bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-06-2011, 12:12   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Katı Maddelerin Kaynama Noktaları

Katı Maddelerin Kaynama Noktaları

katı maddelerin özellikleri
katı maddelerin kaynama noktaları

Bir cam levha kırıldığı zaman camın ebadı değişir. Ancak kırılmış cam parçaları ilk camlevhanın cam özelliklerini hâlâ taşırlar. Tahtadan yapılmışbir raf veya sandalye de hâlâ tahtanın özelliklerini taşır. Sadece onun şekli ve ebadında bir değişme sözkonusu olmuştur.

Maddenin; hal şekil ve ebad değişikliğine fiziksel değişiklik adı verilir.

Kaynama erime buharlaşma ve donma maddenin hal değişikliğine ait örneklerdir. Suyu kaynattığımız zaman su sıvı halden gaz haline geçiş yapar. Kaynama noktası bu olayıngerçekleştiği sıcaklık derecesidir. Erime ise katı halden sıvı hale geçiş durumudur. Erime noktası bu olayın gerçekleştiği sıcaklık derecesidir. Bir sıvı donduğu zaman katı hale dönüşür. Bu sıcaklık derecesine donma noktası denir. Su donma noktasında buza dönüşür.

Kaynama ve donma noktaları bir maddenin belirli fiziksel özellikleridir. Bilinmeyen maddeler bu sıcaklık dereceleri ile tanınabilirler. Bilinmeyen maddelerin kaynama ve donma noktaları bilinen maddelerinki ile kıyaslanabilirler.

Su buharı gaz halinde bulunan sudur. Bir gaz alçak sıcaklıklarda soğutulursa sıvı haline
dönüşür. Bu hal değişimine yoğuşma adı verilir. Bir ayna yüzeyine sıcak hava
üfürdüğümüzde su buharının yoğuştuğunu görebiliriz.
Basınç değişmesi ile hal değişikliği söz konusu olabilir. Karlı bir havada avucunuzda kartopu yapın. Elinizin sıkıştırması ve sıcaklığı ile karın eridiğini hissedebilirsiniz. Elinizin
baskısını yani basıncı ortadan kaldırırsanız su tekrardan buza dönüşür.

Erime noktası bir katı maddenin katı halden sıvı hale geçmeye başladığı ve erime sona erene kadar koruduğu sıcaklıktır. Bir katı cismin sıcaklığı artırıldığında moleküller arasındaki birbirini çekme kuvveti yavaş yavaş azalır ve belirli bir sıcaklık derecesinden sonra termik (ısı ile ilgili) hareket çekme kuvvetini yener. Katıda bir hal değişikliği başlar. Bu hal değişmesi maddeninkristal(billur) veya amorf oluşuna bağlı olarak değişik şekillerde olur. Amorf bir cisimde erime belli bir sıcaklıkta olmaz. Yani erimenin başladığı ve bittiği sıcaklık derecesi arasında bir fark vardır. Onun içindir ki amorf bir maddenin erime noktasından bahsedilemez.Amorf maddenin sıcaklığı yükseldikçe giderek yumuşar ve belirsiz bir sıcaklıkta sıvı hale geçer. Mesela cam ve plastikler amorf maddelerdir. Bunların erime noktası yoktur. Kristal ve saf olan bir madde ise belirli bir sıcaklıkta katı halden tamamen sıvı hale geçer. Bu sıcaklığa o maddenin erime noktası denir. Bütün kristal yapıya sahip saf maddelerin erime noktasında yani katı halden sıvı hale geçene kadar sıcaklığı sabit kalır. Ancak tamamen sıvı hale geçtikten sonra sıcaklığı yükselir. Saf kristal cisimlerin erime noktası ile donma noktası arasında sıcaklık farkı yoktur. Mesela saf su 0°C de donar. Fakat saf olmayan maddelerin yani karışımların donma ve erime noktaları farklıdır. Diğer bir tanımla ergime ısısı; bir gram katının erime noktasında katı halden sıvı hale geçmesi için gerekli olan ısı. Erime ısısı cisme ve sıcaklığa bağlıdır. Mesela buzun 0°Cdeki erime ısısı 798 cal/gdır. Bir gram sıvı donduğu zaman erime ısısı kadar ısıyı çevreye verir. Bazı hallerde erimiş maddedonma noktasına kadar soğuduğu halde donmaz. İşte bu duruma aşırı soğuma ve donmada gecikme denir. Bu haldeki sıvıya kendi cinsinden küçük bir katı billur atılırsa sıvı maddenin birden donduğu görülür. Buna aşı billuru (kristali) denir. Erime ve donma noktası üzerinebasıncın etkisi vardır. Normal erime noktasından söz edilirken basınç biratmosfer kabul edilir. Erime noktası saf maddeler için karakteristik fiziksel bir sabittir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Katı Maddelerin Kaynama Noktaları

Katı Maddelerin Kaynama Noktaları konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Erime Ve Kaynama Noktası Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 05:14
Katı maddenin özellikleri elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 03:54
Kemik iliği iltihabı ve kaynama gecikmesi tedavisi saadettincoleri Ortopedi 0 10-03-2009 05:10
Katı yürekli zengin gizem Çocuk Masalları 0 13-12-2008 06:58
Katı Yürekli Zengin Bkmlyz Çocuk Masalları 0 01-12-2008 01:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats