bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Gebelik

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-01-2011, 11:26   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Kürtaj nedir? Nasıl uygulanır? Kürtaj işlemine bağlı riskler nelerdir?

Kürtaj veya rahim tahliyesi rahim içindeki bir gebeliğin özel yöntemlerle sonlandırılmasıdır. Kadının arzusuyla 10. gebelik haftasına kadar yasal olarak uygulanabilir. 10. haftanın üzerinde kürtaj işlemi yapılması kadının hayatını ciddi oranda riske atabilirve Türk Ceza Kanununa göre de yapan ve yaptıranlara yani 10. haftanın üzerinde kürtaj yaptırmak isteyen hem gebeliğini aldırmak isteyene hem de bu işlemi yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına ciddi cezalar ve yükümlülükler getirmektedir.
“Yasal Tahliye" adından da anlaşılacağı gibi ülkemizde reşit kadınlarımıza tanınmış tümüyle yasal ve çağdaş bir haktır.
Kürtaj yalnızca ve ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanınca uygulanır. Yapılan işlem gizli kalır. Ülkemizde düşük ilacı (RU-486) kullanılmamaktadır. Dünyanın çoğu ülkesinde (gelişmiş olan ülkeler dahil) ve bizde tahliye aşağıda anlatılan vakum tekniği ile uygulanır.
gebelik testiniz ister pozitif ister negatif olsun asla "söktürücü iğne" gibi yöntemlere kendi kendinize başvurmayın. Bu ilaçların gebelik durumlarında işe yaramaları tıbben mümkün olmadığı gibi gebeliğin devamına neden olmaktadır. Bu ilaçların kullanıldığı durumların çoğunda gebelik yoktur basit hormonal nedenlere bağlı adet gecikmelerinde adet görmeyi sağlayabilmektedir. Ancak mevcut gebeliğin sonlandırılması gibi bir durum söz konusu olmadığı gibi bu tür durumlarda genellikle gebeliğin devamını sağlayarak ileri gebelik haftalarına geçilmesi gibi sorunlara neden olmaktadırlar. Ertesi gün hapı kullanımı söz konusu ise hapın kullanımından 15-20 gün sonra mutlaka kanda gebelik testi ile devam eden bir gebelik olup olmadığından emin olunuz. Ertesi gün haplarının kullanımı sonrası hormonal düzensizlikler oluşmakta ve hastalarda bunu adet olarak algılayarak gebeliklerinin devam edip etmediğini teyidetmeyi ihmal etmeleri sonucu yasal sınırları aşmış gebelik durumları söz konusu olabilmektedir. Ayrıca kanda gebelik testinin teyidi de yetersiz kalmakta olup devam eden gebeliğin dış gebelikten ayırt edilmesi için ultrason ile gebeliğin rahim içi yerleşimli bir gebelik mi yoksa dış gebelik mi belirlenmesi gerekir. Dış gebelikler kürtaj işlemi ile alınamayıp çoğu zaman laparoskopi ameliyatı gerektiren özel bir durumdur.
"İlk hamilelikte uygulanan kürtaj sonrasında bir daha hamile kalınmaz!!"
BU YALNIZCA HURAFEDİR. Ancak Kürtaj işlemi küçük haftalarda uygulandığında riskleri yok denecek kadar az olmasına rağmen hamilelikten korunma yöntemlerinin bilinçli uygulanması ile bu tür uygulamalara da gerek kalmayacaktır.
Dikkatli ve vakumla uygulanan bir kürtajın kadının genital sistemine zarar vermesi beklenen bir durum değildir. Ancak istenmeyen gebeliklerde gebelik haftasının büyütülmemesi riskleri ciddi oranda azaltacaktır.
Gebeliğin tıbben sakıncalı olması durumunda (anneyle ilgili gebeliğin riskli olduğu hastalıklar bebeğin ileri derecede sakat olduğunun ya da öldüğünün belirlenmesi gibi) bu süre 10 haftayı aşabilir. Bu durumda birden fazla uzman doktorun kurul oluşturarak karar vermeleri gerekir.
Kürtaj İşleminin Uygulanması
Yasal sınırlarda kürtaj işlemi için uygun haftada tespit edilen istenmeyen gebeliklerde kürtaj işlemi ile ilgili tahliyeler hem lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) hem de genel anestezi altında uygulanabilir. Genel anestezi işlemin tümüyle ağrısız seyretmesi açısından çağdaş ve etkili bir yöntemdir. İlk kez kürtaj işlemi yaptıran ve normal doğum ile doğum yapmamış hanımlarda genel anestezi ile kürtaj işlemini yaptırmalarını öneririz normal doğum yapmış ve daha önceden kürtaj deneyimi olan hanımlar lokal anestezi ilede kürtaj yaptırabilirler.

Kürtaj işleminde en önemli ve hassas konu şayet gebelik istenmiyorsa karar vermek için 1 gün dahi ertelememeleridir ilerletilen her gebelik günü işlem risklerinin ve işlem esnasında kullanılacak tahliye kanüllerinin çaplarının büyümesine işlem süresinin uzamasına neden olacaktır. Ayrıca hanımlar gebelik haftalarını hesaplarken genellikle yanlış hesaplamalar yapmaktadır. Bir gebelik haftası hesaplanırken gebeliğin muhtemel oluşma anı yani ilişkinin olduğu gün gebelik haftası hesaplamasında baz alınmaz gebelik haftası hesaplamasında en son gördüğünüz adetin ilk gününden itibaren bu güne kadar geçen süre hesaplanarak gebelik haftası belirlenir. Yani 28 günde (4 hafta) bir adet görüyorsanız ve vaktiniz geldiği halde 14 (2 hafta) gündür adet görmemişseniz son adetinizin ilk gününden itibaren (4 hafta + 2 hafta = 6 hafta) hesaplandığında 6 haftalık gebelik söz konusudur.
Kürtaj İşleminde Lokal Anestezi Nasıl Uygulanır?
Kürtaj işleminde lokal anestezi uygulamasında küçük enjektörler yardımı ile rahim ağzı uyuşturulur. Bu işlemde amaç rahim ağzına yerleştirilecek olan plastik karmen kanüllerinin rahim ağzından geçişi esnasında mümkün olduğunca ağrı oluşturmamasını sağlamaktır. Bu nedenle işlemin yapılacağı bölgeye yakın olan rahim ağzı uygun dozda lokal uyuşturucu maddelerin enjekte edilmesi ile ağrıya duyarsız hale getirilir. Amaç hastaya kürtaj işlemi uygulanırken ağrı duymamasını sağlamaktır. Etkin bir Lokal anestezi uygulamasında alınacak cevap bu konuda işlemi yapan hekimin tecrübesi ile doğru orantılıdır.

Bu uygulama öncesinde hastaların en az 4 saat öncesinden sıvı ve katı gıda almadan gelmesi önerilir. Çünkü işlem esnasında rahim ağzına uygulanacak uyuşturucu maddeler ve işlem sırasında bulantı ve kusma refleksinin oluşumunun mümkün olduğunca azaltılması istenir. Lokal uygulama ile kürtaj işlemi daha önce normal doğum yapmış veya daha önce kürtaj deneyimi olan hastalarda kürtaj anestezisi de genel anesteziye alternatif olabilir.
Kürtaj İşleminde Genel Anestezi Uygulaması
Kürtaj işleminde işlem esnasında genel anestezi uygulamaya karar verilmişse hasta işlemden 6 saat öncesinden itibaren katı ve sıvı hiçbir gıda maddesi almamalı ve sigara kullanmamalıdır. Kürtaj işleminde anesteziyi mutlaka bu konuda uzman ve deneyimli Anestezi Uzmanı uygulamalıdır. İşlem esnasında genellikle yüzeysel genel anesteziye yani kasları tam anlamı ile gevşetmeyen ancak bilinç düzeyinin ortadan kalkarak hastanın ağrı duymasına engel olacak dozda anestezik maddeler kullanılır. Genel anestezi uygulamadan önce sıvı ve katı gıdalar ile beslenmenin kesilmesinde amaç anestezi sonrası hastada bulantı ve kusma refleksinin oluşumunun engellenmesi isteğidir. Anestezi süresi özellikle küçük haftada uygulanan kürtaj işlemlerinde kısa olduğu için yaklaşık 3-5 dakika sürer. Uyanma süresi genellikle 5 dakikadır. Kürtaj işlemi sonrası yaklaşık 30-45 dakikalık dinlenmenin ardından anestezi etkisi geçtiği için hasta evine gidebilmekte ve normal yaşantısına dönmektedir.

Kürtaj Tekniği : Kürtaj işlemi nasıl yapılır?
Kürtaj için hazırlıklara başlamadan önce gebelik haftası ultrasonla belirlendikten sonra dikkatli bir jinekolojik muayene yapılır. Kürtaj işlemi öncesinde gebeliğin kesin olarak teyidi son derece önemlidir nedeni ise mevcut gebeliğin normal rahim içi bir gebelik mi yoksa % 1-2 rastlanan dış gebelik mi olduğunun ayrımının yapılması içindir. Dış gebelik belirlendiğinde kürtaj işlemi sorunu çözmez bu durumda ameliyat ile rahim dışı oluşan dış gebeliğin tüplerden alınması gerekir. Bu durumun atlanarak normal kürtaj işlemi yapılması dış gebeliğin hayati risklerinin gözden kaçırılmasına neden olabilir. gebelik tesbitinde vajinal ve abdominal yani karından ulltrason ile değerlendirme yapılır ancak transvajinal ultrasonlarda hata payı çok daha az olduğundan tercih edilmesi gerekir.

Unutulmaması gereken en önemli nokta hastaya işlem hakkında kürtaj işlemi öncesi işlem sırası ve sonrasında neler yapılacağı ve sonrasında nelere dikkat edeceğinin detaylı olarak anlatılması gereğidir. Kürtaj için müracaat eden hastanın öncelikle sıkıntı ve kaygılarının giderilmesi hasta doktor iletişiminin sağlıklı bir şekilde kurulması ve hastaya gerekli güvenin verilmesi hastanın tedirginlik ve korkularının azalmasını sağlayacaktır.
Kürtaj işlemine başlamadan önce vajinal spekulum vajinal bölgeye dikkatli ve hastayı rahatsız etmeyecek şekilde dikkatli ve yavaş olarak yerleştirilir unutmamak gerekir ki birçok kadın için bu hayatındaki ilk muayene veya kürtaj işlemi olabilir. Bu nedenle ciddi bir tedirginlik ve korku duyabilirler. İşlemin her aşamasında hastaya bilgi verilmesi tedirginliğini atması ve güven duygusunu pekiştirmesinde ve ileri yönelik muayene masası korkularının oluşmaması sağlanmalıdır. Hasta ile görüşürken ve işlem aşamalarında tecrübeli bir jinekologun psikolojik yaklaşımlar konusunda ve hastanın tedirginliğinin giderilmesinde hassas davranması uygun olur.
Vajinal spekulum yerleştirildikten sonra vajinal bölge ve rahim ağzı dezenfektan solüsyonlarla sterilize edilir iltihabi vajinal akıntı olan hanımlarda vajinal kültür alınması gereklidir. Rahim ağzı bakterilerden arındırılmak amacıyla dezenfekte edildikten sonra rahim ağzına lokal anestezik madde işlem yapılacak olan bölgede ağrı hissini kaldırmak üzere uygun yöntemlerle rahim ağzı içine enjekte edilir bu işlem esnasında nisbeten ağrı hissini azaltan kalınlığı küçük enjektörler kullanılmalıdır veya genel anestezi uygulanacaksa anestezi uzmanı tarafından gerekli işlemler başlatılır. (Genel anestezi uygulanan hastalarda da işlemin aşağıda belirtilen aşamaları uygulanacak olup kendileri uyku durumunda olduklarından dolayı hiçbir şey hissetmeyeceklerdir.)
Kürtaj işleminde mümkün olduğunca metal ve sert küretler kullanılmamalıdır metal küretler sert yapılarından dolayı rahim içi yaralanma rahim içi zarın (endometrium) aşırı zedelenmesi gibi sorunlara neden olabilir. Kürtaj işleminde vakum suction yöntemi ve plastik karmen kanüllerin kullanılması modern bir yaklaşımdır. Plastik vakum pompası ve plastik karmen kanülleri rahim içi yaralanma ve riskleri minimal seviyeye indirirler.
Kürtaj işlemine başlamadan önceki aşamada çok ince karmen kanulü adı verilen plastik kanüller rahim ağzından rahim içine ittirilir. Şayet lokal anestezi uygun şart ve tekniklerde kullanılmış ise lokal anestezi işlemi sonrası kürtaj uygulanan hastalardada işlem esnasında genellikle rahatsız edici bir ağrı duyulmaz ancak lokal anestezi tam blok yapılmamış veya yetersiz ise bu esnada şiddetli ağrılar oluşabilir. Bazen doğum yapmamış hanımlarda rahim ağzı sert yapıda olabilir ya da gebelik 6. haftanın üzerinde olması nedeniyle daha geniş çaplı plastik kanüller kullanılması gerekebilir. Bu durumda rahim ağzını genişletmek için özel "buji" adı verilen aletler kullanılır ki gebelik haftası büyüdükçe kullanılan aletlerinde kalınlık ve çapları artacağından dolayı hissedilen ağrı şiddetinde artış olabilir.
Lokal anestezi uygulamaları küçük gebelik haftaları için daha uygundur. 6-7. haftadan büyük gebeliklerde lokal anestezi uygulamalarını tavsiye etmiyorum. Rahim ağzından rahim içerisine uygun çapta plastik karmen kanulü yerleştirildikten sonra kürtaj işleminde suction adını verdiğimiz vakumlu hava ile içerdeki materyali emerek tahliye işlemine başlanır. kanüle kuvvetli bir negatif basın üretecek suction pompası eklenir. Emici enjektör pompasında oluşan vakum yardımıyla rahmin içi vakumla boşaltılır.
Kürtajda İşleminde Kullanılan Plastik Steril Karmen Kanülleri ve Vakum Sistemi
Kürtaj işleminde tahliye edilen tüm materyallerin patolojik incelemesinin yapılması uygun olur. Plasenta adı verilen ve halk arasında eş tabir edilen oluşumdan kaynaklanan ve üreme özelliği gösteren mol hidatiform (üzüm gebeliği) ve çok nadirde olsa rastlanan ve maliğn seyir izleyen koryokarsinım vakalarının atlanmaması için kürtaj işlemi sonrası patolojik inceleme önemlidir. Ayrıca küçük hafta gebeliklerde aynı görüntüyü verebilen dış gebeliğin yalancı gebelik kesesinin ( pseudo gestasyonel suc ) ayır edilmesinde kürtaj işlemi sonrası patolojik inceleme son derece önem arzeder. İşlem bittikten sonra tüm aletler alınır ve rahim ağzı tekrar kürtaj işlemin bitimini takip eden dönemde steril edici solusyonlarla temizlenerek işlem sonlandırılır.

Kürtaj işlemi sonrası hastanın 10 dakika istirahatı sağlanır. İşlemden 30 dakika sonrasında hastanın sıvı ve katı gıda maddelerine karşı konulan yasak kaldırılır. Kürtaj işleminin bitiminden 30 dakika sonra hasta normal hayatına geri döner. Çok özel durumlar hariç hastaların kürtaj işlemi sonrası istirahat etmelerine gerek yoktur seyahat engelleri bulunmaz.
Tüm bu işlemler 6. gebelik haftasına kadar olan gebeliklerde 5 dakika 6 ile 10 arası olan gebeliklerde 5-15 dakika sürer. Bu süre Kadın Doğum Uzmanının çalışma süresidir. Genel anestezi uygulandığında hastanın uyuması işlemin yapılması ve hastanın kendine gelmesine 10-30 dakika eklenmelidir.
Kürtaj İşlemi Sonrası Ağrım Olur mu Kanama olur mu?
Kürtaj işleminin esnasında işlem bitiminden sonra ağrı duymamanız için etkisi uzun süren ağrı kesici iğne ve yine işlem esnasında antibiotik uygulanarak işlem sonrası ağrı duymanıza ve enfeksiyon gelişimi riskine karşı önlem alınır. İşlem esnasında size ağrı kesiciler uygulanacağı için işlem sonrasında çok hafif (hanımların adet dönemlerindekine benzer bir ağrı hissi) rahatsız edici olmayan belli belirsiz kasılma hissi olabilir. Size verilecek ağrı kesici haplarınızı da işlem sonrası kullanırsanız bu ufak ağrıları da hissetmezsiniz.

Kürtaj sonrası adet dönemlerinizdeki kanamadan çok daha az lekelenme şeklinde 3-4 gün süren hafif kanamalar olabilir veya olmayabilir her iki durumda normaldir. Kanamanın nedeni rahim içerisinde oluşan kürtaj işlemi sonrası rahim duvarı etrafındaki kılcal damarlardan sızan minimal kanama alanlarıdır.
Riskler
Hijyenik şartlara cerrahi tekniklere uyulduğu sürece ve tecrübeli bir uzman tarafından gerçekleştirilen kürtaj işleminde riskler yok denecek kadar azdır. Ancak bu işlemlerde risk ve komplikasyon adı verilen istenmeyen sorunlarda en çok önem arzeden durum kürtaj işlemini yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanının bu konudaki deneyimi ve tecrübesinin yanında işlem esnasında hijyenik şartlara ve sterilizasyona verilen önem kürtaj sonrası hastanın öneri ve ilaçlarını kullanımına uygun davranması da son derece önemlidir.

Yasal sınırlar içinde (10. gebelik haftasına kadar uygulanan kürtaj) oluşması muhtemel riskler büyük oranda işlemi uygulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanının tecrübesine bağlıdır. Lokal anesteziyle yapılan uygulamalarda işlem esnasında en sık rastlanan sorunlar lokal anestezik maddeye aşırı duyarlılık ve vazovagal senkoptur (uterusun sabitlenmesi amacıyla takılan alet nedeniyle bayılma oluşması). Bu geçici ve selim bir durumdur. Yaklaşık %1 oranında görülür. İşlemden hemen sonra en sık görülen sorun bulantı ve kusmadır. Bazen bayılma hissi oluşabilir. Bu durum da yaklaşık %1 oranında gözlenir ve hayati tehlike yaratmayan geçici bir durumdur. Bazen rahim ağzı kanülün geçmesine izin vermeyecek şekilde sert olabilir ve işlem yarıda bırakılabilir (görülme oranı: yaklaşık 700`de 1). Tahliye bir hafta sonrasına ertelenir. gebelik çok erken ise (<5 hafta) tahliye başarısız olabilir. Kürtaj işleminin başarılı olarak uygulanabilmesi için ultrasonografi de gebelik kesesinin görülebilir olması gerekir. gebelik kesesini ultrason ile görmeden yapılan küretaj işlemlerinde bu sorun yaşanabilir ve daha önemlisi dış gebelik ihtimali atlanabilir. Kürtaj işlemi sonrası ultrason ile işlemin başarılı olup olmadığının kontrol edilmesi önemlidir.
Özellikle gebelik büyükse işlem esnasında aşırı kanama olabilir. Yasal sınırlar içinde yapılan tahliyelerde oluşan kanamalar hayati tehlike yaratmaz.
Çok ender durumlarda ve çoğunlukla yasal sınırı aşan (10. gebelik haftası sonrası uygulanan) tahliyelerde işlem esnasında rahim delinebilir ki etik kurallara sahip ve hastasını riske atmak istemeyen hiçbir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanının 10 hafta üzeri gebeliklerde fetal anomali raporu mevcut olmayan bir gebeliği sonlandırması ve hastasını ciddi riske atması hiçbir açıdan kabul edilir bir prosedur değildir.
Özellikle çok erken gebelik haftalarında uygulanan tahliyelerde işlemden birkaç saat sonra görülen nadir bir sorun da rahim içinde kan birikmesidir (görülme oranı 500`de 1). Hayati bir tehlike yaratmayan bir durumdur ve rahmin içindeki kan boşaltılarak tedavisi sağlanır.
Enfeksiyon oluşacaksa bu genellikle işlemden 6-7 gün sonra ortaya çıkar ve kendini ağrı akıntı aşırı kanama şeklinde belli eder. Kürtaj sonrası verilen antibiyotikleri düzenli olarak kullanmanız durumunda bu sorun da ender olarak gözlenir.
İçeride "parça kalması" durumunda genellikle ilk iki haftada adet esnasındaki kanamadan çok daha fazla kanama görülür ve bu kanama pıhtı şeklinde ve koyu renklidir. Kanamanın ağrılı olması kural değildir. Bazen parça düştüğü gözlenebilir.
Geç dönemde görülen en önemli ancak ender bir sorun işlem esnasında rahim iç tabakasının aşırı hasar görmesi sonucunda oluşan yapışıklıklardır (Asherman sendromu). Kendini kürtajdan 4-5 hafta geçmesine rağmen adet kanamasının olmaması ve ilaç tedavisiyle de kanama oluşturulamaması şeklinde gösterir. Usulüne uygun yasal sınırlar içinde yapılan tahliyelerde ve özellikle de vakumla uygulanan işlemlerde ender olarak gözlenir.
Kürtaj İşleminde Spiral Uygulanır mı ?
Kürtaj işlemi esnasında korunma yöntemi olarak spiral kullanılmasına karar verilmiş ise kürtaj işleminin bitimini takiben rahim ağzı kanalı açık ike kolayca spiral uygulaması yapılabilinir. Spiral doğum yapmış yapmamış bütün hanımlara uygulanabilir. Kürtaj işlemi esnasında spiral takılmasında avantaj daha sonra spiral uygulaması yapılırken kürtaj işleminin ilk aşamasında yapılacak olan rahim ağzı dllatasyon yani genişletme işlemine tekrar gerek kalmamasıdır. Spiral uygulamasından sonra ? un üzerinde korunma sağlanmış olacaktır.

Kürtaj işlemi sonrası öneriler
Kürtaj işleminden sonra 5-6 gün lekelenme tarzında adet kanamasından çok daha az bir kanama olabilir ve normaldir. İşlemden sonra 7 gün boyunca cinsel ilişki enfeksiyon riskine karşı yasaklanır. Kürtaj işlemi sonrası banyo yapmanızda bir sakınca yoktur. Size verilen ilaçları mutlaka eksiksiz kullanınız bunlar sizi kürtaj sonrası enfeksiyon riskine karşı koruyacaktır. İşlemden sonraki dönemde ilişki olursa mutlaka korunmanıza devam ediniz kürtaj sonrası yumurtalıklarınız normal işlevinde olacağı için korunmasız ilişkide gebelik riski yine söz konusu olabilir. İşlem sonrası 7 gün sonra kontrolunuzu kesinlikle yaptırınız. Herhangi bir sorun yaşıyorsanız doktorunuza ulaşabileceğiniz cep telefonunu temin ederek sorunlarınızda kendisi ile çekinmeden irtibata geçiniz.

Uyarılar ve tehlike işaretleri
Kürtajdan belli bir süre sonra (genellikle bir hafta sonra) kontrole çağırılacaksınız. Bu kontrol gebeliğin tümüyle sonlandırıldığından enfeksiyon oluşmadığından işlem esnasında spiral takılmışsa spiralin uygun konumda olduğunun belirlenmesi açısından çok önemlidir. Bu kontrol ihmal edilmemelidir. Eğer kanama parça düşürme aşırı ağrı ateş gibi durumlar ortaya çıkarsa kontrol günü beklenmemeli ve hemen doktorla irtibata geçilmelidir. Kürtaj işlemi sonrası kontrolun yapılmaması çok ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Bir sorun varsa bunun erkenden yakalanması bir sıkıntı yaşanmadan sorunu çözecek iken ihmal telafisi mümkün olmayan sorunlara neden olabilir.

Kürtaj olmadan istenmeyen gebeliklerde başka yöntemler uygulanabilir mi ?
Düşük hapı ve iğnesi »
Zaman zaman merak edilenlerden biri de "söktürücü" iğnelerle yeni başlamış bir gebeliğin sonlandırılıp sonlandırılamayacağıdır. Aslında "söktürücü" iğne olayı belki de ülkemizin ciddi sağlık problemlerinden biri. Eczaneye gidiyorsunuz adetinizin geciktiğini söylüyorsunuz ve hemen size raftan bir "söktürücü iğne" veriliyor ve hatta isterseniz eczanede bile uygulanabiliyor. gebelik testi çoğu zaman yapılmıyor bile.

Bu tür iğneler östrojen ve progesteron hormonunu beraberce içerirler. Gebe olmayan bir kadına uygulandığında gerçekten de çoğu durumda kısa bir süre sonra adetin başlamasını sağlayabilirler. Ancak bu uygulama iki yönden hatalı. Birincisi adet gecikmesi gebeliğe bağlıysa bu ilacın hiçbir etkisi olmaz ve hatta istenmeyen bir gebeliğin devam etmesine neden olur. İkincisi hata ise adet gecikmesi mutlaka jinekolojik değerlendirme gerektiren bir durumdur. Yine benim görüşüme göre gebelik dışındaki nedenlere bağlı olan adet gecikmelerinde gerekli incelemeler yapıldıktan sonra östrojen ve progesteron karışımı iğne yerine tablet şeklinde yalnızca progesetron içeren ilaçlar tercih edilmeli.
Bu tür düşük veya gebelik sonlandırdığı iddia edilen tamamen bilgisizlik ve duyarsızlıktan dolayı verilen bu iğneler sadece ve sadece gebeliğe bağlı olmayan nedenlerden dolayı oluşan gün geçmelerinde adet kanamasına benzer bir kanama olmasına neden olabilir ve takip eden dönemlerde ciddi hormonal bozukluklara neden olabilir. Yumurtalık kistleri rahim zarına bağlı sorunlar ve dış gebelik vakalarının ihmal edilmesi durumuna neden olarak hayati risklerde yaratabilir. (Bu tür ilaçları doktor kontrolu olmadan asla kullanmayınız.)
Düşük iğnesi yok peki "düşük hapı" var mı?
Evet var. RU-486 adı verilen bir ilaç başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerinde kullanılan tablet şeklinde bir ilaç ve gebeliğin en erken dönemlerinde etki ederek gebeliğin sonlanmasını sağlıyor. Aslında ilacın düşük yaptığını söylemek biraz hatalı olur. Zira RU-486 ya da diğer adıyla mifepriston (etken maddenin adı) gebeliğin en erken aşamasına etki ederek yumurta hücresiyle spermin birleşmesinden oluşan embriyonun uterusta (rahim içinde) yerleşmesini önlüyor. Embriyo yerleştikten sonra ise gebelik daha ileri aşamalara geldiğinde düşüğü gerçekleştirmek için mizoprostol adı verilen başka bir ilaçla kombine etmek gerekiyor.

Bu kombinasyon sonucunda erken gebelik döneminde kürtaj gerekmeksizin düşük gerçekleşebiliyor. Ancak bu tür işlemlerde risk normal kürtaj işleminden 10 kat daha yüksek olup bazı özel durumlarda uygulanmakla beraber mutkala ve mutlaka hastanede yatarak tedavi ve kontrol planı içerisinde uygulanması gerekir. Ani ve hayati vajinal kanamalara neden olabilirler.
Fransız patentli düşük hapı olan RU-486 Amerika`da kısa bir süre önce FDA (Food and Drug Administration) onayı aldı. Amerika Birleşik Devletlerinin ülkedeki ilaç ve gıda denetimini yapan en üst kuruluşu olan FDA şu anda Avrupa ülkelerinde kullanılan birçok ilacı onaylamamış olmasına karşın "düşük hapını" onayladı.
FDA bundan birkaç yıl önce de ilacın piyasaya sunulmasını kabul etme aşamasına geldiyse de kürtaj muhaliflerinin yoğun lobi faaliyetleri tarafından engellendi. Kürtaj muhalifleri ilacın kadın sağlığı üzerine olumsuz etkileri olduğunu belirtirken kürtaj taraftarı olanlar ilacın uygulanmasıyla kürtaj oranlarının azalacağını ve böylece kadının seçim yapmada daha özgür olacağını belirtiyorlardı. FDA işte şimdi kamuoyunun da desteğini alarak belli şartlarla ilacın Amerika`da kullanılmasına onay verdi. Bu şartlar ilacın mutlaka kürtaj yapmaya yetkili Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarınca yazılmasını reçetelerin sıkı bir denetim altında tutulmasını ve ilacın kullanıldığı kadınların belli bir süre boyunca takip altında tutularak etkilerin kısa vadeli ve uzun vadeli olarak incelenmesini ve bu verilerle geniş çaplı bir araştırma yapılmasını öngörüyor.
Ülkemizde RU-486 henüz Sağlık Bakanlığı onayı almadı diğer ilaç mizoprostol ise henüz inceleme aşamasında. Belki yakın gelecekte ülkemizde de kürtaj olmayı seçen kadınlar için alternatif bir yöntem olarak RU-486 kullanılabilecek.
Şu an için gebeliğin sonlandırılması ülkemizde yasal olarak 10. gebelik haftasına kadar ve kürtaj yoluyla gerçekleşiyor. Kürtaj işlemi düşünenler için en önemli öneri asla gebeliğinizi istemiyorsanız risklerinizi de büyüterek ileri haftalara ulaşacak şekilde ihmal etmeyiniz. Bu gebelik haftasından sonra gebeliğin sonlandırılması ise kadının isteğine göre değil anne adayının hayati gebeliği devam ettirmesini engelleyen hastalıkları olduğunda veya bebekte ciddi gelişim kusurları olduğunda bir kurul onayıyla mümkün oluyor.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
`»HicЯet GeLini«´ (30-04-2011)

Alt 30-04-2011, 05:58   #2 (permalink)
 
`»HicЯet GeLini«´ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

paylasımın için sağol canım


`»HicЯet GeLini«´ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
daywest (30-04-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kürtaj nedir? Nasıl uygulanır? Kürtaj işlemine bağlı riskler nelerdir?

Kürtaj nedir? Nasıl uygulanır? Kürtaj işlemine bağlı riskler nelerdir? konusu, SAĞLIK / Gebelik forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kürtaj öncesi verilen ilaç, kürtajda uyuşturma, karmen kanül nedir, normal kürtaj, kürtajdan sonra rahim genişler mi, kurtaj oncesi verilen hap, kürtaj sonrası patoloji sonuçları, kürtaj patoloji sonuçları, kürtaj sonrası normal doğum, 10hafta sonrası kürtaj, kürtajda kullanılan ilaçlar, kürtaj öncesi ilaç, kürtajdan önce verilen ilaç, kürtajda rahim genişler mi, kürtajdan sonra patoloji sonuçları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kürtaj Müdahalesi Öncesi Değerlendirme Nasıl Yapılır? daywest Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 28-03-2010 03:14
Kürtaj Yaptırmadan Önce Lütfen Bu Kürtaj Resimlerine Bakın Bkmlyz Gebelik 0 01-02-2009 12:17
Kürtaj Nedir ? Kürtaj Nasıl Yapılır? Bkmlyz Gebelik 0 01-02-2009 12:13
Kürtaj ve Kürtaj Hakkında Bilmeniz Gerekenler Bkmlyz Gebelik 0 04-07-2008 12:42
Sık kürtaj Forum Ana Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 06-03-2008 10:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats