bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Gebelik

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-11-2008, 12:28   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Doğum Sonrası depresyon

Bebeğinizi kucağınıza almak için 9 ay beklediniz. Uzun zor ve zahmetli hamilelik sürecinde hep bu anı düşlediniz. Minik bebeğiniz doğacak kucağınıza alacaksınız kokusunu duyacak öpmeye kıyamayacaksınız. Tam da hayal ettiğiniz gibi oldu.

Ama Sanki Hayal Edilmeyen Bir Şeyler Var Gibi...

Mutlu olmanız gereken bu günlerde içinizde kötü bir his: sıkılıyorsunuz ağlamak istiyorsunuz gözleriniz sık sık doluyor biri bir şey söylese hüngür hüngür ağlayacaksınız. Kendinizi şaşkın ve çaresiz hissediyorsunuz ama neden böyle olduğunu da tahmin edemiyorsunuz.
Bende mi bir gariplik var diye düşünüyorsunuz? Bu sık sık hissettiğiniz yorgunluk sanki minik bebeğinize bir şey olacakmış gibi garip düşünceler acaba yeterince bakamıyor muyum? sorusunun aklınızdan hiç silinmemesi... Şimdilik endişelenmeyin. Çünkü normal bir süreç yaşıyorsunuz.

Doğum Sonrası Hüzün Sık Yaşanan bir Durum

Bu kaygıların sıkıntıların yeni doğum yapmış annelerin başına geldiğini bilmelisiniz. Bilimsel adıyla "Doğum Sonrası Hüzün"ü yaşamaktasınız. Yeni bir bebekle baş başa kalmak ona bakmak yeni doğum yapmış anneleri tedirgin eder. Aylardır beklediği bebek yanı başındadır ama başka bir varlıktır; miniciktir konuşamamakta istediğini anlatama-makta belki de ağlamaktadır. Onu emzirmek temizlemek altını açmak gazını çıkarmak...


Hayatınızda bambaşka bir sayfa açılmıştır artık. Anneliğin ilk adımlarını atmakta onunla yaşamayı öğrenmeye başlamaktasınızdır. Bu değişikliklerin yanı sıra hamilelik sırasında değişen hormonlar beden yapısının tekrar yeni bir değişime uğraması annelerin ilk günlerinde farklı duygular yaşamasına neden oluyor. Duygularınız değişim göstermektedir.

Genel olarak doğum sonrası 2 ile 4 gün arasında bu farklılığı hissedebilirsiniz. Şiddeti ve yoğun olduğu dönem 48 saattir. "Niye ben?" diye düşünmenize gerek yok. Çünkü doğum yapan kadınların % 50-80`inde görülüyor. Anne bu süreçte anne adaylığından anneliğe geçişin tedirginliğini yaşamaktadır. Belirtileri; ağlamaklı bir yüz görünümü sık sık ağlama hafif yorgunluk sıkıntı hissi konsantrasyon eksikliği uyku bozukluğu çocuğu ve kendi sağlığı hakkında aşırı endişe etmek şeklinde görülüyor.


Bu belirtiler geçici bile olsa bu dönemde annenin çevresindeki sevdikleri tarafından desteklenmesi gerekiyor. Elbette ilk desteleyecek kişi baba. Bebek bakımında annenin güvendiği anneanne ya da teyzeler de bu hüznün geçişinde yardımcı olacak kişilerden. Doğum Sonrası Hüzün genel olarak 10-15 gün içinde azalarak son buluyor Uzmanlar ilk adetini erken yaşta görmüş ve normal adetlerini kısa gören ve gerginlik yaşayan kadınlarda ayrıca hamilelik sırasında geçirilen anksiyete ve depresif duygu durumu bulunuyorsa doğum sonrası hüzün riskinin arttığını belirtiyorlar.

Hüzün depresyona dönüşebilir "Bebek doğduktan sonra depresyona girer mi insan?" diye düşünmeyin. Çünkü yeni doğum yapmış annelerin % 10-15`inde bu durum yaşanıyor. Depresyona giren kadınların %16`sı hafif atlatırken %13`ü de büyük bir depresyon sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Eğer anne daha önce bir depresyon atağı geçirmişse bu oran % 20-30`a yükseliyor. Doğum sonrası eğer bu şikayetleriniz ilk 7 gün içinde geçmemişse depresyona girme riski t aşıyorsunuz demektir. Depresyon doğum sonrası ilk 4 hafta içerisinde ortaya çıkıyor. Yeni doğum yapmış annede isteksizlik mutsuzluk zevk alamama uyku sorunları gibi genel belirtilerin yanında bilinç bulanıkları duygu durumunda ani değişiklikler aşırı hareketlilik ve huzursuzluk intihar düşünceleri çocuğun bakımında yetersizlik veya çocuğa şiddet uygulama gibi takıntılı düşünceler sıkça görülüyor.

Depresyon belirtileri gece saatlerinde daha yoğun yaşanabiliyor. Depresyon geçirme riskinin yükseldiği durumlar var. Zayıf aile ve evlilik ilişkileri yakın geçmişte önemli bir stres yaşama istenmeyen bir hamilelik olması doğum eyleminin uzun sürmesi iş stresinin yoğunluğu ve doğum sonrası iş hayatındaki konum değişikliği yakınlarından alınan desteğin yetersizliği hamilelik öncesi adet düzensizliklerinin bulunması adet öncesi sendrom (Araştırmalar doğum sonrası dönemin kadın için zor bir dönem olduğunu ortaya çıkarmış.

Ancak burada annenin geçmişi ve kişiliğinin de etkili olduğu biliniyor. Antropolojik araştırmalarda kültürel farklılığın ve bazı rimellerin yararlı olduğundan söz ediliyor. Toplumumuzda yaygın olan gelenek olarak kabul edilen doğum yapan kadının 40 gün yatması dinlenmesi bakımının ailedeki diğer kadınlar tarafından yapılması annenin kendini güvende ve rahat hissetmesini sağlıyor. Böylece doğum sonrası depresyon riskinin düşmesi sağlanıyor. Uzmanlar depresyon şikayetleri yaşayan kişinin mutlaka bir uzmana başvurarak yardım alması gerektiğini düşünüyorlar.

Eğer belirtiler 2 haftadan sonra devam ederse; uykusuzluk yorgunluk iştah kaybı mutsuzluk ve hiçbir şeyin yolunda gitmeyeceği hissi hatta intihar düşüncesi bebeğe yönelik saldırganlık varsa zaman geçirmeden tıbbi yardım almak gerekiyor. Edinburg Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği Hastanelerde yeni doğum yapmış annelerde görülebilecek depresyonun Edinburg Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği ile düzeyi ve şiddetini belirtiyorlar. Bu ölçeğe göre depresyon tanısı konmuş anneler tedavi görüyor. Hastanelerde Doğum sonrası hüznü ve depresyonuna yönelik ilk tarama ve müdahale bu konuda eğitim almış hemşireler tarafından yapılıyor.

Doğum sonrasında ilk hafta içerisinde hastalar izleniyor tedavi gerektirmeyen doğum sonrası hüznü için bu dönemde duygusal destek yaşanan rahatsızlık ve yeni doğan bakımı hakkında bilgilendiriliyor. Anne taburcu olduktan 2 hafta sonra Edinburg Doğum sonrası Depresyon Ölçeği ile oluşabilecek depresyon riski düzeyi ve şiddeti belirleniyor. Bu ölçeğin uygulandığı ve depresyon riski taşıyan annelerde psikiyatrik yardım almak üzere yönlendiriliyor.
Tedavi hem ilaç hem de psikoterapi yardımıyla sürdürülüyor. Depresyona yol açabilecek hormon değişikliklerinin giderilmesi ve beyin biyokimyasının dengelenmesi için belirtilerin ve depresyonun türüne göre uygun tedavisine başlanabiliyor ve en az 4-6 aylık bir süre ile devam ediliyor. Bu sürede ilaç yan etkileri ve diğer tedavilerin ilaç etkileşimleri konusunda hasta bilgilendiriliyor. İlaçlarla birlikte veya tek başına temel olarak 10-20 seans çeşitli psikoterapiler etkin olarak uygulanıyor. Tedavi çok önemli çünkü araştırmalar depresif annelerin çocuklarının davranışsal fizyolojik ve sosyal gelişimlerini olumsuz şekilde etkiledikleri ortaya çıkarmış.

Depresyonlu annelerin çocuklarında dikkat eksikliği ve hiperaktive üç kat fazla görülüyor. Ayrıca tedavi çocuk ve ailede kalıcı sorunların oluşmasını engellemek kadar kadın sağlığı açısından bu hastalığın tekrarlama ve kronikleşme olasılığı ortadan kaldırıyor.(PSM) rahatsızlığının yaşanması ve daha önce geçirilmiş depresyon bu riski arttırıyor.
Alıntıdır.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
salon beyaz (29-03-2009)

Alt 20-02-2009, 12:13   #2 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Doğum sonrası depresyonu nedir?
Doğum sonrası depresyonu (kısaca DSD) doğum yaptıktan sonra oluşan bir depresyondur. Depresyon bazen hamilelik sırasında başlar ancak doğum sonrası depresyonu olarak adlandırılabilmesi için doğumdan sonra da devam etmesi gerekir.

Doğum sonrası depresyonu çok yaygındır ve doğum yapan her yüz kadından 10-15’inin buna maruz kaldığı bilinen bir gerçektir. Birçok kadın bu konudaki duygu ve düşüncelerini başkaları ile paylaşmadığından dolayı gerçek rakam aslında bundan daha fazla da olabilir.

Doğum sonrası depresyonu ”normal” depresyondan ne açıdan farklıdır?

DSD’nun belirtileri her depresyonla aynıdır. Bunlar kendini kötü hissetme ve genelde günlük hayatta olan şeylere karşı isteksizliktir. Tek farklılık bu belirtilerin doğumdan sonraki ilk üç ay içinde ortaya çıkmasıdır. Bazan daha sonra başlayan bir doğum sonrası depresyonu yaşamak mümkündür ancak belirtiler doğumdan bir yıl kadar sonra görülürse buna büyük bir olasılıkla doğum sonrası depresyonu diyemeyiz.
Bu konudaki iyi haber her türlü depresyon gibi doğum sonrası depresyonu da tedaviye olumlu tepki gösterir ve kadınların birçoğu tamamen düzelir.

Kadınların karşılaşabileceği başka doğum sonrası sorunları nelerdir?

Doğum sonrasında kadınların karşılaşabileceği gerginlik yaratacak iki duygusal durum vardır.

Bebek stresi

Bu çok sık rastlanan bir durumdur ve buna ”bebek stresi” adı verilir. Bu hafif bir depresyondur ve doğumdan sonra her on kadından sekizinde görülür. Anneler ”bebek stresi” yaşarken çok duygusal olurlar ve sebepsiz yere ağlarlar. Yeni anneler aynı zamanda çok endişeli gergin ve yorgun olurlar ve uyumakta zorluk çekerler.

Doktorlar doğum sırasında hormon seviyesindeki ani değişikliklerin ”bebek stresine” sebep olduğunu düşünmekteler ancak buna sebep doğum travması ve yeni bir bebeğin getirdiği zorluklar gibi daha farklı sebepler de olabilir. Doğum sonrası toparlanmak için dinlenmeye en çok gereksinim duyduğunuz ancak bir türlü dinlenmeye vaktinizin olmadığı bir zamandır!

Bu stres bir iki gün sürer ve geldiği kadar da çabuk yok olur. Bu stres uzun süre devam etmezse veya daha da kötüleşmezse (bu durumda doğum sonrası depresyonu olarak adlandırılır) endişelenecek bir durum değildir.

Doğum Psikozu

Doğum sonrasında kadınların karşılaştıkları sorunlardan ikincisi çok daha az yaygındır. Buna doğum veya doğum sonrası psikozu denir. Bu her bin yeni anneden birinde görülen doğum sonrası depresyonundan daha ciddi bir durumdur. Sorunlar genelde doğumdan sonraki iki hafta içinde ciddi ruh hali ve davranış bozuklukları şeklinde aniden ortaya çıkar. Doğum sonrası psikozu geçiren kadınlar çok fazla gergin olurlar kafaları çok karışıktır ve genelde kendileri ve/veya bebekleri ile ilgili çok rahatsızlık veren inanışları vardır.
Bu kadınların bir uzman psikologa gitmeleri ve derhal doktorlarından yardım istemeleri gereklidir. Genel tedavi ilaçla tedavi şeklindedir ve bir anne ve bebek unitesinde kısa süre kalmayı gerektirir. Unutmayın doğum sonrası psikozu yeni bir anne ve ailesi için korkutucu bir durum olmasına rağmen bu tedavi çok etkilidir ve çoğu hasta tamamen iyileşir.

Doğum sonrası depresyonunun belirtileri nelerdir?
Kadınlar çoğu aşağıda belirtilmiş olan birçok belirti tanımlamışlardır. Bu belirtiler yeni bir bebeğin çokça bakıma ve özene gereksinim duyduğu bir sırada size çok fazla gelebilir.

Aşağıdakiler doğum sonrası depresyonu geçirdiğiniz zaman ortaya çıkabilecek belirtilerden bazılarıdır.

Duygu ve düşünceler
Üzgün hissetme mutsuzluk çaresizlik
Fazlaca ağlamak veya ağlayamamak
Kendini değersiz hissetme
Ruh halinin sıkça değişmesi
Suçluluk hissetmek
İlginin azalması
Mutluluk/eğlencenin azalması
Gergin veya panik olmak ve endişelenmek
Ters ve kızgın hissetmek
Bebeğinize duymak istediğiniz duyguları hissedememek
Vücutta oluşan ve fiziksel olan belirtiler
Enerjinin azalması ve aşırı yogunluk
Uyku bozukluğu
Genel yavaşlama veya
Yerinde duramama gergin ve rahatlayamama
Cinsel ilişkiden soğuma
İştahda değişiklikler - çok fazla veya çok az yemek yemek
Düşünceler - insanlar depresyona girdikleri zaman olumsuz düşünme ve hüzünlü olma konusunda uzmanlaşırlar.
kendi kendini eleştirmek - ”Anne olarak hiç bir işe yaramıyorum.” ”Çok kötü görünüyorum.
Endişelenmek - ”Bebek yeterince beslenemiyor.”
Ani sonuçlara varmak - ”Herşey benim suçum.”
Herşeyin en kötüsünü beklemek - ”Herşey yanlış gidecek - hiçbirşey düzelmeyecek hep yanlış gidecek.”
Umutsuzluğa kapılmak - ”Bu işin sonu yok. Bazan bensiz herşey daha iyi olurdu diye düşünüyorum.”
Başkaları hakkında düşünceler - ”Herkes başarıyor. Ben kimsenin umurunda değilim.”
Ve bütün dünya - ”Bir çocuk yetiştirmek için ne korkunç bir yer......”
Düşünme - depresyon düşünmeyi daha farklı şekillerde de etkiler.

Konsantrasyon bozukluğu
Kara verememek
Karışık net olmayan düşünceler
Davranışlar
İnsanlardan uzaklaşma ve evden dışarı çıkmama
Önceden yapmaktan zevk aldığınız şeyleri yapmama
Günlük hayatın gerektirdiği görevleri yapmama - veya gereğinden fazla yapma
Karar vermeyi erteleme
Tartışma bağırma kontrolü kaybetme
Eğer yukarıdaki kutulardan birkaçını işaretlediyseniz ve son iki haftadır veya daha uzun zamandır böyle hissetti iseniz bir çeşit depresyon yaşıyorsunuz demektir. Eğer bu durum doğum yaptıktan sonra birkaç hafta veya ay içinde ortaya çıktıysa doğum sonrası depresyonu yaşıyor olmanız büyük olasılıktır.

Yardım istemeli miyim?
Eğer doğum sonrası depresyonu yaşıyorsanız bunu anlamanız ve yardım istemeniz önemlidir.

İnsanlar genelde doğum sonrası depresyonunu anlamakta zorluk çekerler.Bu çok büyük değişikliklerin olduğu bir zamanda ortaya çıkar ve yeni anne olanlar neyin normal olduğunu veya ne beklemeleri gerektiğini bilemezler. Sorun yavaş yavaş büyüyebilir ve genelde anneler doğum sonrası depresyonunu yaşadıklarını anlamakta zorluk çekip sorunun kendi eksikliklerinden kaynaklandığını düşünebilirler.

Aynı zamanda doğum sonrası depresyonu yaşayan kadınların çoğu bu durumdan utanırlar ve belirtileri başkalarından saklamaya çalışırlar.

Doğum sonrası depresyonu yaşadığınızı ne kadar erken anlarsanız o kadar iyi olur çünkü tedavi yöntemleri etkilidir ve kendinize yardım etme çareleri vardır.

Doğum sonrası depresyonunun çok yaygın olduğunu ve her beş kadından birini etkilediğini unutmayın. O yüzden lütfen aile doktorunuzdan doktorunuzdan veya sağlık ziyaretçinizden yardım isteyin.

Doğum sonrası depresyonu konusunda en fazla riske kimler maruz kalır?
Doğum yapan herkes doğum sonrası depresyonu yaşayabilir. Ancak bazı durumlarda daha fazla riske maruz kalabilirsiniz. Bunlara aşağıdaki durumlar dahildir:

Eğer daha önce depresyon yaşadıysanız
Eğer doğum yapmak size çok zor geldi ise veya sizin için çok travmatik geçtiyse
Eğer ilişkinizde sorun yaşıyorsanız
Eğer hayatınızda daha başka zorluklar varsa
Eğer size yardımcı olabilecek aile ve arkadaşlardan ayrı kalmışsanız veya çevrenizden izole edilmişseniz
Eğer kendi anneniz size yardımcı olmak üzere yanınızda değilse
Ancak bu sorunlarla karşılaşan herkes doğum sonrası depresyonu yaşayacaktır demek değildir.

Doğum sonrası depresyonuna neler sebep olur?
Bir bebek sahibi olmak büyük bir değişikliktir. Yeni anneler biyolojik fiziksel duygusal ve toplumsal değişiklikler yaşarlar. Doğum sonrası depresyonunun bütün bunların karışımından ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bundan daha farklı gerginlikler yaşanıyorsa bunlar da doğum sonrası depresyonuna katkıda bulunur.

Biyolojik değişiklikler
Doğum beraberinde hormonal değişiklikler de getirir. Doğum sonrası depresyonu buna bağlı olabilir.Bu olayın bir parçası olabilir ancak kanıtlat sadece hormonal değişikliklerin doğum sonrası depresyonuna sebep olmadığını göstermiştir. Kişiye özel ve toplumsal olaylar da önemlidir.

Ancak bu durumda sakinleştiriciler veya daha başka ilaçlar etkili olabilir. Bu durumda doktorunuza danışın.

Fiziksel değişiklikler
Sadece doğum çok yorucu olabilir ve bazan fiziksel sorunlara sebep olabilir; örneğin sezeryan sonrası ameliyat ağrıları gibi. Bunu atlatmak herzaman kolay değildir. Birçok gereksinimi olan bir bebeğe bakmak dinlenmenize engel olabilir yeterince uyku uyuyamadığınızı fark edebilirsiniz. Eğer daha büyük çocuklarınız varsa onlar da bebeğe tepki gösterip daha fazla dikkatinizi çekmeye çalışabilirler. Bu da sizi daha da yorabilir.

Belki de iştahınız yerinde değildir ve yeterince beslenemiyorsunuzdur. Bütün bunlarla fiziksel olarak zayıf düşmek çok doğaldır.

Birçok kadın doğumdan sonra kendilerine güvenlerini kaybedebilirler ve vücutları değiştiği ve kendilerine bakmaya vakitleri olamadığı için daha az çekici olduklarını düşünebilirler. Aynı zamanda doğum sonrası depresyonu geçiren kadınların çoğu depresyonlarından dolayı hissettikleri zayıflık hissini kapatmak için kendilerinin ve bebeklerinin görünüşlerine çok önem de verebilirler. Kendinizi iyi hissetmediğiniz zaman iyi görünmek ve gülümsemek de fiziksel olarak çok yorucu olabilir!

Duygusal değişiklikler
Kadınlar bebekleri doğduğu zaman genelde hissetmeyi umdukları şeyleri hissetmezler. Bebeklerini ilk kucaklarına aldıkları zaman kadınların büyük bir kısmı büyük bir ”annelik sevgisi” hissetmezler. Bazı anneler bebeklerini ilk görüşte severler ancak bazıları da daha sonradan bebeklerini sevmeyi öğrenirler.

Burada en önemli nokta eğer doğum beklentilerinizi karşılamıyorsa çok hayal kırıklığına uğramamaktır. Ve doğrudur birçok kadın doğumdan sonra daha da duygusallaşır bu yüzden de olaylar ters gittiğinde normalde gösterecekleri duygusallık da fazla olacaktır.

Toplumsal değişiklikler
Bebek sahibi olmak birçok şeyi değiştirebilir. Yeni bir canlının talepleri sosyal faaliyetlerinizi zor duruma sokabilir. Yeni bir bebek sahibi olmak aynı zamanda anne-babaların ilişkilerine bir çift olarak beraber vakit geçirmelerine mani olabilir.

Artık aileler anne-babalarına yakın oturmadığından dolayı yeni anneler çevrelerinde onlara yardımcı olabilecek çok fazla kişi bulamayabilir ve kendilerini yalnız hissedebilirler. Özellikle kendi annelerinin desteğini göremeyenler bu durumu zor bulabilirler. Hatta çevresinde aile ve arkadaşları olanlar bile bazan belli yardımları istemekte zorlanabilirler.

Gazeteler magazinler ve televizyon bize anne olmayı harika bir şeymiş gibi gösterirler ancak zorluklarından pek bahsetmezler. Medyadan ve başkalarından annelikle ilgili duydukları şeyler sonucunda kadınlar anneliğin ”harika” bir zaman olduğunu düşünürler. Herkesin doğal yollardan doğum yaptığını ve hemencecik ve kolaylıkla anne olduğunu düşünürler. Bu da yardım istemeyi zorlaştırabilir.

Ancak bu annelikle ilgili mitler çoğu insan için gerçeklerden çok uzaktır. Doğum yapmak çok stresli olabilir ve anne olmak da hayatta öğrendiğimiz her yeni rol gibi öğrenmemiz gereken bir roldür.

Şimdiki zamanda kadınlardan geçmişteki annelerden beklendiğinden daha şey beklenir. Kadınlar işe gitmeye alışık olduğundan evde yalnız kaldığında yalnızlık hissedebilir ve meslektaşları ile olmayı özleyebilirler. Ancak işe dönmeye karar verirlerse iş ve anneliği yürütmenin çok zor olduğunu düşünebilirler.

Hayatta başka zorluklar
Hayatta daha önce veya o anda zorluklar yaşayan kişilerin doğumdan sonra doğum sonrası depresyonu geçirmeye daha yatkın olduklarını biliyoruz. Örneğin: daha önce düşük yapmak kendi annenizi kaybetmek maddi sorunlar ev sorunları gibi. Sonuç olarak strese sebep olan en büyük etken değişikliktir ve hayatınızı bir bebek kadar değiştiren başka bir şey daha olamaz.

Neler yardımcı olabilir?
Unutmayın her zaman yardım istemek mümkündür - ve aynı zamanda kendinize yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

İlk adımlar
Birşeylerin yanlış gittiğini kabul edin
Eşinizle ve/veya arkadaşınızla veya akrabanızla ne hissetiğiniz hakkında konuşun
Unutmayın İYİLEŞECEKSİNİZ
Doktorunuzla veya sağlık ziyaretçinizle konuşun
.....Ve sonra
Gördüğümüz gibi doğum sonrası depresyonunun birçok sebebi olabilir ve aynı zamanda bir çok farklı tedavileri de olabilir.

İlaçlar yardımcı olabilir mi?
Depresyon ilaçları gerçekten de yardımcı olabilir ancak bebeğinizi emzirirken ilaç alamayabilirsiniz. Bu konuda doktorunuza danışın. Bu ilaçlar özellikle depresyondan kaynaklanan iştah kesilmesi uykusuzluk halsizlik gibi fiziksel belirtileri gidermede faydalı olabilirler.

Eğer doktorunuz size depresyon ilaçları yazarsa ilaçların etkisini göstermesinin iki hafta kadar zaman aldığını unutmayın. Bu ilaçların normalde bağımlılık yapmadığına inanılmakla birlikte her ilaçda olduğu gibi aniden kesmemek gerekir. Reçetede belirtilmiş miktarın tamamını almak önemlidir bu da genelde altı ay kadardır. Eğer doktorunuz ilaçların size yararı olacağını düşünüyorsa sizinle görüşürken bu konuların hepsini sizinle konuşacaktır.

İlaçların yan etkisi olacak mı?
Bazı kişiler ağız kuruluğu veya yorgunluk gibi yan etkiler yaşayabilirler ancak bu belirtiler birkaç hafta içinde kaybolur. Belirtiler kaybolana kadar bolca su içmek ve şeker emmek faydalı olabilir. Bu yan etkiler çok hoş olmamasına rağmen sonuçta göreceğiniz faydaya değer olacaktır. Özellikle depresyon ilacı almak konuşma tedavisi gibidiğer tedavilere olumlu şekilde yardımcı olabilir. Doktorunuz bunu sizinle tartışacaktır.

Terapi hakkında ne söylenebilir?
Araştırmalar doğum sonrası depreyonunda konuşarak tedavinin çok etkili olduğunu göstermiştir. Sağlık ziyaretçiniz belkide bu konuda eğitilmiş olan bu konuda konuşmanızın en faydalı olacağı kimsedir. Veya doktorunuz sizi mahalle doktorunuza yakın bir yerde bir konuşarak tedavi uzmanına veya psiko terapi uzmanınaveya toplumsal psikolojik hemşiresine sevk edebilir. Konuşarak tedavi uzmanınız sizinle geçmişinizde sizi rahatsız eden ve şimdiki durumla ilişkisi olan olaylar hakkında konuşabileceği gibi nasıl hissettiğiniz ve neler düşündüğünüzle ilgili de konuşabilir.

Kendi kendime nasıl yardımcı olabilirim?
Size kendinizi daha iyi hissettirebilecek bazı pratik adımlar vardır.

Duygularınızla ilgili konuşmak önemlidir. Eşinizle konuşmak zor gelebilir ancak duygularınızı sürekli kendinize saklarsanız eşiniz de kendini soyutlanmış hissedebilir. Bu özellikle cisel ilişkiden soğuduysanız doğru olur bu da depresyon geçiren kişilerin çoğunda görülür.
Her gün bütün gün boyunca yalnız kalmamaya çalışın. Arkadaşlarınızı ve başka anneleri görmeye özen gösterin. Sağlık ziyaretçiniz size çevrenizdeki yerel guruplar ve başka kadınlarla nerelerde karşılaşabileceğiniz hakkında bilgi verebilir. Bazan çok faydalı olabilecek destek guruplarıyla karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda pratik ve duygusal konularda destek sağlayabilecek gönüllü kurumlar da vardır (adresler için bu kitapcığın sonuna bakınız).
Size teklif edilen her türlü pratik yardımı kabul edin. Yardım isterken utanmayın veya kabul ederken suçluluk hissetmeyin. Ağır depresyon geçiren kadınların bazı ev işleri veya çocuk bakımı konusunda yardım almaya hakları olabilir.
Mükemmel evkadını olmaya çalışmayın. Evin mükemmel şekilde derli toplu olup olmadığı önemli değildir. Yapmanız gereken işleri en aza indirmeye çalışın.
Mümkün olduğunca çok dinlenin çünkü yorgunluğun depresyonu arttırdığı düşünülmektedir.
İyi beslenin.
Kendinize zaman ayırın. Bu tamamen hayalci gelebilir ama uzun bir banyo bir yürüyüş veya yarım saatliğine bir magazin okumak bile dinlenmenizi sağlayabilir.
Ekzersiz özellikle faydalı olabilir.
Daha başka ne yapabilirim?
Depresyon düşüncelerimizi ve duygularımızı ve sonuç olarak davranışlarımızı etkiler bu yüzden de bu değişiklikleri yapmak zordur. Aşağıdaki teknikler aynı zamanda depressif düşünce duygu ve davranışlarımızı yenmemizi sağlayabilir.

1.Günlükbir plan yapmak
İnsanlar depresyonda oldukları zaman genelde hiç bir şey yapmak istemezler. Hergün yapacakları şeylere karar vermeyi zor bulabilirler ve sonuç olarak çok az şey yapmayı başarırlar.

Eğer böyle bir sorununuz varsa bunun üstesinden yapmak istediğiniz şeylerin listesini ve sonra da bunları nasıl yapacağınız konusunda bir plan yaparak bunların üstesinden gelebilirsiniz. İşe listedeki en basit şeylerle başlayın ve kendinizden çok fazla şey beklemeyin. Listenizdeki şeyleri sıradan geçirin ve yaptığınız şeyleri işaretleyin. Günün sonunda listenize bakıp başardığınızı şeyleri görebileceksiniz. Fiziksel ekzersiz ve aktiviteler ruh halinizi düzeltebilir. Biraz biraz bunları günlük planınıza koyun. Komşular arkadaşlar ve akrabalarla görüşmek de faydalı olabilir. Family Link (Aile Bağları) gibi kurumlar (bakınız Daha başka nerelerden yardım alabilirim?) size destek sağlayabilir ve tekrar insanlarla görüşmenizi konusunda yardımcı olabilirler.

Kendinizden çok fazla şey beklememeyi unutmayın. Size daha önce kolay gelen şeyler şimdi çok zor gelebilir. Olduğunuz yerden başlayın ve iyi olduğunuz zamanki halinize gelene kadar yavaş yavaş kendinizi geliştirin.

2. Başarılar ve yapmaktan hoşlandığınız şeyler
Depresyonda olan kişiler genelde neler başardıklarını ve neleri yapmaktan hoşlandıklarını unuturkar. Pekçok kişi genelde farkında olduklarından çok fazla şeylerle uğraşırlar.

Planınıza günlük bütün yapacaklarınızı yazdığınız zaman yapmaktan hoşlandığınız şeylerin karşısına H başardığınızı düşündüğünüz şeylerin karşısına da B harf koyun. Fazla alçak gönüllü olmamaya çalışın. Depresyon geçirenlerin kendi başarılarını görememe gibi bir sorunları vardır.Kendinizi sürekli eski halinizle kıyaslamayın yapmayı başardığınız şeyler için kendinizi övün. Depresyonda olduğunuz zaman herşey zor gelebilir herşeyin dikkate alınması ve ödüllendirilmesi gerekir o yüzden günlük hayatınıza hoş olaylar koymaya çalışın. Kendinizi ödüllendirin-faydasını göreceksiniz.

3.Hislerideğiştirmenin ABC’si
Doğum sonrası depresyonu geçiren birisinin moral bozukluğuna sebep olabilecek bulanık düşünceleri vardır. Bu depresyon geçiren herkes için geçerlidir.

Son zamanlarda sizi üzüp depresyona sebep olan bir olayı düşünün. Bu olayda üç ayrı bölümü görebilirsiniz.

Olay
Olay hakkında sizin düşünceleriniz
Olay hakkındaki duygularınız
Birçok kişi sadece A ve C’nin farkındadırlar. Bir örneğe bakalım.

Düşünün yapabileceğiniz herşeyi yapmanıza rağmen bebeğiniz ağlıyor ve bir türlü susmuyor.

Olay - bebek ağlıyor susmuyor
Düşünceleriniz - Buna dayanamıyorum. Onu sarsmak istiyorum. Kötü bir anneyim. Bebeğimi hak etmiyorum.
Duygularınız - depresyonda suçluluk.
Çok depressif! Kendinizi kötü hissetmeniz şaşılacak bir şey değil! A. B ve C adımlarının farkında olmak çok önemlidir. Çünkü bir olay hakkında düşüncemizi değiştirebiliriz ve bunun sonucunda da olay hakkında nasıl hissettiğimizi değiştirebiliriz.

4.Dengeleme
”Dengeleme” denemek için çok kullanışlı bir tekniktir. Olumsuz eleştiren bir düşünceye sahip olduğunuz zaman bunu kendiniz hakkında olumlu bir gerçekle dengeleyin. Örneğin:

Düşünce: ”Kötü bir anneyim.” ”sağlık ziyaretçim gerçekten iyi olduğumu söylüyor ve bebek iyi gelişiyor.” gerçeği ile dengelenebilir.

Elbette bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır. Olumsuz düşündüğünüz zaman bu düşünceleri bir tarafa atmak kolay değildir ancak olumsuz düşünceyi olumluyla değiştirmek zamanla kolaylaşacaktır.

5.Çift sütun tekniği
Size daha başka yardımcı olacak bir teknik de otomaktikman gelen olumsuz düşüncelerinizi bir sütuna yazmak - ve herbirinin karşısına daha dengeleyici olumlu bir düşünce yazmaktır.
Örneğin
Otomati olumsuz düşünce
dengeleyici düşünce
Herşeyle başa çıkamıyorum - evim karmakarışık
İyiyim. Evin herzamankinden biraz daha az toplu olması sorun değil.

Bunu daha da ileri götürüp olaylarla ilgili bir günlük tutabilirsiniz duygu ve düşünceler. Biraz aşağıdaki tabeleya benzeyebilir. Daha dengeli düşünceler bulmak için tanımlanan yaklaşımları kullanın. Bahsedilenlere yakın düşünmenin getireceği hatalar konusunda dikkatli olun.

Olay
Duygu veya düşünce
Kafanızdaki düşünce
Daha başka dengeli düşünceler

Örnek: Hastanedeki annelerden birisi beni görmemezliğe geldi
Kötü ve depressif
Benden hoşlanmıyor zaten benden kimse hoşlanmıyor
Belki de dalgındır - ben de benden hoşlanmadığı konusunda çok çabuk yargıya vardım.

6.Detayları hatırlamaya çalışın
Araştırmalar bize depresyon geçiren bir kimsenin detayları hatırlayamadığını ancak ”Zaten hiçbir şey beceremedim bugüne kadar.” gibi genel ifadeler kullandığını belirtir. İyi zamanları ve güzel deneyimleri hatırlamak için detayları hatırlamak üzere kendinizi eğitmeye çalışın. Bir günlük tutmak bu konuda yardımcı olabilir. ”Salı günü arkadaşıma yardım ettim.” ”Eşim geçen hafta yaptığım işlerden dolayı bana iltifat etti.” gibi olumlu olayların bir listesini yapmaya çalışın.

Özetle
Günlük bir plan yapmak hoşlandığınızı ve başardığınız şeyleri yazmak ve otomatik düşüncelerinizin ve dengeli düşüncelerinizin bir günlüğünü tutmak size depresyonla ve depresyonun getirdiği iç karartıcı düşüncelerle başa çıkmada yardımcı olabilir.

7.Zorsorunları çözmek
Bazan yapmamız gereken zor ve karışık işler bize fazla gelebilir. Bu olayları çözerken kullanabileceğimiz bir yaklaşım olayı tamamlamak için yapmamız gerekenleri basamak basamak tanımlamak ve sonrada her basamağı tek tek ele almaktır.

Depresyonda olduğunuz zaman küçük sorunlar bile çözülmesi zor görünebilir. Eğer özellikle zor bir sorunla karşı karşıyaysanız geçmişte buna benzer bir sorunu başarıyla çözdüğünüz bir zamanı hatırlayın ve aynı yöntemi kullanın. Veya bir arkadaşınıza bu durumda ne yapacağını sorun. Bütün çözümleri size saçma gelenler de dahil bir kağıda yazın. Mümkün olduğunca yaratıcı olamaya çalışın. Ne kadar fazla çözüm bulursanız o kadar size uygun olanı bulma şansınız olur. Bütün çözümlerle ilgili eksi ve atrıları hesapladıktan sonra size en uygun olduğunu düşündüğünüz çözümü seçin.
kaynak:multikulti.org.uk


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
salon beyaz (29-03-2009)

Alt 29-03-2009, 02:10   #3 (permalink)
 
salon beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

emeğine sağlık


salon beyaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Doğum Sonrası depresyon

Doğum Sonrası depresyon konusu, SAĞLIK / Gebelik forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sezeryan sonrası depresyon, sezeryan sonrası yaşanan sorunlar, sezeryan sonrası psikoloji, edinburgh doğum sonrası depresyon ölçeği, sezeryan doğum sonrası yaşananlar, sezeryan sonrasi psikoloji, sezeryan sonrasi depresyon, sezeryan doğum sonrası depresyon, sezeryan sonrası yaşananlar, sezeryan sonrası anne psikolojisi, sezeryan sonrası annenin psikolojisi, sezeryan doğum sonrası psikoloji, sezeryan doğum sonrası yaşanan sıkıntılar, sezeryanlı anne psikolojisi, sezeryan sonrası psikolojik durum,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Doğum sonrası için 15 soru Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 20-07-2008 07:59
Doğum Sonrası Sendromları gizem Psikoloji 0 27-06-2008 04:14
Gebelik Sonrası Depresyon Bakimli Bayan Gebelik 0 04-04-2008 12:40
Doğum sonrası "Depresyon" Forum Ana Gebelik 0 01-03-2008 12:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats