bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > MODA ve TREND > Evlilik Hazırlığı

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-08-2008, 11:27   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yurt Dışında evlenecek olan çiftlerin yapması gerekenler

Yurt dışında Türk vatandaşı kadın ve erkek veya Türk vatandaşı ile yabancı bulundukları ülkenin evlendirmeye yetkili makamları huzurunda evlenebilir. Böyle bir evlenme Türk mevzuatına aykırı olmaması şartıyla Türkiye’de geçerlidir. Evlenenlerin her ikisi de Türk vatandaşı ise koca tarafından yalnız biri Türk ise Türk vatandaşı tarafından yabancı yetkili makamdan alınacak belgenin en geç bir ay içerisinde en yakın konsolosluğumuza verilmesi veya gönderilmesi suretiyle mecburidir.Eğer evlenmenin yapıldığı yerde ve yakınında Türk konsolosluğu yoksa bu takdirde bildirim yabancı yetkili makamdan alınan resmi belgenin yurtiçinde Türkçe’ye çevrilip Dışişleri Bakanlığınca onandıktan sonra Genel Müdürlüğe veya ilgili nüfus idaresine verilmesi suretiyle yapılır. Yurtdışında evlenmek isteyen iki Türk vatandaşı Türk konsolosluklarında evlenebilir. Evleneceklerden birinin yabancı uyruklu veya çifte uyruklu olması halinde evlenme ilgili ülkenin makamında yapılır. Yurtdığında evlendikten sonra evlenme belgesinin bir adet aslının en geç bir ay içinde konsolosluğa gönderilmesi lazımdır. Evlenme başvurusu evleneceklerden birinin çifte uyruklu olması halinde sadece Türk vatandaşı olanın bağlı olduğu Başkonsolosluğa yapılır. Her iki tarafın çifte uyruklu olması halinde evlenme bildirimi erkeğin bağlı olduğu Başkonsolosluğa yapılır. 1 ay içinde bildirilmeyen evliliklerde evlilik geçersiz sayılmaz fakat geç bildirmeden dolayı ceza ödenir. Yurtdışında evlenen Türk vatandaşları www.e-konsolosluk.net adresine kayıt olup Form Bankası sayfasında Evlilik Kayıt ve Evlilik Tescil formlarını temin edebilir.

Evlilik İşlemleri - Evlenme Başvurusu

Açıklamalar :

Aşağıdaki belgelerle Başkonsolosluğa şahsen müracaat eden çiftler Evlenme Beyan Kağıdını imzalarlar. Bu beyan ilgililerin Türkiye’de bağlı bulundukları Nüfus Müdürlüklerine gönderilerek evlenmelerine mani bir durumun mevcut olup olmadığı sorulur. Nüfus Müdürlüklerinden yanıt alındığında çiftlere bildirilir.

- Sadece her ikisi de Türk vatandaşı olan çiftlerin nikahı Başkonsolosluklarımızda kıyılabilir.

- Başkonsolosluklarda kıyılacak nikahta kadın ve erkek için birer nikah şahidi kimlikleriyle hazır bulunmalıdır. Uluslararası Aile Cüzdanı Başkonsolosluktaki nikah akdini müteakip çiftlere verilir.

- Türk Medeni Kanununa göre erkek kadının soyadını alamaz. Türk vatandaşı kadın evlendiği eşinin soyadını almak zorundadır. Ancak kadın eşinin soyadıyla birlikte önceki soyadını da korumak istediği takdirde Nüfus Müdürlüğüne hitaben önceki soyadını koruma talebini içeren form dilekçeyi nikahtan önce imzalamak zorundadır.

- 80 sayılı Kanunun 2 inci maddesi 1587 sayılı Nüfus Kanunun 15 inci maddesi 'evlendirme kararı ilan edilemez' denmek suretiyle değiştirmiş ve böylece ilan mecburiyeti kalkmıştır.

- Başkonsoloslukların kanuni yetkileri içinde kıydıkları nikahlar ilgililerin aile kütüklerine islenmek üzere on gün içinde erkeğin kayıtlı olduğu 'Nüfus Müdürlüğüne" bildirilir.

- Yerel makamlar önünde evlenen Türk vatandaşları da en geç iki ay içinde evliliklerini Türkiye’deki Nüfus Müdürlüğüne tescil ettirmek için Başkonsolosluklara başvurmak zorundadırlar.

- Bağlı bulunulan Nüfus Müdürlüğünden evliliğin tescil edildiğini gösterir nüfus kayıt örneği alındığında ilgililer adına yeni nüfus cüzdanı düzenlenir. Nüfus cüzdanı elden alınabilir ya da adrese postayla gönderilebilir.

- İşlemler yaklaşık üç ay sürmektedir

Evlilik Tescili:

Kişisel başvuru veya posta ile yapılabilir.

Açıklamalar :

- Evlilik tescili işlemi evliliğin yapıldığı eyaletin bağlı bulunduğu konsolosluk görev çevresine göre yapılmaktadır. Lütfen başvurunuzu yapmadan önce evliliğin yapıldığı eyaletin hangi Başkonsolosluğumuz görev çevresinde olduğunu kontrol ediniz.


Gerekli Belgeler :

- Evliliğin tescilini isteyen ve eşlerden biri tarafından imzalanmış form dilekçe

- Evlilik belgesinin asli (veya evlendirme müdürlüğünden onaylı örneği) ile fotokopisi.

- Her iki eşin nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri. Eşlerden biri yabancı uyruklu ise doğum kağıdı (birth certificate) veya anne ve baba adını doğum yeri ve tarihini gösterir bir kimlik belgesi.

- Boşanmış olanların kazai evlenme yasağı olmadığını gösterir TC Mahkemelerince verilmiş karar metni ve yeni tarihli nüfus kayıt örneğinin aslı.

- Türk kadın kesinlik kazanmış boşanma tarihinden itibaren 300 gün geçmeden evlenmişse iddet müddeti kaldırma kararı

- Evliliğin kaydını isteyen ve her iki eşin de bilgilerini içeren form dilekçe

- Kadın önceki soyadını korumak istediği taktirde Nüfus Müdürlüğüne hitaben önceki soyadını korumak isteğini içeren form dilekçe

- Yeni nüfus cüzdanı ve Uluslararası Aile Cüzdanında kullanılmak üzere her iki eşin 6'sar adet renkli resmi. (Yabancı uyruklu eşin 4 adet renkli resmi yeterlidir).
Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yurt Dışında evlenecek olan çiftlerin yapması gerekenler

Yurt Dışında evlenecek olan çiftlerin yapması gerekenler konusu, MODA ve TREND / Evlilik Hazırlığı forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yurtdisinda evlenmek, evlenmek isteyen bayanlar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yurt Dışında Yüksek Öğrenim Bkmlyz Üniversiteler 0 22-07-2008 08:01
Evlenecek Erkeğe Kına Yakmak elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 03:59

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.