bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Gebelik

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-09-2010, 04:16   #1 (permalink)
 
sahranil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesaj Bebek Kasılmaları

Bebek Kasılmaları

Bebek kasılmaları nedenleri ve tedavi yöntemleri hastalığı ilgili doktoru teşhisi laboratuvar testleri belirtileri ve tedavisi hakkın da aşağıda yazı resim ve videolar sunulmuştur


Halk arasında kasılma sözcüğü kadar yanlış kullanılan deyim azdır. Eskiden kan kalsiyum düzeyi düşüklüğüne bağlı olarak ve apansızın ortaya çıkan bütün belirtiler bu ad altında toplanırdı. Günümüzdeyse kasılma (tetani) nöbetlerinin kan kalsiyum düzeyi normal ama kullanılabilir kalsiyum yedekleri azalmış kişilerde de ya da bedenin magnezyum metabolizmasının bozulmasında da görülebileceği kabul edilmektedir.

Nedenler: Başlıca neden raşitizmdir. Raşitizmin günümüzde de varolduğunu pek çok ana-baba unutur. Oysa ıhman iklimlerin hiç biri ve hiç bir beslenme rejimi yeterince D vitamini sağlamaz. Daha doğumdan başlayarak özellikle de normal kilonun altında ve erken doğmuş bebeklere günde yaklaşık 5 damla D vitamini vermek gerekir. 4 yaşma Kadar her çocuğun hiç olmazsa her kış yüksek dozda D vitamini kapsayan bir ilaçtan bir ampul almasına ve beslenme rejiminin bo! miktarda kalsiyum içermesine (süt ve süt ürünleri yumurta kuru meyve sebze) özen gösterilmelidir. Küçük çocukta nöbetlerin son derece ciddi olduğu bilindiğinden bu konuda hiç bir ihmal bağışlanamaz. Süreğen ishaller D vitamininin barsaktan emilimini düşürür (yeterli miktarda verilse bile); bu durumda kas içine D vitamini iğnesi yapmak gerekir. Bazı böbrek hastalıkları paratiroyit bezlerinin yeterince çalışmaması magnezyum metabolizması bozukluğu da kasılma nedenleri arasında sayılabilir. Ama kasılma her zaman belirli bir nedene bağlı değildir; neden bulunamıyorsa çocuğun hastanede düzenli olarak gözetimde olması gerekir.

Teşhis Süt bebeklerinde: Tipik kasılma nöbeti apansızın başgösterir: Süt bebeği katılıp kalır; kollar bedene yapışık yumruklar sıkılı ayaklar yay gibi bükülüdür. Beden bütünüyle katılmıştır; bunun yanısıra boğazda kasınma solunumda gürültü ve güçlük olabilir; hattâ ciddi bir solunum durması gözlenebilir. Kan kalsiyum düzeyi düşüklüğünün neden olduğu sinirsel ihtilafların yarısını çırpınmalar oluş1-turur. Çırpınmalar yatıştırıcı ilaçların etkisi altında da gerilemez ve bazen bilinç bozuklukları da kapsayan daha ciddi bir tablo oluştururlar; bu durumda gerçek bir kan kalsiyum düzeyi düşüklüğü kökenli beyin hastalığı sözkonusudur. Başlıca bozukluklar çoğunlukla dönem dönem gelen solunum güçlükleri taşikardi (kalp atışlarının hızlanması) nöbetleri tekrarlayan kusmalardır. Kan kalsiyum düzeyi düşüklüğü ayrıca süt bebeklerinde apansızın ölüme de neden olabilir.

Daha büyük çocuklarda: Çocuklardaki kasılma nöbeti yetişkinlerinkine benzer: Ellerde karıncalanmayla başlar; arkasından ellerde (parmaklar gergin avuç çukurlaşmış başparmak bükük) ayaklarda (ayak yay gibi bükük ayak parmaklan bükük) sırt kaslarında (sırt kambur daire yayı gibi bir görünüm almıştır) kramp ve kasınmalar ortaya çıkar. Hasta yere düşebilir ama bilincini yitirmez. Solunum kalp sindirim bozuklukları ve çırpınmalar belirebilir. Her zaman ruhsal bozukluklar da vardır: Sıkıntı; kişilik bozuklukları; kaygı; okulda başarısızlık.

Takınılacak tutum: Teşhis ancak çocuk belirtileri göstermekte olduğu sırada hemen hastaneye kaldırılıp kan alınarak konulabilir. Teşhisten sonra kalsiyum yetersizliğinin nedenlerini araştırmak için bir bilanço çıkarmak gerekir.

Bebek Kasılmalar. Su kaybı için kontrol edin. Doğumun gerçekleştiği gün başlayan nöbetler doğumdaki beyin hasarından dolayı olabilir. Kasılmalar birkaç gün sonra başlarsa tetanoz veya menenjit belirtilerini araştırın

Çocuklarla hastalıkları bir arada düşünmek bile insanı üzüyor. Ancak şu bir gerçek ki büyüme süreçleri boyunca çocukları birçok hastalık bekliyor. Onların hiç hastalanmamalarını sağlamak imkansız ama hastalıkları tanıyarak bilinçli bir ebeveyn olmak zor değil.SARA – EPİLEPSİ

Havaleye benzeyen krizlerin tekrarlanması ile ortaya çıkar. Bu krizler ateş yüzünden meydana gelenhavalelerin aksine çocukta ateş yokken ortaya çıkar. Bu krizlerde şeker düşmesi kalsiyum eksikliği gibi biyolojiknedenler yoktur. Önce organik yani beyinde oluşmuş bir zedelenme var olup olmadığı aranır : Günümüzde MR(Manyetik Rezonans) veya diğer görüntüleme araçlarıyla bunlara cevap bulunabiliyor.

Eğer saranın sebebi bulunamadıysa buna birincil epilepsi adı verilir. Bu tip hastalar normal insanlara nazarandaha kolay kasılıp kalabiliyorlar bu onların yapısal bir sorunu olarak ortaya çıkıyor.

Sara krizleri çocuklarda çeşitli şekillerde görülebiliyor. En çok görülen şekli tam epilepsi krizidir: Aniden çocukbilincini kaybeder vücudu gerilerek kasılır sonra sarsılmalar başlar gözler sabit ve devriktir nefes tıkanır.Birkaç saniye sonra kriz biter hasta gürültülü bir biçimde nefes almaya başlar çocuğun bütün kasları gevşer vebazen idrar kaçırır. Sonra çocuk uyur ve uyandığı zaman krizi hakkında hiçbir şey hatırlamaz

Yarım krizler ani kasılma veya gevşeme gözlerin devrilmesi birkaç sarsıntı şeklinde olur.

Sınırlı krizler ise yalnız yüzde kasılma yapar bilinç yerindedir. Çocuk konuşamaz ama duyar.

Birde uyuma veya uyanma anında geçirilen krizler vardır.

Yaşa göre de çeşitli krizler görülür. Üç yaşında bebeklerde absans denilen birkaç saniyelik bilinç kaybı olur.3-3.5 ay arasında “fleksiyonlu spazm” denilen krizler ciddidir ve hemen tedavi gerektirir.

Sara krizi geçiren çocuk tabi ki doktor kontrolü altında olacaktır. Ama şunu da bilmek gerekir ki artıkçocuklarda görülen sara insanı hayat boyu ilaç almaya mahkum eden tedavisi olamayan bir hastalık olmaktançıkmıştır. Bazı vakalar hem zararsız hem de geçici bile olabilir.

Bazı şekilleri ciddidir ve ilerleyicidir. Tedavi yolu ile dengelenmesi zor olduğu için bu işin uzmanı olan doktorlartarafından takip edilmeleri gerekir. Üç yıl boyunca kriz görülmezse doktor yavaş yavaş ilaçları keser. Tedaviboyunca ilaçlar bir gün dahi aksatılmamalıdır ve doktorun onayı olmadan katiyen kesilmemelidir.

Bazı krizler sürekli ışıktan kaynaklanır (TV ekranı video oyunları bilgisayar gibi..) Bu çocuklara çok düzenli biryaşan kurmak gerekir özellikle uykusuz kalmamasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında çocuk normal bir okulhayatı sürdürmelidir aşırı koruma altına alınmamalıdır. Kendi yaşıtları ile normal sınıflarda okutulmalıdır. Bazızor durumlarda çocuk ve ailesinin psikolojik destek alması gerekebilir. Çocuk normal oyun ve spor aktivitelerinekatılabilir. Kontrol altında olmak şartıyla yüzme sporu da yapabilir.

Çoğunlukla epileptik çocuklar duygusal ve psikomotor açıdan normal ve uyumlu bir şekilde gelişirler.NOT:Sağlık konusunda verdiğimiz bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır.


sahranil isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (26-09-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bebek Kasılmaları

Bebek Kasılmaları konusu, SAĞLIK / Gebelik forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bebeklerde kasılma, bebeklerde kasilma, bebeklerde kasılma nedenleri, bebekler neden kasılır, bebeklerde kasılma neden olur, bebeklerde bacak kasılması, bebekte kasılma, bebek kasılması, bebek kasılmaları, bebeğin kasılması, bebeğim kasılıyor, bebeklerde ayak kasılması, bebeklerde kasılma nöbetleri, bebeklerde gerilme, bebeklerin kasılması,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bebek Kulağı ve Bebek Kulak Hastalıkları daywest Bebek Hastalıkları 0 26-06-2010 10:57
Bebek Saç Modelleri - Bebek Saç Kesimi elif Saç Modelleri 0 27-01-2010 04:41
Bebek pelerini ya da bebek pançocu yapılışı :) Bkmlyz Bebek Örgüleri 0 25-12-2008 03:38
Tüp Bebek Bkmlyz Sağlığımız 0 09-04-2008 04:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats