bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2011, 04:45   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gönüllü Çevreci Kuruluşlar

Gönüllü Çevreci Kuruluşlar

Çevreci Kuruluşlar Gönüllü Çevreci Kuruluşlar nelerdir?Gönüllü Çevreci Kuruluşların isimleri nelerdirÇevreci Kuruluşlar nelerdir? Ülkemizdeki gönüllü çevreci kuruluşların adları ve amaçları nedir ?

Çevre; insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları fiziki biyolojik sosyal ekonomik ve kültürel ortamdır.
Hava su ve topraklarımızın her geçen gün artan oranlarda kirlenmesi ve önemli bir kısmının kullanılamaz hale gelmesi özellikle Büyükşehir ve sanayi bölgelerinin çevre kirliliği sebebiyle yaşanamaz hale gelmesi ozon tabakasının delinmesi yerkürenin giderek ısınması doğal kaynakların hızla tüketilmesi; çevreyi korumak amaçlı çevre kuruluşlarının kurulmasına neden olmuştur.
Aşağıda belirli çevre kuruluşlarının isimleri ve amaçları yer almaktadır.


ÇEVRE VE KÜLTÜR DEĞERLERİNİ KORUMA VE TANITMA VAKFI (ÇEKÜL)

ÇEKÜL ülkemizin doğal ve kültürel mirasını korumak amacıyla 1990 yılında kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur.
"Doğal kaynakları" "kültürel mirası"ve "insan"ı bir bütün olarak ele alan ÇEKÜL doğal ve kültürel çevreyi korumak için "kent-havza-bölge-ülke" ölçeğinde projeler geliştirmektedir.
ÇEKÜL'ün"koruma-değerlendirme-yaşatma"amaçlı projelerinin hayata geçirilebilmesi ve sonuç alınabilmesi için benimsenen strateji "kamu-yerel-sivil-özel birlikteliği"ne öncelik verilmesidir.
ÇEKÜL doğal ve kültürel varlıkların sürekliliğini ülke gündemine taşımak için umut ve özveriyle güçlenen bilgi ve katılımla beslenen "gönüllülük" esasına dayalı sivil girişimlerini "doğa" "kültür" "eğitim" "tanıtım" "örgütlenme" ana başlıkları altında sürdürmektedir

DOĞAL HAYATI KORUMA DERNEĞİ (DHKD)


Amacı Türkiye'nin olağanüstü zengin bitki ve hayvan türleri ile bunların doğal yaşam alanlarının değerinin farkına varılması koruma altına alınmasıdır. Bu amaçla koruma projeleri yürütmekte; toplumla yerel/merkezi yöneticiler ve şirketlerle işbirliği yapmaktadır.


TÜRKİYE ÇEVRE VAKFI (TÇV)

Daha temiz daha düzenli daha güzel bir çevrede yaşamayı hedefleyen vakıf 1978 yılında kurulmuştur. Türkiye Çevre Vakfı�nın hizmetleri; araştırma yayın ve kamuoyu aydınlatma şeklinde devam ederken Vakfın bugüne kadar yayınladığı ve çevre konusunun hemen her yönünü işleyen kitapların sayısı 172 � yi bulmuştur..


TÜRKİYE EREZYONLA MÜCADELE AĞAÇLANDIRMA VE DOĞAL KAYNAKLARI KORUMA VAKFI (TEMA)

TEMA vakfının amaçları; ülkemizin doğal varlıklarını ve çevre sağlının korunması erozyonla mücadele toprak örtüsü ve ağaç ve orman sevgisini toplumun her kesimine anlatmak Çölleşmeyle mücadelede dünyaya örnek bir hareketi Türkiye'den başlatmak.
Bu amaçları gerçekleştirmek için gerekli teşkilatın oluşturulmasını yasaların çıkmasını sağlamak ve gönüllü kuruluşların öncülüğünde toplumun bütün kesimlerinin desteği ile erozyonla mücadelenin ikinci bir İstiklal Savaşı kabul edilerek erozyon tehlikesi ile mücadele edilmesi.

DOĞA İLE BARIŞ
Başta çevre olmak üzere tüm sorunların çözümü için bilgili bilinçli örgütlü toplum oluşturabilmek amacıyla kurulmuştur.
Hızla artan nüfus buna bağlı olarak hızlı ve çarpık kentleşmenin neden olduğu doğal ortamların yok olması şehir içi yeşil alanların normalin çok altına düşmesi karşısında gerekli koruma bilincini İnsan eli ile değişmekte olan iklim konusunda halkı bilgilendirmek Türk Boğazlarının ve Karadeniz su havzasının sorunları karşısında ulusal ve uluslararası koruma çalışmalarına katılmak yön vermek başlıca amaçlarındandır.

DENİZ TEMİZ DERNEĞİ (TURMEPA)
Deniz ve kıyılarımızın kirletilmemesini ve bu konuda ulusal ve uluslararası kanun ve anlaşmaların uygulanmasını sağlayacak en etkili güç olmayı amaçlamaktadır Gelecek nesillere yaşanabilecek bir çevre bırakabilmek onların denizlerimizin ekonomimize sağlığımıza ve refahımıza katkılarından yararlanabilmelerini sağlamaktır.


(TÜRÇEK )TÜRKİYE ÇEVRE KORUMA VE YEŞİLLENDİRME KURUMU
TÜRÇEK çevre ve doğa koruma konusunda çevre politikaları geliştiren demokratik katılımcı bir anlayışa sahip çeşitliliğe saygılı kamu yararına çalışan ve kar amacı olmayan bir sivil toplum kuruluşudur.

GREENPEACE (YEŞİL BARIŞ)
Greenpeace gezegenimizi yaşanmaz hale getiren çevre suçlarına şiddet içermeyen doğrudan eylemlerle tanıklık eder ve bunları basın aracılığıyla gündeme getirir. Bilimsel verilere dayanan kampanyalar yürütür.
Çevreye karşı işlenen bir suça tanıklık etmek toplumun dikkatini çekerek suçu işleyenler üzerinde baskı oluşturmak amacıyla yapılan barışçıl eylemler yapar.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gönüllü Çevreci Kuruluşlar

Gönüllü Çevreci Kuruluşlar konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gönüllü çevreci kuruluşların adları ve amaçları, gönüllü kuruluşların isimleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Engelliler için hizmet veren kuruluşlar nelerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 13 16-02-2016 01:43
Karşıyaka Belediyesi'nin gönüllü hizmeti Jülyet Kadın ve Hukuk 0 26-02-2010 09:00
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU KURUM ve KURULUŞLAR bayrak_007 Hayatı, Anıları ve Eserleri 0 24-11-2008 04:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats