bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Fizik

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-06-2013, 02:20   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Enerji türleri nelerdir?

Enerji çeşitleri hakkında bilgi-Enerji türleri nelerdir?1. Fosil yakıtlar: Kömür petrol doğalgaz gibi fosil yakıtlar en çok termik santrallerde elektrik enerjisi üretmek için kullanılmaktadır. Günlük hayatta kullandığımız benzin mazot LPG plastik naftalin boya teflon gibi maddeler petrol kaynaklıdır. Kömür petrol doğalgaz gibi binlerce yılda oluşmuş fosil yakıtlar insanlığın gelişmesi ile hızla azalırken atıkları ile hava su ve toprak kirliliğine yol açar. Fosil yakıtlardaki karbon yanma tepkimeleri ile atmosferde CO2 ve CO bileşiklerinin birikmesine neden olur. Bu gazların havada çok fazla birikmesi sera etkisine ve küresel ısınmaya neden olması açısından oldukça tehlikelidir. Isı ve elektrik üretiminde kullanılır. Fosil yakıtlardan biri olan petrol Dünyanın en değerli yeraltı ham maddelerinden biridir. Petrol sadece teknoloji alanında değil çeşitli konularda insanlığa büyük yararlar sağlamaktadır. Petrol ışık ve ısı sağlamada yararlı olur. Otomobillere traktörlere uçak ve gemilere hareket gücü verir. Parafin benzin bakım yağları gres yağıasfalt ve daha nice yan ürünler petrolden elde edilir. Etan bütan propan gibi gaz ürünlergazyağımotorinDiesel mazotuyakıt yağparafin mumu gibi maddeler de petrolden elde edilen yan ürünler arasında da önemli olanlardır. Petrol kelimesi Latince “kaya yağı” deyiminden gelmektedir. Bilim adamları petrolün binlerce yıl önce sıcak denizlerin içinde ve çevre inde yaşayan bitki ve hayvan kalıntılarından oluştuğu açıkla maktadırlar. Bu sığ denizlersonradan toprak katlarıyla örtülmüştür. Zamanla ince çamur ve kumla kaplanan bitki ve hayvan kalıntıları sıcaklık ve bakterilerin etkisinde yağ ve gaz zerrecikleri haline gelmişiçinde bulundukları “tortul kütleler” den ayrılarak başka tortul kütlelere doğru süzülmüştür. Petrolün oluşumu hakkında en geçerli kuram (teori) budur. Yağ ve gaz zerreciklerinin sonradan süzüldükleri tortul kütleler genel olarak kireçtaşı ve kumtaşıydı. Yani gözenekli (küçük-mesamatları olan) kütlelerdi. Yağ bu gözeneklerden geçebiliyordu. Petrolün oluşumuyla ilgili bu teori “örgensel kuram” ya da “organik teori” diye tanımlanmaktadır.

2. Nükleer Enerji:
Uranyum plütonyum gibi radyoaktif elementlerin çekirdeklerindeki proton ve nötronları tutan enerjinin ortaya çıkarılması esasına dayanır. Dünyadaki elektriğin %20 si nükleer santrallerde üretilir. Nükleer santraller Dünyanı pek çok yerinde bulunmasının yanında atmosferin kirlenmesine sebep olur. Nükleer enerji santrallerinde elektrik ucuzdur fakat santralin maliyeti oldukça pahalıdır. Elektrik üretiminde kullanılır.Yenilenebilir Enerji Kaynakları Yenilenebilir enerji gücünü güneşten alan ve hiç tükenmeyeceği düşünülen ve çevreye zarar vermeyen enerji kaynakları yenilenebilir enerji kaynaklarıdır.


Yenilenebilir Enerji Kaynağı Kaynak veya Yakıtı Hidroelektrik enerjisi Nehirler Rüzgâr enerjisi Rüzgârlar Jeotermal enerji Yeraltı suları Güneş enerjisi Güneş Biokütle enerjisi Biyolojik atıklar Dalga enerjisi Okyanus ve denizler Hidrojen enerjisi Su ve hidroksitler

1. Hidroelektrik Enerji:
Nehirlere kurulan barajlar sayesinde suyun hareketinden yararlanarak elektrik üretilir. Bu üretim şu şekilde gerçekleşir: akarsuyun önü kesilir ve bir baraj gölü oluşturulur. Böylece suyun yüksekliği artırılarak potansiyel enerji kazanması sağlanır. Suyun potansiyel enerjisinden yararlanarak elektrik üretilir. Dünya enerjisinin % 20 si hidroelektrik santrallerde üretilir. Elektrik üretiminde kullanılır.


2. Jeotermal Enerji:
Latincede “jeo=yer” “termal=ısı” anlamındadır. Yeraltında magmada artan sıcaklık ile yeraltı sıcak sularından ve buhardan yararlanılarak elde edilir. Elektrik üretimi de jeotermal buharın gücü ile üretilebilir. Eski çağlardan günümüze jeotermal enerjinin ilk kullanım alanı kaplıcalardır. Jeotermal enerji ayrıca konutların ve seraların ısıtılmasını dokuma sanayisi konservecilik gibi birçok alanda yaralanılır. Jeotermal enerji kullanımı çevreye ve atmosfere atık madde verilmesine sebep olmaz. Isı ve elektrik üretiminde kullanılır. Dünya üzerindeki elektriğin %24′ ü hidroelektrik santralleri tarafından üretilir. Dünyadaki tüm hidroelektrik santralleri toplam 3.6 milyar varil petrole eşit 675.000 megawat enerji üretirler. Sadece Amerika’ da 2000 hidroelektrik santrali vardır. Akıp giden bir nehir izlendiğinde içinde taşıdığı gücü hayal etmek zor olabilir. Ancak akarsular önemli miktarda enerji barındırırlar. Zaman zaman meydana gelen sellerden suyun ne büyük bir güce sahip olduğunu gözümüzde canlandırabiliriz. Hidroelektrik santralleri sudaki enerjiyi toplayıp elektriğe dönüştürmek için basit bir mekanik yapı kullanır. Bu yapı basitçe şöyle gerçekleşir : Su bir set doğru yönlendirilip buradan akıtılır. Akan su türbinleri döndürür türbinler dönmeye başlayınca buna bağlı olan jeneratörde dönmeye başlar ve elektrik üretilir.


3. Güneş Enerjisi:
Güneş diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının da temelini oluşturur. Dünyadaki hayatın temel enerji kaynağı da güneştir. Güneş pilleri ışık enerjisini soğurarak elektrik enerjisine dönüştürür. Uzaya fırlatılan uydular ihtiyaç duydukları elektrik enerjisini güneş panellerindeki güneş pillerinden oluşturur. Güneş’in Dünya'ya gönderdiği bir günlük enerji tüm insanlığın bir gün boyunca ihtiyaç duyacağı enerjinin neredeyse on bin katıdır. Isı ve elektrik üretiminde kullanılır.


4. Rüzgâr Enerjisi:
Rüzgârın hareket enerjisinden geçmişte yel değirmenleri ile yararlanılırdı günümüzde ise rüzgâr jeneratörleri ile elektrik enerjisi üretilmektedir. Bir rüzgâr jeneratörü bir evin okulun hatta bir köyün elektrik enerjisini karşılayabilir. Elektrik üretiminde kullanılır.


5. Biyokütle( Bitki ve hayvan atıkları) Enerjisi:
Bitki ve hayvan atıklarından yararlanılarak elde edilen enerjiye biyokütle enerjisi denir. Örneğin çiftlik hayvanlarını dışkıları ekinler ölü ağaçlar odun parçaları talaş vb. maddelerden enerji elde edilir. Hayvan atıklarından biyogaz ve bitkilerden elde edilen biyodizel bu yöntemin uygulamalarından biridir. Enerji elde edilecek atık maddeler güç santraline getirilir. Burada santralin çukuruna boşaltılarak yakılır. Bu yanma sonucu ortaya çıkan gazlar çeşitli işlemlerden geçirilerek elektrik enerjisi elde etmek için kullanılır. Bir diğer yol ise; atık ve kalıntıları bekletme tankları denilen özel ortamlarda çürümeye bırakmaktır. Bu tanklarda zamanla çürüyen maddelerden metan gazı çıkar. Bu gaz toplanarak ısıtma amaçlı kullanılır. Aynı yöntem hayvanların dışkılarında da kullanılır. Elektrik üretiminde kullanılır.6. Hidrojen Enerjisi: Başlıca enerji kaynakları arasında kabul edilmese de hidrojen gelecek için umut vaat eden bir yakıt. Enerjiyi taşıyan bereketli ve çevre kirliliğine yol açmayan bir gaz. Ne var ki şu aşamada su ya da fosil yakıtlarda elde edilebilmesi için çok fazla elektrik harcanıyor. Ayrıca saklanması ve taşınması da güçtür. Elektrik üretiminde kullanılır. 7. Dalga ve Gelgit Enerjisi: Okyanuslar henüz kullanılmamış büyük bir enerjiyi içlerinde barındırıyor. Dalga ve gelgit enerji teknolojileri de güneş ve rüzgâr enerjisiyle kıyaslandığında nispeten yeni ve büyük ölçüde keşfedilmemiş enerji türleri. Bu enerjinin geliştirilmesi maliyetli bir iş olduğundan yakın gelecekte alışıldık enerji kaynaklarıyla mali açıdan yarışacak bir aşamaya gelmesi olası görünmüyor. Elektrik üretiminde kullanılır. Enerji Tasarrufu Enerji tasarrufu üretimde konforda ve iş gücümüzde herhangi bir azalma olmadan enerjiyi verimli kullanmak israf etmemektir. Aynı işi daha az enerji kullanarak yapmaktır. Enerji tasarrufunun amacı; enerjinin etkin kullanılması israfın önlenmesi enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılmasıdır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Enerji türleri nelerdir?

Enerji türleri nelerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Fizik forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: enerji türüne göre dalga çeşitleri, taşıdıkları enerji türüne göre dalga çeşitleri, tasidiklari enerji turune gore dalga cesitleri, tasidiklari enerji turu, taşıdıkları enerji türüne göre dalga güçleri, taşıdıkları enerji türüne göre dalgalar, taşıdığı enerji türüne göre dalgalar, petrolden elde edilen maddeler nelerdir, taşıdıkları enerji türüne göre dalga çeşitleri kisaca, enerji türleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Enerji kaynakları ve çeşitleri nelerdir? elif Coğrafya 2 29-03-2015 01:47
Enerji çeşitleri nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 04-04-2013 11:32
Asit yağmurlarına neden olan enerji çeşitleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 04:19
Enerji çeşitleri nelerdir?-Enerji tasarruf haftasının önemi nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 01:37
Enerji Çeşitleri Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 03:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats