bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Gebelik

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-10-2010, 03:25   #1 (permalink)
 
sahranil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Ünlem Bebeklerde Katı Gıdalara Geçiş

Bebeklerde Katı Gıdalara Geçiş

Bebeğinize katı yiyecek vermeye başl...adığınızda bebeğiniz anne sütünü daha az tüketecek anlamına gelir. Henüz sindirim sistemi gelişmediğinden katı yiyecekler midesine zarar verebilir alerjik reaksiyonlara ve geceleri uykusundan uyanmasına neden olabilir. Bu yüzden 4 ay bu tür yiyecekler için çok erkendir; uygun olan bebeğiniz 6 aylıkken katı yiyeceklere başlamanızdır. Ayrıca bebeğiniz doğduğunda verdiğiniz herhangi bir yiyeceği ağzına koyar koymaz diliyle tekrar dışarı çıkarma refleksine sahiptir. Bu refleks yaklaşık 4 ay boyunca devam eder. Bu nedenle de 4 aydan önce katı yiyecekleri ağzına almayacaktır.

Bebeğinizin katı yiyecekler için hazır olduğunu şu şekilde de anlayabilirsiniz: sık sık anne sütü ister ve daha çok süt için ağlar. Bazı bebekler geceleri sık uyanırlar. Ayrıca siz yemek yerken sizin tabağınızdakilere uzun uzun gözünü dikip bakar.

6-7 aylıkken bebeğiniz yardım olmadan oturmaya başlar yiyeceklere yetişebilir ve dişleri çıkar nesneleri tutabilir ve onları ağzına alabilir işte bu dönemde bebeğinizi katı yiyeceklerle besleyebilirsiniz.

Bebeğiniz tatmadan ve yutmadan önce yeni yemeğine 8-10 kez süren sıklıklarla bakar dokunur ve koklar. Bu nedenle yapılması gereken en iyi şey 3-5 günlük periyotlarla bebeğinize yeni yemeğini bir kez tanıtmanızdır. Bebekler en büyük taklitçi olduklarından sizin ifadelerinizi dikkatle izlerler.

Bebeğiniz rahat ve bildiği aktiviteleri yapmayı tercih ettiğinden bebeğinizi beslenme saatlerinde yüksek bir sandalyede oturtup besleyin. Böylece sandalyeye oturduğunda beslenme saatinin geldiğini anlayacaktır.

Bebeğinizin yemeğini hazırlarken onun dikkatini çekmek için ve otururken onu sakin ve sessiz tutmak için aynı zamanda bebeğinizle konuşun ve hazırladığınız yemekleri ona da gösterin. Yemek yemesini eğlenceli bir aktivite haline getirmek için bebeğinizi yüzü dönük göz hizasında oturtun. Bebeğinizin ifadelerini ve davranışlarını izleyin. Bebekler artık yemek istemediklerinde bunu çeşitli şekillerde ifade ederler; örneğin ellerini kaldırırlar başka tarafa dönerler kafalarını sallarlar ya da ağızlarını açmazlar.*İlk Yiyecekler

Zamanı geldiğinde sütle beraber pirinç muhallebisine başlayabilirsiniz. Birkaç denemeden sonra bebeğiniz muhallebiyi istemediyse birkaç hafta ara verin ve sonra tekrar deneyin. Yemeye başladıktan birkaç hafta sonra tek çeşit bir meyve ve sebzeye başlayabilirsiniz. Ezilip lapa haline getirilmiş muz havuç veya patatesten yapılmış sebze püresi ya da elma armut veya şeftaliden yapılmış meyve püresi verebilirsiniz. Bazı doktorlar önce meyveyle başlanmayı önerir çünkü tatlıdır ve bebeğiniz de meyveyi daha çok kabul eder. Bazı doktorlar ise öncelikli olarak sebzeyle başlamayı önerir çünkü ilk olarak meyveye alışınca sebzeyi sevmeyebilir. Yeni bir yiyecekle tanıştıktan sonra 3-5 gün beklemeniz önemlidir çünkü yiyeceğin bebeğinizde herhangi bir alerjik reaksiyona neden olup olmadığını kolayca fark edebilirsiniz.

Bütün bunları takip etmeniz sizi 2 aya kadar meşgul edecektir. Meyve ve sebzeye başlarken izlediğiniz yaklaşımın aynısını tek tip bir ete başlarken de uygulayabilirsiniz.*Parmak Biçimli Gıdalara Geçiş

Bebeğiniz mama sandalyesinde güzel bir şekilde oturuyorsa kaşığını tutuyorsa parmaklarını yemeğine sokup parmaklarını yalıyorsa bebeğiniz artık kendi kendini besleyebilir demektir.

Bebeğiniz en az 7 aylık olunca 2 ya da 4 dişi çıkmış olur böylelikle ağızda çabukça dağılan ve boğulma tehlikesi olmayan parmak biçimli gıdalara geçebilirsiniz. Bebeğinize uygun parmak biçimli gıdalar; buharda haşlanmış brokoli çiçekleri çubuk şeklinde doğranıp buharda haşlanmış havuç buharda haşlanmış taze fasulye muz parçaları karpuz elma şeftali armut parçaları ekmek ve yağ çubuk biçimli ekmek parçaları ve pidedir.

Bebeklerin çoğu parmak biçimli gıdalarla ilk kez karşılaştıklarında ağızlarını açmak istemezler ve bu doğal olarak gösterdikleri bir reflekstir. Çocuğunuza tehlikeli yiyecekler vermediğiniz sürece ve o da ilgili kaldığı sürece; yapacağınız en iyi şey bu konuda yavaş yavaş ilerleme kaydetmenizdir.

Bebeğiniz bunları yemeyi başardıktan sonra dilimlenmiş muz haşlanmış havuç ve patates peynir iyi pişmiş pasta yağda pişmiş yumurtanın sarısı haşlanmış ve küçük parçalara ayrılmış et gibi gıdaları vermeye başlayabilirsiniz.

Daha kolay yutması için yiyecekleri 1-1.50 cm olacak şekilde küçük parçalara ayırın. Dolaşarak yemek yemesine izin vermeyin mama sandalyesine doğru bir şekilde oturtun.

Elinizden geldiğince bebeğinize belli bir yemek programı uygulamaya çalışın. Sabahları taze turunçgillerden bir meyve ve yoğurt öğleden sonra turunçgillerden olmayan protein içeren meyve bebeğinizin bisküvi ve şeker gibi yiyeceklerden uzak tutmanızı sağlayacaktır. Beslenmeleri arasında düzenli bir şekilde bu meyvelerden verirseniz bebeğinizin yemek için yeterli ihtiyacını karşılamış olursunuz. Bebeklerin ve çocukların aynı yemeği bir öğünde az sonraki öğünde çok yemesi olağandır.*Bebeğin Masadaki Yiyeceklerle Tanışması

Bir sonraki adımda bebek yumuşak yumru yiyeceklerle tanışır. Bu yiyecekler küçük parçalar halinde ve az çiğnemeyle kolayca yutulan yiyecekler olmalıdır. Yiyecekleri kaşıkla ezerek ya da küçük parçalara bölerek bebeğinize verebilirsiniz (makarna peynir ezilmiş muz veya ezilmiş patates).

Bebeğiniz karışmış yiyecekleri sevmeyebilir yoğurt ile meyveyi ayrı olarak yemeyi tercih edebilir. Bebeğinize farklı tercihler sunarken acele etmenizde fayda var yeni bir yiyecekle beraber ona benzer başka bir yiyeceği de verebilirsiniz. Bebeğiniz yeni bir yiyeceği denediğinde onu çiğnedikten sonra ağzından çıkarıyorsa cesaretini kırmayın belli bir süre sonra aynı yiyeceği tekrar vermeyi deneyin. Bebeğinizin yemek saatlerinde size katılmasına izin verin ve yemek yerken nasıl zevk aldığınızı gösterin. Böylece sizi taklit etmeye çalışacak ve yemek saatlerinden hoşlanmaya başlayacaktır.*Bebeğin Masadaki Yiyeceklerle Tanışması

Bir sonraki adımda bebek yumuşak yumru yiyeceklerle tanışır. Bu yiyecekler küçük parçalar halinde ve az çiğnemeyle kolayca yutulan yiyecekler olmalıdır. Yiyecekleri kaşıkla ezerek ya da küçük parçalara bölerek bebeğinize verebilirsiniz (makarna peynir ezilmiş muz veya ezilmiş patates).

Bebeğiniz karışmış yiyecekleri sevmeyebilir yoğurt ile meyveyi ayrı olarak yemeyi tercih edebilir. Bebeğinize farklı tercihler sunarken acele etmenizde fayda var yeni bir yiyecekle beraber ona benzer başka bir yiyeceği de verebilirsiniz. Bebeğiniz yeni bir yiyeceği denediğinde onu çiğnedikten sonra ağzından çıkarıyorsa cesaretini kırmayın belli bir süre sonra aynı yiyeceği tekrar vermeyi deneyin. Bebeğinizin yemek saatlerinde size katılmasına izin verin ve yemek yerken nasıl zevk aldığınızı gösterin. Böylece sizi taklit etmeye çalışacak ve yemek saatlerinden hoşlanmaya başlayacaktır.*Katı Besinlere Geçişte Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Katı yiyeceklere geçişte bebeğiniz yiyeceklere karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. İnek sütü yumurtanın beyazı balık fıstık turunçgiller bebekler yediğinde en çok alerjiye neden olan yiyeceklerdir. Bebeğinize yeni yiyecekleri yavaş yavaş tanıtmalı ve yeni bir yiyeceği vermeden önce 3-5 gün beklemelisiniz böylece yeni maddelere karşı vücudu antikor üretebilir ve siz de olası reaksiyonları farkedebilirsiniz. Eğer ailenizde alerji sık görülen bir vakaysa o zaman daha çok dikkat etmeniz gerekir. Alerjik reaksiyonların belirtileri şöyledir:

# Deride kurdeşenlere benzer kızarıklıklar ve lekeler
# Yemesinin hemen ardından kusma
# Yemekten birkaç saat sonra ishal
# Dışkısında kan
# Nefes almada zorluk

Bebeğinizi katı yiyeceklerle tanıştırırken nefes borusuna kolayca kaçabilecek aşağıdaki gıdalardan da kaçınmalısınız.

# Havuç
# Sap kerevizi
# Elma
# Armut
# Patlamış mısır
# Kuru üzüm
# Taze üzüm
# Fındık


sahranil isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 22-10-2010, 05:09   #2 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Benim ufaklik simdiden biz yemek yerken saldiriya geciyor banada verin diye nasil bagiriyor benimki biraz acelecidiger ikiside oyleydi simdi boyle yapiyorlar sonrada kasikla peslerinden kosuyorumama oglumun masallahi var nasil yemek yemeye basladiysa aynen devam ediyor:)


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 22-10-2010, 05:20   #3 (permalink)
 
sahranil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Allah kimseye iştahsız çocuk vermesin çok zor


sahranil isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 22-10-2010, 05:22   #4 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Amin... Ben iyi bilirim ne demek oldugunu:(


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 22-10-2010, 05:34   #5 (permalink)
 
sahranil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

bende :((


sahranil isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 22-10-2010, 05:35   #6 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Yemek yemedigi zaman bende yemiyorum inanirmisin bu bende aliskanlik olduyemek yedigi zamanlarda ise ben doyuyor gibiyim.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 22-10-2010, 05:45   #7 (permalink)
 
sahranil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

annelik işte


sahranil isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 22-10-2010, 05:49   #8 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

eee ne demisler her kadin cocuk dunyaya getirebilir fakat her kadin anne olamaz diye cok dogru.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bebeklerde Katı Gıdalara Geçiş

Bebeklerde Katı Gıdalara Geçiş konusu, SAĞLIK / Gebelik forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bebeklerde İshalin Nedenleri - Bebeklerde İshal Nasıl Tedavi Edilir? daywest Bebek Hastalıkları 0 31-01-2010 03:56
Bebeklerde Kabız Nedenleri - Bebeklerde Kabız Nasıl Tedavi Edilir? daywest Bebek Hastalıkları 0 31-01-2010 03:55
Geçiş (Katagen) Dönemi salon beyaz Saç Bakımı 0 13-04-2009 04:19
Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş Dönemi merve59 Bebek Bakımı 0 17-09-2008 03:22

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats