bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2011, 04:43   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sosyolog Mesleği ve Özellikleri Nelerdir?

Sosyolog Mesleği ve Özellikleri Nelerdir?

Sosyolog nedirSosyolog MesleğiSosyolog Mesleğinin ÖzellikleriNasıl sosyolog olunurSosyolog Mesleği hakkında bilgisosyoloğun görevleri sosyolog olmak için

Sosyolog Mesleği ve Özellikleri

Sosyolog; İnsan toplulukları ve toplumsal kurumların kökeni gelişmesi işlevi ve birbirleriyle ilişkileri bu ilişkileri belirleyen ilke ve kurallar ile toplumsal sorunlar ve çözüm yolları konularında araştırmalar yapan araştırma sonucunda edinilen bulguları yorumlayan ve önerilerde bulunan kişidir.

GÖREVLERİ

- Tarihsel belgeleri inceleyerek gözlem ve görüşme gibi yöntemleri kullanarak; insan topluluklarının kökenini gelişmesini yaşayış tarzını ve sosyal ilişkilerini araştırır çevreye sosyal geleneklere aile din eğitim gibi sosyal kurumlar ve diğer sosyal olaylara ilişkin bilimsel bilgiler toplar

- Edinilen verileri ve sonuçları değerlendirir ve yorumlar

- Toplumsal sorunları saptar bilimsel sonuçlar çerçevesinde çözüm önerilerinde bulunur

- Bilimsel sonuçlar ile sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin eğitimciler yasa koyucular planlama uzmanları ve sosyal sorunların çözümüyle uğraşan meslek elemanlarına kurum ve kuruluşlara ulaşmasını sağlar sonuçlarını izler.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Görüşme ve anket formları tarihi belgeler toplumsal olaylar ve sosyal kurumlarla ilgili olarak yapılan araştırma ve incelemelerin yer aldığı basılı kaynaklar gözlem ve araştırma raporları gibi dokümanlar

- İstatistik tabloları ve çeşitli büro malzemeleri ile hesap makinesi bilgisayar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Sosyolog olmak isteyenlerin;

- Üst düzeyde akademik yetenek düzeyine

- Sözel akıl yürütme yeteneğine sahip

- Toplumsal olaylara meraklı

- Araştırma ve inceleme yapmaktan hoşlanan gözlemci

- Olaylar arasında bağlantılar kurabilen

- Başkaları ile iyi iletişim kurabilen

kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Sosyologlar gözlem ve incelemelerini alanda elde ettikleri bulguların değerlendirmesini ise büroda yaparlar. Çalışmalarında insanlarla etkileşim halindedirler. Sayısal bulgularını bilgisayar ortamında değerlendirirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Sosyologlar Devlet Planlama Teşkilatı Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Orman Bakanlığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gibi kamu kuruluşları ile özel sektör kurum ve kuruluşlarının ilgili birimlerinde ve yayın kuruluşlarında çalışabilmektedirler. Bu meslekte çalışan bayanların oranı fazladır. Sosyologların iş bulma olanakları oldukça sınırlıdır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı edebiyat ve fen-edebiyat fakülteleri �Sosyoloji� bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı�nda yeterli �Eşit Ağırlık (EA-2)� puan almak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Meslek eğitimi 4 yıldır. Eğitim süresince; Türk Dili ve Edebiyatı Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Yabancı Dil gibi genel kültür derslerinin yanı sıra ; Kurumlar Sosyolojisi Sosyolojiye Giriş Küçük Gruplar Sosyolojisi Sosyal Bilimler Metodolojisi Türkiye�nin Toplumsal yapısı Aile Sosyolojisi Sosyoloji Tarihi Türkiye Sosyoloji Tarihi ve Araştırmaları Kent Sosyolojisi Ekonomik Sosyoloji Organizasyon Prensipleri Hukuk ve Suç Sosyolojisi Sosyoloji Semineri ve Araştırmaları Özel Öğretim Yöntemleri Değişim Sosyolojisi Sosyolojide Yöntem ve Tartışmaları Türk Sosyologları ve Eserleri Endüstri Sosyolojisi Bilgi Sosyolojisi Çağdaş Sosyoloji Teorileri gibi temel dersler okutulur.

MESLEKTE İLERLEME

- Lisans eğitimini tamamlayan kişiler üniversitelerde akademik kariyer yapmak isterlerse araştırma görevlisi olarak göreve başlayabilir yardımcı doçent doçent ve profesör olarak meslekte ilerleyebilirler.

- Sosyologlar genel sosyoloji kurumlar sosyolojisi uygulamalı sosyoloji veya sosyometri alanlarından birinde çalışmalarına ağırlık verebilirler. Aile suçluluk nüfus bilimi endüstri ve tarım sorunları köy-kent yerleşimi sosyal ekoloji siyaset ve hukuk sosyolojisi gibi konularda uzmanlaşabilirler.

- Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda uzman danışman ve araştırmacı kadrolarında veya yönetici kademelerinde yer alabilirler.

BENZER MESLEKLER: Sosyal psikologluk sosyal antropologluk sosyal çalışmacılık.

BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU

- Öğrenciler eğitimleri süresince çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan kredi ve burslardan faydalanma olanaklarına sahiptirler. (Kredi ve Yurtlar Kurumu vb.)

- Fen-edebiyat ve edebiyat fakülteleri sosyoloji bölümü mezunları işe başladıklarında kamu sektörüne ait kurum ve kuruluşlarda çalışmaları halinde Devlet Memurları Kanunu�na dayanılarak hükümet tarafından belirlenen ücreti (asgari ücretin yaklaşık iki katı) özel sektör kurum ve kuruluşlarında ise asgari ücretin yaklaşık üç katı ücreti alabilmektedirler. Uzmanlık alanları işteki pozisyonları ve işletmenin yapısına göre bu ücrette artış olabilmektedir.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları

- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi

- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sosyolog Mesleği ve Özellikleri Nelerdir?

Sosyolog Mesleği ve Özellikleri Nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sosyolog nasıl olunur, sosyoloğun görevleri, eğitim sosyoloğu nasıl olunur, türk sosyologların ozellikleri nelerdir, sosyoloğun özellikleri, sosyologlarin ozellikleri, ekolog mesleğinin özellikleri, http wwwbakimliyizcom egitim ve ogretim 83736 sosyolog meslegi ve ozellikleri nelerdirhtml, sosyolog mesleği hakkında bilgi, sosyologların ozellikleri, sosyologloglarin ozellikleri, sosyologun gorevleri, sosyologların özellikleri, meslegin sosyolojik ozellikleri, meslegin sosyolojik özelikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Savcı Mesleği ve Özellikleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 3 19-05-2016 07:36
Şehir Plancısı Mesleği ve Özellikleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 04:39
Sıvacı Mesleği ve Özellikleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 04:36
Serigraf Mesleği ve Özellikleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 04:22
Seyis Mesleği ve Özellikleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 04:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats