bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2011, 04:08   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sanat Tarihi Öğretmeni Hakkında Bilgi

Sanat Tarihi Öğretmeni Hakkında Bilgi

Sanat Tarihi Öğretmenliği Hakkında Bilgi
Sanat Tarihi Öğretmeni Nasıl Olunur
Sanat Tarihi Öğretmeni MesleğiSanat Tarihi Öğretmenliği Mesleği ve Özellikleri

Çalıştığı eğitim kurumunda öğrencilere sanat tarihi ile ilgili eğitim veren kişidir.

GÖREVLER

Sanat tarihi ile ilgili hangi bilgi beceri tutum ve davranışların hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına hangi yöntemlerle kazandırılacağı MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Sanat tarihi öğretmeni bu program çerçevesinde - Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar - Kendisine ayrılan ders saatlerinde bu planı uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır - Öğrencilerin başarılarını değerlendirir başarıyı artırıcı önlemler alır - Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler - Öğrencilerin gelişimlerini izler sorunlarının çözümüne yardımcı olur - Alanı ile ilgili gelişmeleri izler bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur - Nöbetçi olduğu günlerde okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar - Sınıf öğretmeni olarak öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ

- Yıllık müfredat programı günlük çalışma planları not defteri yoklama defteri - Ders kitapları sanat ansiklopedileri slayt projektör video . - Okul araç ve gereçleri ders araç ve gereçleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Sanat tarihi öğretmeni olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde genel yeteneğe sahip - Resim mimarlık heykel gibi görsel sanat ürünlerinin özellikleri ve tarihsel gelişimi ile ilgili - Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen - İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen dikkatli işine özen gösteren - Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan - İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen hoşgörülü sabırlı - Kendini geliştirmeye istekli coşkulu yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Sanat tarihi öğretmeni sınıfta görev yapar görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı biraz tozlu ve gürültülüdür.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda sanat tarihi öğretmeni olarak çalışmaktadırlar.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Üniversitelerin eğitim Fakültelerinde ��Sanat Tarihi Öğretmenliği'� bölümü bulunmamaktadır. ��Edebiyat Fakülteleri'� ile ��Fen - Edebiyat Fakülteleri'�nin ��Sanat Tarihi Bölümünü� ile �Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı� mezunlarından Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan /açılacak pedagojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar lise ve dengi okullarda Sanat Tarihi Öğretmeni olabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli �Sözel (SÖZ)� puan almak gerekmektedir. Ayrıca bu bölüm mezunlarından �Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı�nı veya �Pedagojik Formasyon Programı�nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince Anadolu Türk Mimarisi İslamiyet Öncesi Türk Sanatı İslam Sanatı Türk-İslam El Sanatları Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Mimari Çizim Fotoğrafçılık İslam Tarihi Osmanlıca Bizans Sanatı Arkeoloji Selçuklu ve Beylikler Dönemi Sanat Tarihi Osmanlı Tarihi Çağdaş Türk Resim Sanatı Klasik Dönem Osmanlı Mimarisi vb. dersler verilmektedir.

BURS ÜCRET VE KAZANÇ DURUMU

- Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu�nun imkanlarından veya çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler. - Eğitim sonrasında 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME

- Üniversitelerde lisans üstü eğitimden sonra araştırma görevlisi doçent ve profesör unvanını alabilirler. - Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan müfettişlik sınavlarında başarılı oldukları takdirde alanlarında müfettişlik yapabilirler.

BENZER MESLEKLER:

Tarih Öğretmenliği Resim/Resim-İş Öğretmenliği.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sanat Tarihi Öğretmeni Hakkında Bilgi

Sanat Tarihi Öğretmeni Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Resim Öğretmeni Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 04:05
Matematik Tarihi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 04:14
Sınıf Öğretmeni Hakkında Bilgi elif Öğretmenler Forumu 0 13-06-2011 02:03
Sanat Tarihi Bölümü Nedir? - Sanat Tarihi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 07:24
Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Nedir? - Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats