bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-02-2012, 03:24   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kayaç Çeşitleri Nelerdir

Kayaç Çeşitleri Nelerdir

Kayaç nedirKayaç Nasıl OluşurKayaç ÇeşitleriKayaçlarKayaçTaşların KırılmasıCoğrafyaCoğrafya BilgisiKayalar


Kayaç Çeşitleri Nelerdir


Kayaç mineral topluluklara verilen isim . Çeşitli mineralleri veya taş parçacıklarının veya tek bir mineralin fazla sayıda birikmesinden meydana gelir.

Granit ve bazalt çeşitli minerallerdeki kum taşı değişik kum tanelerinden mermer ve kuvarsit tek bir mineralden oluşmuş kayaçlardır.

Kayaçların oluşumları sırasındaki doğal ortamı yansıtan bir çeşit belgelerdir. Yer kabuğunun jeolojik gelişmesinin izleri bu çeşit kayaç üzerinde izlenmiştir. Bu nedenle onlar yer kabuğunun doğal belgeleri sayılır.

Bugün yeryüzünde hüküm süren fiziksel olaylar akarsuların aşındırma ve taşıma etkileri çöllerde ve denizlerin değişik bölgelerinde farklı tortulların çökertilmesi yeryüzünün değişik iklim kuşaklarının bulunması gibi jeolojik olayla bütün yer tarihi boyunca hep aynı şekilde aynı düzende oluşmuştur.

Yani eski jeolojik devirlere ait kayaçların oluşumu bugün yeryüzünde hüküm süren fiziksel olayların ışığı altında yorumlanabilir. Böylece kayaçlar oluşumu sırasında mevcut olan doğal ortamı aynen yansıtırlar.

Tortul kayaçlar Su ve rüzgâr yeryüzünü değiştirebilir. Bu kuvvetler kayaçları kırarak küçük kayaçları taşır. Bu partiküller farklı yerlerde yerleşirler. Buralarda küçük parçacıklar toparlanarak basınç altında çimentolaşıp daha büyük kayaçları meydana getirirler. Bu kayaçlar genellikle suda oluşur ve magmatik kayaçlardan daha yumuşaktırlar. Tortul kayaçlar birçok tabakaları meydana getirir ve fosilce zengindir.

Tortul kayaçların dört tipi vardır:

Kayaç Çeşitleri Nelerdir

Parçalı kayaçlar: Bu kayaçlar rüzgâr ve su gibi mekanik etkilerle; kayaçların kırılarak taşınması veya küçük parçaların başka yerlerde toplanmasıyla oluşur. Kum taşı çakıl taşı bunun örnekleridir. Buharlaşma: Su sadece kayaçları kırarak küçük parçaları taşımaz. Ayrıca su birçok minerallerin üzerinden akarken onları çözer. Daha sonra su buharlaştığında bu mineraller burada kalarak kayaçları oluşturur. Pamukkale bu tipin iyi bir örneğidir.

Kayaç Çeşitleri Nelerdir

Organik Kayaçlar: Suda yaşayan birçok organizmalar kabuğa sahiptir. Bu organizmalar öldüğünde geride kabukları kalır. Bu kabuklar birikerek kayaçları oluşturur. Taş kömürü ve linyit bunun örnekleridir.

Kayaç Çeşitleri Nelerdir

Kimyasal Kayaçlar: Su buharlaştığında içindeki mineraller çökelerek birikir. Fakat bazı mineraller su buharlaşmadan çökelebilir. Her madde suda çözünebilirliğe sahiptir. Sudaki bir maddenin varlığı diğer bir maddenin çözülebilirliğini etkileyebilir. Bir mineral saf suda çözünebilir olduğu halde deniz suyunda çözünemez olabilir. Tuz ve diğer mineraller başka minerallerin çözünürlüğünü düşürür. Bu nedenle tatlı suda çözülmeyen mineraller denizlere ulaşarak denize karışır. Yeraltı akımları bu işlemi hızlandırır. Bu mineraller tabakaların tabanına çökelir. Daha büyük ağır partiküller alt tabakaları daha hafif partiküller ise üst tabakaları oluşturur. Su basıncı kayaç oluşum sürecini hızlandırır. Bir tortul kayaç yukarıdaki kayaç sınıflarından birden fazlasına ait olabilir.

Kayaç Çeşitleri Nelerdir

Örneğin bir kayaç organik esaslı olduğu halde denizde kimyasal işlemle oluşabilir.

Kırıntılı tortul kayaçlar

Kayaç Çeşitleri Nelerdir

Çeşitli büyüklükteki taş ve mineral parçalarda karalardaki ve denizlerdeki tortullaşma havzalarını çökelmeleriyle meydana gelen taneli kayaçlardır. Değişik boyuttaki taneleri birbirleriyle çimento maddeleriyle birleşmeleri sonucu çimentolu kayaçlar kum taşı kireç taşı gibi taneleri birbirine bağlayarak madde bulunmadığından çimentosuz tortul kayaçlar oluşur.

Kırıntılı tortul kayaçlar tane çapı 2 mm’den büyük ve çakıl moloz konglomera gibi kayaçlardır. 2 mm’den 02 mm’ye kadar olan kısma kum karışık kum kumtaşı kuvarsit gibi kayaçlardır. Tane çapı 02 mm’den 002 m^’ye kadar olan kısım mil ondan daha küçükler genellikle mil+kil şeklinde geçer.
organik tortullar çeşitli bitki ve hayvan kalıntılarını uzun zaman eşliğinde fosilleşip başkalaşmalarıyla oluşurlar. En uzun sürede oluşan kayaçlardan biridir. Özellikle bitki fosillerinin oluştuğu alanlarda yoğunlukta olmaktadırlar


Kimyasal tortul kayaçlar

Kayaç Çeşitleri Nelerdir

Dolgun eriyiklerden çökelme sonucu meydana gelirler. Mağaralardaki sarkıt ve dikitler deniz kıyılarındaki kireçli ve demirli oolitler kapalı göllerin kenarlarındaki tuz oluşumları su kaynakları etrafındaki traverten oluşumları 5′i kadar kireç taşları oluşturur. Kireç taşları yapı taşı stabilize malzeme kireç yapımında ve döşemecilikte çelik sanayiinde ve ilaç sanayiinde kullanılır…..

Magmatik kayaçlar

Kayaç Çeşitleri Nelerdir

Erimiş halde bulunan bir silikat hamuru durumunda olan mağmanın yer kabuğunun derinliklerinde yavaş yavaş veya yeryüzünde aniden soğuması ile oluşurlar. Bu kayaçlar genel olarak kristallerde oluşmuş kütle halindeki kayaçlardır.Bu tür kayaçlar dünya üzerinde çok fazla değildir.

Plutonik kayaçlar (Derinlik kayaçları)

Kayaç Çeşitleri Nelerdir

Bunlar yalnızca kristallerde oluşmuş iri kristalli kayaçlardır. Granit örnek verilebilir. Mağmanın soğuması ve katılaşması yavaş yavaş meydana geldiği için tam kristalli kayaçlardır.

Volkanik kayaçlar (Yüzey kayaçları)

Kayaç Çeşitleri Nelerdir


Bu kayaçlara yüzey kayaçları da denir. Bunlar yarı kristalli çoğu kez gözle görülebilen çeşitli kristaller kristal olmayan genellikle camsı hamur içinde dağılmış serpilmiş durumda bulunurlar. Andezit ve bazalt örnek verilebilir.

Damar kayaçlar

Kayaç Çeşitleri Nelerdir


Derinlik kayaçları ile yüzey kayaçları arasında bir geçiş safhasını oluşturur. Mikro kristallerdir. Diğer kayaçların yarık ve çatlaklarında yer alır. genellikle içeriği silikatlerden oluşur.

Başkalaşım kayaçları

Kayaç Çeşitleri Nelerdir

Tortul veya magmatik kayaçların sıcaklık basınç gerilme ve kimyasal aktivitesi olan sıvıların etkisiyle değişmeleri başkalaşımları sonucu oluşurlar. genellikle kristallerin şiştozite gibi paralel yapılar oluşturmasıyla karateristiktirler. Metomorfizma yer kabuğunun derinliklerinde hüküm süren fiziksel ve kimyasal şartların etkisiyle kayaçlarda meydana gelen transformasyonu olayıdır. Mineraller belirli bir sıcaklık ve basınç altında dengeli durumdadırlar. Eğer sıcaklık ve basınç değerlerinde bir artma veya değişme olmuşsa mineralde de değişme olur. Mineral aynı kimyasal bileşimde başka bir duyarlı minerallere dönüşür.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kayaç Çeşitleri Nelerdir

Kayaç Çeşitleri Nelerdir konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kayaçlar, kayaç çeşitleri nelerdir, kayaç çeşitleri, magmatik kayaçlar, başkalaşım kayaçlar, kayaçlar ve çeşitleri, kayaç türleri nelerdir, püskürük kayaçlar, kayaç, kayaç türleri, başkalaşım kayaçları, kayaç resimleri, magmatik kayaç, kayaç ve kayaç çeşitleri, kayaçların çeşitleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Diyabet Çeşitleri Nelerdir?- Diyabetin Tipleri Nelerdir? elif Sağlığımız 1 06-01-2012 09:44
Kayaç çeşitleri Fotoğrafları elif Coğrafya 0 12-12-2011 10:29
Göç Çeşitleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:30
Kayaç Çeşitleri Ve Özellikleri Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:10
VSD Çeşitleri Nelerdir? elif Kalp Sağlığı 0 29-04-2011 05:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:03 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats