bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Gebelik

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-02-2009, 11:59   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bebek doğum kayıt işlemleri

BEBEK DOĞUM KAYIT İŞLEMLERİ

1587 sayılı Nüfus Kanununun 74.maddesi uyarınca Türk vatandaşlarının doğan çocuklarını 30 gün içerisinde Türkiye'de kayıtlı bulundukları nüfus müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir. Bu süre geçirildiği takdirde Nüfus kanununun 52.maddesi uyarınca para cezası uygulanır. Yurt dışında doğan çocukların nüfusa kayıt işlemleri vatandaşların bağlı bulundukları Başkonsolosluklar veya Konsolosluk şubeleri aracılığıyla yaptırılabilir. Söz konusu işlem yaptırılmadığı takdirde çocuklar Türk vatandaşı sayılmamakta ve miras işlemlerinden yararlanamamaktadırlar. Ayrıca Türkiye'yi ziyaretleri sırasında yabancı vatandaş muamelesi görmektedirler. Fevkalade durumda uluslararası doğum belgesi ile baba veya kanuni vekili Türkiye'de bağlı bulundukları Nüfus Müdürlüklerine başvurarak nüfusa tescil işlemini yaptırabilir.

Yabancılarla evli Türk vatandaşlarının çocuklarına eşiyle anlaşarak biri Türk diğeri yabancı olmak üzere çift isim koyabilirler. Sadece yabancı isim konulduğu takdirde nüfus müdürlüğünün ismin değiştirilmesi için ikaz etme yetkisi vardır.

Ana ve baba ayrı dinlerde ise aralarında bir anlaşmaya vararak çocuğun dini konusunda karar vermeleri gerekmektedir. Anlaşamazlarsa babanın oyu geçerlidir.

Ayrıca çocuk 18 yaşını doldurması halinde kendi dinini ve vatandaşlığını seçme hakkına sahiptir.

Doğum Tescili için Gereken Belgeler


İkametgahı bağlı bulunduğu nüfus müdürlüğüne uzak olan vatandaşlarının yeni doğan çocuklarının aşağıda belirtilen belgelerin gönderilmesi durumunda posta ile nüfusa kaydı yapılmaktadır. Ancak genel uygulama anne babanın yaşadığı yerdeki nüfus müdürlüğünden bağlı bulundukları nüfus müdürlüklerine faks yoluyla kayıt yapılması daha sonra posta yoluyla evrakların takibi şeklindedir.

1-Anne veya babanın nüfus cüzdanları.

2-Evlenme cüzdanı

3-Çocuğun doğum belgesi

4-İşlem ve posta ücreti

5-Anne veya babadan birisinin direkt başvurusu.

Doğum tescili için gereken belgeler (Almanya için)


İkametgahı bağlı bulunduğu Başkonsolosluğa uzak olan Türk vatandaşlarının yeni doğan çocuklarının aşağıda belirtilen belgelerin gönderilmesi durumunda posta ile nüfusa kaydı yapılmaktadır.

1-Anne veya babanın nüfus cüzdanları.
2-Evlenme cüzdanı
3-Çocuğun doğum belgesi (Geburtsurkunde) çocuğun başka ülke vatandaşlığı var ise o vatandaşlığı belirtir belge ve Türkçe tercümesi.
4-760 EUR. işlem ve posta ücreti (toplam 1175 EUR)
5-Anne ve babanın pasaport cüzdanları
6-Çocuk ayrıca annenin pasaport cüzdanının refakat hanesine kaydedilecek ise babanın babaya ait pasaport cüzdanının refakat hanesine kaydedilecek ise annenin herhangi bir Alman noterinde yaptıracağı muvafakatnamenin gönderilmesi gerekir.

Önemli!


Yeni doğan çocuğun 30 gün içinde Başkonsolosluğa kaydının yaptırılması gereklidir. Eğer çocuğun doğumu üzerinden 30 günden fazla bir zaman geçtiyse babanın veya annenin yukarıdaki belgelerle birlikte bizzat Başkonsolosluğa başvurması gerekmektedir.

Doğum işlemleri için babanın müracaatı yeterli olup anne ve çocuğun gelmesine gerek yoktur. Babanın olmaması halinde anne de işlemleri yaptırabilir.

Yukarıdaki hususlar sadece evlilik içinde doğan çocuklar için geçerlidir. Evlilik dışında doğan çocukların doğum kayıt işlemleri farklıdır.

Evlilik dışı doğan çocukların nüfus işlemleri

a. Evlilik dışı doğan çocuğun nesep düzeltmesi:

Medeni Kanunumuzun 247. Maddesi uyarınca resmi nikah öncesi doğup da anne ve babası daha sonra birbirleriyle evlenen çocukların doğum kayıtları anne ve babanın müşterek imzası ile yapılmaktadır. Evlilik içinde vuku bulan erken doğumlarda doktor raporu aranır. Bu takdirde anne veya babadan birisinin imzası yeterlidir.

Ancak evlilik dışı olarak doğmuş ve annenin kütüğüne kızlık soyadı ile kayıt edilmiş olan çocuğun nesebi ana ve babanın birbirleriyle evlenmesi sonucu herhangi bir ek işleme gerek duymadan düzeltilir.

b. Anne ve babanın her ikisinin de bekar olması halinde :

Çocuğun babasının Başkonsolosluğun Noter Servisinde yapacağı 5 nüsha "Babalığı Tanıma Senedi" ne istinaden babanın soyadı ile babanın kütüğüne "evlilik dışı olarak" kaydedilir.

c. Babanın evli annenin bekar olması halinde:

Anayasa mahkemesinin 28.2.1991 tarih ve 1990/15 Esas 1991/15 sayılı kararı ile Medeni Kanunumuzun 292. Maddesinde yapılan küçük bir değişiklikle evli erkeklerin evlilik dışında doğan çocuklarını yine 5 nüsha düzenlenecek "Babalığı Tanıma Senedi" gerekmektedir.

d) Annenin evli olması halinde:

Bu durumda çocuğun kaydı normal evlilik içi doğum gibi yapılmakla birlikte çocuğun baba adı olarak annenin evli olduğu erkeğin adı belirtilir ve çocuk kadının evli olduğu erkeğin nüfus kütüğüne kaydedilir. Bu takdirde anneden durumu belirten bir dilekçe de alınır. Ayrıca kadının evli bulunduğu erkeğe Başkonsolosluk tarafından bilgi verilerek "çocuğu red davası" açması telkin edilir.

Kadının kocasından boşanması durumunda ve başka bir erkek ile ilişkisi sonucu iddet müddeti içinde doğum yapması halinde de yukarıdaki şekilde kayıt işlemleri yapılır.

Tavsiye: Ancak bu karmaşık işlemlere sebebiyet vermemek bakımından iddet müddeti içinde doğum yapacak olan kadının boşanma davası ile ilgili avukatına danışarak bu konuda ayrıntılı bilgi vermesi ve doğacak olan çocuğun babasının başka bir kişi olduğunun mahkeme kararı içinde yer almasının sağlanmasını istemesi yerinde olur.

e. Annesi bekar olan ve babası bulunamayan çocuğun kaydı:


Medeni Kanunumuzun 290. Maddesi uyarınca evlilik dışında doğan çocuk annesi tarafından nüfusa kaydedilebilir. Bu takdirde ilgili Başkonsoloslukta yapılan işlemler sırasında çocuğun baba adı sorulur; anne babanın adını söylemek zorundadır. Söylemediği takdirde anneye açıklamada bulunularak çocuğun nüfusa kayıt edilmesinin mümkün olmadığı Başkonsoloslukta kayıt edilse dahi Türkiye'deki ilgili Nüfus Müdürlüğünce tescil işlemlerinin yapılmasının reddedileceği belirtilerek çocuğa baba adı olarak doğa isimlerinden "Deniz" "Kaya" vb adlar verilmesi önerilir. Anne bunu da kabul etmediği takdirde kayıt işlemi yapılamaz.

f) Her ikisi de başka şahıslarla evli kadın ve erkeğin müşterek çocuklarının kaydı :

Bu durumda çocuk yukarıda (d) şıkkında belirtildiği üzere kadının evli olduğu erkeğin nüfusuna yine evli olduğu erkeğin adı baba adı olarak zikredilmesi suretiyle kaydedilir. Daha sonra kadının kocası yine yukarıda (d) şıkkında belirtilen yöntemlerle çocuğu mahkeme kararı ile reddedip dava sonuçlandıktan sonra gerçek baba "Babalığı Tanıma Senedi" ile çocuğu kendi nüfusuna kaydettirir.

g) Annenin yabancı uyruklu olması halinde (Almanya için) :

Anne bekar ise erkeğin bekar veya evli olması babalığın tanınmasına bir engel teşkil etmez. Bu durumda Alman makamları doğrudan doğruya babaya tanıma yaptırmaktadırlar. Çocuğun nüfusa kayıt edilebilmesi için Türk babanın ayrıca için Türk babanın ayrıca Türk hukukuna göre de tanıma yaptırması Babalığı Tanıma Senedi i gerekmektedir. Bu durumdaki çocuğun babanın pasaportuna kaydettirilmek istenmesi halinde annenin de şahsen Başkonsolosluğa gelerek yazılı olarak buna muvakatını bildirmesi gerekmektedir.

Evlilik dışı doğan çocukların doğum kayıt işlemleri için gerekli belgeler:

İlgili büyüklerin:

- Nüfus hüviyet cüzdanları
- Pasaportları
- Çocuğun: Yerel makamlardan düzenlenmiş doğum kayıt belgesi


Kaynak: TC Dışişleri Bakanlığı


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
salon beyaz (29-03-2009)

Alt 29-03-2009, 02:33   #2 (permalink)
 
salon beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

emeğine sağlık


salon beyaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bebek doğum kayıt işlemleri

Bebek doğum kayıt işlemleri konusu, SAĞLIK / Gebelik forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yabancıların doğum yapması, bebek pasaport işlemleri, bebek pasaport işlemleri 2012, bebek pasaport, yabancilarin turkiyede dogum yapmasi, bebeklere pasaport, yabancıların türkiyede doğum yapması, pasaporta bebek kaydı, gebelik kaydı, yabancı uyrukluların türkiye de doğum yapması, yabancilarin türkiye de dogum yapmasi, bebek icin pasaport, bebeklerin pasaport işlemleri, dogum kayit islemleri, yabancıların turkıyede dogum yapması,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Rüyalar kayıt edilebilir mi? Bakimliyiz Rüya Yorumları 0 17-03-2008 10:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:18 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats