bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Gebelik

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-02-2010, 02:53   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Kolay hamile kalma yolları

Çiftler tarafından istenilse de hamile kalınamamasının nedeni uygun zamanda ve yeterli sıklıkta ilişkinin olmaması ya da uygulanan yanlış yöntemler gibi basit nedenler olabilir. Bu yazımızda hamile kalmaya karar veren çiftler için yararlı olacak uygun şekil ve yöntemleri bulabilirsiniz.
Kadınların herhangi bir ayda gebe kalma olasılıkları % 20-25 arasındadır. Çiftler bilgi eksikliği nedeni ile yaptıkları bazı davranışlar yoluyla bu olasılığı azaltabilirler. Kısır olduklarını düşünen bazı çiftlerde alınacak basit tedbirler ve uygulanacak çok kolay yöntemler ile hiçbir tedaviye gerek kalmadan gebelik elde edilebilir.
Uygun zaman
gebelik isteyen çiftler için cevaplandırılması gereken ilk soru en uygun zamanın ne olduğudur. Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama genelde adet döngüsünün 14. gününe denk gelir (adet kanamasının başladığı günden itibaren 14. gün). Ancak yumurtlama tarihinde sapmalar olabileceği ve sperm ile yumurta hücresinin kadın vücudu içinde yaşama potansiyeli göz önüne alındığında 9 ile 15. günler arasında gün aşırı cinsel ilişki olması gebelik şansını yükseltir.
İlişkinin her gün önerilmemesinin sebebi erkeğin sperm kalitesini düşürmemektir. Her ilişkiden önce erkeğin en az 48 saat süreyle boşalmaması özellikle sperm sayısı düşük ya da sınırda olan erkekler için yararlıdır. Alınabilecek başka bir önlem de ilişkinin sabah olmasıdır. Boşalmanın olmadığı geceyi takip eden sabah erkeğin sperm düzeyleri en yüksek sayıdadır. Ancak bu ilişkiler yaşanırken bugün mutlaka ilişkide bulunmamız gerekir şeklinde stres yaratmak hamilelik açısından olumsuz etki gösterir. Bu stresi gidermek için olayı kendi haline bırakmak veya egzersiz yürüyüş gibi stres giderici faaliyetlerde bulunmak gereklidir. Unutulmamalıdır ki üreme sistemini yöneten bütün hormonlar hem fiziksel hem de ruhsal strese karşı hassastır.
Hamile kalmak için uygun şekil
gebelik için uygun dönem saptandıktan sonra ikinci aşama cinsel birleşmenin şeklidir. Pek çok pozisyon gebelik için uygun ortam yaratmaz. Normal bir ilişki sonrası gebelik oluşabilmesi için spermlerin vajinaya uygun şekilde bırakılması ve vajinanın spermlerin rahim içine doğru ilerleyebilmesi için uygun pozisyonda durması gerekir. Bu şartları sağlayan pozisyonlar erkeğin üstte olduğu kadın ve erkeğin yana doğru dönük olduğu pozisyonlar ile kadının diz-dirsek pozisyonunda olduğu şekillerdir.
Erkeğin üstte olduğu durumda kadının kalçaları altına bir yastık yerleştirerek pelvisini yükseltmesi spermlerin doğru yönde ilerlemelerine yardımcı olur. Diz-dirsek pozisyonu ise özellikle sperm sayısı düşük olan durumlarda ek fayda sağlar.
Oturur pozisyonda kadının üstte olduğu veya ayakta olan cinsel ilişkiler gebelik elde etmek için uygun değildir. İnsanlarda cinsel ilişkinin amacı büyük ölçüde haz almak olmasına rağmen biyolojik açıdan öncelikli amacı soyun devamını sağlamak yani gebelik elde etmektir. Bu amaç dışında birleşme doğada sadece insanda ve birkaç türde daha olmaktadır.
gebelik elde etmek isteyen çiftler bu nedenle ilişki esnasında bazı etkinliklerden kaçınmalıdırlar. Bunların başında oral seks gelir. Tükürük içinde bulunan birtakım enzimler ve bakteriler spermlerin dölleme kabiliyetini azaltır hatta spermlerin ölümüne neden olabilir.
Benzer şekilde anal seks de sperm aktivitesi üzerinde olumsuz etki yaratabileceğinden bu tür ilişkilerden kaçınılmalıdır. Yine benzer mekanizma ile ilişki esnasında kullanılabilen kayganlaştırıcılar da sakıncalıdır. Özellikle petrol bazlı olan vazelin masaj yağları gibi maddeler kesinlikle kullanılmamalı mutlaka kayganlaştırıcı kullanılması gerekiyor ise su bazlı olanlar tercih edilmelidir.
gebelik arzulayan çiftlerin su altında veya içinde ilişkide bulunmaları vajen pH’ı bozulacağından sakıncalıdır. Sıcak su da sperm sayısı ve hareketliliğini bozacağından önerilmez. Pek çok uzman erkeğin üstte olduğu klasik misyoner pozisyonun bebek sahibi olabilmek açısından en etkili pozisyon olduğunu düşünebilir. Ancak bu konuda gerçek tıbbi ve güvenilir veriler bulunmaz.
Misyoner pozisyonu erkek cinsel organının en derine inebildiği ve spermleri rahime en yakın yere bırakabildiği pozisyon olarak düşünülür. Hatta boşalma anından sonra kadın kalçasını bir yastıkla yükselterek spermlerin rahime daha kolay ulaşabilmelerini sağlayabilir.
Diğer olasılıklar
- Kadın dizlerinin üzerinde dururken erkeğin arkadan yaklaşarak birleşmenin sağlandığı pozisyon da hamile kalmak için uygundur. Bu pozisyonda da spermler oldukça derine kadar ilerleyebilir.
- Yan yana uzanarak birleşmenin sağlanması özellikle kilolu çiftler açısından hem rahat hem de bebek sahibi olmak için en uygun pozisyonlar arasında yer alır.
Kalçaya yastık koymak
Cinsel ilişki sona erdikten sonra kadının mümkünse sırtüstü yarım saat kadar uzanması hatta kalçasını bir yastık yardımı ile yükseltmesi spermlerin vücudun içinde ilerlemelerine yardımcı olur. Ancak uzmanlar idrar yolu enfeksiyonları yüzünden cinsel ilişkiden hemen sonra banyoya gerektiği görüşündeler. Çünkü idrar yolu enfeksiyonları hamile kalma olasılığını yok denecek kadar aza indirir.
Orgazmın hamileliğe etkisi
Bebek sahibi olabilmek için erkeğin doyuma ulaşması en önemli şartlardan biridir. Yapılan son araştırmalar ise ilişki esnasında kadının orgazma ulaşması ile ortaya çıkan kasılmalar spermlerin hızlı ilerleyebilmesini sağlıyor ve hamile kalma olasılığını artırıyor.
Kadın üstteyse
Hamile kalma ihtimalini azaltan cinsel ilişki pozisyonlarını deneyerek bebeğin cinsiyetini tahmin etmek mümkün müdür? Bu konuda bilimsel veri olmamakla birlikte yaşanan tecrübeler kadınların üstte olduğu pozisyonların kız bebek sahibi olmaya daha uygun olduğunu gösteriyor diyebiliriz.
İlişki sonrası
Eğer ilişki sonrası kadın hemen ayağa kalkarsa fazla miktarda meni dışarıya kaçacaktır. Spermler rahim ağzına ulaşacak yeterli zaman bulamadıkları için bu durum gebelik elde edilmesi açısından önemlidir. Gebe kalmak isteyen bir kadın ilişkiden hemen sonra ayağa kalkıp idrar yapmaya ya da yıkanmaya gitmemelidir. İdeal olan kalçalarının altına bir yastık koyarak 20-30 dakika kadar yatmasıdır. Erkek de meni kaçağını azaltmak için birkaç dakika kadar kendini geri çekmemelidir.
Vajina dışarıdan kullanılan herhangi bir maddeye gereksinim duymadan kendi kendini temizleyebilen ve uygun ortamını yaratan bir organdır. Adet kanaması ve ilişki sonrasında dahi vajina sağlıklı kalabilmek için kendi önlemini alır. (Eğer ilişkiden sonra kötü bir koku duyuluyor ise bu enfeksiyonun belirtisi olabilir ve doktor kontrolü gerekir). Sadece gebelik isteyenlerde değil hiçbir kadında vajinal duş önerilmez.
İlişki öncesi yapılan duş vajen pH’ını değiştireceğinden gebelik şansını olumsuz yönde etkiler. Spermin yaşama şansı tehlikeye girer ilişkiden hemen sonra yapılan duş ise spermleri ortamdan uzaklaştıracağından şansı azaltır. Ayrıca duş bakterileri kadın üreme sistemi içinde yukarılara doğru zorlayarak enfeksiyon ve dolayısı ile infertilite şansını arttırır.
- Gebe kalmayı planladığız da 3 ay öncesinden korunmayı bırakın
- Gebe kalmak için en uygun zamanda gün aşırı ilişkide bulunun
- gebelik için uygun dönemdeki ilk ilişkiden önce ve iki ilişki arasında erkeğin en az 48 saat boşalmaması gerektiğini unutmayın
- Sabah erken saatte ilişkide bulunun
- Kayganlaştırıcı kullanmayın
- Hiçbir zaman ve asla vajinal duş yapmayın
- Vajinanın doğal duruşunu sağlayan gebelik için uygun pozisyonları tercih edin
- Alternatif seks yöntemlerinden uzak durun
- Su altında ilişkide bulunmayın
- İlişki sonrası erkek 1-2 dakika geri çekilmemeli kadın ise 20-30 dakika yatar pozisyonda kalmalıdır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 06-08-2016, 03:58   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Esimle evlenmeden 4 ay once birlikte oldum yaklasik 15 gunden beri evliyim ve drdiginiz sekilde iliskiye giriyorum . Yaklasik 1 haftadan beri migde bulantisi idrarimi yaparken yanma bel agrisi cekiyorum ve kadin doguma gittim bana yumurtaliklarin felan temiz dedi sadece idrar yollarinda az iltihap var buda sorun olmaz dedi ama ben hamile oldugumu dusunuyorum gunumun gelmesini bekloyorum ama daha 15 gun var sizce bunlar hamilelik belirtisimi


 

Alt 10-03-2017, 10:52   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Benim karim iliskiden hemen sonra ayagi kalkio ne olacak


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kolay hamile kalma yolları

Kolay hamile kalma yolları konusu, SAĞLIK / Gebelik forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kolay gebe kalma yolları, rahimde iltihap varken hamile kalınırmı, vajinada iltihap varken hamile kalınırmı, idrar yolu enfeksiyonu varken hamile kalınırmı, gebe kalmanın kolay yolu, idrar yolu enfeksiyonu olan hamile kalabilirmi, gebe kalmanın kolay yolları, yıkanan elde sperm kalır mı, idrar yollarında iltihap varsa hamile kalınırmı, kolay gebe kalmanın yolları, vajinada enfeksiyon varsa hamile kalınırmı, rahimde iltihap olursa hamile kalınır mı, idrar yolunda enfeksiyon varken hamile kalınırmı, idrarda iltihap varken hamile kalınırmı, iltihap varken hamile kalınırmı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kolay hamile kalmak için bitkisel kürler daywest Alternatif Tıp 0 16-02-2010 02:51
Islak mayo enfeksiyonundan kurtulmanın en kolay yolları Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 06-07-2008 03:43
Kolay ve rahat doğumun yolları Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 11-06-2008 12:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats