bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Felsefe Bilimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-02-2010, 11:41   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Rastlanti....

Rastlantı

Rastlantı determinizmi ve nedensellik kuralını kabul etmeyen görüşe göre yani her olayın muhakkak bir nedeni olmadığını ya da olayların bir neden-sonuç zinciriyle meydana gelmediğini varsayan görüşe göre olayların nedensiz gelişigüzel bir şekilde meydana gelişine verilen addır.

Karşı varsayım: Rastlantı yoktur Buna karşılık nedensellik kuralını benimsemiş tüm fikri akım ve sistemler evrende “rastlantı “ diye bir fenomenin var olmadığı konusunda görüş birliğindedir. Ortak görüşe göre her olay determinizm (“her olayın birtakım nedenlerin sonucu olduğunu kabul eden felsefi görüş”) çerçevesinde”nedensellik kuralı”nın (“her olayın birtakım nedenlerin zorunlu sonucu olması kuralı”) işleyişiyle yani bir neden-sonuç ilişkisiyle meydana gelir. “Rastlantı” insanların nedenlerini bilemediği veya anlayamadığı olaylara yaptığı bir yakıştırmadır. Konuyla ilgili olarak Albert Einstein şu ünlü sözünü söylemiştir: "Tanrı zar atmaz"

Rastlantının bir başka anlamı: Rastlantı iki veya daha fazla olayın aynı anda herhangi bir bilgiye isteğe kurala ya da kararlaştırılmış belirli bir sebebe dayanmaksızın gerçekleşmesidir. Bu olaylar beklenmedik ve birbirinden bağımsız paralellerde gelişirler örneğin birini düşünüyorken o kişiden telefon gelmesi gibi iki olay konuşulmadan tesadüfi olarak gerçekleşmiştir.

Rastlantı ve zorunluluğun ne olduğu felsefeci ve dilbilimcilerin bir hayli uğraştığı konulardan biridir. Genellikle rastlantının gelişen bütün olayların zorunlu sonucu olduğu sadece bu sonuçların aynı anda gerçekleşme ihtimalinin düşük olduğu söylenir.Garip diye tabir edilen rastlantılar kimi zaman parapsikoloji tezlerini ve komplo teorilerini ortaya çıkarır.
Evrende rastlantı ve şans diye bir şey yoktur...

Nedensellik kuralını benimsemiş tüm fikri akım ve sistemler evrende “rastlantı“ diye bir fenomenin var olmadığı konusunda görüş birliğindedir.

Ortak görüşe göre her olay determinizm (“her olayın birtakım nedenlerin sonucu olduğunu kabul eden felsefi görüş”) çerçevesinde”nedensellik kuralı”nın (“her olayın birtakım nedenlerin zorunlu sonucu olması kuralı”) işleyişiyle yani bir neden-sonuç ilişkisiyle meydana gelir. “Rastlantı” insanların nedenlerini bilemediği veya anlayamadığı olaylara yaptığı bir yakıştırmadır.

Neo-spiritüalist görüşe göre de her olay maddi veya manevi birtakım nedenlerin zorunlu bir sonucu olup her şey İlahi İrade Yasaları dahilinde bir neden-sonuç ilişkisiyle cereyan etmektedir. (Albert Einstein : “Tanrı zar atmaz”.)

Rastlantı diye bir şeyin var olmaması durumunda şans ya da talih diye bir şeyin de var olmaması gerekmektedir.

Neo-spiritüalist görüşe göreinsanın başına gelen olayların ve içinde bulunduğu koşulların kaynağı şans denilen şey değil insanın bizzat kendisidir. Talih denilen şeyin ardında ne rasgele oluşan bir olgu ne kimilerini kimilerine göre kayırıp onlara ayrıcalık tanıyan bir güç ne de sabitkadercilikteki (fatalizm) gibi insanın iradesini hiçe sayaniradi çabalarla değiştirilemeyecek keyfi bir takdir bulunur. Talih denilen şeyin ardında varlığın tekamül ihtiyaçlarına göre belirlenen bir düzenlenme bir başka deyişle varlığın geçmişte(şimdiki ve geçmiş reenkarnasyonlarında) yaptığı hareketlerin İlahi İrade Yasaları altında nedensellik kuralına göre belirlenen sonuçlarının düzenlenmesi bulunur. Yüksek İdare Mekanizması tarafından yapılan bu düzenlenmede en ufak bir haksızlıkadaletsizlik ve ayrıcalık tanıma sözkonusu değildir kimse kimseye karşı kayırılmaz.

Babasız doğmaksakat doğmakyoksul bir ülkede ya da yoksul bir aileden doğmak (-bir ruhsal tebliğe göre yoksullukyoksunluk gibi güç koşullar içeren ortamlarda tekamül daha hızlı olur-)zengin bir aileden doğmak lotodan trilyoner olmaksuçsuz yere tutuklanıp hapse atılmak bir haksızlığa kurban gitmek sakat çocuğu olmak çocuklarının ölümünü görmek vb.gibi ilk bakışta insana adaletsiz görünen olayların ve koşulların ardında varlığın tekamül ihtiyaçları bulunmaktadır. (Herhangi bir olay veya koşulda yalnızca sözkonusu varlığın tekamül ihtiyaçları değil o varlığın çevresindekilerin tekamül ihtiyaçları da gözönüne alınır. Örneğin bir çocuğun sakat doğması o çocuğun bir tekamül ihtiyacı ile ilgili olmasının yansıra ona bakmakla sorumlu olan ebeveynin tekamül ihtiyaçlarıyla da ilgilidir) Burada bir cezalandırılma veya ödüllendirilme değil varlığın tekamülü içinyani edinmesi gereken ruhsal görgü ve deneyimi edinebilmesi için varlığa gerekli ve en uygun ortam çevre koşullar ve olayların düzenlenmesi sözkonusudur.

Sonuç olarak iyi ya da kötü talihlilik diye bir şey sözkonusu değildir. Kişi nasıl bir ortamda doğmuş ve yaşamında ne ile karşılaşmışsa kendisine en gerekli ve en layık olan da odur. Dolayısıyla insanların şanssızlıktan talihsizlikten yakınıp durmaları doğru değildir. Çünkü geçmişinde yaptıklarıyla bu duruma kendisini kendisi getirmiştir kendisini bu durumdan çıkaracak olan da yine kendisidir.

”Talihsizlik” adının yakıştırıldığı olaylarla ilgili olarakDr Bedri Ruhselman şöyle diyor:

”(...) Hal böyleyken insanlar gerçek mutluluk ve kurtuluşu ancak maddelere tapan nefislerinin hava ve hevesine tutsak olmuş iradelerine göre değer biçtikleri birtakım uydurma kurallardan beklemektedirler. Bütün bu halleri (insanların irade ve imajinasyon yeteneklerini İlahi İrade Yasaları’nın gereklerine uyumlu olarak kullanmaları gerekliliğini ne ekerlerse onu biçeceklerini) düşünmeyen ve göremeyen insanlar tutumlarından doğması çok doğal olan kötü sonuçları da
-kuşkusuz düşünüp değerlendirememeleri yüzünden- kusurları yokken kendi iradeleri dışından gelmiş bir ilahi musibet(felaket) veya bir kader olarak kabul ederler. İnsan neden kendi kişisel istek ve iradesiyle yapmakta olduğu kötü işlerin sahibi olduğunu kabul etmiyor?... Ve neden o kötü işlerin acı verici sonuçları gelip kafasına çarpınca da bütün bunları Allah’ın zalimce bir işiymiş gibi yakınma konusu yapıyor?...”

Herkes ektiğini biçer... Güldüren güler ağlatan ağlar... Sevgilerle...

Yazı: Alparslan Salt


Vikipedi özgür ansiklopedi


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Rastlanti....

Rastlanti.... konusu, Eğitim ve Öğretim / Felsefe Bilimi forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats