osmanlı devlet yöneticilerine padişah denmekteydi. Osmanlı Devletini altı yüz yirmi dört yılda otuz altı padişah yönetti. Son padişah ise Sultan Vahdettin’dir.

Eskiden devletlerde tek kişi egemenliği ve yönetimi olurdu. Ülkelerini canlarının istedikleri gibi yöneten bu kişilere padişah şah kral hakan sultan vb. denirdi. Bu tür Yönetimler çoğu zaman babadan oğula geçerdi.

Oğulun küçük olması deli olması yönetici olmaya engel sayılmazdı. Böyle tek kişinin kendi başına buyruk sorumsuz denetimsiz yönetimine mutlakiyet denir. Mutlakiyet yönetiminde egemenlik kayıtsız şartsız tek bir kişidedir. O ne derse olur.

Mutlakiyetle yönetilen ülkelerde zamanla hakana padişaha şaha krala yardımcı olsun diye meclis kuruldu. Meclis üyeleri halkın dileklerini yöneticiye duyurur yasa tasarısını hazırlardı. Bu yasa taslakları hakan padişah şah kral tarafından benimsendiğinde yasalaşırdı. Bu yönetim biçimine Meşrutiyet denir. Ancak meclisin yetkileri genel olarak çok sınırlıdır. Osmanlı Devletinde 1876 ve 1908 yıllarında iki kez meşrutiyet ilan edildi.

Üçüncü yönetim biçimi cumhuriyettir. Cumhuriyet’te egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus kendini yönetme yetkisini temsilcileri – milletvekilleri- aracılığı ile kullanır.

Cumhuriyet yönetiminde yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler yasalar yapar yöneticileri ulusu adına denetler. Yönetilenler dilerlerse seçimlerde yöneticilerini değiştirirler.

ÜLKEMİZDE CUMHURİYETİN KURULUŞU

Osmanlı İmparatorluğu’nda ikinci Meşrutiyetin ilanından altı yıl sonra Birinci Dünya Savaşı başladı. 1914′te başlayan Birinci Dünya Savaşı’na dünyanın belli öbaşlı ülkeleri katıldı. Dört yıl süren savaş sonunda Osmanlı İmparatorluğu’yla birlikte olan devletler yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıldık. Ülkemiz İngilizler Yunanlılar Fransızlar İtalyanlar tarafından paylaşıldı.

Ulusuna inanan güvenen Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK 19 Mayıs 1919′da Samsun’a geldi. Erzurum’da Sıvas’ta kongreler düzenledi. Mustafa Kemal Paşa “Tek bir egemenlik var o da Milli egemenliktir. Ülkeyi yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır.” diyordu. Yurdun dört bir tarafından gelen ulus temsilcileri -milletvekilleri- 23 Nisan 1920 günü Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nde toplandı. Meclis Mustafa Kemal Paşa’yı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Bir yandan efeler dadaşlar seymenler bulundukları yörede düşmana karşı koydular. Öte yandan düzenli ordular İnönü’de Sakarya’da Dumlupınar’da savaştılar. Yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı.

Tahtını rahatını düşünen ve milletin sorunlarıyla pek alakalı olmayan padişah yenilen düşmanla birlikte yurdumuzdan kaçtı. İmzalanan Lozan Barış Antlaşması ile yeni bir devlet doğdu. Bu doğan devletin yönetim biçimi henüz belirlenmemişti.

İkinci dönem Büyük Millet Meclisi 11 Ağustos 1923′te ilk toplantısını yaptı. 13 Ekim 1923′te Ankara Başkent oldu. Atatürk ; düşmanın ülkeden atılıp sınırlarımızın belirlenmesinden sonra çoktan beri tasarladığı cumhuriyetin ilanı üzerinde hazırlıklar yapmaya başladı. 28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya’da yemeğe çağırdı. Onlara “Yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz.” Dedi.

29 Ekim 1923 günü Atatürk milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan cumhuriyet önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verildi. Meclis önergeyi kabul etti.

Böylece ülkemizde cumhuriyet yönetimi kuruldu. Atatürk kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Cumhuriyet’in ilanı yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı.

Cumhuriyet; yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Cumhuriyet yönetiminde söz ulusundur. Cumhuriyet’i korumak kollamak yaşatmak her yurttaşın ödevidir.

Cumhuriyetimize kötü gözle bakan kim olursa olsun bu millet tüm gücüyle bunların karşısında olacaktır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cumhuriyet Bayramı Faaliyetleri

Cumhuriyet Bayramı Faaliyetleri konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ülkemizde Hayvancılık Faaliyetleri Nasıldır? elif Eğitim ve Öğretim 3 07-03-2017 10:06
Cumhuriyet Edebiyatı Yazarları Kimlerdir?-Cumhuriyet Edebiyatı Genel Özellikleri elif Türkçe ve Edebiyat 1 09-11-2014 09:29
Cumhuriyet bayramı ile ilgili konuşma yazıları elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:05
Cumhuriyet bayramı ile kompozisyonları elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats