bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Felsefe Bilimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-02-2010, 11:48   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Felsefe iliskisi...idea

İdea - Felsefe İlişkisi


Felsefe “İdea” ile ilgilenir. “İdea” genel anlamda “Düşünce”dir. Ama Düşünce sonsuz küçüklükten sonsuz büyüklüğe dek insanın ruhsallığından evrenin özdekselliğine dek “her şeyi” anlatmak için kullandığımız evrenseldir. Ne yerde ne de gökte ne insan ruhunda ne de özdeksel evrende “hiçbir şey” saltık olarak “hiçbir şey” insan düşüncesinin belirlenimlerinden evrensellerden kaçamaz.

Varolan her şey düşüncenin öznel belirlenimlerinde anlatılır ve varolan her şey kendi nesnel belirleniminde vardır. Varolan her şey bir evrensel olduğu için türünden ideal Biçiminden belirli ideasından pay aldığı için vardır. İdeadan Biçimden evrenselden yoksun bir şey “hiçbir şey”dir bir varlık değil ama yokluktur olmayandır. Ve bilinemeyen belirlenimsiz olan var olamayandır.

Bireysel şey İdeadan yalnızca pay alan şey belirlenimini kendinde değil ama İdeada bulan nesne geçicidir sonludur. Yiter. İdeanın Biçimi varoluşu duyusalın fizikselin bireyselin varoluşu gibi değildir. Pisagor Teoremi fiziksel üçgenler üzerinde varolmaz. Duyulur-üstü fiziksel-üstü varoluşu salt kuramsal düşünce içindir. Sonsuzluktadır ve sonsuza dek varolur. Görgül Zaman ve Görgül Uzay arı düşüncenin İdeanın çevresine çit çekmez. İdea Türlerin Biçimlerin olmadığı görgül evrende Türlerin ve Biçimlerin ideal olanağıdır. Dünya oluşurken yaşam oluşurken insan oluşurken İdealar tümünün Biçimi tümünün Belirlenimleridirler. Onların varoluş biçimleridirler onların doğa yasaları onların matematikleri onların özsel nitelikleridirler. Duyusal değildirler görülmezler dokunulmazlar koklanmazlar ve ölçülmezler. Varlıkları yalnızca düşünce içindir. Ve böyleyken duyulur bireyselden çok daha başka çok daha güçlü çok daha yüksek bir anlamda gerçektirler. Eğer varlık kalıcılık ise duyulur bireyseller değil ama evrensel İdealar gerçek varlıktır. Eğer varlık güç ise sonlu bireyseller değil ama evrensel İdealar güçtür. Eğer varlık değişilmezlik ise evrensel İdealar değişmezdir.

Felsefe başından bu yana ideal belirlenimlerin bilgisidir. Bu bilim özsel olarak “Mantık”tır özsel olarak “Us”tur. Tüm öznel geçicilikten tüm yanlışlıktan özgür Nesnelliği konu alır düşüncenin tüm dışsal güdülenmesinden bağışık özgür deviminin eytişiminin açınımıdır. Eytişim İdeanındır onun doğasıdır onun özüdür onu bir dizge yapan dinamiktir. İnsan düşüncesi aynı İdeanın etkinliği eytişimi gerçekliğidir. İnsan usu aynı İdeanın gizilliğidir. Ve gizilliğin edimselleşmesi ne denli olanaklıysa insanın gerçekleşmesi o denli zorunludur. İdeada zorunluk olan şey insanın özgürlüğüdür.


İdealar Kuramı

"İdealar kuramı" felsefede önemli bir prensip olarak Eflâtun tarafından ortaya atılmış ve episteme anlayışından doğmuştur. Gerçek bilginin temelinin ancak idealar dünyâsında bulunabileceği temeline dayanır.

İdea nedir?

idealar kurami her ne kadar da en genel anlamda zihinde olusan ve belirli anlayis formlarina donusenbugun 'duyumsanamaz'gorusunu koruyan algilamalar dizisi olsa da idelalar daha cok basitce yasantimizinbellekteki akisinin kendimiz tarafindan ve tarafimizdan olmayan bir dizi kontrol mekanizmalarinin olusturdugu bir cesit sayisal kolajlar dizisidir;bir baska ifadeyle;zihin bellege kaydolan verileri saklar ve biz hafiza bolumunun gucune ve seciciligine bagli kalarak istencimiz veya beklentilerimiz ekseninde kimi veriler -yeni benzer veya olmayan bilgiler-olustururuz.Zihinde dogan bu yeni bilgi butunu sonrasinda dis dunya(nesneler dunyasi)ile tutarliliklarini iliskilendirir.Ortaya cikan bu dusunsel butun fiziksel ortam ile -zamanonun icindeki gerceklik gorelilik ve en onemlisi bellegi ikna ediciligi ki buayni zamanda fizksel olana aykiri gelmemesi anlami tasir-kendisini soz konusu gerceklikte kabul ettiren yeni bakis acisina verilen kuramin 'soyut'sistemlenen bilgiler dizisidir.

Kuramın Temelleri

Eflâtun Herakleitos'çu öğretiden alarak idealar kuramına taşıdığı "Evren'de değişmeyen ve aynı kalan hiç bir şey yoktur her şey akar" mantığından hareketle "mâdem ki Evren'de değişmeyen hiç bir şey yoktur o halde gelip geçici bilgilerin (göreceli/relatif gerçeklerin) değişmez ilksiz ve sonsuz hep aynı kalan asılları olması gereken gerçek bilgiler (idealar) bu Evren'in dışında bir yerlerde olmalıdır" sonucuna varmıştır. Eflatun bu düşünceleri ile felsefeye çok önemli boyutlar getirmiştir.
Eflâtun'un idealar kuramı hem mantık hem de metafizik içeriklidir.
  • Kuramın mantıksal dizini Parmenides'in "eğer dil bir saçmalık değilse sözcükler bir anlam taşımalıdır. Üzerinde konuşulsun veya konuşulmasın var olan nenleri anlatmalıdır" tezinden hareket eder. Örneğin doğru olarak "bu at'tır" diyebileceğimiz pek çok hayvan vardır. Bir hayvan atlara özgü genel yapıyı taşıdığında "at"tır. Dil "at" gibi genel mana içeren sözcükler olmaksızın yaşayamaz. Bu sözcük eğer bir şeyi betimliyorsa bu her hangi bir "at" değil evrensel "at" kavramıdır. Bu kavram her hangi bir at doğduğunda doğmaz her hangi bir at öldüğünde de ölmez. Bir varlık da değildir. Uzay'da bir yer kaplamadığı gibi zaman ile de sınırlandırılamaz.
  • Kuramın metafizik bölümüne göre "at" sözcüğü belirli bir düşünsel (ideal) at'ı Tanrı'nın yarattığı tek bir at'ı ilk ve ana örneği kalıbı betimler. Tek tek atlar ideal at ile ortak bir yapıya sahiptirler. Bu ortaklık az ya da çok eksiktir (kopye tam ve yetkin değildir). Bu yüzden tek bir at ideası ve çok sayıda at vardır. Düşünsel (ideal) at gerçek tek tek atlar görüntüseldir.
  • Temel düşünce yapısı itibariyle "Batı metafiziği"nin kurucusu olarak anılan Eflatun bu düşünsel zincirin ilk halkası olarak kabul ettiği "ruhun ölmezliği" kavramını alışılagelmiş mythos halinden soyutlayarak daha sağlam temellere oturtması gerektiğini de hissetmiştir. Bu noktada ruhun ölümsüzlüğü yanında idealar dünyasından geldiğinin ve kökünün orada olduğunun da belirlenmesi gereklidir.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Felsefe iliskisi...idea

Felsefe iliskisi...idea konusu, Eğitim ve Öğretim / Felsefe Bilimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: idealar felsefe, eytişim genel mana,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Felsefe.... mormavi Karikatürler 3 10-09-2009 11:20
Felsefe Bölümü Nedir? - Felsefe Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 04:24
Felsefe Tarihi CooLKadin Felsefe Bilimi 6 27-02-2009 11:03
Felsefe Nedir? CooLKadin Felsefe Bilimi 0 27-02-2009 10:41
Felsefe yapanlar nimlahza Komik Yazılar 0 01-10-2008 02:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats