bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-02-2010, 03:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kedilerde Fib Hastalığı

Kedilerde Fib Hastalığı Nedir - Kedilerde Fib Hastalığının Tedavisi

Kedil bulaşan peritonit (Felin infection peritonitis (Pleuritis) = FIP) kedilerin bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalıktır.
FIP bilimsel tanısı (adı konulmadan) 1914 yılına kadar görülmüştür ancak ilk kez 1963 yılında Dr. Jean Holzworth tarafından rapor edilmiştir.

FIP kedilerin bağışıklık sistemine etki eden bir hastalıktır. FIP adı “feline infectious peritonitis” virüsünün adının ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Feline infectious peritonitis corona virüsünün mutasyona uğramasından türer. FIP kedilerde görülen ölümcül bir hastalıktır kesin tedavisi yoktur. Kesin tanı otopsi sayesinde konulabilir. Yüksek güvenilirlikli tanı için birçok test yapılması gerekir. FIP'in tanısında kullanılan testlerde bazı durumlarda hatalı sonuçlar alınabilir. Uzmanlar çok gerekli olduğunda hayvanı "uyutma" kararı verebilir.

FIP hastalığının diğer hayvanlara ve insanlara geçtiği konusunda hiçbir tıbbi bulgu yoktur. Bununla birlikte hastalık kedigilller ailesi içinde bulaşıcıdır evcil kedilerde görüldüğü gibi vahşi kedilerde de görülmektedir.

Hastalığın epidemiyolojisi
Hastalık kedilerin 6 ile 23 ay arası yavrularında ve 5-13 yaş arası yetişkinlerinde daha çok görülür ve kedi 14 yaşın üzerine çıktığında risk daha da artar. Bununla birlikte her yaşta görülme olasılığı vardır. Kediler arasında bulaşma riski kapsamında bulaşma olasılığı vardır. Kesin bulgu yoktur ama olasılık dahilindedir.

Cinsiyet hastalık olasılığını etkilemez. Irk açısından bakılacak olursa büyük farklılıklar olmamasına rağmen bağışıklık sistemi güçlü ırklarda daha az görülür.

Corona (korona) virüsü
Coronaviridae ailesinden hayvan ailelerinde bulunan bir RNA virüsüdür. Solunum sindirim ve boşaltım organlarını etkileyen virüs daha çok ilkbahar ve sonbaharda etkindir. Aslında Corona virüsü kedilerin sıklıkla karşılaştığı bir virüstür. Mutasyona uğramadan öldürücü olma riski neredeyse yok gibidir. Virüs kediden kediye temas yoluyla geçer yayılma yoluysa genelde dışkıdır. Kedilerin neredeyse yarısı bu virüsle hayatlarında bir kez karşılaşırlar. Bu oran kedilerin toplu yaşadığı yerlerde daha da artar. Tanı testlerinde ise kedilerin metabolizmalarının virüse karşı oluşturduğu metabolik maddeler [antibody düzeyi (titer seviyesi)] ölçülebilir. Belirtiler genelde ateş ishal ve halsizlik şeklinde olur. Ama neredeyse yüzde yüze varan oranlarda kediler bu virüsün hastalığını yenebilirler. Virüsün yayılması genelde "dışkılama > dışkıyla temas > tüy yalama" şeklinde olur. Düşük bir olasılık da olsa hava yolu da bulaşma yolları arasındadır. Corona virüsünün kedilerin rahatça atlattığı bu hastalığı virüsün mutasyon geçirmesiyle ölümcül FIP'e dönüşür.

Bilimsel görüşlere göre Corona virüsü %2 ila %10 oranlarında FIP virüse dönüşür (FIPV). Bu mutasyonun nasıl gerçekleştiğine dair viroloji bilimi kesin veri sunamamaktadır. Şu halde Corona virüsünü kapan kedilerin %92-%98'i basit belirtilerle hastalığı atlatırken geri kalanlarda hastalık öldürücü FIP'e çevirmektedir. FIP virüsü FIP hastalığına neden olur.

Belirtileri
Islak FIP ıslak FIP hastası bir kedinin röntgeni: 1 sıvı nedeniyle belirsiz tonlanma 2 kalp (sınırlar belirsiz) 3 soluk borusu 4 akciğer (belli kısımları hava alan) 5 karaciğer 6 karın 7 bağırsak
Islak FIP ıslak FIP hastası bir kedinin röntgeni:
1 sıvı nedeniyle belirsiz tonlanma 2 kalp (sınırlar belirsiz) 3 soluk borusu 4 akciğer (belli kısımları hava alan) 5 karaciğer 6 karın 7 bağırsak

FIP'te genel olarak aşağıdaki belirtiler görülür. Ama bu belirtilerin görülmesi FIP tanısının konulabilmesi için yeterli değildir:

* İştahsızlık ve kilo kaybı
* Ateş
* Halsizlik ve durgunluk
* Karın bölgesinin şişmesi
* Görme sorunları gözün sulanması ve gözde renk değişimi
* Solunum sorunları ve nezle
* Denge sorunları
* Genel psikolojik durumda değişme mutsuz ifade

Tanısı

Tanı otopsi haricinde kesin olarak konulamaz. Ancak birden çok yapılan testlerin herbiri için güvenilirlik artacaktır. En sık kullanılan testler kan testleridir:

1. Kan testi: Bu test kanda Corona virüsü ile ilgili molekülleri araştırır. Testte titer seviyesinin 3.200'ün üstünde olması hastalıktan şüphelenme nedenidir. Ancak kan değerlerindeki oynama nedeniyle belli bir süre sonunda test tekrarlanmalıdır. Ayrıca test kedinin Corona virüsü ile bulaşık olup olmadığı hakkında bilgi verir yani virüsün mutasyon geçirip FIP olduğu ya da geçirmediği hakkında bilgi vermez.
2. Elisa testi*: Bir tür kan testi
3. RT-PRC testi*: Dışkı ve ağız içi mukoza testi
4. FA testi*: Doku ve karın içinde biriken sıvı için test
5. Karında biriken suyun incelenmesi: Islak FIP'te (bkz: hastalık türleri) karında biriken sıvıyı inceler. Sıvıda protein oranının 35 g/L'yi geçmesi ve albümin/globulin'in %50'den büyük olması şüphelenme sebebidir. Hastalık sebebiyle karında biriken sıvı karakteristik olarak kıvamlı sarı ve bulanıktır.
6. Röntgen ve ultrason: Karında biriken sıvının ve bölgenin belirlenmesinde kullanılır.
7. Otopsi: Kedi öldükten sonra kesin tanı için yapılır. Amaç ölen kediyle birlikte yaşayan kedilerin risk durumunu belirlemek olabilir.

(*Bu üç testte de birinci testte olduğu gibi söz konusu bölgede "antibody (dolaylı: titer)" düzeyi araştırılır.)

Hastalığın türleri

Alyuvarlara yerleşen virüs tüm vücudu sarar. Bağışıklık sistemini çökertir. İki çeşidi vardır:

* Islak FIP:

Kuru FIP'e göre daha öldürücüdür ve kediye daha çok rahatsızlık verir. Kan damarlarında yaptığı deformasyonla sıvının karın bölgesinde ve dokularda birikmesine sebep olur. Akciğer üzerine basınç olduğundan bu sıvı ara ara alınabilir.

* Kuru FIP:

Hastalığın ıslak FIP'e göre daha yavaş ilerleyen daha zor gözlemlenen türüdür. İştahsızlık kilo kaybı tüy renginde kalitesizleşme burun renginde açılma belirtiler arasındadır. Belirtiler yavaş geliştiğinden ve nispeten hafif olduğundan tanı zor konur. Gözlerde de hasara sebep olabilir.

Tedavisi

Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Belki hasta kedinin daha uzun ve rahat yaşaması sağlanabilir. Çalışmalar devam etmektedir. Bağışıklık sistemi güçlendiriciler interferonlar vitamin kürleri (özellikle C vitamini) antibiyotik desteği en önemli tedavi araçları arasındadır.

Islak FIP'te karında biriken suyun zaman zaman alınması kedinin solunumunu rahatlatabilir. Veteriner hekimin bilgisi dahilinde doğal ürünler denenebilir.

Korunma

* Temizlik

Corona virüsü salya ve dışkıyla bulaştığından kedi ve ortam temizliği çok önemlidir. Virüs 4-6 hafta arası pasif bekleme süresine sahiptir. Kedinin Corona virüsle karşılaşmaması için kedi kumu mama kabı ortam temiz tutulmalıdır. Kedinin bakım ve temizliği düzenli yapılmalıdır. Sokağa çıkarmamak virüsle karşılaşmayı engelleyebileceği gibi kedi açısından stres kaynağı olabileceğinden ve halihazırda Corona virüsü ile karşılaşmış olabileceğinden hastalığı da başlatabilir.

* Beslenme

Kediyi besin yönünden zengin beslemek ve antioksidanlar hastalığa karşı korunmada küçük de olsa katkıda bulunabilir.

* Stres

Corona virüsünün FIP'e dönüşmesinde etken olarak görülür. Kedinin psikolojisinin iyi olması sadece bu hastalığa değil diğer hastalıklara karşı korunmada da önemlidir. Ev içi ve dışında kedinizi strese sokabilecek nesne ya da durumları en aza indirmeye çalışın. (örneğin: elektrikli süpürgenin sesi vb.)

* FIP'e karşı aşılar: Pfizer hastalığa karşı "Primucell" adında bir aşı geliştirmiştir. %50-%60'lar oranında koruyucudur. Kesin koruma sağlamaz. Ayrıca 16. aydan itibaren kullanılabilmektedir. Hasta kedilerde bağışıklık sistemi etkilendiğinden uzmanlar aşıların kesilmesi gerektiğini düşünmektedirler. Konu hakkında veterinere danışılmalıdır.

İyileşme

Kedinin hastalığından otopsi yapılmadan emin olunamaz bu yüzden de hasta olduğu sanılan kediler de bile en son olarak ötenazi düşünülmelidir. Veterinerle birlikte hastalığın ilerlemiş evrelerinde ötenaziyi tartışılmalıdır.

Hasta kedinin iyileştiği bazı durumlar vardır ama kedinin hastalığa sahip olup olmadığı kesin bilinmediğinden emin olunamamaktadır.

Kaynak : vikipedi


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 07-04-2012, 04:44   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

fib hastalığına yakalanan kedide arka ayaklarının tutmaması görülebilir mi?


 

Alt 06-02-2017, 07:12   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Evet bizim kedi öyle


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kedilerde Fib Hastalığı

Kedilerde Fib Hastalığı konusu, FORUM GENEL / Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kedilerde fib, fib hastalığı, fib kedi, fib nedir, kedilerde arka ayakların tutmaması, kedilerde fib hastalığı, kedimin arka ayakları tutmuyor, kedinin arka ayakları tutmuyor, kedi fib, fib virüsü, fib, kedilerin arka ayakları neden tutmaz, kedi arka ayakları tutmuyor, fıb, kedilerde fıb,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
kedilerde Ağız ve Diş sağlığı Forum Ana Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi 1 28-01-2012 09:00
Kedilerde Ilaç Uygulama Yöntemleri Forum Ana Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi 1 07-04-2009 11:49
Kedilerde Hamilelik Bkmlyz Hayvanlar Alemi Genel 0 16-05-2008 02:04
İnatçı kedilerde ilaç kullanımı! Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 12-03-2008 10:50
Kedilerde idrar sorunu Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 12-03-2008 10:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats