Bakimliyiz.Com

-   Faydalı Bilgiler, Püf Noktalar (http://www.bakimliyiz.com/faydali-bilgiler-puf-noktalar/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? (http://www.bakimliyiz.com/faydali-bilgiler-puf-noktalar/50632-ikinci-el-arac-araba-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz.html)

elif 06-02-2010 06:57

İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz?
 
İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler


http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Otomobilin motorundan şanzımanına, kaportadan döşemesine kadar dikkatle inceleyin. Mümkünse satın almaya bir otomobil tamircisi ile gidin.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Otomobilin çalıntı olup olmadığını anlamak için motor ve şase numaralarını, ruhsattaki motor ve şase numaraları ile karşılaştırın. Çalıntı otomobil aldıysanız ödediğiniz paradan olacağınız gibi, çalmadığınızı ispatlayana kadar uğraşmanız gerekecektir.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Otomobili mutlaka deneyin. Tanıdığınız bir tamirci veya kaportacıya götürüp kontrol ettirin. Kaza geçirip sonradan toplanmış olabilir.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Vergi numarası uygulaması sayesinde artık ruhsatı üzerinize almamak gibi bir durum söz konusu değildir. Yine de aykırı uygulamalar olabilmekte. Bunun için mutlaka Ruhsat sahibi ile anlaşmaya çalışın.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Otomobil sahibi ile anlaştığınızda, otoyu ücretini ortaklaşa ödeyeceğiniz bir otoparka teslim edin. Trafik Şube Müdürlüğü’nden otomobilin hilesiz olup olmadığını öğrendikten sonra, otomobilin sahibi ile birlikte otomobili çözün.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Son zamanlarda rent a car şirketlerinden kiralananlar oto pazarında satılmakta. Bu otomobilleri alan kişiler ise mağdur durumda kalabiliyorlar.Bu nedenle otomobilin sicilini araştırmadan asla kaparo vermeyin.

Eski elbiselerinizi giyin:
Yeni elbiselerinizi kirletmekten çekindiğiniz için onlardan çok daha pahalıya malolacak arızaları göremeyebilirsiniz. yanınızda ellerinizi silecek bez ya da kağıt havlu alın
Diğer gerekli malzemeler:
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Cep feneri
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Bulabilirseniz küçük bir mıknatıs
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Küçük bir not defteri
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Kalem Ekteki çeklist’in (kontrol listesi) fotokopileri
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Bulabilirseniz bir “Buji Anahtarı”

İkinci El Araç Almanın Püf Noktaları
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Her zaman otomobile bakmaya gündüz gidin!
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Yağmursuz bir hava işinizi daha da kolaylaştıracaktır.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Eğer mümkünse otomobilin geceyi geçirdiği yere gitmeyi tercicih edin, bu size ilk çalışmadaki sorunları gösterecektir.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Satıcıya otomobil hakkında hiçbir şey sormaktan kaçınmayın.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Kontrol için yeterli zaman ayırın, aceleci davranmayın
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Deneme sürüşünü mümkünse 20-50 kilometre hızla bir duvar boyunca yapın, Duvardan yankkılanan ses alışılmamış gürültüleri duymanıza yardımcıı olacaktır. Eğer bir aracınız varsa bu kontrolü daha önceden kendi arabanızla test edip kulağınızı eğitebilirsiniz.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Satıcıyla randevulaşmışsanız 15 dakika önce gidin, otomobil için yapılan hazırlığı görmüş olursunuz. Mümkünse size yardımcı olacak bir arkadaşınızı yanınıza alın

Alacağımız arabanın dış görünüşü ve kaporta kontrolünü nasıl yapmalıyız?
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Otomobilin etrafında gezerek pas çürük ve boya hatalarını görmeye çalışın, ağır hasar görmüş bir arabayı dahi onarmak mümkündür. Ancak mükemmel onarım her zaman mümkün değildir.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Otomobile her iki tarafından boylu boyunca bakın otomobilin üstündeki yansımalar bozuk olmayan kesintisiz bir hat izlemelidir. Onarım görmemiş bir otomobil, çıtaları düz bir hat izliyor ve boya üzerindeki yansımalar düzgün değildir. Onarım görmüş bir otomobil; kaporta üzerindeki yansımalar düzgün değil.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Otomobilin kapı ile çamurluk aralarında üst ve alt aralıklarına dikkat edin üst ve alt aralıklar arasında fark olmamalıdır.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Cam kenarını ve kapı açma kollarını/kilitlerini gözden geçirin; buralardaki boya hatalarını ya da kauçuk/metal aksam üzerindeki boya kalıntılarını bulmaya çalışın, bu tür izler otomobilin tekrar boyandığını gösterir.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Kapıları açıp kapı iç kenarlarında kilit aksamı, elektrik kablo tesisatı kapı fitili gibi yerlerde boya izleri arayın. Kaputu açıp kaput bağlantı menteşelerindeki cıvata kenarında boya sıyrılma veya yer değiştirme izlerine bakın. Çamurluk ağızlarına, marşpiye altına paslar için bakın.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Mıknatısınızı otomobilin değişik yerlerine (özellikle köşelerine ve tavanına) yapıştırın; mıknatısın değişik çekim gücü gösteriyorsa, bu boyanın altında macun tabakası olduğunu ve aracın anarıma girdiğini gösterir.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Otomobilin dört köşesine gidip yukarıdan aşağıya sallamaya çalışın ve bırakın sağlıklı bir süspansiyon (amortisörler) 1-2 kez yukarı aşağıya hareket ettikten sonra duracaktır.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Aynı akstaki lastiklerin hepsi (ön arka çiftler) aynı marka ve model olmalıdır.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Otomobile dışardan bakın düz bir zeminde öne-arkaya veya sağa sola yatık duruyorsa yine süspansiyon sisteminde sorun vardır.

Motor Çalıştırmadan Yapılacak Kontroller Nelerdir?
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Kaputu, motor çalıştırmadan açıp motora ve kablo demetlerine dikkatlice bakın yağ sızıntılarını ve sonradan bantlanmış kabloları tespit etmeye çalışın, sonradan bantlanmış kablolar gelişi güzel yapılmış onarımları işaret eder.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Yağ kapağını açın ve fenerinizle içeriyi görmeye çalışın içerideki parçalar yağlı fakat kurumsuz, temiz olmalıdır.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Yağ çubuğunu çekip ucundaki yağın rengini kontrol edin yağ eğer yeni ise koyu sarı olması çok önemli değildir. Çubuğun ucundaki yağı parmaklarınızın arasında ezip içinde çok küçük metal parçalar olup olmadığını hissetmeye çalışın; eğer metal parçalar hissederseniz motorun durumu sağlıklı değildir.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Motor kayışlarını ve su seviyesini kontrol edin. Bunu yapmak için radyatör kapağını açmanız gerekecektir. Bu koşullarda motorun soğuk olduğundan emin olun; sıcak su yanıklara yol açabilir.

Motor çalışırken hangi kontrolleri yapmalıyız?
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Motoru çalıştırın; kolay çalışıp çalışmadığını kontrol edin, 3-5 dakika gaza basmadan çalıştırın bu sırada olağandışı sesleri dinleyin. Daha sonra 1 dakika yarım gaz verip egzozdan çıkan gazın rengine bakın;
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Mavi renkli gaz motorun yağ yaktığını ve onarıma girmesi gerektiğini gösterir (bu durum satıcı tarafından daha yoğun bir motor yağı 30 numara-konarak veya bir motor katkısı konarak berteraf edilebilir ancak bu durumda da buji kontrolü size gerçeği söyleyecektir.)
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Siyah renkli duman motorun gereğinden fazla yakıt tükettiğini gösterir; motor ve yakıt sistemi bakımsızdır.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Yoğun beyaz duman silindirlere su karıştığını gösterir, motorun açılması gerekmektedir.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Motor eğer soğuksa az miktarda beyaz duman ve bir miktar su damlaması normaldir. Çünkü zaten benzinin yanmasıyla bir miktar su oluşur.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Motor ısındığında rolantide motorun normalin üstünde sarsılıp sarsılmadığını kontrol edin Eğer sarsılıyorsa düzensiz ateşleme veya yakıt kesintisi olmaktadır. Ateşleme sistemi veya yakıt sistemi bakımı gerektirir.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Motora gaz verdiğinizde egzozdan gelen sesi dinletin patlat susturucu veya egzoz sızıntılarını belirlemeye çalışın.

Sürüç testi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif 1.vitesi takın ve el frenini bırakmadan otomobili yavaşça hareket ettirmeye çalışın otomobil hareket ederse el freni çalışmıyordur buna dikkat edin. Hareket etmezse el frenini indirip hareket edin. Olağan dışı bir sarsılma olursa debriyajınızda bir sorun var demektir.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Otomobili hareket ettirdikten sonra hızlanmadan önce henüz 1. vitesteyken yavaşça frene basıp frenlerin çalışıp çalışmadığına bakın. Çalışmıyorsa el freni ile durmaya çalışın.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Otomobili sürün ve sesini başta belirtildiği gibi dinlemeye çalışın, olağan dışı vuruntu, gıcırtı, tıkırtı gibi sesleri tespit etmeye çalışın.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Tek seferde 180 derecede dönüş yapabileceğiniz bir yer bulun ve dönerken akslardan gelen sesi dinleyin aks uçları aşınmışsa dönerken tıkırtılar gelecek, otomobil düzeldiğinde bu tıkırtılar kesilecektir.
http://arsiv.ntvmsnbc.com/Site_Elements/dotBlack.gif Düz bir hatta giderken kontrollü bir şekilde direksiyonu bırakın otomobil sağa sola çekerse rot ayarında bir sorun vardır. Düz bir hatta seyrederken direksiyon düz değilse rot ayarı gerekmektedir. Düzgün bir yolda hızlandığınızda otomobil ve direksiyon titriyorsa lastiklerin balansı bozulmuştur, balans ayarı gerekmektedir. Aynı şekilde hızlandığınızda otomobil sağa sola sapıyor ve direksiyonu kontrol etmekte güçlük çekiyorsanız arka lastiklerden biri inik olabilir ya da ön takımda (rot ve rotiller, akslar, salıncak burçları) sorun vardır. Rot ve balans ayarları bozuk bir otomobili bu ayarları yaptırmadan almayın birçok durumda ayar bozukluklarına bozuk bir parça neden olmaktadır.

elif 06-02-2010 07:01

Otomobil Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Almak istediğimiz otomobilde gerçekten hangi özellikleri arıyoruz? En çok neye önem verelim? Çoğunlukla aynı soruları tekrar tekrar sormaktayız. Her şeyden önce, alacağımız otomobilin bizi mutlu edecek otomobil olacağından emin olmalıyız.

Otomobil alırken en çok hangi özellikleri ile ilgileneceksiniz? Akla gelen ilk şey, kendinizi daha huzurlu hissetmeniz için, muhtemelen bütçenizle alabileceğiniz bütün modelleri gözden geçirmeniz olacaktır. Aşağıda vurgulanan özellikler, bu aşamada karar vermeniz gereken seçeneklerden sadece bazıları.

Tip (Modeller / Stiller)

Almak istediğiniz otomobilin tipini belirlerken, hangi amaçlara yönelik olarak kullanmak istediğinizin netlik kazanmış olması gerekir. Buna göre spor, orta halli veya lüks, üstü kapalı veya açılır, iki, dört veya daha fazla kapılı, önden, arkadan veya dört tekerlekten çekişli, küçük, orta veya büyük gibi seçenekler arasında karar vermeniz gerekmektedir.

Fiyat

Öğrenmeniz gereken en önemli şey, aracın yalın ve eklemeyi düşündüğünüz opsiyonlarla birlikte fiyatıdır. Çünkü, bu sizin doğru fiyatlarla değerlendirme yapmanızı ve karar vermenizi sağlayacaktır.Şekillenen kararlar genellikle bütçe sınırlarını zorlayamaktadır. Bu durumda aylık ödeme miktarını tekrar gözden geçirerek kredi olanaklarını da devreye sokabilirsiniz.

Performans

Performans deyince akla gelen ilk özellikler, güç ve bunun en önemli göstergesi olan hız ile çekiştir. Uzun dönem güvenilirliği açısından türbo şarjlı ve diğer yüksek performanslı motorlu araçları alırken daha dikkatli olmalısınız.

Hız

Eğer hız yapmaktan hoşlanıyorsanız, aday araçların ne kadar hız yapabildiklerini de öğrenin. Karar vermenize yardımcı olabilir.

Yenilik

Teknolojik yenilikleri daha çok uygulayan, güvenlik, performans ve dayanıklılık alanlarında araştırma yapan markalara öncelik vermelisiniz.

Zevk

Bazıları performansa karşı güzelliği tercih edebilir. Her şeyden önce almayı düşündüğünüz arabadan hoşlanmalısınız. Hani bir söz vardır 'ilk görüşte kanım kaynadı, içim ısındı' diye, Duygularınız işte o cinsten olmalıdır.

Güvenlik

Eğer güvenliği ön planda tutuyorsanız, araçta standart olarak bulunması gereken emniyet kemeri ve hava yastığı gibi elemanlardan başka hangi ekstra güvenlik elemanlarının bulunduğunu da öğrenin. Genellikle boyutları büyük ve daha ağır araçların güvenliği, darbe sönümleyici ön kısmı sınırlı olan küçük araçlara oranla daha yüksek olmaktadır.

elif 06-02-2010 07:26

Araba İle Test Sürüşü Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Direksiyon:
Otomobilinizde direksiyon destek sistemi (hidrolik direksiyon gibi) varsa motoru çalıştırın. Başınızı camdan dışarı çıkarın ve tekerlekleri dümdüz ileriyi gösterecek pozisyona getirin. Direksiyonu çevirmeye başlayın ve bu esnada ön lastiği inceleyin. Lastik siz direksiyonu çevirmeye başlar başlamaz hareket etmeli. Direksiyonu 5-6 cm döndürmeden hareket etmeye başlamıyorsa otomobilin direksiyon sistemi pahalı bir tamire ihtiyaç duyabilir. Direksiyonu çevirdiğiniz zaman otomobil yüksek sesler çıkarmaya, titreyerek zıplamaya başlarsa, otomobilin direksiyona yardımcı olan sisteminde (steering system) bir sorun var demektir.
Egzozdan çıkan gazın rengi:
Otomobili sürerken arka aynadan egzoz borusundan duman gelip gelmediğine bakın. Dumanın rengi çok önemli. Gri veya renksizse sorun yoktur. Ama mavi veya siyahsa, yağ damlacıkları ya da fazla su varsa... Mavi duman motorun sorunlu olduğunu gösterir. Motor yağ yakıyordur ve ne yazık ki büyük bir olasılıkla fazla ömrü kalmamıştır.
Frenler:
Motor ısındıktan sonra, otomobili durdurun ve fren pedalını olabildiğince aşağı itin. Pedalın 4 cm'den daha fazla alçalmaması gerekiyor. En az 1 dakika ayağınızı pedalda tutun. Eğer bu esnada pedal daha fazla alçalacak gibi görünüyorsa, otomobilin çok ciddi bir fren problemi olabilir.
Test sürüşü esnasında güvende olduğunuz bir anda otomobilin patinaj yapmadan hızla yavaşlamasını sağlayacak kadar frene basın. Otomobil öne doğru fazlasıyla yığılırsa veya bir tarafa doğru kayarsa, büyük bir ihtimalle fren veya süspansiyon sisteminin tamire ihtiyacı vardır.
Pedallar:
Otomobilin gaz pedalı aşınmışsa; bu otomobilin uzun yolda sık kullanıldığına işaret eder. Aşınma fren pedalındaysa şehir içi kullanımın ağırlıklı olduğu anlaşılır.
Çekme problemi:
Otomobilinizi kullanırken bir çekme olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Güvenli bir yolda otomobilinizi kullanırken bir tarafa çekip çekmediğini görmek için direksiyonu düzelttikten sonra serbest bırakın ve otomobilinizin sağa ya da sola çekip çekmediğini kontrol edin.
Lastikler:
Lastiklerinizde aşınma, yıpranma olup olmadığını kontrol edin ve çatlaklara bakın. Lastik basıncını kontrol edin. Otomobilin sadece bir tarafındaki lastikler aşınmışsa, bu çekmeye yol açabilir. Bu durum lastik havalarının eşit olmaması gibi basit bir sorun ya da steering linkage gibi ciddi bir sorundan kaynaklanabilir.
Motoru dinleyin:
Otoyolda normal hızla ilerlerken baskı ve zorlanmadan kaynaklanabilecek olağandışı sesleri dinleyin. Sesleri daha iyi duyabilmek için hava çok soğuk ya da sıcak olsa bile camları açarak yola devam edin. Gürültü otomobilin pahalı bir tamire ihtiyaç duyduğunun sinyalini verir. Hızlanırken, motorun zorlandığını hissetmemeniz gerekiyor.
Vızıltı veya vurma gibi sesler yüksek oktanlı benzin kullanılarak basitçe çözümlenebilecek basit bir problemin veya motorun elden geçmesi gibi pahalı bir tamirin gerektiği anlamına gelebilir. Eğer sesleri tanımlayamazsanız tamircinize test sürüşü deneyimlerinizi rapor edin.
Aracınızı durdurun ve vitesi boşa aldıktan sonra rölantide motor sesini dinleyin. Motorun rahat ve uyumlu bir sesle çalışması gerekir. Motor rölantide çalışırken bir devir değişikliği (yani hızlanma, yavaşlama veya motor sesinde düzensizlik) fark ederseniz problem rölanti ayarından ya da karbüratörden kaynaklanıyor olabilir. Motordan olağandışı bir gürültü duymamalısınız. Eğer gürültü varsa, otomobilin pahalı bir supap tamirinden geçmesi gerekebilir. Bu sesler çok hafifse sadece basit bir ayar yeterli olacaktır. Her ihtimale karşı siz yine de tamircinizin kontrol edecekleri arasına bunu da yazmayı unutmayın.
Motoru bir süre dinledikten sonra kontağı kapatın. Motor derhal durmalı; durması birkaç saniye alıyorsa, karbüratör tamire ya da otomobil basit bir ayara ihtiyaç duyuyor olabilir.
Şanzımanı dinleyin:
Ayağınız debriyaj pedalının üstündeyken vitesi ileri geri birkaç kez hareket ettirin. Otomatik viteste aynı hareketi 'drive'dan, 'reverse'e doğru yapmalısınız. Yok denecek kadar az bir gürültü varsa şanzıman düzgün bir şekilde çalışıyor demektir. Bununla birlikte yüksek bir tınlama varsa bu otomobilin şanzıman sisteminde büyük bir problem olduğuna işaret edebilir.
Otomatik şanzımanda genellikle otomobil bir vitesten diğerine kolaylıkla geçer. Vites değiştirirken mırıltı, zıplama veya düzensiz performans büyük şanzıman problemlerine işaret edebilir. Eğer bir vitesten diğerine geçerken vitesin sık sık boşa düştüğü hissine kapılıyorsanız, şanzımanın tamire ihtiyaç duyuyor olabilir. Otomobili geri viteste test etmeyi ihmal etmeyin. Şanzımanın düzgün çalışıp çalışmadığını anlamanız için en az 500-600 metre geri geri gitmenizi öneririz.
Debriyaj:
Manuel şanzımanlı bir otomobilde; otomobili park edin, el frenini çekip, vitese geçirin, ayağınızı debriyajdan yavaş yavaş çekin. Bu durumda normal bir otomobilin stop etmesi gerekir. Ama çalışmaya devam ediyorsa debriyajla ilgili bir sorun olabilir.
Vurma seslerini dinleyin. Engebeli bir yolda otomobil sürerken bütün camları kapatın ve yavaş bir hızla ilerleyin. 'Tık tık' gibi vurma sesleri veya diğer sesler ciddi süspansiyon problemlerinin habercisi olabilir.
Isıtıcıyı ve klima:
Otomobili ısıtarak ısıtıcıyı kontrol edin. Ardından da klimayı çalıştırın. Bunun için klimanın bütün halkalarını döndürerek çalıştırın. Hava kompresörü açılıp kapanırken çok az bir ses çıkarır. Ama test sürüşü esnasında hava kompresörü rahatsız edici bir gürültü ile açılıp kapanıyorsa klimanın değiştirilmesi gerekebilir.
Boya:
Otomobilin gövdesinde renk farkları olup olmadığına bakın. Boyanın orijinal olup olmadığı kapı kollarının lastik aksamları, ayna dipleri, çerçeve lastikleri gibi kıyıda köşede kalan yerlerden daha kolay anlaşılır. Boyadaki yamalar otomobilin kaza geçirdiğine işaret edebilir bu durumda mutlaka şaseleri kontrol etmelisiniz. Her iki şaseyi de inceleyin.
Aralarında kaynak, çekiç izi ve boya gibi farklar görürseniz bu aracın bir kaza geçirdiği anlamına gelir. Ayrıca yanınızda aldığınız bir mıknatısın yardımıyla boyanın kalınlığını ve dolgu olup olmadığını anlayabilirsiniz.
Otomobilin üzerinde bulunun sticker'lara (sitikır) dikkat edin, altında çürümüş bir bölümü kamufle etmek için kullanılmış olabilir.
Sızıntıları kontrol edin. Test sürüşü esnasında mümkünse otomobili yıkatın. Ya da hortum tutun. Böylelikle otomobilin camlardan ve bagajdan su alıp almadığını kontrol edebilirsiniz. Camların su alması camların değiştirilmiş olması dışında büyük bir kazanın da işaretçisi olabilir.

Misafir 08-02-2013 05:24

mrb 2,el için yardımcı olurmusun


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:58 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.