bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Ev Dekorasyon

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-04-2008, 07:05   #1 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Freng Shui

Feng Shui bulunduğumuz ortamda (bu iç ya da dış mekan olabilir) uyum içinde yaşama bilimidir ve bu uyumu sağlamak için de her ortam için değişik teknikler kullanılır. Sözlük anlamı "rüzgar" ve "su" dur. Rüzgar ve su doğayı etkileyen iki akıcı elementtir.

Chi yaşam enerjisi nedir?
Yaşadığımız mekanda çevremizde bizi etkileyen ve devamlı hareket eden kozmik metafiziksel enerjiler vardır. Bu enerjinin adı "Chi"´dir. Chi atmosferde sessizce ve görünmeden sürekli dolaşır çok güçlüdür. Çin´liler bu gücü "Ejderha´nın kozmik nefesi" olarak tanımlarlar. Feng Shui´nin amacı bu enerjiyi bize en faydalı olacak şekilde yakalamaktır.

Pozitif ve negatik enerjiler nelerdir?
Pozitif Enerji (Sheng Chi)
Chi yaşam enerjisi toprakta havada vücudumuzda kısacası her yerde vardır. Önemli olan bu enerji akışını bloke etmemek ve akışın dik bir hat üzerinde olmamasını sağlamaktır. Bunu yaptığımızda enerjiyi pozitif enerjiye dönüştürürür.
Negatif Enerji (Shar Chi)
Dik bir hat üzerinden bize yansıyan enerjinin akışı hızlı olur ve bu negatif enerjidir. Feng Shui negatif enerjiyi önleyici yöntemler içerir.

Neden Feng Shui?
Çinliler pozitif ve negatif enerjilerin insanların hayatını olumlu ve olumsuz etkilediğine inanırlar. Feng Shui doğru olarak uygulandığı takdirde olumlu sonuçları hem insanın kendisi için hem de ailenin diğer bireyleri için görülür.
Feng Shui bize yaşadığımız mekanı iş yerimizi yani bütün çevremizi en akıllı şekilde nasıl kullanacağımızı öğretir.


Feng Shui ve yaşadığımız mekan
Yaşadığımız mekanda enerji (Chi) akışının yavaş ve yumuşak dolaşarak hareket etmesini sağlamamız gerekir. Evimizde bu açıdan iki önemli yer vardır:

Pozitif enerji akışını sağlamak için dikkat edilmesi gereken noktalar:

1. Giriş Kapısı:
Evin giriş (sokak) kapısının baktığı yön çok önemlidir. Ayrıca kapıdan girişte pozitif enerji sağlamak için şu noktalara dikkat edilmelidir:
Giriş kapısının karşısında tuvalet olması ya da iki katlı müstakil evlerde giriş kapısının üzerinde tuvalet olması size gelen misafirler tıpkı sifonun çekilişi gibi akıp gideceğinden uygun değildir.
Giriş kapısının karşısında merdiven ya da başka kapı olmamalıdır. Çünkü enerjinin akışı hızlı dik olarak gelir ve diğer kapıdan çıkar.
Giriş kapısının karşısında ayna da olmamalıdır. İçeri giren enerji aynadan yansı***** tekrar dışarı çıkacaktır. Ayrıca giriş kapısı ile aynı hat üzerinde üç veya daha fazla kapının olmaması gerekir. Bu kural koridorlar için de geçerlidir. Eğer üç tane kapı birbiri üzerine açılıyorsa o mekanda her zaman kavga münakaşa problemi olacaktır.
Giriş kapısının karşısında sivri köşe ve kolon bulunmamalıdır. Yine giriş kapısı karşısında cam olmamalıdır. Aksi takdirde içeri giren enerjinin eve yayılma şansı olmayacak tekrar dışarı çıkacaktır.

2. Yatak Odası
Hayatımızın üçte birini uyu***** geçirdiğimizden enerjimizi tekrar şarj etmemiz ve iyi dinlenebilmemiz için yatak odasının yerleştirme düzeni çok önemlidir.

Burada dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:
Ayaklar kapıya doğru uyunmamalıdır.
Yatak odasında kullanılan çarşaf ve örtüler düz renklerde seçilmeli eğer desenli ise geometrik şekiller tercih edilmemelidir. Çünkü bu şekiller negatif enerji yayarlar ve dinlenmemizi engellerler.
Yatakbaşı pencereye dayalı veya pencerenin altında olmamalıdır.
Kiriş altında uyumak sakıncalıdır çünkü kirişler ayrılığı sembolize eder ve bunların altında uyuyan kişilerin sağlık problemleri olur. Bu kural oturma mekanları için de geçerlidir.

Evli çiftlerin tek kişilik iki ayrı yatağı yanyana koyup kullanması ayrılığı sembolize eder.

Ebeveyn yatak odasının güneybatı yönünde olması evlilik ilişkilerinde mutluluğu getirir. Yatak odasında mümkün olduğu kadar yang renkleri (kırmızı altın rengi) kullanmalıdır. Çünkü uyku yin (-) bir aktivitedir ve bu renkler enerjiyi canlandırır ve fazla uykuyu önler.
Yatak odanızda TV müzik seti bilgisayar gibi elektronik aletler bulundurulmamalıdır. Çünkü bu tip aletler elektromanyetik enerjiyi yansıtır ve sağlığınız için zararlıdır.

Odada canlı bitki olmamalıdır. Canlı bitki sadece hasta olan insanların yatak odasında pozitif enerji akışı sağlamak için kullanılır.
Odada akvaryum gibi su ile ilgili hiçbirşey bulunmamalıdır.

Feng Shui ve arazi seçimi
Feng Shui´de ev içi yerleşim planı ve dekorasyon kadar evin konumu ve bulunduğu arazi de çok önemlidir. Yaşadığımız mekanın arkası kuzeye bakıyorsa bu arkamızı sağlama almak gibi destekleyici bir güç demektir. Mekanın girişi güneye bakıyorsa bu da pozitif ve olumlu fırsatlar yakalayacağımızı gösterir. Çıkış kapısının sağ tarafı batı ise bunun mekana koruyucu etkisi olacaktır. Sol taraf doğuya bakıyorsa maddi gücünüz kuvvetli olacaktır. Düz ve eğimi olmayan araziler Feng Shui açısından iyi değildir. Çünkü enerji akışı diktir ve dolayısıyla negatiftir ve sizi koruyacak hiç bir eğim ya da engebe bulunmamaktadır.

Element teorisi nedir?
Elementleri incelerken "ÜRETEN" ve "YOK EDEN" özelliklerini bilmek Feng Shui´nin temel kurallarındandır. Bu aynı zamanda Çin astroloji bilimlerinde de kullanılır. Çin falında herkesin doğum tarihine göre (gün ay ve yıl olarak) hayvan adlarından oluşan bir burcu (Fare Öküz Kaplan Domuz gibi) ve bir elementi (Su Tahta Toprak Ateş Metal) vardır. Feng Shui´yi uygularken kendi elementinizi bilmeniz gerekir.

Renklerin ´ Feng-Shui´ si

Kış aylarının siyah füme gibi koyu renkleri Freng Shui felsefesinde tercih edilmiyor. Karışık siyah beyaz gibi seçimler Uzakdoğu öğretisine göre vücudun enerjisini yok ediyor. Oysa bedenin ve ruhun renk dengesini düzenlemek için renkli aksesuvarlar kullanmak mümkün.

- Siyah Feng-Shui´de hırsı ve kudreti simgeliyor. İdeal kombinasyon renkleri yeşil ve mavi.

- Beyaz hüzün rengi olarak algılanıyor ve yaşam ruhunu zayıflattığına inanılıyor. Önerilen kombinasyon renkleri gümüş ve altın.

- Kahve tonları güç ve egemenliğin temsilcileri. Uygun renk kombinasyonu kırmızı...

- Gri ise kritik bir renk olarak algılanıyor. En iyi renk kombinasyonu sarı...


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 23-04-2008, 07:05   #2 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Çalışma Odası

Çalışma odası koridor sonunda olmamalı.
Eşyalar rahat oda yeterince aydınlık olmalıdır.
Otururken arkanızı duvara verin sırtınızı sağlam yere dayayın.
Arkanızda pencere olmamalı Eğer varsa kalın perde veya jaluzi ile devamlı kapalı tutmalısınız.
Resimler özellikle de dağ göl ırmak resimleri yaratıcılığı artırır ve esin sağlar.
Çiçekleri odanızın güneydoğu tarafına yerleştirin. Yapma çiçek kullanabilirsiniz; ama kurutulmuş çiçek kullanmaktan kaçının.
Bilgisayarınızı telefonunuzu ve hesap makinenizi batı ya da kuzeybatı yönüne yerleştirin.
Hafif sesli bir müzikle çalışın. Müzik enerji demektir.


Mutfak

Mutfak kapısı tuvalet kapısı karşısında olmamalı.
Mutfak iyi aydınlatılmış geniş ve havadar olmalıdır.
Ateş elementini temsil eden ocak veya fırın; su elementini temsil eden lavabo buzdolabı ve bulaşık makineleri ile yan yana veya karşılıklı olmamalıdır. Ateş ve su kesinlikle karşı karşıya gelmemelidir. Lavabo(su) ve Ocak(ateş) yan yana yok edici döngüdür.
Ocak ön kapıya tuvalet kapısına ve ana yatak odası kapısına bakmamalıdır.
Yemek pişirirken arkanız mutfak kapısına dönük pozisyonda olmamalı.

Yemek Odası

Mutfağın yakınında ancak ön kapının uzağında bulunmalıdır. Tuvalet kapısı karşısında olmamalıdır.
Ahşap ya da ahşap metal karışımı masalar kullanılmalıdır. Cam ya da mermer üstlü masalardan sakınmalı.
Yemek masasının bulunduğu duvara asılan ayna bereketinizi arttıracaktır.

Oturma Odası


Pencerelerinden güneş ışığı almalıdır.
Mobilyalarda düz hatlar tercih edilmeli.
Oturma odasında kirişler açıkta olmamalıdır.
İçinde su bulunan araç gereçleri veya resimleri arkanıza almayın. Yüzünüz hep onlara bakmalı.
Odanızı renkli resimler bitkiler ve parlak ışıklarla süsleyin.
Çiçekleri odanızın güneydoğu tarafına yerleştirin. Yapma çiçek kullanabilirsiniz; ama kurutulmuş çiçek kullanmaktan kaçının.
Tuvalet ve Banyo

Tuvalet ve Banyo ön kapıdan görülmemeli yatak ile aynı duvarı paylaşmamalı Oturma odası ve Yemek odası karşısında olmamalıdır.
Tuvalet çok büyük olmamalıdır. Tuvalet ve banyo bir aradaysa bir duvarla ayırın.
Banyoda ayna kullanmak yararlıdır.
Akvaryumlar tuvalet yanına yerleştirilmemeli sifonu çektiğiniz zaman bütün bereketiniz gidecektir.CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
freng, shui

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Freng Shui

Freng Shui konusu, FORUM GENEL / Ev Dekorasyon forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: freng,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats