bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Ev Dekorasyon

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-03-2008, 07:22   #1 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart Evinizi Profesyoneller Gibi Dekore Edin!

erkes evini dekore ederken profesyonellerden yardım alma ihtiyacı duyabilir. Ancak herkesin bütçesi bir iç mimar ile çalışmaya yetmeyebilir. Biz de işin uzmanlarının pratik ve gerçekçi ev fikirlerine başvurduk. Evinizi yenilemek ve fark yaratmak istiyor dekorasyon fikirleri bahçesinde dolaşıp duruyor ”acaba pastel renkler mi kullanmalıyım yoksa evim de benim gibi çılgın mı olmalı?” diye düşünüp duruyorsanız doğru sayfadasınız. Mutfaktan boyaya perdeden halıya konusunda uzman 10 kişiden görüş aldık. Size düşüncelerinizi gerçekleştirmek ve hayal gücünüzü kullanmak kalıyor.
Aydınlatmayı nasıl planlamalıyız?
”Aydınlatma evin dekorasyonunun çok önemli bir parçası olmasına karşın genelde sona bırakılır. Fakat bence mobilya ile birlikte seçilmeli mobilyaları ortaya çıkarıp vurgulamalı. Aydınlatma; giyimdeki kemer ayakkabı küpe kadar önemli. Evde farklı atmosferler yaratmak elimizde. Evde istenilen aydınlatma derecesi tamamen ev sahibine kalmış bir konudur.
Bazıları daha loş atmosferlerden hoşlanır bazıları daha aydınlıktan. İstenilen atmosferi yaratmak için ışığın şiddetini ayarlayabilir ışık kaynağını gizleyebilir ya da ortada bırakarak farklı atmosferler yaratabilirsiniz. Fakat bana göre en önemli konu karakter sahibi bir ev dekorasyonu ve buna uygun aydınlatma armatürlerinin seçilmesidir.”
İnci Özman Phare Aydınlatma
Birçok çeşit arasından pencerelerimize uygun perdeyi nasıl seçeriz?
”İlk önce renk seçimi yapmak gerekir. Perde yapılacak mekanda bulunan mobilyaların rengini analiz etmek renk seçimine yardımcı olacaktır. Örneğin; salon için tül ve perde seçerken mekanın konumuna (m2 olarak büyüklüğüne) mekanda bulunan koltuk ve kanepelerin ahşap mobilyaların duvar ve yer malzemesinin rengine uyum sağlayacak tamamlayacak renkler seçilmeli. Daha sonra ya da birlikte modele karar verilmeli.
Seçilen perdenin rengi ve kalınlığı eve girecek ışığın yoğunluğunu etkiler. Eğer ince ve açık renkli bir ürün seçersek içeri daha çok ışık girer. Tabii uygulanacak perde modeli de çok önemlidir. Ayrıca evimizi geniş göstermek istiyorsak mümkün olduğunca duvar rengine paralel ve az desenli perdeler kullanmalıyız. Birbiriyle kombin kumaşlar seçmek ve katlamalı düz modelleri tercih etmek de evi geniş gösterecektir.”
Uygun bütçelerle nasıl konsept yaratabiliriz?
”Evinizin dekorasyonunda değişiklik yapmak ve biraz da stil katmak istiyorsanız bunu bütçenizi fazla zorlamadan da yapabilirsiniz. Örneğin sıcak bir kır evi havası yakalamak için koltuklarınızın döşemesini değiştirmek yerine üzerine sarı ve yeşil tonlarda çiçekli ya da çizgili kılıflar diktirebilir ya da büfenizin üstünü birkaç deniz kabuğu mavi tonlarda resim çerçeveleri ve bir vazo içinde renkli ortancalarla süsleyebilirsiniz. Böylece dilediğiniz havayı ekonomik bir yolla yaratmış olursunuz.
Tam bir tasarım tutkunuysanız size önerimiz mobilya ve dekorasyon firmalarının ikinci el ya da outlet mağazalarını sık ziyaret etmeniz. Böylece istediğiniz tasarımı daha hesaplı satın alabilirsiniz. Ayrıca tüm evinizi de doldurmanız gerekmiyor; klasik salon takımınızın yanına yerleştireceğiniz tasarım bir koltuk ya da bir aydınlatma bile evinize tarz katabilir.”
Pelin Özkul Evim Dergisi
Mutfak düzeni nasıl kurulmalı?
”Mutfaklar evlerin son dönemlerde önemi ve dolayısıyla metrajı giderek artan ve yaşam alanı haline gelen bir bölümüdür. Kadınlar zamanlarının büyük bir bölümünü mutfakta geçiriyor. Bu nedenle mutfağın sınırlı olan metrajını en verimli ve en fonksiyonel şekilde kullanmanın önemi giderek artıyor. Mutfak alanlarının en verimli en etkin ve ergonomik kullanımının sağlanması için farklı alternatifli modüller ve aksesuarlar bulunmaktadır. Bu modüller ve aksesuarlar sayesinde mutfağın fiziki yapısına göre farklı tasarımlar yapılarak mutfağın etkin işlevsel ve ergonomik olarak kullanılması sağlanmaktadır.
Küçük metrajlı mutfaklarda yukarıda belirtilen kriterler modüller ve aksesuarlar kullanılarak etkin işlevsel ve ergonomik kullanılmalıdır. Büyük metrajlı mutfaklarda ise farklı tarzda tasarımlar yapmak mümkündür. U mutfak Ada mutfak L mutfak gibi. Her mutfağın kendine özgü avantajları ve kullanım kolaylıkları bulunup rahat ve keyifli bir yaşam alanı hazırlar.”
Mustafa Büyükkatırcı İstikbal Regina
Evimiz için ideal olan canlı renkler midir?
”Evinizi boyarken yaptığınız renk seçimi kişisel beğenimizi mekana yansıtmanızı sağlar. Eğer pastel tonlardan hoşlanıyorsanız boya rengini seçerken daha çok paletteki açık renk tonlarına yönelirsiniz. Evinizi herkesten iyi siz bilirsiniz. Seçeceğiniz renk sayesinde küçük alanları genişletilebilir büyük alanları daha yakın daha sıcak daha özel yapabilir tavanları daha yüksek ya da daha düşük görünümlü gösterebilirsiniz.
Renk seçimi yaparken bizim tavsiyemiz var olan dekorunuz üzerinden işe başlamanız. Eşyalarınız ve zemin renginiz hangi renkteyse sizin dekorunuz da o yönde olmalı. Koyu renkler kullanarak hoşlanmadığınız detayları kolaylıkla saklayabilirsiniz. Koyu renkler çok iyi kamuflaj görevi görür herşeyi bir bütün halinde gösterir. Pastel renkler ise mekana dinginlik katar. Pastel tonlar gevşemenizi ve sakinleşmenizi sağlar.”
Ilım Köse Polisan Boya
Hangi durumlarda desenli hangi durumlarda düz ve tek renk halı tercih etmeliyiz?
”Halı seçiminde kullanılacak mekanın çok iyi analiz edilmesi gerekir. Odanın tasarımına en uygun halı seçilmeli diğer mobilyalarla bağlantılı olmalıdır. Oda sade düz mobilyalar ve tekstil ile dekore edilmişse desenli halı; tam tersi desenli kumaşlar ve karışık desenli mobilyalardan yapılmış ise daha sade düz bir halı tercih edilmelidir. Ancak oda çok fazla kullanılan bir alan ise tonsürton desenli halılar oluşabilecek lekelere karşı tercih edilebilir.
Sade halılar bu yüzden desenli halılara göre üzerlerinde oluşabilecek lekeleri göstermeleri açısından daha dayanıksızdır. En uygun halı seçimi; kullanılacak mekana göre seçilmelidir. Çünkü artık her türlü ihtiyaca göre halı üretiliyor.”
Didem Saruhan Onur Halı
Banyomuzu yenilerken neleri göz önünde bulundurmalıyız?
”Islak hacim mekanlarından biri olan banyoyu yenilerken göz önünde bulundurmamız gereken en önemli unsur banyonun su yalıtımı tesisatı ve havalandırmasının gözden geçirilmesidir. Eğer sorunlar varsa doğru çözümlere gidilmelidir. Tesisat yerlerinin tespitinden sonra banyo vitrifiyeleri uygun yerlere uygun mesafelerde yerleştirilmelidir. Her sene eğilimler değişse de banyo seramiklerinin renkleri evin konseptine uygun seçilmelidir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta küçük banyoları büyük göstermek amacıyla açık tonlu ve küçük ebatlı seramiklere gidilmesidir. Tesisat döşemeden geçecek ise dış mekan kotu ile banyo kotu aynı kotta veya banyo kotu dış mekandan (hol yatak odası vb.) düşük kotta olmalıdır.”
Dekorasyon dergilerinde ve televizyonlarda görüp beğendiğimiz evlerin dekorasyonunu evlerimize uygulamak için nelere dikkat etmeliyiz?
”Dekorasyon dergilerinde ya da TV’deki dekorasyon programlarında gördüğümüz ve stilini beğendiğimiz evleri birebir kendi yaşam alanımıza uyarlamamız her zaman için doğru bir seçim olmayabilir. Hatta bazen hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Çünkü her ev sahibine ait detaylarla zenginleşir kişiselleşir. Dolayısıyla evimizin öncelikle içinde mutlu olduğumuz kendimizi iyi hissettiğimiz ve bizi yansıtan bir yer olmasına dikkat etmemiz gerekir. Bu önemli noktayı göz önünde bulundurarak beğendiğimiz dekorasyon stillerini yaşadığımız yere elbette uyarlayabiliriz.
Öncelikle bu stilin püf noktalarını öğrenmeliyiz; olması ve olmaması gerekenleri renkleri dokuları malzemeleri mobilyaları… Ardından takip ettiğimiz dekorasyon dergileri ya da internet sitelerinden bu stili yansıtan mobilya aksesuar ve tekstil ürünlerini bulabileceğimiz adreslere ulaşabiliriz. Bu adreslere alışveriş turları düzenleyebiliriz.
Söz konusu stile ait desenler dokular ve renklerle dekorasyonumuzu tamamlayabiliriz. Kullanacağımız mobilyaları kimi zaman hazır olarak satın alabilir kimi zaman da uyarlamak istediğimiz tarza göre kendimiz yapabiliriz. Örneğin vintage mobilyalarla düzenlenmiş bir evse eski eşyalarımızı yenileyebiliriz. Tıkandığımız noktalarda profesyonellere de danışabiliriz. Önemli olan keyifli ve huzurlu vakit geçirebileceğimiz mekanlar yaratmaktır.”
Sevda Barandır Evim Dergisi
Yaşam alanlarımızda uyumu yakalamak için hep aynı malzemeden üretilmiş aynı tür mobilyaları mı tercih etmeliyiz?
”Hayatın tek bir yönü olmadığı gibi artık evlerimizin de tek bir tarzı yok. Farklı akımlar farklı objelerle hayatımıza girmiş durumda. Örneğin minimalist tarzın içinde antika bir obje country tarzının içinde minimal bir deri köşe takım çok güzel durabiliyor. İster geleneksel ahşap istenirse modern metalik aynalı ürünler kullanılsın önemli olan sizi yansıtan ve yaşamayı düşlediğiniz rahat ettiğiniz bir ortam yaratmak.
Bugün artık mekanları anlamlı kılan; zevki işlevsellikle birleştirebilmek. Örnek vermek gerekirse 2007-2008 döneminde siyah ve beyazın hakimiyeti tartışılmaz. Siyah bir kumaşla kaplanmış beyaz lake masif bir koltuk şömine yanında klasik ancak aynalı bir komodin yanında gayet modern bir atmosfer yaratabilir. Maskülen sofistike şık romantik doğal? İster tek tek istenirse iç içe. Bunların hepsi aslında kendimizi nerede ve nasıl hissetmek istediğimizle ilgili.”
Hece Özyaman Laura Ashley
Farklı kumaş türlerini renklerini desenleri nasıl kombinleyebiliriz?
”Farklı kumaş türlerini kombine ederken doku bütünlüğünün olmasına dikkat etmeliyiz. Kontrast renkler ya da tamamlayıcı renkler kullanılabilir bu tamamen kişinin seçimine bağlı. Genel olarak ketenle keten taftayla organze birbirine yakışır. Döşemelik kumaş seçilirken ilk önce renk belirlenmeli evin neresine hareket katmak isteniyorsa orada desenli kumaş seçilmeli. Koltuğun döşemesi düz renkse desenli yastıklar kullanılarak hareket katılabilir. Koltuğu olduğundan daha büyük göstereceği için iri desen tercih edilmez.”
Deniz Canay Evist


Bakimli Bayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
edin, dekore, gibi, profesyoneller, evinizi

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Evinizi Profesyoneller Gibi Dekore Edin!

Evinizi Profesyoneller Gibi Dekore Edin! konusu, FORUM GENEL / Ev Dekorasyon forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: mobilyalarimizi kendimiz nasil degisiklik yapabiliriz,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:04 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats