bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Faydalı Bilgiler, Püf Noktalar

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-02-2010, 06:57   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz?

İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler


İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Otomobilin motorundan şanzımanına kaportadan döşemesine kadar dikkatle inceleyin. Mümkünse satın almaya bir otomobil tamircisi ile gidin.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Otomobilin çalıntı olup olmadığını anlamak için motor ve şase numaralarını ruhsattaki motor ve şase numaraları ile karşılaştırın. Çalıntı otomobil aldıysanız ödediğiniz paradan olacağınız gibi çalmadığınızı ispatlayana kadar uğraşmanız gerekecektir.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Otomobili mutlaka deneyin. Tanıdığınız bir tamirci veya kaportacıya götürüp kontrol ettirin. Kaza geçirip sonradan toplanmış olabilir.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Vergi numarası uygulaması sayesinde artık ruhsatı üzerinize almamak gibi bir durum söz konusu değildir. Yine de aykırı uygulamalar olabilmekte. Bunun için mutlaka Ruhsat sahibi ile anlaşmaya çalışın.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Otomobil sahibi ile anlaştığınızda otoyu ücretini ortaklaşa ödeyeceğiniz bir otoparka teslim edin. Trafik Şube Müdürlüğü’nden otomobilin hilesiz olup olmadığını öğrendikten sonra otomobilin sahibi ile birlikte otomobili çözün.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Son zamanlarda rent a car şirketlerinden kiralananlar oto pazarında satılmakta. Bu otomobilleri alan kişiler ise mağdur durumda kalabiliyorlar.Bu nedenle otomobilin sicilini araştırmadan asla kaparo vermeyin.

Eski elbiselerinizi giyin:
Yeni elbiselerinizi kirletmekten çekindiğiniz için onlardan çok daha pahalıya malolacak arızaları göremeyebilirsiniz. yanınızda ellerinizi silecek bez ya da kağıt havlu alın
Diğer gerekli malzemeler:
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Cep feneri
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bulabilirseniz küçük bir mıknatıs
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Küçük bir not defteri
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Kalem Ekteki çeklist’in (kontrol listesi) fotokopileri
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bulabilirseniz bir “Buji Anahtarı”

İkinci El Araç Almanın Püf Noktaları
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Her zaman otomobile bakmaya gündüz gidin!
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Yağmursuz bir hava işinizi daha da kolaylaştıracaktır.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Eğer mümkünse otomobilin geceyi geçirdiği yere gitmeyi tercicih edin bu size ilk çalışmadaki sorunları gösterecektir.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Satıcıya otomobil hakkında hiçbir şey sormaktan kaçınmayın.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Kontrol için yeterli zaman ayırın aceleci davranmayın
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Deneme sürüşünü mümkünse 20-50 kilometre hızla bir duvar boyunca yapın Duvardan yankkılanan ses alışılmamış gürültüleri duymanıza yardımcıı olacaktır. Eğer bir aracınız varsa bu kontrolü daha önceden kendi arabanızla test edip kulağınızı eğitebilirsiniz.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Satıcıyla randevulaşmışsanız 15 dakika önce gidin otomobil için yapılan hazırlığı görmüş olursunuz. Mümkünse size yardımcı olacak bir arkadaşınızı yanınıza alın

Alacağımız arabanın dış görünüşü ve kaporta kontrolünü nasıl yapmalıyız?
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Otomobilin etrafında gezerek pas çürük ve boya hatalarını görmeye çalışın ağır hasar görmüş bir arabayı dahi onarmak mümkündür. Ancak mükemmel onarım her zaman mümkün değildir.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Otomobile her iki tarafından boylu boyunca bakın otomobilin üstündeki yansımalar bozuk olmayan kesintisiz bir hat izlemelidir. Onarım görmemiş bir otomobil çıtaları düz bir hat izliyor ve boya üzerindeki yansımalar düzgün değildir. Onarım görmüş bir otomobil; kaporta üzerindeki yansımalar düzgün değil.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Otomobilin kapı ile çamurluk aralarında üst ve alt aralıklarına dikkat edin üst ve alt aralıklar arasında fark olmamalıdır.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Cam kenarını ve kapı açma kollarını/kilitlerini gözden geçirin; buralardaki boya hatalarını ya da kauçuk/metal aksam üzerindeki boya kalıntılarını bulmaya çalışın bu tür izler otomobilin tekrar boyandığını gösterir.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Kapıları açıp kapı iç kenarlarında kilit aksamı elektrik kablo tesisatı kapı fitili gibi yerlerde boya izleri arayın. Kaputu açıp kaput bağlantı menteşelerindeki cıvata kenarında boya sıyrılma veya yer değiştirme izlerine bakın. Çamurluk ağızlarına marşpiye altına paslar için bakın.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Mıknatısınızı otomobilin değişik yerlerine (özellikle köşelerine ve tavanına) yapıştırın; mıknatısın değişik çekim gücü gösteriyorsa bu boyanın altında macun tabakası olduğunu ve aracın anarıma girdiğini gösterir.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Otomobilin dört köşesine gidip yukarıdan aşağıya sallamaya çalışın ve bırakın sağlıklı bir süspansiyon (amortisörler) 1-2 kez yukarı aşağıya hareket ettikten sonra duracaktır.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Aynı akstaki lastiklerin hepsi (ön arka çiftler) aynı marka ve model olmalıdır.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Otomobile dışardan bakın düz bir zeminde öne-arkaya veya sağa sola yatık duruyorsa yine süspansiyon sisteminde sorun vardır.

Motor Çalıştırmadan Yapılacak Kontroller Nelerdir?
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Kaputu motor çalıştırmadan açıp motora ve kablo demetlerine dikkatlice bakın yağ sızıntılarını ve sonradan bantlanmış kabloları tespit etmeye çalışın sonradan bantlanmış kablolar gelişi güzel yapılmış onarımları işaret eder.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Yağ kapağını açın ve fenerinizle içeriyi görmeye çalışın içerideki parçalar yağlı fakat kurumsuz temiz olmalıdır.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Yağ çubuğunu çekip ucundaki yağın rengini kontrol edin yağ eğer yeni ise koyu sarı olması çok önemli değildir. Çubuğun ucundaki yağı parmaklarınızın arasında ezip içinde çok küçük metal parçalar olup olmadığını hissetmeye çalışın; eğer metal parçalar hissederseniz motorun durumu sağlıklı değildir.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Motor kayışlarını ve su seviyesini kontrol edin. Bunu yapmak için radyatör kapağını açmanız gerekecektir. Bu koşullarda motorun soğuk olduğundan emin olun; sıcak su yanıklara yol açabilir.

Motor çalışırken hangi kontrolleri yapmalıyız?
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Motoru çalıştırın; kolay çalışıp çalışmadığını kontrol edin 3-5 dakika gaza basmadan çalıştırın bu sırada olağandışı sesleri dinleyin. Daha sonra 1 dakika yarım gaz verip egzozdan çıkan gazın rengine bakın;
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Mavi renkli gaz motorun yağ yaktığını ve onarıma girmesi gerektiğini gösterir (bu durum satıcı tarafından daha yoğun bir motor yağı 30 numara-konarak veya bir motor katkısı konarak berteraf edilebilir ancak bu durumda da buji kontrolü size gerçeği söyleyecektir.)
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Siyah renkli duman motorun gereğinden fazla yakıt tükettiğini gösterir; motor ve yakıt sistemi bakımsızdır.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Yoğun beyaz duman silindirlere su karıştığını gösterir motorun açılması gerekmektedir.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Motor eğer soğuksa az miktarda beyaz duman ve bir miktar su damlaması normaldir. Çünkü zaten benzinin yanmasıyla bir miktar su oluşur.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Motor ısındığında rolantide motorun normalin üstünde sarsılıp sarsılmadığını kontrol edin Eğer sarsılıyorsa düzensiz ateşleme veya yakıt kesintisi olmaktadır. Ateşleme sistemi veya yakıt sistemi bakımı gerektirir.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Motora gaz verdiğinizde egzozdan gelen sesi dinletin patlat susturucu veya egzoz sızıntılarını belirlemeye çalışın.

Sürüç testi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? 1.vitesi takın ve el frenini bırakmadan otomobili yavaşça hareket ettirmeye çalışın otomobil hareket ederse el freni çalışmıyordur buna dikkat edin. Hareket etmezse el frenini indirip hareket edin. Olağan dışı bir sarsılma olursa debriyajınızda bir sorun var demektir.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Otomobili hareket ettirdikten sonra hızlanmadan önce henüz 1. vitesteyken yavaşça frene basıp frenlerin çalışıp çalışmadığına bakın. Çalışmıyorsa el freni ile durmaya çalışın.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Otomobili sürün ve sesini başta belirtildiği gibi dinlemeye çalışın olağan dışı vuruntu gıcırtı tıkırtı gibi sesleri tespit etmeye çalışın.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Tek seferde 180 derecede dönüş yapabileceğiniz bir yer bulun ve dönerken akslardan gelen sesi dinleyin aks uçları aşınmışsa dönerken tıkırtılar gelecek otomobil düzeldiğinde bu tıkırtılar kesilecektir.
İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Düz bir hatta giderken kontrollü bir şekilde direksiyonu bırakın otomobil sağa sola çekerse rot ayarında bir sorun vardır. Düz bir hatta seyrederken direksiyon düz değilse rot ayarı gerekmektedir. Düzgün bir yolda hızlandığınızda otomobil ve direksiyon titriyorsa lastiklerin balansı bozulmuştur balans ayarı gerekmektedir. Aynı şekilde hızlandığınızda otomobil sağa sola sapıyor ve direksiyonu kontrol etmekte güçlük çekiyorsanız arka lastiklerden biri inik olabilir ya da ön takımda (rot ve rotiller akslar salıncak burçları) sorun vardır. Rot ve balans ayarları bozuk bir otomobili bu ayarları yaptırmadan almayın birçok durumda ayar bozukluklarına bozuk bir parça neden olmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 06-02-2010, 07:01   #2 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Otomobil Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Almak istediğimiz otomobilde gerçekten hangi özellikleri arıyoruz? En çok neye önem verelim? Çoğunlukla aynı soruları tekrar tekrar sormaktayız. Her şeyden önce alacağımız otomobilin bizi mutlu edecek otomobil olacağından emin olmalıyız.

Otomobil alırken en çok hangi özellikleri ile ilgileneceksiniz? Akla gelen ilk şey kendinizi daha huzurlu hissetmeniz için muhtemelen bütçenizle alabileceğiniz bütün modelleri gözden geçirmeniz olacaktır. Aşağıda vurgulanan özellikler bu aşamada karar vermeniz gereken seçeneklerden sadece bazıları.

Tip (Modeller / Stiller)

Almak istediğiniz otomobilin tipini belirlerken hangi amaçlara yönelik olarak kullanmak istediğinizin netlik kazanmış olması gerekir. Buna göre spor orta halli veya lüks üstü kapalı veya açılır iki dört veya daha fazla kapılı önden arkadan veya dört tekerlekten çekişli küçük orta veya büyük gibi seçenekler arasında karar vermeniz gerekmektedir.

Fiyat

Öğrenmeniz gereken en önemli şey aracın yalın ve eklemeyi düşündüğünüz opsiyonlarla birlikte fiyatıdır. Çünkü bu sizin doğru fiyatlarla değerlendirme yapmanızı ve karar vermenizi sağlayacaktır.Şekillenen kararlar genellikle bütçe sınırlarını zorlayamaktadır. Bu durumda aylık ödeme miktarını tekrar gözden geçirerek kredi olanaklarını da devreye sokabilirsiniz.

Performans

Performans deyince akla gelen ilk özellikler güç ve bunun en önemli göstergesi olan hız ile çekiştir. Uzun dönem güvenilirliği açısından türbo şarjlı ve diğer yüksek performanslı motorlu araçları alırken daha dikkatli olmalısınız.

Hız

Eğer hız yapmaktan hoşlanıyorsanız aday araçların ne kadar hız yapabildiklerini de öğrenin. Karar vermenize yardımcı olabilir.

Yenilik

Teknolojik yenilikleri daha çok uygulayan güvenlik performans ve dayanıklılık alanlarında araştırma yapan markalara öncelik vermelisiniz.

Zevk

Bazıları performansa karşı güzelliği tercih edebilir. Her şeyden önce almayı düşündüğünüz arabadan hoşlanmalısınız. Hani bir söz vardır 'ilk görüşte kanım kaynadı içim ısındı' diye Duygularınız işte o cinsten olmalıdır.

Güvenlik

Eğer güvenliği ön planda tutuyorsanız araçta standart olarak bulunması gereken emniyet kemeri ve hava yastığı gibi elemanlardan başka hangi ekstra güvenlik elemanlarının bulunduğunu da öğrenin. Genellikle boyutları büyük ve daha ağır araçların güvenliği darbe sönümleyici ön kısmı sınırlı olan küçük araçlara oranla daha yüksek olmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 06-02-2010, 07:26   #3 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Araba İle Test Sürüşü Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Direksiyon:
Otomobilinizde direksiyon destek sistemi (hidrolik direksiyon gibi) varsa motoru çalıştırın. Başınızı camdan dışarı çıkarın ve tekerlekleri dümdüz ileriyi gösterecek pozisyona getirin. Direksiyonu çevirmeye başlayın ve bu esnada ön lastiği inceleyin. Lastik siz direksiyonu çevirmeye başlar başlamaz hareket etmeli. Direksiyonu 5-6 cm döndürmeden hareket etmeye başlamıyorsa otomobilin direksiyon sistemi pahalı bir tamire ihtiyaç duyabilir. Direksiyonu çevirdiğiniz zaman otomobil yüksek sesler çıkarmaya titreyerek zıplamaya başlarsa otomobilin direksiyona yardımcı olan sisteminde (steering system) bir sorun var demektir.
Egzozdan çıkan gazın rengi:
Otomobili sürerken arka aynadan egzoz borusundan duman gelip gelmediğine bakın. Dumanın rengi çok önemli. Gri veya renksizse sorun yoktur. Ama mavi veya siyahsa yağ damlacıkları ya da fazla su varsa... Mavi duman motorun sorunlu olduğunu gösterir. Motor yağ yakıyordur ve ne yazık ki büyük bir olasılıkla fazla ömrü kalmamıştır.
Frenler:
Motor ısındıktan sonra otomobili durdurun ve fren pedalını olabildiğince aşağı itin. Pedalın 4 cm'den daha fazla alçalmaması gerekiyor. En az 1 dakika ayağınızı pedalda tutun. Eğer bu esnada pedal daha fazla alçalacak gibi görünüyorsa otomobilin çok ciddi bir fren problemi olabilir.
Test sürüşü esnasında güvende olduğunuz bir anda otomobilin patinaj yapmadan hızla yavaşlamasını sağlayacak kadar frene basın. Otomobil öne doğru fazlasıyla yığılırsa veya bir tarafa doğru kayarsa büyük bir ihtimalle fren veya süspansiyon sisteminin tamire ihtiyacı vardır.
Pedallar:
Otomobilin gaz pedalı aşınmışsa; bu otomobilin uzun yolda sık kullanıldığına işaret eder. Aşınma fren pedalındaysa şehir içi kullanımın ağırlıklı olduğu anlaşılır.
Çekme problemi:
Otomobilinizi kullanırken bir çekme olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Güvenli bir yolda otomobilinizi kullanırken bir tarafa çekip çekmediğini görmek için direksiyonu düzelttikten sonra serbest bırakın ve otomobilinizin sağa ya da sola çekip çekmediğini kontrol edin.
Lastikler:
Lastiklerinizde aşınma yıpranma olup olmadığını kontrol edin ve çatlaklara bakın. Lastik basıncını kontrol edin. Otomobilin sadece bir tarafındaki lastikler aşınmışsa bu çekmeye yol açabilir. Bu durum lastik havalarının eşit olmaması gibi basit bir sorun ya da steering linkage gibi ciddi bir sorundan kaynaklanabilir.
Motoru dinleyin:
Otoyolda normal hızla ilerlerken baskı ve zorlanmadan kaynaklanabilecek olağandışı sesleri dinleyin. Sesleri daha iyi duyabilmek için hava çok soğuk ya da sıcak olsa bile camları açarak yola devam edin. Gürültü otomobilin pahalı bir tamire ihtiyaç duyduğunun sinyalini verir. Hızlanırken motorun zorlandığını hissetmemeniz gerekiyor.
Vızıltı veya vurma gibi sesler yüksek oktanlı benzin kullanılarak basitçe çözümlenebilecek basit bir problemin veya motorun elden geçmesi gibi pahalı bir tamirin gerektiği anlamına gelebilir. Eğer sesleri tanımlayamazsanız tamircinize test sürüşü deneyimlerinizi rapor edin.
Aracınızı durdurun ve vitesi boşa aldıktan sonra rölantide motor sesini dinleyin. Motorun rahat ve uyumlu bir sesle çalışması gerekir. Motor rölantide çalışırken bir devir değişikliği (yani hızlanma yavaşlama veya motor sesinde düzensizlik) fark ederseniz problem rölanti ayarından ya da karbüratörden kaynaklanıyor olabilir. Motordan olağandışı bir gürültü duymamalısınız. Eğer gürültü varsa otomobilin pahalı bir supap tamirinden geçmesi gerekebilir. Bu sesler çok hafifse sadece basit bir ayar yeterli olacaktır. Her ihtimale karşı siz yine de tamircinizin kontrol edecekleri arasına bunu da yazmayı unutmayın.
Motoru bir süre dinledikten sonra kontağı kapatın. Motor derhal durmalı; durması birkaç saniye alıyorsa karbüratör tamire ya da otomobil basit bir ayara ihtiyaç duyuyor olabilir.
Şanzımanı dinleyin:
Ayağınız debriyaj pedalının üstündeyken vitesi ileri geri birkaç kez hareket ettirin. Otomatik viteste aynı hareketi 'drive'dan 'reverse'e doğru yapmalısınız. Yok denecek kadar az bir gürültü varsa şanzıman düzgün bir şekilde çalışıyor demektir. Bununla birlikte yüksek bir tınlama varsa bu otomobilin şanzıman sisteminde büyük bir problem olduğuna işaret edebilir.
Otomatik şanzımanda genellikle otomobil bir vitesten diğerine kolaylıkla geçer. Vites değiştirirken mırıltı zıplama veya düzensiz performans büyük şanzıman problemlerine işaret edebilir. Eğer bir vitesten diğerine geçerken vitesin sık sık boşa düştüğü hissine kapılıyorsanız şanzımanın tamire ihtiyaç duyuyor olabilir. Otomobili geri viteste test etmeyi ihmal etmeyin. Şanzımanın düzgün çalışıp çalışmadığını anlamanız için en az 500-600 metre geri geri gitmenizi öneririz.
Debriyaj:
Manuel şanzımanlı bir otomobilde; otomobili park edin el frenini çekip vitese geçirin ayağınızı debriyajdan yavaş yavaş çekin. Bu durumda normal bir otomobilin stop etmesi gerekir. Ama çalışmaya devam ediyorsa debriyajla ilgili bir sorun olabilir.
Vurma seslerini dinleyin. Engebeli bir yolda otomobil sürerken bütün camları kapatın ve yavaş bir hızla ilerleyin. 'Tık tık' gibi vurma sesleri veya diğer sesler ciddi süspansiyon problemlerinin habercisi olabilir.
Isıtıcıyı ve klima:
Otomobili ısıtarak ısıtıcıyı kontrol edin. Ardından da klimayı çalıştırın. Bunun için klimanın bütün halkalarını döndürerek çalıştırın. Hava kompresörü açılıp kapanırken çok az bir ses çıkarır. Ama test sürüşü esnasında hava kompresörü rahatsız edici bir gürültü ile açılıp kapanıyorsa klimanın değiştirilmesi gerekebilir.
Boya:
Otomobilin gövdesinde renk farkları olup olmadığına bakın. Boyanın orijinal olup olmadığı kapı kollarının lastik aksamları ayna dipleri çerçeve lastikleri gibi kıyıda köşede kalan yerlerden daha kolay anlaşılır. Boyadaki yamalar otomobilin kaza geçirdiğine işaret edebilir bu durumda mutlaka şaseleri kontrol etmelisiniz. Her iki şaseyi de inceleyin.
Aralarında kaynak çekiç izi ve boya gibi farklar görürseniz bu aracın bir kaza geçirdiği anlamına gelir. Ayrıca yanınızda aldığınız bir mıknatısın yardımıyla boyanın kalınlığını ve dolgu olup olmadığını anlayabilirsiniz.
Otomobilin üzerinde bulunun sticker'lara (sitikır) dikkat edin altında çürümüş bir bölümü kamufle etmek için kullanılmış olabilir.
Sızıntıları kontrol edin. Test sürüşü esnasında mümkünse otomobili yıkatın. Ya da hortum tutun. Böylelikle otomobilin camlardan ve bagajdan su alıp almadığını kontrol edebilirsiniz. Camların su alması camların değiştirilmiş olması dışında büyük bir kazanın da işaretçisi olabilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 08-02-2013, 05:24   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

mrb 2el için yardımcı olurmusun


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz?

İkinci el araç - araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? konusu, FORUM GENEL / Faydalı Bilgiler, Püf Noktalar forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: şanzıman arızası nasıl anlaşılır, aracın motor durumu nasıl anlaşılır, şanzıman sorunu nasıl anlaşılır, şanzıman arızaları nasıl anlaşılır, motor arızası nasıl anlaşılır, otomatik vites araba alırken nelere dikkat etmeli, arabanın çalıntı olup olmadığı nasıl anlaşılır, motor durumu nasıl anlaşılır, aks arızası nasıl anlaşılır, temiz araba nasıl anlaşılır, arabada klima olduğu nasıl anlaşılır, otomatik vites arızası nasıl anlaşılır, sanziman arizasi nasil anlasilir, motorun durumu nasıl anlaşılır, arabanın boyalı olduğu nasıl anlaşılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yiyecek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? elif Genel Bilgiler 5 12-10-2014 09:53
Netbook Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? elif Teknoloji 7 25-06-2012 03:25
Arsa alırken nelere dikkat etmeliyiz? elif Faydalı Bilgiler, Püf Noktalar 0 06-02-2010 06:46
Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz? elif Faydalı Bilgiler, Püf Noktalar 0 06-02-2010 06:45
Çanta alırken nelere dikkat etmeliyiz ? elif Bayan Ayakkabı ve Çanta Modası 0 16-01-2010 01:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats