bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Felsefe Bilimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-02-2009, 09:41   #1 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Felsefe Nedir?

Felsefe Nedir?
Felsefe eğildiği konulardan doğan beş dalıyla bu işlevi yerine getirir:


1- Metafizik
2- Epistemoloji
3- Ahlak
4- Politika
5- Estetik


1-Felsefenin esas dalı olan metafizik:
Mevcudiyeti (realiteyi) en temel hususiyetleri açısından araştıran felsefe dalıdır.

Başka bir deyişle metafizik -canlı veya cansız insan veya gayriinsan- evrende varolabilen herşeyle ilgili asgari müşterekleri konu edinir. Metafizik felsefenin temelidir. Bütün felsefe sistemleri metafizik içinde sorulmuş sorulara verilmiş cevaplar etrafında inşa edilir. Mesela: Evren belirli tabiat kanunlarıyla yöneltilen dolayısiyle anlaşılıp kontrol altına alınması mümkün bir yer midir yoksa anlaşılmaz bir kaos izah edilemez bir mucizeler alanı teslim olunacak bir tehdit midir? Etrafımızdaki şeyler bilincimizden bağımsız olarak mevcut mudur yoksa kafamızda yarattığımız birer illüzyon mudur? İnsan serbest iradeye sahip kendini üretebilen ve idare edebilen bir kahraman mıdır yoksa "ilahi tecelli" veya "üretici güçler" gibi kendi dışındaki kuvvetlerin programladığı cevhersiz çaresiz bir otomaton mudur? Bu gibi sorulara verilecek cevaplar sonucu ortaya çıkan soyutlamalar (prensipler aksiyomlar kavramlar vs.) o felsefenin metafiziğini teşkil eder.

2-Felsefenin ikinci dalı epistemoloji:

İnsanın mevcudiyet içinde davranabilmesi için gereken bilgileri elde etmenin ve bu bilgilerin doğruluğunu tahkik etmenin yöntemlerini araştırır.
Metafizik ve epistemoloji felsefenin teorik temelini teşkil eder.

3-Felsefenin Üçüncü dalı ahlak:
Felsefenin teknolojisi olarak düşünülebilir.

Ahlak felsefenin insan hayatının bütünleştiricisi haline gelmesinin yollarını gösterir bireyi inşa eder.
Ahlak var olan her şeyle değil sadece birey olarak insanla ilgilidir: karakteri faaliyetleri değerleri mevcudiyetle olan ilişkileri.Yani; ahlak bireyin hayatının gayesinin ne olması gerektiğini tayin eden bu gayeye erişmek için nasıl bir seyir tutturması gerektiğini gösteren faaliyetleri sırasında yapmak zorunda kalacağı tercihlerde kendisine rehberlik edecek değerler hiyerarşisini ve prensipleri nasıl elde edeceğini gösteren bir sistemdir.Ahlak bir yandan insanın kendi karakterinin ne olması gerektiğini belirlerken diğer yandan onun başka insanlara nasıl davranacağının
kurallarını ortaya koyar ve politika isimli felsefe disiplinine yol verir.

4-Felsefenin dördüncü dalı politika:
(Siyaset felsefesi) bu anlamda ahlakın türevidir.

Politika insana-özgü-bir toplumsal sistemin temel prensiplerini belirleyen felsefe dalıdır.

5-Felsefenin beşinci dalı estetik:
Sanatı inceleyen felsefe dalıdır.

Metafizik epistemoloji ve ahlak üzerine bina olur ve sanatın ne olması gerektiğini araştırır. Sanat onu yaratan ve izleyenlerin felsefesinde soyut olarak mevcut kavramları değerleri prensipleri somut bir ürüne dönüştürür; o felsefenin değerlendirilmesini mümkün kılar; insan bilincinin eleştirmenliği görevini yapar. İnsan bilgisi felsefe denen kök üzerinde iki dal halinde gelişir. Bu dallardan biri fiziki dünyayı -insanın fiziki mevcudiyetiyle ilgili fenomenleri- inceler; diğeri insanı -insan bilinciyle ilgili fenomenleri- inceler. Birinci dal soyut bilime yol açar; soyut bilim uygulamalı bilime veya mühendisliğe yol gösterir; uygulamalı bilim teknolojiyi -maddi değerlerin fiilen üretimini- mümkün kılar. İkinci dal birinciye benzer bir yönelimle sanatı mümkün kılar.

Ahlak insan inşaının mühendisliğidir: prensipleri ortaya koyar projeleri çizer.
Sanat insan inşaının teknolojisidir: nihai ürünü yaratır model inşa eder.
Sanat üç felsefi disiplinin ürünüdür: metafizik epistemoloji ve ahlak.

Metafizik ve epistemoloji insan fenomeninin soyut bilimidir. Bu soyut temel üzerinde bina olunan ahlak insan fenomeninin uygulamalı bilimidir: hayatının amaç ve çizgisini belirleyen seçim ve faaliyetlerinde insanı yönlendiren değerler sistemini tanımlar; yani ahlak insan inşaının mühendisliğidir: prensipleri ortaya koyar projeleri çizer. Sanat insan inşaının teknolojisidir: nihai ürünü yaratır model inşa eder. Sanatın amacının "öğretmek" ile olan ilgisi bir uçağın amacının "öğretmek" ile olan ilgisinden daha fazla değildir. Nasıl ki bir uçağın incelenmesinden onun parçalarına demonte edilmesinden bir çok şey öğrenilebilirse; benzer şekilde bir sanat eserinin incelenmesinden de-insanın tabiatı insanın ruhu (bilinci) insanın mevcudiyeti hakkında- çok şey öğrenilebilir. Fakat bunlar sadece yan faydalardır. Bir uçağın birincil amacı insana uçmayı öğretmek değil ona uçma deneyini fiilen yaşatmaktır. Sanatın birincil amacı da aynı şekilde düşünülmelidir.
Sanatın; şeyleri "olabileceği ve olması gerektiği gibi" temsil etmesi insanın bu şeylere gerçek hayatta erişmesine yardımcı olur; ama bu yarar sadece ikincil bir değerdir. Birincil değer; sanatın şeylerin olması gerektiği gibi olduğu bir dünyada yaşama deneyini insana tattırmasıdır. Bu deney insan için hayati önemi haizdir.
CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

« - | Felsefe Tarihi »
Seçenekler
Stil


Felsefe Nedir?

Felsefe Nedir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Felsefe Bilimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: felsefe neyi inceler, felsefe neyi araştırır, felsefe nedir komik, felsefe nedir ilginç cevaplar, felsefe neleri inceler, felsefe nedir neyi inceler, felsefe bilimi neyi inceler, metafizik estetik nedir, felsefe nedir, metafizik neyi inceler, felsefe nedir neleri inceler, felsefe neyi arastirir, siyaset felsefesi neyi ortaya koyar, otomaton nedir, sanat felsefesi neyi arastirir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Aşk nedir? nimlahza Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 0 17-10-2008 12:49
Aşk nedir? nimlahza Komik Yazılar 0 07-10-2008 03:43
Felsefe yapanlar nimlahza Komik Yazılar 0 01-10-2008 02:05
DHT Nedir ? Bkmlyz Saç Dökülmesi 0 25-06-2008 07:22
Din Nedir? CooLKadin Dini Bilgiler 3 21-04-2008 04:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.