bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2011, 05:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kitap Okumanın Gerekliliği Nedir?

Kitap Okumanın Gerekliliği Nedir?

Kitap Okumanın Gerekliliği
Kitap Okumak neden gereklidir?
Neden kitap okumalıyız?

Kitap Okumanın Gerekliliği Nedir?

Gençlerini kitapla beslemeyen milletlerin sonu hüsrandır.

Ovidius

Okumak Hemen hemen herkes tarafından varlığı ve gerekliliği kabul gören ama küçük bahanelerle bile göz ardı edilebilen bir eylem. Zamanın yıpratıcılığına insanların aymazlığına tarihin sayfalarında kaybolmaya karşı kullanılabilecek tek ilaç. Ancak her ilaç gibi biraz mayhoş ve acılık taşıdığı için maalesef uzak durulan bir ilaç.


Okul okuyup mezun olmayı ve neticede belki de bir iş sahibi olabilmişse kendini kurtarmış görmeyi anlayış haline getirmiş bir milletin en büyük sorunudur okumak. Okulda okuduklarıyla yetinenler yalnız mürebbiyeleriyle konuşan çocuklara benzer. diyor Voltaire. Ahmet Selim isimli bir yazarımız da Sadece okulda okuyan cahil kalır diyor. Anlaşılan o ki okumak bir insanın tüm ömrünü kapsayan bir eylem.


Biz millet olarak ne durumdayız? Maalesef içler acısı bir durum Batının gelişmiş ülkelerinde günlük ihtiyaç listesinde kitap okumanın yeri 18. sırayken ülkemizde 2003 yılında Kültür Bakanına sunulan bir rapora göre 235. sıradır. Aynı bağlamda kitap okuma sürelerini kıyasladığımızda Almanyada kişi başına günde 23 dakika iken biz de bu süre 10-15 saniyedir.


Peki biz böyle miydik? Tabi ki hayır. Bir gün M. Kemal ATATÜRK tarihle ilgili bir kitabı okumaya öyle dalmıştı ki yanına gelen Vasıf ÇINAR ı fark etmemişti. Atatürke şöyle dedi;


- Paşam! Tarihle uğraşıp kafanı yorma. 19 Mayısta kitap okuyarak mı Samsuna çıktın?


Atatürk gülümseyerek: Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun birini kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydı bu yaptıklarımın hiç birini yapamazdım.


Yine tarihe baktığımızda Yavuz Sultan Selimin geceleri sabaha kadar 7-8 saat kitap okuduğunu görüyoruz. Onun gibi Fatih Sultan Mehmet de sabahlara kadar okumasını seven önemli bir kişilikti.


İbn-i Rüşt sadece iki gece kitap okuyamadığını birisinin evlendiği gece diğerinin ise babasının öldüğü gece olduğunu söyler. Farabi fakirlikten gazyağı alamadığı için gece dışarı çıkar sokak lambasının altında sabaha kadar okurdu.


İşte Cemil MERİÇ.. Gözlerini kaybetme pahasına okuyan düşünürlerimizden biri. Gözleri az görmeye başlayınca evinin ışığı yetersiz gelir. Işığı aşağı indirmek için parası olmadığından ışığın altına masa ve onun üzerine sandalye koyar daha sonra üzerine çıkarak kitap okurdu.


Aslında biz millet olarak ne ilimden ne fenden uzak değiliz ve olmadıkta. Okumak bizim nefes alıp vermemiz gibiydi. Ancak ne olduysa oldu sihir bozuldu. Şimdi bu sihrin formülünü yeniden bulmaya ve yapmaya çalışıyoruz. Buna mecburuz.


Gelişimin ve değişimin temelinde yatan okumayı hayatına fark katmak isteyenlere hayatta iz bırakmak isteyenlere bir asalak gibi olmaktan kurtulup hayatı boyunca çekilen bir vagon olmak yerine gerekirse vagonları çeken lokomotif olmayı düşünenlere hararetle tavsiye ediyoruz.


İsterseniz burada kimler nasıl okuyucudur bunu verelim öyle devam edelim.

  • Çok okuyan okuyucular yılda 21 veya daha fazla kitap okuyanlardır.
  • Orta düzey okuyucular yılda 6-20 arası kitap okuyanlardır.
  • Az okuyan okuyucular da 1-5 arası kitap okuyanlardır.

Şimdi biz şu klasik kitap okuma engellerine bir bakalım.

Zaman yokluğu

Ekonomik sıkıntılar
İlgi sahalarımızın başka yönlere kaydırılması
Kamuoyunda meşhur olanların okuması ile gündeme gelmeyişi
Eğitim sistemimizin okumayı sevdirme ve teşvikte yetersiz kalışı
Aile ortamlarının müsaitleştirilmemesi
Kişisel tembellik ve iradesizlik
Kütüphanelerin yetersiz ve güncel olmaması

Bu saydıklarımız engellerden bazıları ve biz hepsinin üzerinde durmayacağız. Kısaca aile ortamı ekonomi ve zaman sıkıntısı hakkında konuşmak istiyorum.


Çocuklarımızın ilkokulu ilk öğrenme yuvası ilk etkilenme sahası aile ortamlarımızdır. Burada yeterince kitap kütüphane okuma bilinci almamış bir çocuk için ilerde okumak ve okumaya alışmak gerçekten zor olur. Annesinin babasının elinde hiç kitap görmemiş okuduklarına şahit olmamış evlerinin bir köşesinde kütüphaneleri bulunmayan çocuklar talihsiz çocuklardır.


Oturma odasının en güzel süsü kitapların bulunduğu yerdir (John Gey) .

Oturma odası insanlığın ortaokuludur. Doğru veya yanlış bir hayatın temeli burada atılır(Pestalozzi) .

Eğer bizler de oturma odalarımızı kitapla meşgul olunan en güzel yerinde bir kütüphanenin bulunduğu ve en önemlisi alınıp okunarak örnek olunduğu bir mekan haline getiremezsek kayıptayız demektir. Onun için her aileye az veya çok ama ailece okuma saati öneriyoruz.


En önemli sıkıntılarımızdan biri de ekonomik sıkıntılardır. Kitaplar gerçekten pahalı. Ayda belki en fazla bir iki kitap alabiliyoruz. Bazılarımızın onu almaya bile gücü olmayabilir. Bu durumda kütüphaneleri tavsiye etsek onlarda güncelleşmekten bi haber. Ayrıca ülkemizde 65.000 kişiye 1 kütüphane 95 kahvehane düşüyor.


Farz edelim on kişi bir kulüp kurdu. Bu on kitap demektir. Değişmek suretiyle belirlenen bir zamanda okunabilecektir. Bu arada aylık toplanacak daha küçük aidat gibi paralarla bu kitaplara ek yapılabilecektir. Eğer kişi haftada bir kitap okuyorsa başlangıçta 25 aylık kitabı olmuş olacak. Bu süre doluncaya kadar yaklaşık 3 defa aidat toplansa aidatı da bir kitabı 10 milyon sayarak 1/4 fiyatla 25 milyon diyelim. Ayda 10 kişi 25 milyon 3 defada 75 milyon bu da 8 kitap yapar. Yani 2 aylık daha kitap bulduk. Bu iki ayda da 50 milyon toplanır ki bu da 5 kitap yapar. Bir ay da bu kitaplar okunabilir. Toplam girişte verdiğimiz bir kitap on milyon olsun ve akabinde 5 defa toplanan aidatla 125 milyon ve toplamda 225 milyon masraf ve 23 kitap demektir. Süre yaklaşık 6 ay ve 23 tane okunacak kitap eğer haftada bir kitap okuyorsa. 23 kitabı kendisi almaya kalksa idi 230 milyon ödeyecekti.Gelelim zamanın ardına sığınanlara Gerçekten zamanımız yok mu? Yoksa bahane mi? Belki yine biraz hesap yapacağım ama kazanmak adına muhakkak hesap yapmalı değil mi?


Bir günümüzü ele alalım. Nerelere zaman harcıyoruz? Bu harcanan yerlerden hiç mi kısamayız? Veya bazı dolu zannettiğimiz ama aslında boş olan zamanları nasıl fark edebiliriz? Mesela servis beklediğimiz 5-10 dakika. Mesela yemek beklediğimiz 3-5 dakika. Mesela patronun veya müdürün yanına girmek için müsaitleşmesini veya bizi çağırmasını beklediğiniz 4-5 dakika. Mesela serviste araçta (biz kullanmıyorsak) otobüste geçirdiğimiz yol boyu zaman vs.


Ben hiç bunların toplamına falan girmeden size şu teklifi yapmak istiyorum. Gelin tam yatacağımız an kendimize dur! diyelim ve bir kenara geçip sadece 15 dakika okuyalım.


Okumaya çalışan okuyan daha hızlı okumayı düşünen herkese minnettarım. Zira onlar bu ülkenin ışıkları bu ülkenin geleceği demektir. Okumak ve okutmak ülkemiz için yapılabilecek en büyük mücadeledir. Nizam ve intizam değişim ve gelişim huzur ve güven refah ve mutluluk hep okuma temelli güzelliklerdir


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kitap Okumanın Gerekliliği Nedir?

Kitap Okumanın Gerekliliği Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kitap okumanın önemi ve gerekliliği, kitap okumanın önemi ve gerekliligi, kitap okumanın gerekliliği,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kitap Okumanın Faydaları elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:22
Niçin Okumalıyız?-Okumanın Önemi elif Türkçe ve Edebiyat 1 25-06-2009 01:56
Hızlı Okuma Nedir?-Hızlı Okumanın Yolları elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 04:22
Son Okuduğum Kitap nimlahza Kütüphanemiz 0 09-08-2008 12:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats