bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Gebelik

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-02-2009, 05:13   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Boş gebelik nedir ? Neden kaynaklanır ?

BOŞ GEBELİK


Ülkemizde pek çok kadını etkileyen bir durumdur
Tiroid bezi boynumuzun tam ortasında gırtlak önünde yeralan iki loblu bir iç salgı bezidir.Salgıladığı tiroid hormonları (T3 ve T4) tüm metabolizmayı etkiler. Tiroid bezinin çalışmasını beyinin alt kısmında gözlerimizin hemen arkasında yaralan hipofiz bezinden salgılanan TSH tarafından kontrol edilir.İyot tiroid bezi çalışması için son derece gerekli bir elementtirdiyetle yetersiz alındığında tiroid hormonlarının salgılanması aksar. Ülkemizde sık görülen İyot eksikliğinde belirgin tiroid bezi problemleri ortaya çıkar.

Tiroid bezi hastalıkları kadınlarda erkeklere oranla belirgin şekilde fazla görülür.Bu nedenle doğurganlık çağındaki pek çok kadının tiroid bezi problemlerinden etkilenmesi doğaldır.

Guatr çok yaygın ve genelde de yanlış anlamda kullanılan bir terimdir.Guatr tiroid bezinin normalden büyük olması durumudur.Ancak hastalara yaklaşım açısından guatr dan çok ona eşlik eden hormonal durum önemlidir.Tiroid hormonlarının normalden fazla olması durumuna hipertiroidiaz olmasına hipotiroidi ve normal olmasına da ötiroidi adı verilir.Yani guatr tablosuna yani tiroid bezinin büyümesine bu üç durum da eşlik edebilir.Guatr tablosu ayrıca tiroid bezinin tamamında eşit şekilde ortaya çıkabilir (diffüz guatr) ya da bezeler şeklinde de büyüme gösterebilir(nodüler guatr).Bunun yanında guatr olmadan da tiroid hormonları normalden az ya da fazla salgılanıyor olabilir.

Tiroid bezinin enfeksiyonları otoimmun (bağışıklık sisteminin vücudun kendi dokularına zarar vermesi) problemlere bağlı hastalıkları kistleri ve tümörleri ile çok sayıda klinik hastalık tablosu görülebilir.

Tiroid hormonları kanda proteinlere bağlanarak taşınır .Aktif olan kısımları sadece serbest olan %1 lik bölümdür.gebelik sırasında tiroid hormonların bağlayan TBG proteinindeki artmaya bağlı olarak dolaşımdaki serbest T3 ve T4 hormonları azalır. Ayrıca gebelik hormonu olan hCG’nin artması hipofizi baskılayarak gebeliğin 8-14. haftalarında TSH düzeyinin azalmasına neden olur. Bu nedenle gebelik sırasında günde 200 mikrogram iyot alınması önerilmektedir

Fetüs tiroidi gebeliğin 12. haftasından sonra iyotu almaya ve 14. haftasından sonra da kendi tiroid hormonunu üretmeye başlar. Gebeliğin 20. haftasından sonra TSH TBG ve tiroid hormon düzeyleri giderek artmaya başlar ve gebeliğin 36. haftasında erişkinlerdeki düzeylere ulaşır.

Gebelerde Ötiroid Diffüz Guatr (ÖDG) ve Nodüler Guatr: Ülkemiz guatr hastalığının sık görüldüğü bir bölgedir.Bu nedenle gebelerde hem diffüz hem de nodüllü guatr sık olarak görülmektedir. Hastalar gebe olduklarını öğrenince almakta oldukları tüm tedavileri kesme eğilimindedirler ve ne yazık ki levotiroksin (LT4) tedavisinin kesilmesi bazı hekimlerce de desteklenmektedir. Oysa ki tedavi mutlaka sürdürülmelidirhatta tedavi dozlarının arttırılması gerekebilir. 6-8 haftada bir TSH izlemi ile gerekirse doz %25-50 oranında artırılmalıdır.

gebelik ve Hipertiroidizm: Hipertiroidizmin gebelikte görülme sıklığı %0.05-0.2 ‘dir. Gebeliğin zaten metabolizmanın hızlandığı buna bağlı olarak bazı hipertiroidi bulgularının normal sayılabildiği bir süreçtir. Bu nedenle hipertiroidizm gözden kaçabilir. Ancak gebeliğin seyri sırasında annenin kilo alamaması guatr varlığı Graves hastalığı öyküsü tanıda yardımcı olabilir.

Gebelerde de tiroid işlevlerini belirlemede en değerli test sensitif TSH ölçümüdür. Tanı düşük TSH ve yükselmiş FT4 düzeylerinin saptanması ile konur. Tanıda kuşku varsa tiroid işlev testleri 3-4 haftada bir yinelenir.
Graves hastalığı doğurganlık çağında ve gebelerde en sık rastlanan hipertiroidizm nedenidir. Hipertiroidisi olan gebelerde ölü doğum ve erken doğum oranları belirgin şekilde artar.

Tedavinin temeli biran önce annede ötiroid durumun sağlanmasıdır. FT4 ve FT3 fetüsü hipotiroidizmden korumak için normalin üst sınırında tutulur. Izlemde TSH dikkate alınmamalıdır çünkü TSH daha geç dönemde normalleşir ve TSH'yı biran önce normale getirmeye çalışmak fetüsü hipotiroidizm riski ile karşı karşıya bırakabilir.

Tedavi antitiroid ilaç genelde Propylthiouracil (PTU) seçilen ilaçtır(Propsisil). PTU'nun transplasental geçişi daha azdır. PTU daha fazla proteinlere bağlanır ve bu yüzden emziren annelerde de tercih edilir.

Radyoaktif İyot (RAI) tedavisi gebelerde kontrendikedir. 10. haftadan önce fetüs tiroidi iyodu tutmamakla birlikte gebeliğin hangi döneminde olursa olsun yanlışlıkla RAI tedavisi verilmişse terapötik abortus yapılmalıdır. Tanısal amaçlı RAI verilenlerde terapötik abortus tartışmalıdır.

Hipertiroidik gebelerde gerekli ise cerrahi tedavi 2. trimesterde yapılmalıdır. İlk trimesterde spontan abortus riskini artırdığından cerrahi tedavi yapılmaz fakat mutlaka gerekli ise ilk trimesterde de cerrahi tedavi uygulanabilir.

gebelik ve Hipotiroidizm: Gebelerde kalıcı hipotiroidizm %0.11 görülür. Genelde tiroidektomi ve RAI tedavisi sonrası görülür ama spontan-otoimmün hipotiroidiye de rastlanmaktadır. Özellikle gebelikten önce tiroid otoantikorları pozitif saptanan kadınlarda daha yüksek oranda hipotiroidizm gelişmektedir. Tedavi edilmezse anne ve fetüs üzerine olumsuz etkileri vardır.
Tanıda en değerli test TSH ölçümüdür. Tüm gebelerde birinci trimesterde TSH ölçümü hem anne hem de fetüs üzerindeki olumsuz etkilerin ortaya çıkmasını engellemede yararlı olacaktır.

Gebeliğin 13-28 haftaları arasında ötiroid duruma getirilen gebelerin bebeklerinde herhangi bir bozukluk olmadığı bildirilmiştir. Eğer hipotiroidizm düzeltilmezse doğumsal anomali zeka geriliği gelişim bozuklukları görülebilir.

Hipotiroidik kadınlarda gebelik öncesi mutlaka ötiroid durum sağlanmalı .
Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Boş gebelik nedir ? Neden kaynaklanır ?

Boş gebelik nedir ? Neden kaynaklanır ? konusu, SAĞLIK / Gebelik forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: boş gebelik neden olur, boş gebelik nedir, bo gebelik neden olur, bos gebelik nedir, anembriyonik gebelik neden olur, bo gebelik nedir, boş gebelik nedenleri, boş kese neden olur, sensitif tsh nedir, bos gebelik neden olur, boş kese nasıl düşer, boş gebelik neden oluşur, boş gebelik nasıl olur, boş gebelik görülme sıklığı, anembriyonik gebelik nedenleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Boş Gebelik (Anembriyonik Gebelik) Bkmlyz Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 5 08-04-2009 11:21
Dış gebelik nedir ? Bkmlyz Gebelik 0 01-02-2009 04:46
Sintigrafi nedir ve neden kullanılır? Bkmlyz Ortopedi 0 02-10-2008 06:26
Diş Gebelik (ektopik Gebelik) Forum Ana Gebelik 0 01-03-2008 12:11
EMZİRME ve ANNE SÜTÜ NEDEN ÖNEMLİDİR? İŞTE 49 ÖNEMLİ NEDEN... Forum Ana Gebelik 0 01-03-2008 12:00

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats