bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Ev Dekorasyon

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-09-2011, 09:34   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Nasıl Bir Bebek Odası Olmalı?


MOBİLYALAR

Bir bebek odasında olması gerek mobilyaların başında bebek karyolası şifoniyer elbise dolabı ve alt açma ünitesi gelmektedir. Bunlara ek olarak emzirme koltuğu oyuncak sandığı raflar vs. eklenebilir. Her zaman unutmamanız gereken konu odanın annenin bebeğin veya çocuğun hareketlerini kısıtlamayacak kadar eşya ile dolu olmasıdır dolayısıyla lüzumsuz ve fazla mobilyalar çocuk odası için dezavantajdır.

Mobilya seçiminde dikkat edilmesi gereken konuların başında şunlar gelmektedir ;

- Mobilyaların kaliteli ve dayanıklı malzemelerden yapılmış olması gerekir unutmayın daha ucuz olsun diye alabileceğiniz kalitesiz malzemeler ile üretilen mobilyalar aslında size daha pahalı maliyetler açacaktır.

- Çocuğunuzun her zaman küçük kalmayacağını unutmayın ve mobilyalarınızı özellikle elbise dolabını çok küçük ölçülerde ve az derinlikte almayın.

- Mobilyaların sadece dış görüntüsüne şekline ve güzelliğine değil malzemesine kalitesine içlerine arkalarına çekmecelerine çekmece altlarına kadar bakın inceleyin ve sorun.

- Bebeğin odasındaki mobilyaların özellikle kullanılan malzemelerin kaliteli olduğundan emin olmalısınız.

- Mobilyaların köşeleri sivri olmayan yuvarlak hatlarda olmalı ve bebek veya çocuğunuzun çarpması anında kendisine zarar verecek yapıdan uzak olmalıdır.

- Kesinlikle mobilyaların herhangi bir yerinde cam kullanılmamalıdır. Mutlaka mobilyamda cam görüntüsü olsun diyorsanız bu görüntüyü kırılmaz mika ( fleksi ) ile sağlayabilirsiniz.

- Duvara monte raflar küçük odalar için çok ideal olabilir fakat rafın yerleştirileceği yer çok önemlidir raf; sizin odada hareket ederken çarpmayacağınız ve bebeğinizin veya çocuğunuzun kafasını vuramayacağı tırmanıp üzerine asılamayacağı veya üzerindekileri aşağıya çekemeyeceği yerde olmalıdır.

- Tüm mobilyalar çocuğunuzun tırmanıp veya üzerine asılıp deviremeyeceği şekilde mümkünse duvara monte edilmelidir.

BEBEĞİN KARYOLASI

Karyola ve parmaklıklarda keskin ve sivri olmayan yuvarlak ve bebeğinize zarar vermeyecek hatlar tercih edilmeli ve parmaklıklar inip kaldırılabilir olmalıdır. Özellikle parmaklıkların inip kalkmasını sağlayan sustanın bebeğinizin eli ile yetişebileceği parmaklarını sıkıştırabileceği üst kısımda bulunmaması gerekir anne ve baba için biraz zor olsa da bu mekanizma mutlaka bebeğin erişemeyeceği alt kısımda olmalıdır.

Karyolanın mekanizmalarını bağlantı vidalarını ve parçalarını sık sık kontrol edip gözden geçirmelisiniz. Zamanla ve kullanım sonucunda bu mekanizma parça veya bağlantılar gevşeyebilir bollaşan gevşeyen vida bağlantı ve mekanizmaları düzeltmeli sıkmalı veya üretici firmaya müracat etmelisiniz.

Bazı bebek karyolalarının alt kısmında çekmeceler bulunmaktadır bu çekmecelerin ilk önce dezavantajından bahsedelim bebeğiniz büyüdüğü zaman onu biraz daha emniyete alıp yatağı aşağıya indirip böylece korkuluk yüksekliğini arttırmak isterseniz altta bulunan çekmecelerden dolayı bunu yapamazsınız. Yine de benim bebeğimin yatağında çekmece olsun diyorsanız bir bebek karyolasının boyunca uzun tek bir çekmece yerine mutlaka sağlam bir yapıda en az iki çekmeceli olanlarını tercih etmelisiniz. Çünkü uzun çekmeceler diğerleri kadar dayanıklı ve kullanışlı değildir açıp kaparken esneme yapabilir veya altı çıkabilir.

Genç odası olabilen takımlarda büyüyen karyola diye tabir edilen ve karyolanın ayak ucu kısmına monte edilmiş komodinler veya şifoniyerden oluşan karyolaların ekonomiklik anlamında yararlarıyla birlikte bazı dezavantajı vardır bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

İlk olarak diğer karyolalara göre görüntü kabalığı ve büyük yer işgali söz konusudur. Bebeğinizin en çok kullanacağı mobilya olduğu için muhtemelen en çok zarar vereceği mobilyada karyolası olacaktır bu durumda bu karyola büyüdüğü zaman bir tadilat veya yeni boya gerektirecektir.

Bu tip karyolalarda ayak ucunda bulunan komodinler bebeğinizin el ve parmaklarını sıkıştırması açısından tehlike yaratacaktır. Ayrıca ayak ucunda bulunan modül diğer şifoniyerlere daha yüksekte olduğundan bebeğinizin altını değiştirirken siz alçakta kalacaksınız. Alt değişimini yapacağınız modül her iki tarafı açık olduğu için bebeğinizin kontrolü daha zor ve tehlikeli olacaktır. Bebeğiniz ayak ucundaki modüle tırmanabilir ve bu modülün çekmecelerini çekebilir ellerini sıkıştırabilir veya buradan aşağıya düşebilir.

BEBEK YATAĞI

Yatak seçiminde mümkünse antibakteriyel ve doğal kauçuktan imal edilmiş lateks yataklar tercih edilmelidir fakat bu yataklar diğerlerine göre daha pahalıdır. Bunların dışında uygunu orta sertlikte bir yaylı (yarı ortopedik) yataktır. Piyasalarda 70 x 130 cm. veya 70 x 140 cm ebatlarında iki çeşit yatak bulunmaktadır fakat bazı yatak üretici firmalar istenilen ölçüye uygun yatak üretmektedirler. Genellikle çocuğunuz bu yatakları 4 – 45 yaşına kadar kullanabilir. Yatak karyolaya tam oturmalı bebeğin kolunu ya da kafasını sıkıştırabileceği boşluklar olmamalıdır.

Yatağın daha temiz kalması açısından yıkanabilir yatak koruyucu kullanabilirsiniz. Çarşaf ile yatak arasına sıvı geçirgenliğini önleyecek bir koruyucu ( alez ) takılmalıdır. Böylece kusma çiş gibi sızıntıların oluşturacağı temizlendiği halde oluşacak bakterilere ve kokuya engel olabiliriz.

YATAK ÖRTÜLERİ VE DİĞER TEKSTİL ÜRÜNLERİ
Kolaylık açısından bebek yatarken toplanmaması için lastikli çarşaf kullanabilirsiniz yeni doğan bebeğinizin hassas teni için çarşafınızın ve nevresim takımınızın mutlaka %100 pamuklu kumaştan olması gerekmektedir. Sentetik ürünler tercih edilmemelidir.

Fırfırlı dantelli fiyonklu örtüler perdeler şık ve gösterişli durmasına karşılık kıvrımlar arasında toz oluşacağı haşerelerin saklanabileceği ve üreyebileceği bir yer olduğu için tercih edilmemelidir. Daha sade kolay temizlenip yıkanıp ütülenebilen yatak örtü takımları ve nevresim takımları seçmek daha yerinde olacaktır.

Yatak kenar baş ve ayak ucu korumaları fermuarlı dışı yıkanabilen içinde tekrar kumaşla kaplanmış süngerden oluşmalıdır maliyeti ve işçiliği daha ucuz olan içinde elyaf bulunduran korumalar zamanla kendini bırakacak ve görevlerini yerine getiremeyeceklerdir. Yatağın kenarına koyacağınız kenarlıkların bağcıklarının uzun olmamasına dikkat edin.

Alt değiştirme ünitenizde ise kumaş bir alt açma minderi; hijyen temizlik ve kullanım açısından iyi olmayacaktır çünkü bebeğinizin altını değiştirirken ıslanan kirlenen alt açma minderinizi yıkadığınız zaman günde birkaç defa altını değiştireceğiniz için temizleyip kurutup bunu tekrar kullanamayacaksınız. Bundan dolayı piyasalarda satılan temizliği ve kullanımı kolay kumaş olmayan alt açmalardan temin edebilir bunu kullanırken üzerine pamuklu bir kumaş veya havlu koyabilirsiniz.

ALT AÇMA ÜNİTESİ VE ŞİFONİYER

Alt açma veya eğer şifoniyerinizin üzerini bu iş için kullanıyorsanız bu üniteler bebeğinizin ilk yaşlarında sizin en çok kullanacağınız mobilyalar olacaktır. Bu ünitenin boyu mutlaka bebeğinizin altını değiştirebileceğiniz en uygun yükseklikte olmalıdır. Çekmeceleri rafları ve üst tablası ile her bakımdan kullanışlı ve kolay temizlenebilir olmalıdır. Bazı mobilya firmalarında ilk senelerde üzerinde özel ve emniyetli alt açma modülü bulunan ve daha sonra değiştirebileceğiniz yedek üstü ile kullanabileceğiniz alt açmalı şifoniyerler bulabilirsiniz. Alt değiştirme ünitesinin yeri iyi düşünülmelidir bebeğinizin altı değişirken hava akımının olmayacağı ışığın sizin iyi görebileceğiniz fakat bebeğin gözlerini rahatsız etmeyecek şekilde gelmesini sağlamalısınız.

ELBİSE DOLABI

Bebeğinizin her zaman küçük kalmayacağını unutmayın ve özellikle elbise dolabını büyükçe tercih edin daha sonra odaya eklemek isteyeceğiniz bir mobilya modülü size daha masraflı olacaktır.

Belki en çok harcamayı yapacağınız bu ünite için tüm mobilyalarınızda olduğu gibi elbise dolabınızın da kalitesine dikkat ederek özellikle kapakların ve çekmecelerin çok ağır olmamasına rahat açılır ve kapanır olmasına menteşelerine ve raylarına çekmece altlarına ve dolap arkasına çok dikkat edin. Tekrar sökülüp monte edilebilmesi için dolap arkalığının çivi ile değil vida ile takılmasına özen gösterin. Tasarımı açısından görüntü güzelliğiyle birlikte kullanışlı olmasına ve sizin beklentilerinize cevap vermesi gerektiğini unutmayın bebeğinizin odasının en düzenli şekilde kalabilmesi için çok iyi dizayn edilmiş bir elbise dolabınıza ihtiyacınız olacaktır. Bu dolabın bir kısmını çocuğunuzun oyuncaklarını muhafaza etmek içinde kullanabilirsiniz. Elbise dolabında kesinlikle camlı kapaklar tercih etmeyin çocuğunuzun güvenliği için mutlaka bu görüntüde bir dolap istiyorsanız bunu kırılmayan mika ( fleksi ) ile sağlayabilirsiniz. Elbise dolabının önüne kesinlikle bebek karyolasını koymayın deprem gibi doğal afetler sonucu elbise dolabınız çocuğunuzun karyolasının üzerine devrilebilir. Eğer başka türlü bir yerleştirme yapamıyorsanız mutlaka elbise dolabını duvara monte ettiriniz.Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, nimlahza adlı üyemize teşekkür etti.
Я (30-09-2011), incitanesi (29-09-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Nasıl Bir Bebek Odası Olmalı?

Nasıl Bir Bebek Odası Olmalı? konusu, FORUM GENEL / Ev Dekorasyon forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bir genç kız nasıl olmalı ? ´ λŋтiьioтiף ´ Güzellik Önerileri 24 17-02-2017 09:10
Yaz Makyajımız Nasıl Olmalı ? `»HicЯet GeLini«´ Yüz Makyajı 0 10-07-2011 08:09
Bir Kadın Nasıl Olmalı? nimlahza Aile, Evlilik ve Çocuklar 1 22-10-2010 05:38
Diş bakımı nasıl olmalı? ´ λŋтiьioтiף ´ Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 20-09-2010 10:08
Bebek ayakkabıları nasıl olmalı? daywest Bebek Bakımı 0 19-02-2010 12:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats