bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2011, 04:10   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Radyo TV Teknisyeni Hakkında Bilgi

Radyo TV Teknisyeni Hakkında Bilgi

Radyo TV Teknisyeni Nedir
Radyo TV Teknisyeni mesleği
Radyo TV Teknisyeni nasıl Olunur


Radyo TV Teknisyeni Mesleği ve Özellikleri

Radyo yada televizyonda yayınlanacak bir programın tasarı aşamasından yayın aşamasının sonuna kadar tüm evrelerde çalışan teknik ara elemandır.

GÖREVLER

- Senaryo yazımda görev alabilir - Film veya manyetik kayıt yapan cihazlarla görüntü-ses kaydı ve çekimi yapılabilir - Yönetmenin kontrolünde; yönetmen yardımcısı ve diğer çekim ekibi arasında koordinasyonu sağlar - Yapılan çekimleri senaryoya uygun kurgular kurgu sonrasında çift kanala senaryoya uygun ses kaydı yapar - Stüdyo ses ve ışık mühendislerinin kontrolünde çekimle ilgili ses ve ışık sistemini düzenler - Kullanılan malzemeyi çekime hazırlar - Çekim öncesi ve sonrası kullanılan malzemenin koruyucu bakımını yapar - Çekim sırasında ses kaydını kontrol eder - Çekim sırasında gerekli ışık düzenlemelerini yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Kamera (BetacamVhs SVHS Dvcam) tripot dolly spider (örümcek) a/b roll edit ünitesi (betacam svhs) monitör video reji masası ses mikseri cd deck kaset deck md vcd player mikrofon (kablolu telsiz yaka mikrofonları) mikrofon mikseri bilgisayar animasyon ve kurgu programları fotoğraf makinesi audio (ses) video (görüntü) kabloları çeşitli adaptörler (jack BNC XLR vb.) amplifikatör hoparlör ışık seti.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Radyo-TV Teknisyeni olmak isteyenlerin; - Yönergeleri anlayıp uygulayabilen - İnsanlarla iyi iletişim kurabilme ve insanları ikna edebilme yeteneğine sahip - Gözü ve elini eşgüdümlü kullanabilen - Estetik görüşe sahip yaratıcı - Girişken - İşbirliğine açık - Titiz düzenli ve disiplinli kimseler olmaları gerekmektedir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları çalışmalarını hem kapalı mekanlarda (stüdyolarda ve çok değişken ortamlarda çalışmaları sözkonusu olabilmektedir) hem de açık havada yürütürler. Görevini diğer çalışanlarla etkileşimde bulunarak eşgüdüm halinde yürütmek durumundadır. İş hem aletlerle hem de insanlarla ilgilenmeyi gerektirmektedir. Hareketli bir hayattan ve değişkenlikten hoşlanan kişiler bu meslekte mutlu olabilirler. Çalışma saatleri düzenli değildir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bölümden mezun olanlar yayıncılık sektöründe istihdam edilmek üzere gerekli olan mesleki ve teknik bilgi ve beceri kazanırlar. Radyo televizyon kuruluşlarında ara teknik eleman olarak çalışabilirler. Kamera kurgu mikser reji masası gibi yayıncılık için gerekli olan tüm cihazları kullanırlar. Bu cihazların bağlantılarını yapabilirler. Radyolarda program yapımcılığı DJ�lik gibi görevleri yapabilirler. Okulda aldıkları eğitim gereği senaryo yazarlığı muhabirlik yönetmenlik gibi alanlarda da çalışabilecek potansiyele sahiptirler. Ancak piyasadaki yaygın uygulama bu alanlar için yüksekokul ya da fakülte mezunu olma koşulu aranmakta bu koşul teknik liselerin radyo televizyon bölümünden mezun öğrencileri mağdur bırakmaktadır. Temel mesleki ve teknik bilgilerle donatılan bu öğrenciler kendilerine şans tanındığı zaman iletişim sektörünün her alanında başarılı olabilirler. Okulda gördükleri uygulamalı dersler onları iletişimciliğe her yönüyle hazırlamaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi Anadolu Teknik liseleri ile Anadolu İletişim Meslek Liselerinin Radyo-Tv bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için; - İlköğretim okulu mezunu olmak - Orta öğretim kurumları öğrenci seçme ve yerleştirme sınavında başarılı olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

- Anadolu Teknik Liselerinde birinci yılı hazırlık olmak üzere toplam beş yıl eğitim verilir. Hazırlık dersleri radyo televizyon bölümü için ingilizce veya japonca dillerinde verilmektedir. Hazırlık dahil olmak üzere dördüncü sınıfın sonunda öğrenciler diploma alma ve üniversite sınavına girme hakkını kazanır. Dördüncü yılın sonunda mezun olan öğrenciler meslek lisesi mezunu olurlar. Beşinci yıl isteğe bağlıdır. Beşinci yıla devam eden öğrenciler Anadolu Teknik Lisesi mezunu olurlar.

MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin Radyo-Tv bölümünden mezun olanlar Fotoğrafçılık Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Halkla İlişkiler Halkla İlişkiler (Açıköğretim) Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Halkla İlişkiler ve Tanıtım İletişim ve Halkla İlişkiler Radyo ve Televizyon Yayımcılığı Radyo ve Televizyon Programcılığı Televizyon ve Radyo Programcılığı Televizyon Yapım ve Yönetimi ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Çalıştıkları işyerinde idari kadrolarda görev alabilirler.

BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Mesleki eğitim kanununa göre öğrenciler işyerinde yapılan uygulamalı eğitimde asgari ücretin %30�undan az olmamak üzere ücret almaktadırlar. İşletmelerde eğitim gören öğrenciler iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanmakta olup sigorta pirimleri Milli Eğitim Bakanlığınca ödenmektedir. Eğitim sonunda teknisyen olarak işe başlayan bir kişi en az asgari ücretin iki katı oranında gelir elde eder.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Radyo TV Teknisyeni Hakkında Bilgi

Radyo TV Teknisyeni Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Radyo Televizyon Muhabiri Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 04:09
Reprodüksiyon Teknisyeni Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 04:04
Televizyon ve Radyo Bölümü Nedir? - Televizyon ve Radyo Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:10
Radyo-TV Yayımcılığı Bölümü Nedir? - Radyo-TV Yayımcılığı Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 07:07
Radyo-TV ve Sinema Bölümü Nedir? - Radyo-TV ve Sinema Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 07:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats