bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GÜZELLIK, MAKYAJ VE BAKIM > El & Ayak Bakımı & Tırnak Bakımı

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-04-2009, 09:31   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tırnak sağlığı

TIRNAK SAĞLIĞI

Sağlıklı tırnaklar hep daha çekicidir. Onlar kişinin alışkanlıklarını ve sağlığını iyi veya kötü yansıtırlar.Kadınlar erkeklere oranla tırnaklara nasıl bakılacağı hususunda daha fazla bilgilidirler ve tırnakları en uygun şekilde muhafaza etmek için oldukça fazla zaman harcarlar.
Kozmetik görünümlerinden başka tırnaklar daha önemli fonksiyonlar da sunarlar. Nesneleri kullanırken toplarken ve tutarken bize yardımcı olurlar ayak ve el parmaklarının ince derisini muhafaza ederek desteklerler. En önemlisi tırnaklar bizlerin genel sağlık durumunu en iyi şekilde yansıtırlar.
Tırnaklar el ve ayak parmak uçlarında bulunan deri hücreleri tarafından üretilir. Tırnakların keratinden oluşan bir yapıları vardır.Bu dayanıklı protein sadece saçta ve deride bulunur. Tırnağın kendisi farklı tabakalardan oluşur.

Tırnak Tabakası: El ve ayak parmakları üzerinde tırnağın görünen kısmıdır.

Tırnak Yatağı: Tırnak tabakasının altındaki deri

MATRİX(Tırnak Kökü): Tırnağı üreten tabaka büyük bir kısmı üst derinin altındadır.

LUNULA (Aycık): Matrix’in bir parçasıdır. Beyazımsı tırnak tabakasının üst kısmında yarım ay şeklindedir. Genellikle başparmak üzerinde daha belirgindir.

CUTİCLE(Üst Deri): Tırnak tabakasının kenarlarını kaplayan ince bir deri dokusudur.

Tırnak Katları: Tırnağın iç ve yan kenarlarını destekleyen çevreleyen deri katlantılarıdır.
Tırnaklar saç gibi matrixten büyür. Yaşlı hücreler büyüdükçe yerlerini yenileri alır. Bunlar sıkıştırılmış yassılaştırılmış ve sertçe şekillendirilmiştir. Tırnakların günde ortalama büyümeleri 01 mm’dir. Bu oran yaşa yılın zamanına aktivitelere bağlı olarak değişebilir.
El tırnakları ayak tırnaklarından daha hızlı büyür. Dominant el veya ayağın tırnakları diğerine göre daha hızlı büyür. Tırnaklar kışa nazaran yazın daha hızlı büyür. Kadınların tırnakları erkeklerinkinden daha hızlı büyür. Ancak hamilelik ve ileri yaş dönemlerinde farklılıklar olabilir. Tırnakların uzaması/büyümesi hastalıktan ve hormonal bozukluklardan da etkilenir.


Sık Görülen Tırnak Hastalıkları
Tırnaklar yerleşimlerine bağlı olarak yıpranmaya daha çok müsaittirler. Tırnak hastalıkları tüm deri hastalıklarının %10 ‘unu oluşturur. Çoğumuz ömür boyu en az bir defa parmaklarımızı kapıya sıkıştırmışızdır. Ayak tırnaklarımızda batma ya da dolamaya dayanmak zorunda kalmışızdır. Genellikle küçük tırnak yaralanmaları zamanında iyileşirler. Ancak ciddi yaralanmalar veya hastalıklarda profesyonel tedavi gerekir. Bazı belirtiler tırnak hastalıklarına işaret edebilir. Tırnak etrafındaki derinin şişmesi ve sızlaması sonucunda tırnaklarda renk ve şekil değişiklikleri görülebilir.
Tırnakta beyaz çizgilenmelerin bulunması girintiçıkıntı ve çukurluklar bulunması söz konusu olabilir. Bunlar mutlaka bir dermatolog tarafından değerlendirmelidir.


Beyaz Lekeler:Tırnak üzerindeki beyaz noktalar çok görülür ve nükseder. Bunlar küçük yarım dairesel noktalardır. Tırnak tabanındaki (matrix)tırnak hücrelerinin üretildiği yerlerde oluşan darbelerden sonra gelişir. Özellikleri yoktur. Tedavi edilmeleri gerekmez. Zamanla yok olurlar. Bazen ayak tırnaklarında uygunsuz ayakkabılardan ve atletik aktivitelerden dolayı darbeler görülebilir.


Kanamalar: Tırnak yatağındaki kılcal damarların darbe sonucu kanaması halinde ince diklemesine kıymık şeklinde kanama odakları oluşabilir. Bu tip kanamalar ilaç ve bazı hastalıklara bağlı olarak da oluşabilir.


Tırnak batması: Deri içine doğru büyüyen ayak tırnakları genel bir tırnak sorunudur. Ayak başparmak tırnaklarında daha sık görülür. Uygunsuz tırnak kesimi dar ve kalitesiz ayakkabılarda; tırnak köşesinin derinin içine doğru kıvrılmasına neden olabilir. Tırnağın uzaması ağrılı ve sızılı olabilir. Bazen de enfeksiyona kadar ilerleyebilir. Böyle durumlarda tedaviye başvurulmalıdır.


Mantar Enfeksiyonları: Mantar enfeksiyonları bütün tırnak hastalıklarının yaklaşık olarak % 50’sini oluşturur. Tedavisi zor olabilir. Ayak tırnaklarında el tırnaklarına göre daha çok görülür. Bu rahatsızlık tırnak kökünün tırnak yatağından ayrılmasına sebep olur. Beyaz yeşil sarı veya siyah renkte aşırı tırnak büyümeleri görülebilir ve tırnak yatağında da renk kaybı oluşur. Tırnak üstü veya tırnağın altındaki deri etkilenebilir. Ayak başparmak tırnakları mantar enfeksiyonlarından kolay etkilenirler. Çünkü rutubet ve ısıya dada fazla maruz kalırlar.
Ayak ve tırnak mantarı bulaşıcıdır ve tedavi edilmediğinde ailenize ve diğer yakınlarınıza bulaşabilir.


Bakteriyal Enfeksiyonlar: Tırnak çevresinde kırmızılık şişlik ve ağrı bakteriyal enfeksiyonu gösterir. En genel sebep tırnaktaki travmadır. Suyla ve kimyasal maddelerle temasta tırnak çevresindeki derinin yapısını bozabilir. Halk arasında dolama diye bilinir.


Tümör (Siğiller): Tümör ve siğiller tırnağın herhangi bir bölümünde bulunabilir. Bunlar tırnak tabakasının şeklini değiştirebilir. Tümör veya siğilin büyümesi sebebiyle tırnak yapısı bozulabilir. Tırnak tümörleri kanser ve kanser olmayan şeklinde sınıflandırılır. En genel kanser olmayan tümörler siğillerdir. Bunlar deri etrafını veya tırnak altını etkileyen virüs enfeksiyonlarıdır. Çok ağrılıdır. Bazen ayak parmağı veya el parmağının kullanımını kısıtlayacak kadar ilerleyebilirler. Tedavisi çok kolaydır. Eğer siğil veya tümör tırnak katının içine yayılırsa veya tırnak tabakasının kendi içine yerleşirse onu tedavi etmek için cerrahi müdahele gerekir.


Sedef Hastalığı: Sedef hastalığı kırmızı bir leke üzerinde pul pul kepeklerle karakterize bir kronik deri hastalığıdır. Sedefli insanların %10-50’sinde sedef romatizmasi olanların ise %80’inde tırnak problemleri görülür. Belirtileri: tırnakta yüksük benzeri çöküntüler dalgalanma renk değişiklikleri kıymık şeklinde kanama ve tırnağın soyulmasıdır. Sedefli tırnağın belirtileri el tırnakları üzerinde daha dikkat çekicidir.


Alışkanlıklar/Tikler: Tırnak yeme özellikle küçük yaştaki çocuklar arasında genel bir problemdir. Alışkanlık yaşın büyümesiyle tipikleşebilir. Yetişkinlerde ve biraz yaşça büyük çocuklarda can sıkıntısındandır. Tırnak yeme sadece tırnakların görünümünü bozmaz. Enfeksiyonel organizmaları parmaklardan ağıza çok yönlü taşımanın en iyi yoludur. Tırnak yeme alışkanlığı parmakların etrafındaki deriye zarar verebilir. Enfeksiyonun tırnak içine altına içeri girip yayılmasına yol açabilir. Tırnak cilalarının ve tırnak sıvılarının uygulanmasıyla tedavi mümkündür. Bir dermatolog eğer gerekirse başka tedaviler de tavsiye edebilir. Tırnak hastalıkları bizim nesneleri tutma becerilerimizi etkileyebilir. Yürüme tarzımızı dokunma duyumuz vb.
Genel olarak tırnak hastalıkları terapiye çok yavaş cevap verir. Bunun sebebi tırnakların yavaş büyümesi ve ilaçların yavaş emilimidir. Tedaviler genel olarak cerrahi ve cerrahi olmayan olarak tanımlanır. Cerrahi tedaviler tümörlerin alınması veya anormal yapıyı düzeltmek için cerrahi olmayan tedaviler ise (dıştan) harici kullanılan veya ağızdan alınan ilaçlar için kullanılır.


Tırnak Bakımının Temel Kuralları
-Dar kalıplı üstü basık sivri burunlu yüksek topuklu ayakkabılar nasır ve benzeri bir çok problemin davetiyesidir.
-Ayak ağrılarını kulak arkası etmeyin. Kalıcı ağrı varsa bir uzmana görünün.
-Ayaklarınızdaki ısı ve renk değişmelerini yaraları inceleyin. -Kalınlaşan veya düzensiz büyüyen tırnaklar mantar belirtisi olabilir. -Ayağın herhangi bir yerindeki büyüme normal addedilmez.
-Ayağınızı özellikle parmak aralarını düzenli olarak yıkayın ve çok iyi kurulayın.
-Ayak tırnaklarını düz kesin ve çok kısaltmayın. Tırnakların kenarını kesmeyin. Batık tırnaklara neden olabilir.
-Şeker hastaları kan dolaşımı problemi olanlar ve kalp hastalarının tırnaklarının başkaları tarafından kesilmesi daha doğrudur. Çünkü bu grup enfeksiyona eğilimlidir.
-Ayakkabının ayağa göre olması önemlidir. Ayakkabı alışverişinizi ayaklarınızın şiş durumuna denk getirin. Aşırı yıpranmış ayakkabıları mümkünse kullanmayın.
-Yaptığınız etkinliğe uygun ayakkabı seçin. Örneğin koşarken gündelik ayakkabınızı değil koşu ayakkabısı giyin.
-Her gün aynı ayakkabıyı kullanmayın.
-Yara ve enfeksiyona açık ortamlarda yalınayak yürümeyin. Sandalet giyiyorsanız güneşli havalarda vücudunuz gibi ayaklarınızı da kremleyin.
-Ayak hastalıklarında kocakarı ilaçlarına rağbet etmeyin küçük bir sorunu büyük bir soruna dönüştürebilirsiniz.
-Şeker hastasıysanız yılda bir ayak uzmanına görünmelisiniz
-Sentetik ya da yün çoraplar yerine %100 pamuklu çorap giyin çoraplarınızı sık sık değiştirin ve yıkayın.
-Ayakkabı terlik havlu ve bornozlarınızı kimseyle ortak kullanmayın.
-Eğer ayak tırnaklarınız kalın ve kesilmesi zor ise onları sıcak tuzlu suda bir süre bekletiniz. Sağlıklı bkım ürünlerinden yararlanınız. Örneğin 5 ile 10 dk. arası %10’luk üre içeren krem uygulayın recetesiz satılabilen bir kremdir. Her zaman uygun şekilde kesiniz.
-Tırnaklarınıza şekil vermek ve şeytan tırnaklarını yok etmek için steril törpü ve aletler kullanınız.
-El tırnaklarını yemeyiniz.
-Tırnak bakımında ortak kullanılan aletlerin sterilizasyonuna özen gösteriniz gösterilmesini sağlayınız.
-Herhangi tırnak düzensizliğinde dermatoloğunuza başvurunuz. Tırnak değişimleri ve şişmeler sizde ciddi problemin göstergesi olabilir.
Kaynak:www.dermaneturk.com/Hürriyet Gazetesi Yıl:2006


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tırnak sağlığı

Tırnak sağlığı konusu, GÜZELLIK, MAKYAJ VE BAKIM / El & Ayak Bakımı & Tırnak Bakımı forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tırnağın etten ayrılması, tırnak dalgalanması, tırnakta dalgalanma, tırnaklarda dalgalanma, tırnak siyahlaşması, tırnak etten ayrılması, tırnağın yatağından ayrılması, tırnak üzerinde dalgalanma, tırnak yüzeyinde dalgalanma, ayak tırnaklarının siyahlaşması, ayak tırnaklarında siyahlaşma, tırnağın deriden ayrılması, ayak tırnağında siyahlaşma, tirnak dalgalanmasi, tırnaklardaki dalgalanmalar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tırnak Tasarımları Bakimliyiz El & Ayak Bakımı & Tırnak Bakımı 5 03-05-2009 03:14
Tırnak Yüzüğü Bkmlyz Takı ve Aksesuar Modası 1 10-11-2008 02:38
Tırnak bakımı nimlahza El & Ayak Bakımı & Tırnak Bakımı 1 14-09-2008 08:07
Tırnak Hastalıkları Bkmlyz Sağlığımız 0 26-05-2008 10:53
Tırnak Bakımı Forum Ana El & Ayak Bakımı & Tırnak Bakımı 0 07-03-2008 12:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats