bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Erkek Hastalıkları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-06-2009, 12:35   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Varikosel-Varikosel Ameliyatları-Ameliyatlardaki Başarı Oranları

Varikosel-Varikosel Ameliyatları-Ameliyatlardaki Başarı Oranları

Skrotum (torba)içinde pleksus pampiniformis denilen pis kanı toplayıp testislerden uzaklaştıran toplar damarların genişlemesi ve kıvrımlarının artması ve içerisinde kan birikmesidir.
Genellikle ergenlikten sonra ortaya çıkmaktadır. %98 sol tarafta olur.%2 ise sağda veya her iki tarafta görülür.

Varikosel kısırlığa sebebiyet vermesinden dolayı önemli bir hastalıktır. Hastalar ağrıları olmadığı için varikoseli önemsemezler ve bu sebepten doktora müracaat etmezler . Ancak varikosel testisteki sperm üreten hücreleri bozacağı ve kısırlığa sebep olacağı için tedavi edilmelidir.

Varikosel 20 li yaşlarda cok fazla görülür. Hiç belirti vermeyen varikosellerde vardır. Bu oran toplumda %20-25 dir.

Varikosel genellikle sol tarafta görülür. Bunun nedenleri;

1. Sol spermatik ven sağa oranla daha uzun yol katederek vena kava inferiora ulaşır.

2. Sol spermatik ven dik açı ile sol renal vene açıldığı için drenaj daha zordur.

3. Sol spermatik ven yetersiz valvüler yapıya sahiptir.

4. Sol spermatik ven superior mezenterik arterin baskısına maruz kalarak drenajı güçleşmektedir.

Sağ tarafta görülürse hiç bir tehlike olmayacağı gibi böbrek tümörü veya retroperitoneal tümörler akla gelmelidir. İleri yaşdaki erkeklerde sol tarafta aniden varikosel gelişmesi de bu tip bir tümörün geç belirtisi olabilir. Varikoselin yatar pozisyonda kaybolmaması da bu sebepleri düşündürmelidir.

Varikosel bazen kasığa vuran künt ağrıya ve testisde çekilme hissine neden olabilir. Ayakta uzun süre kalındığında ağrı artar yatmakla azalır. Muayene tanı koymada genellikle yeterlidir. Muayenede dilate torsiyöz venler hissedilebilir.

Varikosel I. dereceden IV. dereceye kadar derecelendirilmektedir.

I. derecede ıkınmayla damarlar belirginleşir

II. derecede damarlar orta kalınlıkta

III. derecede damarlar ileri derecede kalınlaşmış

IV. derecede ise damarlar çok genişlemiş kıvrımlar çok büyük yumaklar yapmıştır ve bozulmuş dolaşıma bağlı testislerde ufalma görülebilir.

Hasta yatırıldığı zaman pleksus pampiniformis boşalmakta ve ven pakeleri kaybolmaktadır. Bu durum varikosel hastalığında tipiktir. Bu nedenle hasta önce ayakta sonra yatırılarak muayene edilmelidir. Kaybolmadığı taktirde böbrek tümörü retroperitoneal veya intraperitoneal bir tümöre bağlı sekonder varikosel düşünülmeli ve İVP karın ultrasonografisi bigisayarlı tomografi gibi daha ileri tetkikler planlanmalıdır.

Varikoseli tespit edilen hastalarda spermogram spermlerin sayısı hareketliliği ve yapıları araştırılmalıdır.

Varikosellilerin yaklaşık yarısından fazlasında sperm sayısı ve hareketliliği düşmüş sperm yapıları bozulmuştur. Bu vakalarda yüksek oranda infertilite (kısırlık) gelişir.

Düşük gradeli varikosellerde teşhis ve ameliyat kararları Doppler Ultrasonografi ile konulabilmektedir. Doppler Ultrasonografi ile reflu gözlenen varikosellerin ameliyat edilmeleri gerekir.

VARİKOSELDE REFLÜ NE DEMEKTİR ?

Testisler birer fabrika gibidirler. Sperm hücrelerinin ve erkeklik hormonunun yapım yerleridirler. Bu ürünleri yapabilmek için testislere oksijen vitamin mineraller çinko vs. gerekir. Testislerin atardamarları bu maddeleri içeren kanı testislere getirirler ve testisler bu maddeleri kullanarak üretimlerini gerçekleştirirler. Buraya kadar sorun yok varikosel hastalarında sorun bundan sonra başlar. Bu ürünler kandan alınınca geride artık pis kan kalır ve bunların testislerden uzaklaşmaları gerekir ki yeni taze kan gelsin ve üretim kaliteli bir şekilde devam edebilsin. Venlerde ( toplar damarlarda ) kanı uzaklaştıran kapakçık mekanizması mevcuttur. Alttaki şekilde görüldüğü gibi bu kapakçıklar kanı uzaklaştırır ve bu kanın geri dönmesine izin vermez (çek-valf mekanizması). Ancak varisleşmiş ve genişlemiş damarlarda kapakçıklar yetersizdir ve kanın geri dönmesine engel olamazlar. Alttaki şekilde görüldüğü gibi testise temiz kanla birlikte her ıkınmada her karın basıncını arttıran harekette pis kanda hucum ederki buda testislerde kaliteli bir sperm yapımını etkiler. Hem hareket hem dölleme yeteneği zayıf spermler üretilir. Zamanla sayıda da düşme olur . Buda erkek sebepli kısırlığa neden olur.


Varikosel-Varikosel Ameliyatları-Ameliyatlardaki Başarı Oranları

Ağrısız varikosellerde testislerde ufalma yapmayan ve evli ve çocuk sahibi erkeklerin varikosellerinde tedaviye gerek yoktur. Varikosel ağrı yapıyorsa testislerde ufalmaya ve infertiliteye neden olmuş ise cerrahi tedavi gereklidir. Ameliyat ne kadar erken yapılırsa testis hücreleri harabiyeti o kadar erken önleneceği için iyidir.
En etkili cerrahi girişim internal ve eksternal spermatik venlerin bağlanmasıdır.

Varikoselektomi ameliyatı kasık bölgesine yapılacak lokal anestezi veya belden yapılacak spinal anestezi ile rahatlıkla yapılabilir. Genel anesteziye çoğunlukla gerek yoktur. Ameliyat kasık bölgesinden yapılan küçük bir kesi ile gerçekleştirilir. Varisleşmiş venler bağlanır ve kesilirler. Basit bir ameliyattır ve genellikle hastane de yatmayı gerektirmez ancak çok dikkatlice ve büyütme ile yapılması gereken bir ameliyattır. Ameliyat ortalama 30-60 dk. sürer. Bu sırada testisle ilgili diğer oluşumların zarar görmemesine özen gösterilmelidir. Varikosel ameliyatı dikkatli yapılmaz ve lenfatik damarlar bağlanırsa hidrosel (testis çevresinde sıvı birikimi) temiz kan getiren damar (arter) bağlanırsa testis atrofisi gibi komplikasyonlar görülebilir. Bu ameliyatta üroloğun deneyimi önemlidir.

Bir sperm hücresinin yapılmaya başlaması ile olgunlaşıp depo edilmesi arasında 75-90 gün gerektiğinden varikosel ameliyatından ( spermatik ven ligasyonu ) ortalama 3 ay sonra sperm hücrelerine ait bozukluklar düzelmeye başlar.

.
VARİKOSEL AMELİYATI
Testisin venöz drenajını sağlayan pleksus panpiniformisin dilatasyonu olan varikosel operasyonu ile testisin arterlerinin lenfatiklerinin ve vaz deferensin korunarak tüm venöz yapıların bağlanması amaçlanır. Bunun için laparaskopik perkütan veya transvenöz embolizasyon gibi çok çeşitli ameliyat yöntemleri olmasına rağmen varikosel tedavisinde en yaygın ve en başarılı yöntem açık cerrahidir. Özellikle nüks oranının ve postoperatif hidrosel gelişme oranlarının düşüklüğü nedeniyle mikrocerrahi varikosel tedavisinde kullanılması gereken tekniktir.

Lokal veya spinal anestezi ile rahatlıkla yapılabilen mikrocerrahi subinguinal varikoselektominin en iyi şekilde yapılabilmesi ve komplikasyonların azaltılabilmesi için ürologun mikrocerrahi deneyimine sahip olması ve subinguinal bölge anatomisini çok iyi bilmesi gereklidir.

Anesteziyi takiben mikrocerrahi subinguinal varikoselektomi Marmar ve Kim in tanımladığı tekniğe uygun olarak eksternal inguinal halka hizasında yaklaşık 2 cm lik bir insizyonla ameliyata başlanır. Cilt altı dokular künt ve keskin disseksiyonla geçildikten sonra eksternal halka distalinde spermatik kordon çevre dokulardan künt disseksiyonla ayrılarak askıya alınır. Daha sonra operasyon mikroskobu (6x büyütme) altında iki tabaka halindeki kremasterik fasya açılır. Bu arada varisleşmiş damarlar bağlanır ve kesilir. Kord elemanlarına ulaşıldıktan sonra vaz deferens ve arteri birlikte ayrılır. Genişlemiş kord damarları arter ve lenfatikler korunarak bağlanır. Bu sırada gerekiyorsa papaverin damlatılarak arter pulsasyonunu belirlenir. Tüm genişlemiş damarlar bağlanıp kesildikten sonra ameliyat sonlandırılır.


VARİKOSEL AMELİYATI GEREKLİMİDİR ?
Varikosel testiste harabiyete yol açmışsa ( testis boyutlarında küçülme veya kıvamında yumuşama yapmışsa) veya sperm sayısında düşme morfoloji ve hareketlilikte bozulmalara yol açmışsa ve bunedenlerle kişinin çocuğu olmuyorsa ameliyat gereklidir.

NE ZAMAN AMELİYAT OLMALI ?
Varikosel ameliyatı her yaşta yapılabilir.

Çocukluk çağında iki taraflı varikosel veya çok ilerlemiş varikosel varsa veya testis % 10 dan daha fazla küçülmüşse hemen ameliyat yapılmasında fayda vardır tek taraflı ve düşük seviyeli varikosel varsa gözlem altıda tutularak ameliyat ergenliğe kadar bekletilebilir.

Yeni evlilerde sperm tahlili yapılarak çocuk sahibi olmaları için bir yıl şans verilebilir. Bir yılın sonunda çocuk sahibi olamamışlarsa daha fazla beklemek gereksizdir. Ameliyat yapılmalıdır.

Bir yıldan fazla evlilerde çocuk sahibi değillerse ameliyat yapılmalıdır. Çocukları varsa sadece ağrı varsa ameliyat yapılmalıdır.

Bekar erişkinlerde spermiyogram yapılmalı ve evlilik süresine ve sperm durumuna göre ameliyat yapılıp yapılmamasına karar verilmelidir.

VARİKOSEL AMELİYATININ BAŞARI ŞANSI NEDİR ?
Varikosel ameliyatından sonra sperm değerlerinde düzelme ve gebelik şansında yükselme olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda varilosel ameliyatı olnların %50-80'inde spermlerinde düzelme görülürken %20-69 arasında gebelik bildirilmektedir.

AMELİYATI MİKROCERRAHİ YÖNTEMİ İLE OLMAK ÖNEMLİMİ ?
Varikosel-Varikosel Ameliyatları-Ameliyatlardaki Başarı Oranları
Varikoselektomi ameliyatının mikrocerrahi yöntemle yapılması ameliyattan beklenen faydayı arttıracaktır. Bu nedenle mikrocerrahi ile varikoselektomi ameliyatı yapan bir ürologa ameliyat olmanızda fayda vardır.

Mikrocerrahi ile varisleşmiş damarlar büyütülerek daha net bir şekilde ortaya konulur ve diğer oluşımlar daha iyi korunarak ideal bir varikoselektomi ameliyatı yapılabilir. Böylece mikrocerrahisiz yapılan yönteme göre daha başarılı bir ameliyat yapılırken komplikasyon açısından daha düşük risk beklenir.

AŞILAMA VEYA DİĞER YARDIMCI ÜREME YÖNTEMLERİ OLACAKLARDA EŞE VARİKOSELEKTOMİ AMELİYATI NE KADAR GEREKLİ ?
Aşılama yöntemi veya tüp bebek uygulaması yapılacakların eşlerinde varikosel ameliyatı yapıldıktan sonra tüp bebek veya aşılama denenmesi başarı şansını artırabilir. Ameliyat edilen hastaların bir kısmında sperm değerleri biraz daha yükselerek mikroenjeksiyon (ICSI) yerine aşılama (IUI) uygulamasına geçilebilir hatta doğal yolla gebe kalma şansı da elde edilebilir. Varikosel ameliyatı sperm sayısını arttırarak motilite ve sperm morfolojisinde iyileşme yaparak yardımcı üreme tekniklerinin başarısı artırmaktadır.


kaynak:erdalkalci.sitemynet.com
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Varikosel-Varikosel Ameliyatları-Ameliyatlardaki Başarı Oranları

Varikosel-Varikosel Ameliyatları-Ameliyatlardaki Başarı Oranları konusu, Sağlığımız / Erkek Hastalıkları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: varikosel ameliyatı başarı oranı, varikosel embolizasyonu, varikosel ameliyatı sonrası sperm sayısı ne kadar artar, varikosel embolizasyon, varikosel ameliyatı sonrası sperm sayısı ne zaman düzelir, çift taraflı varikosel ameliyatı olanlar, varikosel ameliyatından sonra sperm sayısı ne zaman artar, varikosel kasık ağrısı yaparmı, varikosel geç kalınırsa, varikosel ameliyatı sonrası yapılması gerekenler, varikosel böbrek ağrısı yaparmı, çift taraflı varikosel, varikosel ameliyati basari orani, varikosel ameliyatı sonrası sperm sayısı artar mı, varikosel başarı oranı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Babasız büyüyen çocuklarda suç oranları nimlahza Eğitim ve Kadın 0 10-10-2008 04:48
Varikosel ameliyatı sperm eksiklikleri üzerine olumlu etki yapar mı? elif Tüp Bebek Bölümü 0 19-09-2008 08:55
Tüp bebekte başarı oranı %40 elif Tüp Bebek Bölümü 0 19-09-2008 03:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:00 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.