bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Gebelik

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-02-2010, 01:25   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Servikal prekanseroz lezyonların tanı ve tedavisi

Günümüzde pek çok kadının bildiği gibi PAP-Smear (sürüntü) testi serviks ve bazen vajinadaki anormal hücreleri kansere ilerleme şansı bulmadan yakalar. Yakalanan bu klinik değişiklikleri olduğu ancak kanser olmadığı bilinmektedir.
Servikal displazi uterusun en aşağı parçası olan serviks (rahim ağzı) dış örtücü tabakasındaki anormal görünüşlü hücreleri tarif etmek için kullanılan bir terimdir. Displazi hafif orta ve ağır olarak sınıflandırılır. Displazinin kendisi hayatı tehdit etmediği halde kanser öncesi durumlarda ilgili bulunmuştur. Tedavi edilmez ise karsinoma in situ diye adlandırılan kanserin erken bir formuna dönüşür. Zaman içinde de invazif servikal kansere dönüşür. Servikal displazinin kansere dönüşmesi yaklaşık 10-15 yıl alır. Bu nedenle Displazilerde erken tanı ve tedavi kanserden korunmada önemlidir. Displazi her yaş grubunda görülse de en sıklıkla 25-35 yaşları arasında görülür. U.S.A.’da her yıl 250 bin-1 milyon arası kadına displazi tanısı konulmaktadır. En sık görülen displazi formu olup bunların % 70’i tedavi edilmeden de iyleşir.
Displazinin klasifiye edildiği diğer major sistem CİN (Servikal intraepitelyal neoplazi) sistemidir.
CİN 1 Hafif displazi veya LSİL olarak adlandırılır. Yaklaşık % 11 vakada CİN-3’e ilerler.
CİN 2 Ilımlı displazi veya HSİL olarak adlandırılır. Yaklaşık % 20 vakada CİN-3’e ilerler.
CİN 3 Ağır displazi veya HSİL olarak adlandırılır. Rahim ağzının örtücü tabakanın hemen tamamında anormal hücreler vardır. Bazıları CİN-3’ü Carsinoma in sitü (CİS) olarak isimlendirilirler.
KANSER: Artık anormal şekil ve büyüklükteki displazik hücreler bazal membranın altına inmiş yayılım başlamıştır.
Displaziye Neden Olan Durumlar
1) Çok Partnerli cinsel yaşam

2) 18 yaşından önce başlayan cinsel aktif yaşam
3) Sigara
4) Kötü beslenme (Vit A C E eksikliği folik asit eksikliği)
5) DES Maruziyeti: 1960-1971’li yıllarda yaklaşık 3-4 milyon gebe kadın düşük riskine karşı sentetik bir estrojen olan Dietilstilbesterol kullanılmıştır. Zararlı olabileceği anlaşılınca kullanımı durdurulmuştur. DES’e maruz kalan annelerin kız çocuklarında az sayıda görülen vagina ve servks clear cell karsinoması bu durumu açıklamaktadır.
6) Doğum Kontrol Hapları: Doğum Kontrol Hapları kullanan kadınlarda folik asit metabolizmasını bozduğu ve ayrıca cinsel geçişli hastalıkların riskini artırdığı böylece servikal displazi gelişimine yol açtığı düşünülmektedir.
7) HPV Enfeksiyonları: Servikal displazili kadınların % 80-90’ında HPV enfeksiyonları vardır. HPV 100’den fazla tipi olan bir virüs grubudur. U.S.A.’da yaklaşık 30 milyon insanda HPV enfeksiyonu vardır. Rahim ağzı kanseri yapan en zararlı virüs tipleri tip 16 ve tip 18’dir.
Tüp 333531394551525658 ve 68’de kanserojen potansiyeli taşırlar. Tip 16 ve 18 ütün serviks kanserlerinin % 70’inden sorumludurlar. Genital siğillerinde sebebi HPV olup en sıklıkla tip 6 ve 11 sorumludur.
SERVİKAL KANSER TARAMASI
PAP test nedir?

Rahim ağzındaki hücre anormalliklerini tarif etmek için yapılan smear (sürüntü)’in patolojide rapor edilmesidir. Servikal hücre anormalliklerini 3 ana kategoride değerlendirilir.

ASCUS: Önemi belirlenemeyen atipik squamöz hücreler. Squamöz hücre rahim ağzının en dıştaki örtücü tabakanın ince düz hücreleridir. ASCUS’a % 3 – 5 arasında rastlanır.
LSİL (Low-grade suamöz intralepitelyal lezyon): Hücrelerin şekil ve ölçülerinde değişiklik aşlamıştır. (Hafif displazi olarak da isimlendirilir). Hiçbir tedavi vermeden hastaların çoğunda normale döner. Bu teşhisi alan hastalar 2 yıl oyunca 6 ay aralarla smear (sürüntü) kontrolüne çağrılır. CİN-1 olarak da isimlendirilir. LSİL sitolojik tetkiklerin % 1-6’sın da rastlanır.
HSİL (Highgrade squamöz intra epitelyumyal lezyon): Bu tip PAP-smear neticesi mutlaka kolkoskop denilen mikroskop sistemi ile değerlendirilip gerekli yerlerden biopsi alınmalıdır. Patoloji neticesine göre tedavi planlanmalıdır. CİN-2 veya CİN-3 olarak da isimlendirilir.
PAP (Smear = Sürüntü) Test Nasıl Yapılır?
Bir kadının jinekolojik muayenesi öncesi özel smear fırçası ile serviksten alınan hücrelerin lam denilen camın üzerine sürüldükten sonra alkol ile tespit edilip patoloji laboratuarına gönderilmesidir.

PAP (Smear) testi öncesi:
1- Hasta 1 gün önceden eşiyle beraber olmamalıdır.
2- Hasta kanamalı olmamalıdır.
3- Vaginal duş krem vs. kullanmamış olmalıdır.

PAP (Smear = Sürüntü) Testi ağrısız acısız kanamasız basit 1-2 dakikada yapılan zarar vermeyen bir testtir.
PAP (Smear = Sürüntü) Testi Kimlere Yapılmalıdır?
1- 18 yaşından itibaren evli kadınlara her yıl tekrarlanır.
2- 30 yaşından itibaren eğer üst üste 3 tets negatif gelmişse artık 2-3 senede 1 tekrarlanır.
3- 70 yaşında 3 kez negatif gelirse test yapılması bırakılabilir.

TAKİP VE TEDAVİ
CİN-1 (Hafif Displazi)’deki spontan gerileme % 60-85 arasındadır. Gerileme 2 yıl boyunca 6 aylık aralarla pap testlerle takip edilir. Eğer CİN-1 yani LSİL 2 yıldan daha uzun sürüyorsa tedavi krio laser ablation veya LEEP (Loop Elektrosurgical Ekscision) ile yapılır.

Sitolojik tetkik HSİL olarak gelmişse kolkoskopi ile hasta incelenip şüpheli yerlerden direkt biopsi yapılır. Kolkoskopi hastanın büyük mercek sistemi ile kontrolüdür. Biopsi ile gelecek CİN-2 ve CİN-3 teşhisleri için tercih edilen tedavi LEEP’dir. Hastanın myoma uteri rahim sarkıklığı polip veya başka teşhis edilmiş sebepleri varsa bu hastalara ileri yaşları göz önüne alınarak Hysterektomi (Rahim ameliyatı) teklif edilebilir.
Kolposkopi sadece anormaliği gösterir. Kesin tanı patolojik doku incelemesi ile konulur. Kolposkopi ile bırakılarak anormal bölgelerden biopsi yapılması doğru tanıyı getirir.
Gebe hastada kolposkopik inceleme ile invezyon şüphesi yoksa biopsi doğum sonrasında bırakılır.
Tedavi: Tedavi seçeneği hastanın yaşına fertilite isteğine (doğurganlık) takip olanaklarına lezyonun yayılım ve histolojik yapısına bağlıdır.
Tedavi seçenekleri:
Lokal Eksizyon
Elektrokoter
Kriocerrahi
Laser
LEEP

Tedavi sonrası komplikasyonlar:
1- Kanama
2- Enfeksiyon
3- Servikste Stenoz (Daralma)

HPV Aşısı: Haziran 2006’da FDA (Amerikan Gıda İlaç Yönetimi) 9-26 yaşları arasındaki genç kız ve kadınlara yapılmasını tavsiye ettiği bir aşıya lisans vermiştir. U aşı HPV’nin 4 tipi (6111618)’ne karşı imminite sağlanmaktadır. HPV 6 ve 11 Genital Siğillerin % 90 HPV 16 ve 18 serviks kanserlerinin % 70’inin sebebi olarak bilinir. FDA bu aşının 3 defada 6 ay içerisinde yapılmasını önerir. (İlk aşı 2 ay sonra 6 ay sonra)
Hiç virüsle karşılaşmamış kişilerde çok efektiftir. Aşı yapılsa bile bu kişilerin PAP-Smear testi ile taramalara devam etmesi gerekir. Aşının koruyuculuğu 4.5-5 yıl olarak belirtilir. Gebe e emziren kadınlar aşılanmamalıdır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Servikal prekanseroz lezyonların tanı ve tedavisi

Servikal prekanseroz lezyonların tanı ve tedavisi konusu, SAĞLIK / Gebelik forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hsıl, hsıl şüphesi, hsıl nedir, rahimde lezyon nedir, rahimde lezyon, servikal lezyon nedir, des maruziyeti, hsil nedir, rahimde lezyon ne demek, hsıl ne demek, prekanseröz nedir, servikal lezyon, şüpheli lezyon nedir, hsıl tedavi, des maruziyeti nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
miyop nedenleri, tanı ve tedavisi Bakimli Bayan Sağlığımız 1 28-01-2012 05:01
Kas Tümörleri Tanı ve Tedavisi Bkmlyz Kanser 0 04-05-2009 11:15
Astigmat Tanı ve Tedavisi Bakimli Bayan Sağlığımız 0 04-04-2008 01:52
Akut Bronşit Tanı ve Tedavisi Bakimli Bayan Sağlığımız 0 03-04-2008 08:40
Astım Tanı ve Tedavisi Bakimli Bayan Sağlığımız 0 03-04-2008 08:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats