bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Felsefe Bilimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-02-2010, 11:38   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Rotary Nedir?

Rotary ve Rotaryenlik

Rotary Nedir?
Rotary dünyada iyi niyet ve barışın korunmasına inanan ve bu alanda hizmet veren iş ve meslek sahibi Rotaryenlerin dünya ölçüsünde birleştiği bir kuruluştur. İnsanlığa hizmet veren tüm mesleklerde yüksek ahlak standartlarının teşvik edilmesi hedefidir. Rotary'nin amacı bütün onurlu girişimlerin temeli sayılan hizmet etme idealini teşvik etmek geliştirmek ve özellikle;
- Tanışıklığın geliştirilmesinin bir hizmet fırsatı sayılmasını
- İş ve meslekte erdemli olmanın bir değer olarak tanınması ve her Rotary üyesinin kendi meslek ve işini topluma bir hizmet fırsatı sayarak yüceltmesini
- Her Rotaryenin hizmet idealini kişisel işine olduğu kadar toplum hayatına da uygulamasını
- Hizmet idealinde birleşmiş olan çeşitli iş ve meslek sahibi insanlar arasında dünya çapında dostluk ilişkileri kurmak suretiyle uluslararası karşılıklı anlayışı iyi niyeti ve barış idealini geliştirmektir.
Rotary hizmet idealinin gerek bireysel gerekse toplu olarak pratikte uygulanmasını teşvik etme amacıyla bir araya gelen iş ve meslek sahibi insanların oluşturduğu dünya çapında bir dostluk örgütüdür. Rotary hizmet idealini esas alarak dünyanın her yerindeki uluslar arasında anlayış iyi niyet ve barışçı ilişkilerin geliştirilmesi teşvik edilmesi ve özendirilmesi için gayret sarfeder. Her Rotary Kulübü toplumsal yaşamın yaygın olarak temsilini sağlamak ve Rotary'nin amacına hizmet etmek için her meslekten seçer. Kalıcı dostlukların ilk adımı olarak tanışıklığın geliştirilebilmesi amacıyla olağan kulüp toplantılarına belli asgari sayıda katılma üyeliğin devamı için şart koşulmuştur. Rotary Kulüpleri Rotaryenlere kendi özel ya da iş ve mesleki yaşamlarında yüksek ahlaki standart örnekleri verme fırsatı sağlar. Her Rotaryenin dini ve siyasi görüşü yalnızca kendisini ilgilendirir.

Kurucusu PAUL HARRİS
Avukat olan Paul P. Harrisdünyanın ilk uluslararası hizmet kulubü olan Rotary'nin kurucusudur. Paul P.Harris 19 Nisan 1868 de Racine Wisconsin 'de doğmuştur. Annesi Cornelia Bryan Harris Babası George N. Harristir. Altı çouklu ailenin ikinci büyük evladıdır. Kendisi üç yaşındayken Wallingford Vermont'a büyükanne ve büyükbabasının yanına taşınmış ve onların şevkatli ellerinde büyümüştür. Jean Thomson Harris ile evlenmiştir. Birliktelikleri 1881-1963 yılları arasında sürmüştür. Hiç çocukları olmamıştır. Iowa Üniversitesi'nden L. L. B.'sini ve Vermont Üniversitesi'nden L. L. D.'sini şeref listesinde almıştır. Paul Harris gazeteciöğretmenşirket yetkilisikovboy olarak çalışmıştır. Amerika'da ve Avrupa'da granit ve mermer satmak için birçok seyahatler yapmıştır 1896 yılında avukat olarak çalışmak için Chicago'ya gitmiştir. Bir akşam bir arkadaşını ziyarete gittiğinde akşam yameklerini yemişler ve yemekten sonra arkadaşıyla evin civarında gezerlerken arkadaşı kendisini dükkanlarda çalışan tüccarlarla tanıştırmıştır. İşte burada Paul bir kulüp kurma fikrini aklına koymuştur. Öyle bir kulüp kurmalıydı ki ufak toplumlardaki işadamları arasında dostluk ruhu tekrar yakalanmalıydı.
23 Şubat1905 yılında Paul Harris üç arkadaşıyla birlikte ilk kulübü oluşturdular. Bu arkadaşları Sivester Schiele kömür tüccarı; Gustavus Loehr maden mühendisi; ve Hiram Shorey terzi idiler. Paul Harris bu kurulan kulübu Rotary adını verdi çünkü üyeler rotasyonla değişik iş yerlerinde buluşuyorlardı. Kulüp üyeliği hızla gelişti.Kısa bir süre içinde Rotary Kulübünün önemli bir hizmet akımına dönüşebileceği görüldü ve derhal Rotary'nin diğer şehirlere taşınmasına karar verildi. Paul'un aynı zamanda diğer yurttaşlık ve profesyonel görevlerde de belirgin bir yeri vardı. Amerika'daki özürlü çocukların ve yetişkinlerin Ulusal Easter Seal Toplumunun ve Özürlü Çocuklar için Uluslar arası Toplumunun Yönetim Kurullarının ilk başkanlıklarını yapmıştır. Aynı zamanda Chıcago Bar Birliğinin yönetim kurulu üyesiydi ve Hague'daki uluslar arası Hukuk Konferansında bu kuruluşun temsilciliğini yaptı.Gençliğe olağanüstü hizmetlerinden dolayı Amerika İzcillerinden Gümüş Buffalo Ödülünü aldı.Brezilya Şile Dominik Cumhuriyetin Ekvator Fransa ve Peru gibi ülkelerden çeşitli ödüller almıştır. Paul avukatlık burosunu yaşamı boyunca kullanmıştır. Zamanının çoğunu seyahat ederek geçirmiştir. Rotaryenlere Yıllık konvansiyonlarda bölgesel ve yöresel toplantılarda konuşması için davet edilmiştir.
27 Ocak 1947 de Başkan Paul Harris öldüğünde rüyası dört kişinin resmi olmayan toplantısından 6000 kulüp haline dönüşmüştü. Son 50 yıl içinde ise Organizasyon Paul Harris'in hizmet ve dostluk anlayışıyla 27.500 kulüpdeki 1.2 milyon üyeyi bir araya getirmeyi ve aynı amaçlarla uğraş vermeyi başarmıştır.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Rotary Nedir?

Rotary Nedir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Felsefe Bilimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: rotary nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dilin İşlevi Nedir?-Toplumdaki Önemi Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 29-11-2012 06:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats