bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2011, 04:32   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sigortacılık Meslek Elemanı Hakkında Bilgi

Sigortacılık Meslek Elemanı Hakkında Bilgi

sigortacılık meslek elemanı nedirsigortacılık meslek elemanı ile ilgili bilgilersigortacılık meslek elemanı olmak için sigortacılık meslek elemanının görevleri sigortacılık meslek elemanının özellikleri sigortacılık meslek elemanı mesleği

Sigortacılık Meslek Elemanı Özellikleri

Sigortacılık Meslek Elemanı; İnsanların hayatta oluşabilecek tüm risklerde uğradıkları kayıpları gidermede para desteği sağlamaya yönelik çalışmalarda bulunan kişidir.

GÖREVLERİ

Sigorta şirketleri kendilerine her ay belli bir pirim ödeyen kimselere emekliliklerinde maaşa bağlanmak hastalandıklarında kazaya uğradıklarında zararlarını veya ihtiyaçlarını gidermeleri için gereken parasal desteği sağlayan kuruluşlardır.

Bu kuruluşlarda çalışan Sigortacılık meslek elemanı;

- Ölüm hastalık kaza yangın hırsızlık emeklilik vb. risklere karşı kendini gelecekte parasal yönden güvencede hissetmek isteyen kimseleri belirler. Bunun için çeşitli gruplara sigorta hizmetleri hakkında bilgi vererek onları bu hizmetlerden yararlanmaya istekli hale getirir

- Müşterinin ihtiyaçlarını belirler ürün tanıtımı yapar

- Sigorta yaptırmak isteyen müşterinin işlemlerini yapar sigorta primlerini belirler

- Müşteri dosyası oluşturur ve primlerin ödenmesini sağlar

- Bir kayba uğrayan müşterinin tazminat işlemini inceler kaybın gerçek olup olmadığını ortaya çıkarmak için durumu sigorta eksperlerine inceletir hasar evraklarının operasyon birimine ulaştırılmasına yardımcı olur tazminatın müşteriye ödenmesini sağlar

- Sigorta poliçesindeki değişiklikler konusunda müşterilere danışmanlık yapar

- Süreli sigortalarda süre sonunda poliçeyi yeniler

- Zeyilname düzenler.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Başvuru formuSağlık raporu formuTahsilat form ve makbuzlarıTazminat talep formu Zeyilname Değişik tipte sigorta poliçeleri müşteri ve hasar dosyalarıKağıt kalem bilgisayar daktilo ve hesap makinesiTelefon faks teleks gibi iletişim araçları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Sigortacılık meslek elemanı olmak isteyenlerin;

- Sayısal düşünme sayılarla işlem yapabilmeBaşkalarını etkileyebilme ekip halinde çalışma yeteneklerine sahipBüro işlerinden hoşlananÇok dikkatli sabırlıSosyal ilişkilerde başarılı dışa dönük kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Sigortacılık meslek elemanları sigorta şirketlerinde büro ortamında çalışırlar. çalışma ortamı temiz ve düzenlidir. Sigortacı çalışırken hem müşterilerle etkileşim halindedir hem de verilerle (sayılar) meşgul olur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Genel olarak Sigortacı eğitimi görmüş meslek erbabı çalıştığı sigorta acentesinin iştigal konusuna göre Sigorta Satış Temsilcisi (Sağlık/Hayat) yada Elementer Sigorta Temsilcisi olarak istihdam edilme imkanına sahip olabilmektedir.

Sigortacı ülkemizde hızla gelişmekte olan bir hizmet alanıdır. Hayatta oluşabilecek tüm risklere karşı koruyucu ve telafi edici önlemlerin alınmasına yönelik ihtiyaçların belirlenmesi ve çeşitlenmesi sosyal güvenlik kuruluşlarının sunmuş olduğu hizmetlere talebi arttırmıştır. Dolayısıyla bu talep karşısında hızla gelişmekte olan sigorta sektörü için çok geniş bir istihdam alanı yaratılmıştır.

Lise ve dengi okul mezunlarına da iş alanı sunan sigorta sektöründe özellikle mesleki eğitim görmüş ara insan gücüne ihtiyacı bulunmaktadır. Bu alanda çalışmak isteyenlerin işsiz kalma riski çok azdır.Sigortacı kendi işlerini de kurabilirler. Sigortacı olarak çalışmak isteyenler sigorta hizmetlerinin sunulduğu kamu ve özel sektöre ait kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler.

Kadınların bu meslekte çalışma oranları oldukça yüksektir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının Sigortacılık Bankacılık ve Sigortacılık programlarında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin Sigortacılık A-Grubu(Ticaret Lisesi Fen) Bankacılık Bilgisayarlı Muhasebe Borsa Hizmetleri Deniz ve Liman İşletme Dış Ticaret Emlak Komisyonculuğu Genel Hizmetler(Demiryolu) İşletme İşletmecilik(Demiryolu) Muhasebe Tesis İşletmeciliği Ticaret bölümlerinden mezun olanlar ayrıca Ticaret Liselerinin Kol Ayrımı Olmadığı Dönemlerde Bitirenler �Bankacılık ve Sigortacılık� ile �Sigortacılık� ön lisans programlarına sınavsız olarak girebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri yeterli �Eşit Ağırlık� (EA-1) puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Sigortacı yetiştirilmesine yönelik eğitim sunan meslek yüksekokulları �Sigortacı Bölümü� ile �Bankacılık ve Sigortacılık� bölümü�nün eğitim süresi 2 yıldır.

Öğrenciler eğitim süresince; İstatistik Matematik Hukuk Ekonomi ve Muhasebe derslerinin yanı sıra Kaza Hayat Sağlık Nakliyat vb. Sigortalar ile Sigorta Hukuku Sigorta Mevzuatı Sigorta İşletmeciliği ve Pazarlaması Sigorta Muhasebesi gibi meslek derslerini alırlar. Ayrıca teorik düzeyde verilen meslek dersleri 2. yıl yaz döneminde 25-3 ay süresince sigorta hizmetlerinin sunulduğu işletmelerde uygulamalı olarak ele alınmaktadır.

BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Öğrencilerin eğitimleri süresince Yüksek Öğrenim Kurumları�na ödemek zorunda oldukları harçlar vardır ki bu harç miktarları her yıl yüksek öğretim kurulunun önerisi üzerine bakanlar kurulu tarafından tespit edilmektedir. Ödeme zorluğu içinde bulunan öğrencilerin harçları borçlanma veya hizmet yükümlülüğü karşılığı Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınacak harç kredileri ile karşılanabilmektedir.

Öğrenciler yüksek öğrenimleri süresince çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan kredi ve burslardan faydalanabilir ve yaz dönemlerindeki uygulamalı eğitimleri süresince işletmeler tarafından ön görülen miktarlarda kazanç elde edebilirler.Sigortacı olarak ilk işe başlanıldığında asgari ücret üzerinden bir kazanç edinilmektedir. İşteki tecrübe pozisyon ve işletmenin yapısı doğrultusunda bu kazançta 15-2 kat artış olabilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

Sigortacı ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde; Aktüerya Bankacılık Bankacılık ve Finans Bankacılık ve Finansman Ekonometri İşletme İşletme Bilgi Yönetimi İşletme-İktisat Sigortacılık Sigortacılık ve Risk Yönetimi Uluslar arası Finans Uluslararası İşletmecilik Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik lisans programlarına geçebilirler.

Sigortacı olarak çalışma hayatına girenlere bağlı oldukları işletme tarafından hizmet-içi eğitim verilmektedir. Sigortacı işletmenin yapısına ve büyüklüğüne göre yönetim kademelerinde yer alabilir. Herhangi bir sigorta alanında uzmanlaşabilir.

BENZER MESLEKLER :Bankacı Muhasebeci Ekonomist.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi

Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sigortacılık Meslek Elemanı Hakkında Bilgi

Sigortacılık Meslek Elemanı Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Servis Elemanı Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 04:21
Bilgi Felsefesi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:22
Gündelik Bilgi Ve Sağduyu Bilgisi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:21
Sigortacılık Bölümü Nedir? - Sigortacılık Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 12:25
Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Nedir? - Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats