bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-12-2011, 02:50   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürk'ün Bilim ve Teknolojiye Verdiği Önem

Atatürk'ün Bilim ve Teknolojiye Verdiği Önem

Atatürk'ün bilim ve teknolojiye verdiği önemi onun kişilik özelliklerine bakarak anlayabiliriz. O birçok savaşı kazanmış bir komutan ama ötesinde bütün dünyayı etkilemiş bir lider başarılı bir devlet adamı ve bir devrimci. Ülkesinin toplumsal politik ekonomik ve hukuki yapısını kökten değiştirmiş bir devrimci. Böyle bir insanda var olan en temel özelliklerden biri de akla bilime ve teknolojiye inanmasıdır. Bilimin olmadığı yerde karanlıklar başlar karanlıkların olduğu yerde de özgürlükler biter. Aydınlıklar eğitimle bilim ve teknolojiyle sağlanır ki Atatürk ülkemizdeki karanlıkları yok edip “Aydınlığa Doğru” çağrısını veren ulusumuzun önderinin yarattığı esere baktığınızda bu öğelerin tamamını bulabiliyoruz. Bu da onun bu konulara verdiği önemin en açık göstergesidir.

1. ATATÜRK 'ÜN BİLİM VE TEKNOLOJİYE ÖNEM VERMESİ
Atatürk’ün temel inanışlarından ve onun düşünce sistemi olan Atatürkçülüğün unsurlarından biride ; ilmin ve aklın rehberliği altında sürekli çağdaşlaşmadır. Başka bir terim ile ; her çağın ilim ve teknolojisinin rehberliği ve getirdiği yeniliklerin ışığı altında toplumun çağdaşlaşma - modernleşmeyi sürdürmesidir.
Atatürk bilim ve teknolojinin önemini Dünyada her şey için medeniyet için hayat için başarı için en gerçek yol gösterici ilimdirfendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir cehalettir doğru yoldan sapmaktır” sözleri ile vurgulanmıştır.
Türk milletini geri bırakan sebep; Cumhuriyet devrine kadar gerçek anlamda bilim ve teknolojiyi izleye bir dönemin yaşanmamış olmasıdır. Bu nedenle Türk Milletinin medeni çağdaş ve müreffeh millet olarak varlığını yükseltmek dinamik idealini kendisine gösteren Atatürk ; bu ideale ulaşmakta bilim ve teknolojinin önemini belirtmiş “Bu millete gideceği yolu gösterirken dünyanın her türlü ilminden buluşlarındanilerlemelerinden istifade edelim” demiştir.
Atatürkçülük’te ; akılcılığın temeli olan bilim ve teknoloji her alanda esas alınmalıdır. Zira Atatürkçülük ilerlemenin temeli olan çağdaş bilim ve teknik esaslarının her alanda rehber kabul edilmesini gerektirir. Bilim ve teknolojide ileri olmak her türlü mücadelede başarılı olmanın başlıca koşuludur. Bu amaçla bütün faaliyetler bilim ve teknoloji temeline oturtulmalı bilim ve teknolojinin hudutları daima genişletilmelidir.
Atatürk büyük Nutkunda Türkiye Cumhuriyeti nin kurulmasında temel prensip olarak bilim ve tekniğin esas alındığını dile getirmiş ve ayrıca “Milletimizin siyasisosyal hayatında milletimizin fikri terbiyesinde de rehberimiz ilim ve fen olacaktır demek sureti ile bilim ve teknolojinin kullanılacağı diğer alanları da göstermiştir.
Medeni dünya hızla değişmekte ve gelişmektedir. Bu değişiklik ve gelişmelere uymak gerekir. Uygarlık yolunda başarının gelişme ile mümkün olduğunu kabul eden Atatürk ; Hayat ve geçime egemen olan kuralların zaman ile değişme gelişme ve yenilenmesi zorunludur. Medeniyetin buluşlarının tekniğin harikalarının dünyayı değişiklikten değişikliğe uğrattığı bir devirde asırlık köhne zihniyetlerle geçmişe bağlılık ile varlığın korunması mümkün değildir demiştir.
Atatürk’e göre cehalet ve taassuptan uzak ilme ve akılcılığa dayanan uygarlık yolu toplumlar için zorunlu bir yoldur. Çünkü Medeniyet öyle kuvvetli bir ateştir ki ona ilgisiz kalanları yakar yok eder . Uygar olmayan insanlar ve toplumlar daima uygar olanların ayakları altında kalmaya mahkum olacaklardır. Oysa Atatürk Türk Milletinin karakter çalışkanlık zeka milli birlik özelliklerinin yanısıra ilerleme ve medeniyet yolunda yürümekte olduğunu elinde ve kafasında tuttuğu meşale müspet ilim olduğu için Türk Milletinin bu uygarlık yarışını kazanacağına inanmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürk'ün Bilim ve Teknolojiye Verdiği Önem

Atatürk'ün Bilim ve Teknolojiye Verdiği Önem konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürkün bilim ve teknolojiye verdiği önemi gösteren sözler, atatürkün bilim ve teknolojiye verdiği önem, atatürkün bilim ve teknolojiye verdiği önem kısaca, atatürkün bilim ve teknolojiye verdiği önem özet, atatürkün bilim ve teknolojiye verdiği önemi gösteren sözleri, atatürkün bilime ve teknolojiye verdiği önem kısaca, atatürkün bilime ve teknolojiye verdiği önem, atatürkün bilim ve teknolojiye verdiği önemle ilgili sözler, atatürkün bilime ve teknolojiye verdiği önem özet, atatürkün bilim ve teknolojiye verdiği önem sözleri, atatürkün bilime verdiği önem özet, atatürkün bilim ve teknolojiye verdiği önem ile ilgili sözleri, atatürkün teknolojiye verdiği önem kısaca, atatürkün bilim ve tekniğe verdiği önem, atatürk ve bilim özet,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk’ün Bilim ve Teknolojiye Verdiği Önem Nasıldı? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 51 08-03-2017 06:54
Atatürk’ün Bilim Ve Tekniğe Verdiği önem bayrak_007 Hayatı, Anıları ve Eserleri 4 11-12-2013 07:01
Atatürk’ün Bilim Ve Tekniğe Verdiği önem Bkmlyz Hayatı, Anıları ve Eserleri 0 15-05-2008 03:00
Atatürk'ün Geometriye verdiği önem Bkmlyz Hayatı, Anıları ve Eserleri 0 15-05-2008 02:57
Atatürk'ün Eğitime Verdiği Önem Bkmlyz Hayatı, Anıları ve Eserleri 0 15-05-2008 02:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats