bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-03-2008, 01:31   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çocuklar ve Köpekler

Çocuk ve köpek doğalarından gelen arkadaşlık normaldir. Birçok köpek sahibi anne � baba; çocuklarının çok küçük olmasından ya da köpeğinin tahmin edilemeyen bir davranış göstermesinden çekinir tedirgin olurlar. Bu yazım; umarım anne ve babaların köpek seçimi konusunda karar vermelerine yeni yavrunun çocukları ile tanıştırılmasına yardımcı olur. Yine bu yazıda önceden tedbir alınırsa kolay önlenebilir riskleri koruyucu hekimlik görevime istinaden ele alacağım.

Çocuk ve köpek; basit ama esas olan noktalar üzerinde durulur tedbirler alınırsa çok iyi iki arkadaş olabilirler.

Doğru zamanda doğru köpeği seçmek;
Her köpek çocuklar için doğrudur ancak her çocuk köpek için doğru olmayabilir. Karşılaştığımız problemlerin çoğunda altı yaşın altında çocuğu olan aileler vardı. Eğer çocuğunuz altı yaşından küçükse köpek seçimine daha çok kafa yormalı daha çok düşünmelisiniz.

Koruma köpekleri gibi büyük köpekler saldırgan olabilir ısırmaları halinde zarar verici olabilirler. Büyük cüsseli köpekler daha enerjiktirler ve yüksek sesle havlamaları küçük çocuğun üzerinde olumsuz etkiler bırakabilirler. Bazı izler vardır ki üzerinden yıllar geçse bile silinmezler.

Küçük çocuğu olan aileler genellikle çok meşguldürler. Sıklıkla yeterince zamanları olmaz köpeklerinin bakımına yürüyüşe çıkartılmasına. Oysa köpeğin büyüklüğü ile doğru orantılıdır ona ayrılması gereken zaman büyük köpeğe büyük zaman. Köpek çocuklar insan çocuklardan çok daha hızlı büyüyüp gelişirler. Büyük cins köpek edindiyseniz ona ayrılabilecek büyük boş zamanınız olmalıdır. Büyük cins bir köpek yavrusu küçük bir çocukla karşılaştırıldığında harcanacak zamanın çok daha fazla olması gerektiği görülecektir. Kendinize sorun; hazır mıyım? Eve yeni yavru bir köpek getirmeye yeterince zamanım var mı?

Bir Veteriner Hekim olarak karşılaştığım problemlerin çoğunda ya köpekler iyi çocuklar olduğu için ya da evdeki çocuklar çok istediği için satın alınmışlardır. En önce anne ve babaların çok istemesi gereklidir ki sorunlarla başa çıkılmasında kararlı davranabilsinler yavru köpeğin ve çocuklarının eğitiminde aktif rol üstlenebilsinler. Köpek edinmek için danışan insanlarla aramda geçen konuşmalarda adeta onları sorgularım hazır değillerse vazgeçirmeye çalışırım. Çabam çocuklarının hayal kırıklığına uğramaması yavru köpeğin psikolojisinin bozulmaması içindir.

7 Yaş ve üstündeki çocuklar genellikle bir köpekle olumlu ilişkinin başlaması ve geliştirilmesi için hazırdırlar. Eğer çocuğunuzun yüzündeki mutluğu görmek isterseniz yavru köpeğini kolları arasına aldığı anda ona bir bakın. Bence bu her şeye değer sizce?

Köpekler çocuklara; merhamet etmeyi sorumluluk duymayı empati kurmayı öğretemeyebilirler ama en azından böylesi kavramları hatırlatabilirler. Ayrıca çocuklar için bu olay bu birliktelik onlar için hayatı tanımaları öğrenmeleri için büyük bir deneyimdir. Köpeklerini eğitmek için yeterince yetenekli olmadıkları unutulmamalı bu süreçte onlara yardımcı olunmalı birlikte büyümeleri sağlanmalıdır. Köpekler hep çocuklara alınır ama sorumluluk hep annelere kalır doğrusu anne ve babanın ortak sorumluluk almalarıdır.

Bir köpeğin aileyle çocukla tanıştırılması
Aileniz için doğru köpek ya da yavru köpeği seçtiniz onu eve getirmeden önce onun için gerekli mama kabı su kabı fırça vd. gerekli malzemeleri getirmelisiniz.
Onu eve getireceğiniz zamanı çok iyi ayarlamalısınız bu zaman tatil günleriniz olursa eve alışma sürecinde onunla ilgilenmeye oynamaya daha çok vakit ayırabilirsiniz. Çocuklar için kurallarınızı yazıp buzdolabının kapağına yapıştırın. Ev içinde köpeğinizin nerede uyuyacağını kararlaştırın en doğrusu köpeğin kendi yatağının yerinin olmasıdır. Çocuklar genellikle birlikte yatmak isterler bunu baştan engellemelisiniz; tıbbi sakıncalar kötü alışkanlıklara karşı bir önlemdir bu. Kararlar güdümünüzde ama ortak alınırsa kişisel doğrular genel doğrulara en sonunda kurallara dönüşür.

Köpeğin eğitimi konusunda en önce kendi çocuğunuzu eğitin bunun için bir plan yapmalısınız bu doğrultuda; köpekle birlikte yaşamak köpeğin itaat eğitimi vb konulara yönelik kitaplar dergiler okumalı bilenlere danışmalı kısaca öğrenmelisiniz. Köpeğiniz ailenizin bir üyesi olacak onunla uzun yıllar geçireceksiniz bu nedenle baştan işi sıkı tutmalısınız. İyi eğitilmiş bir köpek çocuğunuzun kişisel gelişimi için çok yararlı bir arkadaştır.

Köpeğiniz var aileye yeni bir bebek katılıyor çocuğunuz doğuyor.
Birçok yeni anne � baba çocukları doğacağı zaman endişelenirler; nasıl karşılayacak tepkisi ne olacak? Genellikle büyük anne ve babalar konuya direkt dahil olur kendilerince bebeğin sağlığı yönünde risk yaratacağını bir an önce onu vermelerini isterler. Gözlemlerim sonucu diyebilirim ki onları kırmadan kesin ve net bir şekilde onlara hayır diyebilirsiniz. Köpeğinizin sağlık kontrolünü düzenli yaptırıyorsunuz yeni bebeğe alışması için kontrollü davranıyorsunuz hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız. Sadece ona biraz zaman tanıyın evin babası normal zamanlar da gösterdiğinden biraz daha fazla ilgi gösterecek yürüyüşler birlikte oynanan oyunlar da süre artırılacak bebeği koklaması sağlanarak merakı giderilecek hepsi bu kadar.

Bebeğiniz büyüdü yürümeye başladı; bebek köpeği köpek bebeği tanımaya çalışacak köpeğinizin bebek için koruyucu olduğunu göreceksiniz. Bebeğiniz için köpeğin yatma yerine ulaşmasını engelleyecek sınırlayıcılar koyun onun mama ve su kabına ulaşmasını engelleyin bu tip önlemler yeterli olacaktır. Kontrollü davranmayı bebeğiniz 2 yaşına gelinceye kadar sürdürün köpeğinize zaman ayırın ki kendisini itilmiş hissetmesin. Bir bakmışınız bebeğiniz 4 yaşına gelmiş artık kontrolü tamamen değilse bile bırakabilirsiniz. Siz köpeğiniz ile birlikte mutlu bir ailesiniz.

Çocuk ve köpek arasındaki ilişkiler
Köpek ve insan arasındaki ilişkiler benzersizdir. Köpeğin zekâsı ruhsal davranışları koruma üstüne kuruludur böyle bakılırsa daha kolay anlaşılabilirler. Köpek davranışlarının anlaşılması ve değerlendirilmesinde; sahibinin ve sahibine ait şeylerin köpeğin gözünde kutsal olduğu egemen olduğu bilinmelidir. Köpeğin kafasında tek bir şey vardır ve bu en önemli şeydir: Sahibi = Lider

Ailelerin çoğunda; anne baba bazen biri bazen her ikisi köpek için liderdir kendisi ise asttır. İşin içine çocuk girince durum biraz değişir kısa bir süre hiyerarşik karmaşa köpeğin beyninde yaşanır. Köpek çocuğu kendi astı gibi görür onun emirlerini dinlemek ve uygulamak istemez kazara ona çarpabilir ona yol vermez geçiş hakkını kendinde görür. Mama yerken rahatsız edilmekten hoşlanmaz oyuncaklarını paylaşmak istemez; dişlerini gösterip hırlayabilir çocuğunuz bu sürede üstüne giderse ısırabilir de bu durumda hiyerarşik bir problem vardır. Bu sorunlar yaşanıyorsa hayvan davranışlarında uzmanlaşmış bir Veteriner Hekime ya da hayvan davranış uzmanına


Köpekler çocukları neden ısırır nasıl önlenebilir?
Köpek yetişkin bir insanı ya korktuğu için kendisini savunma içgüdüsü ile ısırır ya da saldırganlığının dışa vurumu olarak. Çocukları ısırma nedeni de genellikle böyledir ancak çoğu zaman uyarıcı ısırıktır parçalayıcı değildir. Uyarıcı ısırıklar çocukların ellerinde ve yüzlerinde görülür genellikle sıyrık tarzındadır tıbbi yönden; estetik ve travmatik değildirler. (Ciddi yaralanmalara neden olmaz)

Gelecekteki problemleri önlemek için herhangi bir ısırıkta düşünmemiz gereken ısırığın yapısı oluş biçimidir. Köpeğiniz çocuğunuz için sürekli bir tehdit değildir. Çoğunlukla çocuğunuz köpeğinizin nelere kızdığını kendiliğinden öğrenir ve bu davranışını tekrarlamaz. Sonuçta her ikisi de deneyim kazanıyorlar.

Baskın tabiatlı bir köpek ast durumuna düştüğünde kendisini mutsuz hisseder ve bunu bir seri hareketle dışa vurur ben bu konudan rahatsızım der. Vücut dilini okumak burada önem kazanıyor. Köpeğin içindeki baskın köpek bazen öne çıkar bazen de ast köpek ruhsal bocalama gelgitler yaşanır. Baskın köpek öne çıktığında önce uyarı babından hırlar sonra çabucak ısırır. Kendisini ast duyumsayan köpek çok üstüne gidilmedikçe ısırmaz önceden planlı eskilerin değimi ile tahammülden bir eylem değildir yaptığı iş ve ısırığı da her zaman için uyarı ısırığı şeklindedir. Böylesi bir durumla karşılaşıldığında ne yapılabilir? Ne yazık ki çocuklar köpeğin vücut dilini yorumlayamazlar köpeğin anlık kızgınlığını çocuğa iletecek bir yolda yoktur. Her ısırık olayı anne � babaların yeterince önlem almadığının bir göstergesidir. Köpeğin ısırmasından sadece o sorumlu tutulamaz köpek eğitilebilir öğrenebilir canlılardır ısırmamayı da öğrenebilirler.

Yaşça büyük olan çocuklarda anne babalardan köpek yerken su içerken uyurken ya da kendisi için önemli olan oyuncağı ile oynarken rahatsız edilmemesi gerektiğini öğrenebilirler. Köpeklerde yalnız kalmak isteyebilirler o zamanlarda onların rahat bırakılmaları gerekliliğini de çocuğunuza öğretebilirsiniz. Çocuğunuza köpekle köpek gibi oynamasını oynadığı canlının bir köpek olduğunu öğretmelisiniz.

Eğer çocuğunuz ısırıldıysa sıyrık oluşmuş ya da yara açılmış ise bölge temizlenmeli ilk yardım yapılmalıdır. Köpek kendi köpeğiniz ve kuduz aşısı yapılmışsa sorun yok eğer tanımadığınız bir köpekse bölgenizdeki en yakın sağlık ocağına danışın.

Bir köpeğin ısırmasının psikolojik etkileri fiziksel etkilerinden çok daha önemlidir. Korkular fobiye hatta paniğe dönüşmemeli yenilmelidir. Köpek korkusu yenilmelidir. Korku duygusu normal doğal bir duygudur ancak yerleşip kalmamalıdır. Çocuk kendisini güvende hissettiği bir ortamda yavaş yavaş tekrar köpeklerle tanıştırılmalı ısınması sağlanmalıdır. Bu yaklaşım çocuğunuz güvenli kişisel gelişimi için elzemdir gerekirse uzman yardımı da alabilirsiniz.

Çocuklarının ve köpeklerinin sağlığı anne ve babalar için tabi ki önemlidir.
Köpekler ve insanlar birlikte yaşarlarken mutludurlar küçük sağlık problemleri yaşanabilir ancak bunlar önlenebilir durumlardır. Sizden köpeğinize köpeğinizden size bir takım mikrobik etkenler taşınabilir.

Her insan sağlıklı bir yaşam sürmek ister ama hiç kimse de tamamen steril bir ortamda yaşayamaz. Vücudunuzun bağışıklık sistemine güvenin dengeli beslenin. Bir takım enfeksiyonları geçirmek zorundayız ki (aktif bağışıklık) bedenimiz deki bağışıklık sistemi kurulsun gelişsin. Ancak bazı enfeksiyon hastalıkları vardır ki kuduz gibi hiç geçirilmemesi gereklidir. Bunun için pasif bağışıklık sağlayan aşı uygulamaları yapılır. Köpeğinizin dolayısı ile sizin sağlığınızı koruyucu aşı ve ilaç uygulamalarını düzenli olarak yaptırın ( Kuduz aşısı iç ve dış parazitlere karşı). Eğer şüpheli bir ısırık olayı ile karşı karşıya kalırsanız geç kalmadan kuduz tedavi merkezine başvurun.


Alerjiler
Alerjik bünyeli bir çocuğun bu tip olumsuz bir durumla karşılaşmaması için en ideal çözüm köpeğin çocuğun odasında değil de başka bir yerde yatmasıdır. Bu sayede alerjik reaksiyonlarla karşılaşma olasılığı azalır.

Sağlık konusunda son bir notum çocuğunuz küçükse; köpeğiniz dünya tatlısı çocuğunuz dünya akıllısı olsa bile ikisini bir arada yalnız bırakmayın. Çocuk çocuktur köpek de köpektir.

Köpek � çocuk arkadaşlığında karşılaşabilecek sorunların çözümünde uygulanabilecek basit yöntemler
Aşağıda ki listede karşılaşabilecek sorunların çözümüne yönelik bazı yöntemlere değineceğim daha da ayrıntılı bilgi isterseniz köpek davranışları ve köpek eğitimi bölümüne bir göz atın ya da daha önceki yazılarım sitemizde var onları inceleyin ( köpeklerde sosyalleşme� )

Köpeğiniz havladığında bebeğiniz ya da çocuğunuz uyanıyorsa
Çözüm: Birkaç çözüm var;
� Köpeğinize havlamama eğitimi aldırın.
� Havlama önleyici tasma takın
� Çocuğunuzun uyku saatlerinde köpeğinizi bahçeye çıkarın yada bodruma indirin.
� Bırakın çocuğunuz köpeğiniz havlasa bile uyumaya alışsın ( Duyarsızlaştırma yöntemi )

Köpeğiniz koşarken kazara çarpıp çocuğunuzu düşürüyorsa
Köpeğiniz genellikle heyecanlandığında bu durumla karşılaşabilirsiniz yapacağınız şey ;
Köpeğinize kal otur komutu vermeniz eğitim almamışsa çocuğunuzun yürüme talimi yaptığı zamanlarda köpeğinizi başka bir odaya çıkarabilir dışarıya bağlayabilirsiniz.
Çocuğunuza köpek heyecanlandığında otur komutu vermesini öğretebilirsiniz.

Masadan çocuğunuzun yemeğini çalıyor ya da ondan yemek dileniyorsa
Yemek saatinde onu dışarıya çıkarabilirsiniz.
Çocuğunuz yemek yerken köpeğinizin çok sevdiği ödül yiyeceklerini kendi mama tabağına koyarak ilgisini uzaklaştırabilirsiniz.
Temel itaat eğitimini çalıştırabilirsiniz.

Köpeğiniz çocuğunuzun üstüne sıçrıyor abanıyorsa
Asla buna izin vermeyin �hayır� komutu çalışsın.
Çocuğunuza köpeğin ona doğru atıldığında dizini kaldırmasını ya da kalçasını dönmesini öğretin.
Bu davranışı önlemek için daha çok küçükken yavru köpeğinizi eğitin.

Köpeğiniz çocuğunuza hırlıyor ya da çenesini sinirli sinirli oynatıyorsa
Sıfır toleransla karşılayacağınız bir durum asla hoş görmeyin görmezden gelmeyin.
İtaat eğitiminde asla kabul edilemez bir davranıştır bu. Böylesi bir durumda ona söyleyeceğiniz tek şey � yerine � emridir. Siz kararlı bir şekilde bu komutu verdiğinizde uyuduğu yere gidecektir. Ya da ceza babından kısa sürelide olsa kapının önüne çıkartın bırakın yalnız kalınca düşünsün hatasını anlasın. Eğer bu bir oyuncağın paylaşılamamasından ileri geliyorsa oyuncağı alın ve saklayın mahrum kalsın. Bu kötü bir hareket yaptığı için çok sevdiği oyuncağından yoksun kalacağını anlaması için bir cezadır.

Çocuğunuz köpeğin dışkısı ile oynuyorsa
Köpeğiniz ihtiyacını giderir gidermez dışkıyı alın atın.
Oyun alanı ile tuvalet alanı birbirinden farklı olsun.
Çocuğunuza köpeğin dışkısını naylon torba ya da eldivenle veya toplama küreği ile alıp çöpe atmasını öğretin ve bunun için ona azda olsa bir harçlık verin.

Bir çocukla köpeğinin arasındaki dostluk parayla satın alınamayacak kadar büyüktür. Basit tedbirler alınırsa olası risklerin önü alınmış olur. Çocuğunuzun sosyal gelişimi karakterinin sağlamlaşması paylaşmayı öğrenmesi köpek sayesinde mükemmelleşir. Çocuğunuza alacağınız bir köpek bir anlamda çocuğunuzun geleceğine yapacağınız bir yatırımdır.

alıntıdır.......


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
kopek, evcil hayvanlar, kopek bakimi

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocuklar ve Köpekler

Çocuklar ve Köpekler konusu, FORUM GENEL / Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: köpekler ve çocuklar, çocuklarda köpek korkusu, çoçuklar ve köpekler, çocuklar ve köpekler, cocuklar ve kopekler, çocuk köpek ısırdı yapacağınız ilk müdahale yazınız, cocuklarda köpek korkusu, kopekler ve cocuklar, kopeklerle cocuklar, aile ve cocuklari koruma kopekleri,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats