bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2011, 04:29   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sağlık Memuru Hakkında Bilgi

Sağlık Memuru Hakkında Bilgi

sağlık memuru mesleği
sağlık memurunun görevleri
sağlık memurlarının eğitim süresi

SAĞLIK MEMURU MESLEĞİ VE ÖZELLİKLERİ

Bireyleri hastalıklardan korunma yolları konusunda bilgilendiren beden veya ruh sağlığının bozulması halinde hekim tarafından verilen tedaviyi uygulayan hasta bakımını planlayan uygulayan denetleyen ve izleyen kişidir. Hemşirelerle eş görev yetki ve sorumluluğa sahiptir.

GÖREVLER

- Hastanın tedavisinde doktorla işbirliği içinde tedaviyi uygular - Enjeksiyon ve pansuman yapar tansiyon ölçer - Fizik tedavisi uygulamasında uzmanlara yardımcı olur - Kültür hazırlar kan grubunu belirler gebelik testi yapar - Sünnet yapar - Boğulma yaralanma vb. durumlarda ilk yardım hizmeti verir - Aşı faaliyetlerini yürütür - İşletmede çalışıyorsa işçilerin günlük ve periyodik sağlık kontrollerini takip eder - İşletmeye gelen sağlıkla ilgili yazıları ilgili yerlere sunar incelendikten sonra dosyalanması işlemlerini yerine getirir - Sağlıkla ilgili sorunları saptar ve personel müdürüne iletir - Malzeme ve ilaç mevcudunu takip eder temini gereken malzeme ve ilaçlar hakkında ilgili birimlerle görüşür.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Tansiyon ölçme aleti tıbbi müdahalelerde kullanılan alet ve cihazlar turnike tedavi tepsisi tentürdiyot flaster mensol oksijenli su alkol pamuk enjektör aşı nakil kapları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Sağlık memuru olmak isteyenlerin; - Biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı - İnsanlara yardım etmekten hoşlanan - Pratik çabuk karar verebilen ve uygulayabilen - Dikkatli sorumlu ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Sağlık memurları resmi ve özel hastanelerde dispanserlerde sağlık kabinlerinde sağlık ocaklarında ve işyerlerinde görev yaparlar. Görev ortamı genellikle çok temizdir. Çalışırken hasta insanlarla etkileşim halindedirler ve onların duygularını anlama sabır ve şefkatle davranma durumundadırlar. Ayrıca meslektaşları doktorlar hemşireler ebeler ve sağlık müdürlüğü elemanlarıyla iletişimde bulunur. Görev tam gün yapılır. Gece ve hafta sonu nöbetleri vardır 8 saatlik vardiya halinde de çalışırlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Kamu özel kurum ve kuruluşların sağlık birimleri hastaneler halk sağlığı laboratuarları sağlık ocakları dispanserler poliklinikler sağlık merkezleri işletmeler yurtlar gemiler (Gemi Sağlık Memurluğu) vb. yerlerde çalışırlar. Mezun olan kişi istediği takdirde sağlık kabini açarak serbest olarak da çalışabilir. Günümüzde nitelikli sağlık personeli açığı söz konusudur. Bu açık nedeniyle ve söz konusu olan insan sağlığı oldukça bu mesleğe duyulan ihtiyaç da sürekli kendini gösterecektir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı sağlık yüksekokullarının �Sağlık Memurluğu� bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli �Sayısal (SAY)� puan almak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

Mesleki eğitim süresince; Temel bilim dersleri olarak: Psikoloji Sosyoloji Sağlık Hizmetlerinde Yönetim Kişilerarası İlişkiler Anatomi ve Fizyoloji Sağlık Eğitimi İlk Yardım Sağlık İstatistiği dersinin yanısıra bu bölüme ait özel ders olarak Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Çevre Sağlığı Bilgisi Hastalıklar Bilgisi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bilgisi Farmakoloji Genel Beslenme Epidemiyoloji Hasta Bakım Tekniği gibi dersler verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

Lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi doçent profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler.

Çalıştıkları bölümde bölüm şefi müdür gibi yönetim kademelerine gelebilirler.

BENZER MESLEKLER:

Laboratuar Teknikeri Anestezi Teknikeri Protez ve Ortez Teknikeri Radyoloji Teknikeri Hemşire Tıbbi Sekreterlik İlkyardım Acil Bakım Teknisyeni.

BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu� nun kredisinden yararlanabilirler. Eğitim sonrasında �Sağlık memuru�olarak mezun olan kişilerin atamaları Sağlık Bakanlığı�nca ihtiyaçlar ölçüsünde yapılır. Ataması yapılanlar 657 sayılı Devlet Memurları Yasasındaki özlük haklarına sahiptirler. Diğer memurlardan farkları �Sağlık Hizmetleri Tazminatı� adı altında maaşlarına ek olarak bir ücret almalarıdır. Sağlık Memuru olarak göreve başlayan bir kişi net asgari ücretin yaklaşık 2 katı ücret alabilmektedir. Bunun yanı sıra sağlık kabini açarak serbest çalışanların kazancı ise çalışmalarının durumuna göre farklılık göstermektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sağlık Memuru Hakkında Bilgi

Sağlık Memuru Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sağlık Eğitimcisi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 04:28
Sağlık ve Sağlık Hizmetleri Hakkında elif Sağlığımız 0 03-05-2011 02:15
Sağlık ve Hastalık Nedir? - Sağlık ve Hastalık Hakkında elif Sağlığımız 0 23-04-2011 05:34
Dünya Sağlık Günü Hakkında Genel Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 18-06-2009 12:18
Sağlık Haftası Hakkında Genel Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 18-06-2009 12:14

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats