bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2011, 05:28   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kitap Okumanın Hayatımızdaki Önemi Nedir?

Kitap Okumanın Hayatımızdaki Önemi Nedir?

Kitap Okumanın Hayatımızdaki Yeri
Kitap Okumanın Hayatımızdaki Önemi
Kitap Okumanın hayatımızdaki yeri ve önemi
Kitap Okumanın Hayatımızdaki Önemi Nedir?


Okumak doğduğu andan itibaren birçok eğitim süreci geçiren insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Sahip oldukları bilgilerin %60ını bu yolu kullanarak edinen gelişmiş ülke toplumları günümüzde daha fazla okuma alışkanlığına sahip olmanın sağladığı avantajları her alanda yaşamaktadırlar. Geri kalmış toplumların karşılaştıkları sorunların bir çoğunun kaynağında ise eğitimsizlik yer almaktadır. Bu toplumlarda kişiler okuyarak geçirebilecekleri zamanları çoğunlukla yararsız uğraşılarla geçirmektedirler. Oysa okuma alışkanlığı öncelikle kişilerin kendisi için edinilmesi mutlaka gereken bir alışkanlıktır.


Okuyarak olayların ve gelişmelerin iç yüzünü öğrenen bir kişi öncelikle kendine olan güvenini artırır. Bu ise aynı zamanda düşünce ufkunu geliştirip geniş bir görüş açısı sağlayarak olayları inceleme yeteneği kazandırır. Ayrıca okuyan kişiler çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için hikmetli ve etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde etki de uyandırırlar. Bu etki ise insanlarla ilişkileri güçlendirmekte kişiye daha sosyal bir karakter kazandırmaktadır. Dahası geniş kelime dağarcığı insanın daha fazla kavramla düşünebilmesini de sağlar. Yani düşünce kapasitesini ve kültür düzeyini artırır.


Boş zamanlarını çoğu zaman hiçbir yararlı bilgi aktarmayan televizyon karşısında geçirmek yerine kitap okuyarak değerlendiren bu kişiler edindikleri bilgi ve kültür sonucunda aynı zamanda toplum içinde etkin bir kişiliğe sahip olurlar. Tüm bu özellikler kişilerin öncelikle kendileri için okumaları gerektiğinin çok önemli bir göstergesidir. Okuyarak kendini geliştiren kişiler ise elbette çevrelerinde gelişen olaylara da hakim olacak ve toplum içinde eğitim seviyesinde zamanla bir ilerleme sağlanacaktır.


Genellikle iş sonrası veya evde televizyon karşısında amaçsızca kanal kanal dolaşarak boşa geçirilen zamanlar kitap okuyarak geçirilebilecek en verimli zamanlardır. Bunun yanı sıra otobüs tren taksi ve uçak gibi ulaşım araçlarında seyahat ederken zorunlu olarak geçen boş zamanlar da kitap okuyarak değerlendirilebilecek anlardır. Özellikle bekleme yapılan yerlerde kitap okumak geçirilen zamanı hem zevkli hale getirecek hem de kişinin yeni bir şey daha öğrenmesine vesile olacaktır.Bu konuda gelişmiş ülkelerin çizdiği tablo oldukça etkilidir. Sahip olunan her boş anda yanlarında bulunan kitabı okuyan Batılılar kitap okuma alışkanlığının en güzel örneklerini sergilemektedirler.


Ülkemiz ekonomik sosyal ve siyasal alanda önemli gelişmeler olmasına rağmen kitap dergi gazete okuma ve önemi konusunda hala problemlerimiz devam etmektedir. Bu sorunu çözecek olan kişiler ise sadece ve sadece kitap okuma alışkanlığını kazanan gençler olacaktır.Dünyada hızla meydana gelen bu değişmeler ve gelişmelere ulaşmanın ve bu yarışta ülkemizin geri kalmamasının en önemli yolu hiç kuşkusuz okumaktır.


James Hawel; dünyayı yöneten kalem mürekkep ve kağıttır sözüyle okumanın önemini çok iyi anlatmaktadır. İnsanın doğasında bir meslek seçip bu mesleğin gerektiği şekilde çalışmak vardır. Hızlı değişen ve gelişen toplumumuzda meslek sahibi olmak yetmemekte o meslekte bir numara olmak önem kazanmaktadır. Hayatta olduğu gibi meslekte de bir numara olmanın arayan değil aranan kişi olmanın en önemli yolu mesleki bilgileri günlük bilgileri ve pratik bilgileri edinmektir. Bunları edinmenin tek yolu da okumaktır.


Başarılı olmanın daha önce yapılan hataların tekrar yapılmamasının ve bir çalışmanın sürdürülebilmesi için onun geçmişini bilmek çok önemlidir. O araştırmaları yapmış kişilerin tecrübelerinden yararlanmak eğitim ve bilim açısından sürekliliğin sağlanması konusunda çok önemlidir. Bu tecrübeleri edinmenin tek yolu da okumaktır.


İnsanlar bir toplum yani sosyal çevre içerisinde yaşamaktadır. Bizler yaşamımızı meslek hayatımızı öğretim hayatımızı sürdüreceğiz iletişimde bulunacağız. Bizim başarımızın ölçüsü toplumun onun beğenmesiyle ölçülecektir. Bu nedenle sosyal çevrenin tanınması ve beklentilerinin bilinmesi başarılı olmamızı etkileyecektir. Sosyal çevreyi ve insanları tanımanın en kısa yolu okumaktır.


Okuma alışkanlığı sizi mezara kadar bırakmayacaktır. Siz çok zengin olabilirisiniz çok güzel bir işiniz ve aileniz olabilir. Bunlar elinizden uçup gidebilir. Okumanın size kazandırdığı itibar bilgi ise sizi hiçbir zaman size bırakmayacaktır.


Kitap okumanın en önemli faydası hiç kuşkusuz insanın kendini tanımasını sağlamasıdır. Okuyan insan hangi alanda başarılı olacağını hangi alanın onun kişilik yapısına uygun olduğunu tespit edebilir. Dünyanın en zeki insanı olarak kabul edilen ve Nobel ödülü Sahibi olan Einstein üniversite mezunu değildi. Onu başarılı yapan okuma alışkanlığıydı. Kendimizi tanıyarak Hayatta başarılı olabilmenin en önemli yolu okumaktır.


Bilgiye ulaşmanın bir çok yolu vardır. Konferans seminer televizyon gibi. Ancak en kalıcı olanı beyni yorumlamaya ve analiz etmeye sevk eden tek yol ise sadece okumaktır. İnternetin çok yaygınlaştığı toplumlarda kitap alışkanlığında bir azalmanın medya gelmemesi bunu göstermektedir. . Çiçeronun dediği gibi : Kitapsız bir ev ruhsuz bir cesede benzer


Her kötülüğün başı cahilliktir. Cahillikten kurtulup düşünen insan olmanın yolu da hiç kuşkusuz okumaktan geçmektedir.Kitap okuma alışkanlığı olan kişilerin boş zamanı olmaz. Çünkü onlar kitap okuma alışkanlığını kazanmış kişilerdir. Bu nedenle boş zamanında ne yaparsın? sorusuna cevap vermekten kurtulmuş olurlar.


Japonya ikinci dünya savaşında ABD tarafından atılan atom bombasıyla yerle bir olmuştu. 1945 yılında hiçbir şeyi olmayan bir ülkeydi Japonya. Türkiye ise o yıllarda 22. yılını yaşayan bir ülkeydi. Durumu Japonya dan çok daha iyiydi. Günümüzde ise Japonya Amerikan ekonomisiyle oynayabilen bir mücadele edebilir haline gelmiştir. Ekonomi teknoloji ve milli gelir açısından ise Türkiye´yi çoktan gerilerde bırakmıştır. Bunun değişik sebepleri olabilir bunun en önemli nedeni ise hiç kuşkusuz okumamamızdır. Japonya da bir gazetenin tirajı 11 milyon iken bizim ülkemizde promosyonlara rağmen 1 milyonu dahi bulmaktadır.


Eski Rusyanın kurucusu olan Lenin Sibirya sürgününde Marksın kitabını o dondurucu soğukta 1000 kez okumuştu. Bizler ise okumamak için mazeret bulmaya çalışıyoruz.Diğer ülkeleri incelememize gerek yok diyarsanız mirasçısı olduğumuz Osmanlıya bir bakın. Bir çok padişahın şiir kitapları mevcuttu. İlim adamına büyük önem veriliyordu. Fatih sultan Mehmet İstanbulu fethine yardımcı olan topçu ustasını Bizans´ın hapishanelerinden kaçırtmıştı. Yavuz sultan selim tüm kütüphanesini develere yüklenmiş bir şekilde sürekli yanında götürürdü. Günlük uykusunu ise şehzade olduğu yıllarda 3 saate düşürmüştü. Günde 8 saat ise kitap okurdu.


Hızla bilginin üretildiği dünyada bilginin hızla tüketilmesi gerekmektedir. Normal okuma alışkanlığıyla ise bu hıza ulaşmak oldukça zordur. Bu nedenle son yıllarda ülkemizde de hızla gelişen hızlı okuma çok önem kazanmıştır.


Alman düşünür James Hawel ın dediği gibi; dünyayı yöneten kalem

mürekkep ve kağıttır tarihten bu yana kitap üzerine kurulmuş bütün hakimiyietler uzun sürmüştür. Kitap bir milletin geleceğidir. Geçmişte günümüzde olan olayları gelişmeleri bize aktaran araç olan kitabı her insan kullanmalıdır ve bundan faydalanmalıdır. Kitap okumayan bir millet karanlığa gömülmeye mahkumdur....Konu elif tarafından (02-10-2015 Saat 03:50 ) değiştirilmiştir..
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 22-10-2013, 09:02   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

biraz daha kısası yokmu?


 

Alt 22-10-2013, 10:32   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Misafir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
biraz daha kısası yokmu?
Kitap okumanın önemi ile ilgili derlenmiş daha kısa ve özet yazıyı yandaki bağlantıda bulabilirsin. Kitap okumanın önemi kısaca


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kitap Okumanın Hayatımızdaki Önemi Nedir?

Kitap Okumanın Hayatımızdaki Önemi Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kitap okumanın önemi ve gerekliliği, kitap okuma alışkanlığının önemi ve gerekliliği, kitap okuma alışkanlığı önemi ve gerekliliği, okuma alışkanlığının önemi ve gerekliliği, kitap okuma alışkanlığının gerekliliği ve önemi, kitapların önemi ile ilgili yazı, internetin hayatımızdaki yeri ve önemi, kitap okumanın gerekliliği ve önemi, kitap okuma alışkanlığı kazanmanın önemi ve gerekliliği, okumanın önemi ve gerekliliği, okumanın önemi kompozisyon, kitap okumanın önemi, kitap okumanın önemi ile ilgili kısa yazılar, kitabın önemi ile ilgili yazılar, kitap okumanın gerekliliği,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sporun Hayatımızdaki Önemi Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 05-11-2016 04:27
İnternetin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 12-10-2015 01:51
Kitap Okumanın Gerekliliği Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 05:26
Elementlerin Hayatımızdaki Önemi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 05:55
Fen ve Teknolojinin Hayatımızdaki Önemi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats