bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > BESLENME > Genel Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-02-2010, 03:00   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yiyecek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aile gelirinin yaklaşık olarak yarıya yakını yiyeceklere harcanmaktadır. Bu nedenle yiyecekleri satın alırken bilinçli bir tüketici olabilmek için aşağıda sayılan hususlara dikkat etmeniz gerekir;
 • Ilk adımda günlük haftalık aylık satın alınacak besinleri belirleyiniz.
 • Kuru besinler (un bulgur pirinç makarna nohut mercimek şeker vb.); kapalı teneke şişe veya kutularda satılan yemeklik margarin ve sıvı yağ zeytin ve salçayı aylık olarak satın alınız.
 • Et haftalık veya günlük alınabilir ancak haftalık alınırsa buzlukta dondurarak veya kavurarak saklayınız.
 • Ekmek veya sütü günlük satın alınız eğer süt haftalık alınacaksa yoğurt yaparak buzdolabında saklayınız.
 • Aylık satın alınacak besinlere karar verdikten sonra haftalık satın alınacaklar için beslenmeye yeter miktarda para ayırınız ve satın alınan malın maliyetini yükseltmesi nedeniyle veresiye alışveriş yapmaktan sakınınız. Çünkü sonuçta alınanlar aynı miktar gelirle ödenecektir.
 • Gerçekçi bir planlama yapabilmek için piyasada bulunan yiyeceklerin fiyat ve kalitesini değişik yerlerden kontrol ediniz.
 • Semt pazarları genellikle manav ve bakkallardan daha ucuzdur. Aylık alınacak besinleri ise tüketim kooperatifleri gibi daha az karla satış yapan yerlerden alınız.
 • Yiyecekleri Satın Alırken (Alışveriş Sırasında) Şu Hususlara Dikkat Ediniz:
 • Alışverişe giderken mutlaka nelerin satın alınacağını gösteren bir liste yapınız. Ancak listede bulunan bir yiyecek o hafta pazara az gelmişse fiyatı yüksek olabilir. O zaman onun yerine geçebilen başka bir yiyecek satın alınız.
 • Mevsimlik sebze ve meyveler turfanda olanından daha ucuz daha lezzetli ye daha besleyicidir. Her mevsim pazarda en bol bulunan sebze ve meyvelerden satın alınırsa daha az parayla daha dengeli beslenme sağlanmış olur.
 • Paketlenmiş besin satın alırken dikkatli olunuz. Çünkü;
 • Verilen paranın bir bölümü kullanılan ambalaja gider. Paketlenmiş yiyecek ve içeceklerden en çok satın aldığımız konserve süt meyve suları bisküvi vb. meyve esansları besin boyaları ve katkı maddeleri eklenerek hazırlanmış maddelerdir. Bunların hepsinin tabii ve taze olanları daha ucuz ve daha besleyicidir.
 • Paketin içinde neler olduğunu üzerindeki etiketten inceleyiniz. Boya katılmamış olanları özellikle duyarlı kişilerde ve çocuklarda alerji yapabilir.
 • Paketin veya ambalajın delikhasarlı olmamasına ve son kullanma tarihine dikkat ederek alınız.Konserve ve süt kutularında yarık çatlak kapaklarda bombe (dışa dönüklük) olmamalıdır. Özellikle pastorize sütlerde şişenin üstündeki tarih bir günü uzun ömürlü sütlerde bir ayı geçmemiş olmalıdır.
 • Satın alınan besinlerin kalitelerine dikkat ediniz. Kuru fasulye nohut mercimek un bulgur ve pirincin taşlı topraklı böceklenmiş ve küflenmiş olmamasına dikkat ediniz.
 • Meyvelerin iri ve gösteritli olanları değil düzgün çürüksüz pörsümemiş sulu ve lezzetli olanlarını seçiniz. Örneğin; iri gösterişli starking elmanın içi unlandığından küçük Amasya elmasından daha lezzetsizdir. Portakalın kabuğu ince olanı mandalinanın çekirdeksiz olanını seçiniz.
 • Yeşil yapraklı sebzelerin yaprağı bol ve yeşil olanları patatesin yeşillenmemiş ve çillenmemiş olanları iyidir. Yeşil fasulyenin kırıldığında gevrek ve kılçıksız olanını seçiniz.
 • Yumurtanın en kalitelisi taze ve iri olanıdır. Yumurtanın sarısının koyu ve açık sarı olması besin değerini fazla etkilemez; taze yumurtanın hava boşluğu çok küçüktür ele alınınca hafif değildir ve sallanırken ses gelmez.
 • Balığın iri veya küçük olması besin değerini etkilemez taze olması önemlidir. Taze balığın solungaçları kırmızı pulları yapışık görünüşü diridir ve hoş oImayan bir kokusu yoktur.
 • Etin yağsız olanının besleyici değeri daha yüksektir. Süt kuzusunun etinin önemli bölümü sudur. Kahvaltılık margarinlerin su oranı da yemeklik margarinden daha yüksektir.
 • Saklama imkanı yoksa israfı azaltmak için gerektiğinden çok besin almayınız.
Yiyecekleri Satın Almak Kadar Uygun Koşullarda Saklamak da Önemlidir.
 • Pirinç bulgur kuru fasulye nohut gibi besinleri içerindeki taş toprak ve diğer yabancı maddeleri ayıkladıktan sonra bez torbalarda saklayınız.
 • Yağları kapalı olarak serin ve ışıksız yerde sakayınız.
 • Taze sebzeler dayanıksızdırlar. Ispanak marul gibi sebzeleri köklerindeki çamur toz ve toprakları gidecek şekilde yıkadıktan sonra naylon torbalara koyarak buzdolabında 3-5 gün saklayabilirsiniz. Diğer taze meyve ve sebzeleri de çamurluysa yıkadıktan sonra çamuru değilse yıkamadan naylorı torbalara koyarak buzdolabında saklayınız. Naylon torbanın birkaç yerinde delik olursa. saklanırken fazla nemden çürürneleri önlenir.
 • Patatesi orta nemli karanlık hava akımı olan yerde saklayınız. Kuru soğanı serin ve kuru yerde saklayınız.
 • Günlük tüketeceğinizden çok et satın aldığınızda pişirilecek miktarlara ayırarak buzlukta birkaç hafta saklamanız mümkündür.
 • Yumurtayı buzdolabında bir iki hafta (tazeliğini yitirmeden) saklayabilirsiniz. Yumurtayı yıkamadan saklayınız ve kullanacağınız zaman yıkayınız.
 • Her türlü sütü buzdolabında saklayınız.
 • Pastörize sütü yazın bir gün kışın iki-üç gün içinde tüketiniz.
 • Hiçbir işlem görmemiş sütü önce kaynatınız ve iki gün içinde kullanınız.
 • Uzun ömürlü sütü açtıktan sonra en geç üç gün içinde tüketiniz.
 • Ekmeği günlük alınız. Naylon torba içinde uzunca süre tutulan ekmek küflenebilir. Küfler görünür olabileceği gibi gözle görünmeyebilir. Ekmek iki günden daha uzun bekleyecekse buzluğa koyarak dondurunuz. Yenmeden bir saat önce buzluktan çıkarınız.
 • Eğer derin dondurucuya sahipseniz yiyeceklerinizi daha uzun süre saklayabilirsiniz. Ancak derin dondurucudan çıkardığınız yiyecekleri; çözüldükten sonra yeniden dondurmayınız.
 • Satın aldığınız dondurulmuş gıdaların etiketlerini mutlaka okuyunuz.


kaynak: sanayi.gov.tr
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, elif adlı üyemize teşekkür etti.
adore (05-02-2010), Mahperver  (05-02-2010)

Alt 12-04-2012, 10:08   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

offf bulamadım :(
 

Alt 04-05-2012, 09:53   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

herşey çok uzun...hiçbişi anlamadım
 
Alt 07-01-2013, 09:00   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Yaşamımızın devamı için önem taşıyan gıda maddelerini satın alırken ya da saklarken gerekli önemi gösteriyor muyuz? Besinlerin satın alınmasından hazırlanması ve pişirilmesine kadar geçen her aşamada amacın hem besinin hijyenini sağlamak hem de besin değerini korumak gerektiğini biliyor muydunuz?

Tüm gıdaları satın alırken ilk önce son kullanma tarihlerine ve ambalajının zarar görmemiş olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Satınalmada dikkat edilecek püf noktalar

Tüm gıdaları satın alırken son kullanma tarihi ambalajının zarar görmemiş olması gibi özelliklerine bakılarak satın alınmalıdır.
Ekmek ve benzeri gıdaları satın alırken ambalaj içinde olanları tercih etmek daha güvenlidir.
Patates alırken yeşillenmemiş yarık ve çatlakları olmayanlarin tercih edilmesi gerekir.
Pastorize olmayan sütten yapılmış peynir tüketilmemelidir. Bu nedenle açık peynirler yerine kapalı kutularda satılanları almak daha güvenli olacaktır.
Süt hazır meyve suyu satın alırken UHT (Ultra High Temperature) yöntemi ile paketlenen Tetra Pak kutuda olanlar tercih edilmelidir. Bu ürünler besin değerini daha az kaybetmiş olanlardır ve kullanılan yöntem hijyenik olarak en güvenilir teknolojiyle hazırlanıp paketlenen yöntemdir.
İyi pişmemiş et ürünlerinin tüketimi bazı mikroorganizmaların bulaşması açısından oldukça riskli ve tehlikelidir.
Plastik kaplarda saklanan asitli gıdalar içinde bulundukları kaplarla temas ederek zararlı maddelerin besinin içine geçmesine neden olabilir.Örneğin turşu portakal suyu gibi gıdalar plastik kaplarda saklanmamalıdır.
Diyet ürünlerin satın alınmasında dikkat edilecek püf noktalar

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de şişmanlığın ve buna bağlı olarak oluşan hastalıkların giderek artmasıyla düşük kalorili ürünlere olan talep artmıştır. Tüketiciler bu ürünleri kullanırken üzerinde ‘light %0 yağlı diyet şekersiz’gibi ibareler görmektedirler.

Bir ürünün light olması veya şekersiz olması o ürünün kalorisinin düşük olduğunu göstermez. Bir ürünün light olması bu ürünün yağının veya kalorisinin azaltılmış olduğu anlamına gelir.Ancak yağı azaltılmış ürün mutlaka düşük kalorili olmak zorunda değildir.

Çünkü ürünün yağının azaltılması işlemi sırasında yağı azaltılırken diğer besin öğelerinin içeriği artabilir. Karıştırılan diğer bir konu ise üzerinde diyet yazan ürünlerin kalorisiz olup istenildiği kadar yenilebileceği düşüncesidir. Oysa bu mümkün değildir; diyet bisküvi olarak satılan ürünler markasına göre farklılık göstermekle beraber ortalama olarak 2-3 adet diyet bisküvinin kalorisi 1 dilim ekmekteki kaloriye eşittir.

Diyabet hastaları için piyasada ‘diyabetik’etiketi ile satılan ürünlerde şeker yerine yapay tatlandırıcılar kullanılmaktadır. Bunların yağ miktarları azaltılmış olmayabilir. Bu durumda zayıflama diyetlerinde kullanımı uygun olmayacaktır.

Bu ürünlerin piyasadaki yeri kaçınılmazdır.Ayrıca artan hastalıklarla birlikte bu ürün çeşitleri hayatımızda yer almalıdır. Ancak ürünün üzerinde ürün hakkında daha ayrıntılı bilgiler içeren etiketler bulunmalıdır. Bu hem ürünün daha güvenilir olmasını hem de üründen daha verimli bir şekilde yararlanmayı sağlayacaktır.

Bununla birlikte bu ürünlerin diyetisyenler ve gıda mühendisleri gibi uzmanların yer aldığı belirli kuruluşlar tarafından kontrol edilmesi ve denetlenmesi gereklidir.

Etiketlerin Anlamları

Diyabetik: Şeker yerine tatlandırıcı ile hazırlanmış ürünlerdir .Ürünün yağı ve kalorisinde azalma olmayabilir.
Light:Yağı %40 azaltılmış ürün veya kalorisi %25 azaltılmış anlamındadır.
Diyet:Kalorisi azaltılmıştır ancak içinde şeker bulunabilir.
Piyasada bulunan bu tür ürünlerin bazıları ülkemize yurt dışından ithal edilerek gelmektedir. Yurt dışında bu ürünlerin yapım aşamasından etiketlenmesi ve sunumuna kadar geçen tüm süreçler profesyönelce yürütülmekte ve denetimler belirli kuruluşlarca yapılmaktadır.

Bu ürünlerde bulunan etiketlerde tüketiciyi aydınlatıcı ve besinin içeriği ile ilgili her türlü bilgi bulunmaktadır. Ancak ülkemize girişi sırasında bu etiketlerin bazıları Türkçeye çevrilmekte bazıları ise çevrilmemektedir. Bu noktada tüketicilerin bilgi edinmelerini zorlaşmaktadır

Gıdaları saklarken dikkat edilecek püf noktalar

Pişmiş gıdalar buzdolabında saklanırken rafın en üstünde saklanmalıdır. Bu sayede çiğ ve mikrop barındırabilecek olan gıdalardan pişmiş gıdanın içine suyunun akması engellenmiş olur.Özellikle çiğ et/tavuk gibi gıdalar dolapta saklanırken ya da çözdürülürken dolabın en alt bölümünde veya çözdürme bölümlerinde bekletilmelidir.
Yağlar serin ışıksız ortamda saklanmalıdır.
Yumurta buzdolabında yıkanmadan saklanırsa besin değerini korumuş olur. Ancak kullanımdan hemen önce dış yüzeyi iyice yıkanmalıdır.
Gıdaları açıkta saklarken sıcaklık ve neme dikkat edilmelidir. Örneğin patates aydınlıkta yeşillenir. Bu nedenle serin kuru ve ışıksız bir dolapta saklanmalıdır. Ekmek iki günden fazla saklanacaksa açıkta değil buzdolabında saklanmalıdır.
Hazırlama ve pişirmede besin değerini artırıcı bazı öneriler

Hamuru mayalandırmak besin değerini arttırır.
Beyaz un yerine tam buğday unu besin değeri olarak daha yüksektir.
Şeker yerine pekmez kullanımı hazırlanan gıdanın besin değerini arttırır.
Kurubaklagiller iyi pişirilirse besin değeri artar.
Ekmek çok kızartılırsa besin değeri azalır.
Sebzeler kavrulur veya haşlanıp suyu dökülürse besin değeri azalır
Yoğurdun yeşil suyu atılmamalıdır. Çünkü riboflavinden (B2 vitamini) zengindir.Yoğurt tüketilmeden hemen önce karıştırılabilir ya da kek poğaça gibi gıdalar hazırlanırken kullanılabilir.
Taze meyve suları ve doğranmış sebzeler açıkta bırakılırsa veya hemen tüketilmezse besin değeri azalır.
Gıdaların temel olarak en iyi pişirme şekli kavrulmadan ve kısık ateşte pişirilmesidir. Besin değerini kaybetmemesi için kavrulmaması kızartılmaması gerekir.
 
Alt 23-03-2013, 07:24   #5 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

Çok ama çok önemli bilgiler.Yukarıda da bahsedildiği gibi aylık gelirimizin büyük bir bölümü sadece beslenmeye gittiği için bu konuya aslında çok önem vermeliyiz.Aldığımız ürün kalitesineiçerdikleri maddelere genelde pek önem vermiyoruzhep fiyatına göre alışveriş yapıyoruz halbuki önemli olan sağlıklı beslenmek.Bazen miktar olarak biraz daha az ama daha kaliteli ve sağlıklı ürünler tüketmek uzun vadede bize olumlu olarak geri dönecektirşunu unutmamalıyız kibeslenme alışkanlıkları sağlık üzerinde çok önemli bir yer tutmaktadırbeslenmeye yapılan yatırım kendi sağlığınıza yaptığınız yatırımdır.
popkiss isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (23-03-2013)
Alt 12-10-2014, 09:53   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok kötü yaa:( hiç birşey anlamadım. araştırmamı yapamıcam galiba :(
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yiyecek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yiyecek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? konusu, BESLENME / Genel Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yiyeceklerimizin seçiminde ve korunmasında dikkat edilmesi gerekenler, yiyeceklerimizin seçiminde ve korunmasında nelere dikkat etmeliyiz, yiyeceklerin seçiminde ve korunmasında dikkat edilmesi gerekenler, yiyeceklerimizi alırken nelere dikkat etmeliyiz, yiyecek seçiminde ve korunmasında dikkat edilmesi gerekenler, yiyecek alırken nelere dikkat etmeliyiz, yiyeceklerimizi seçerken nelere dikkat etmeliyiz, yiyeceklerimizin seçiminde ve korunmasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, besinleri alırken nelere dikkat etmeliyiz, yiyeceklerin seçiminde ve korunmasında nelere dikkat etmeliyiz, besinleri seçerken nelere dikkat etmeliyiz, yiyeceklerimizin seçiminde ve korunmasında dikkat edilmesi gerekenler kısa, yiyeceklerin seçiminde ve korunmasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, yiyeceklerimizin seçiminde dikkat edilmesi gerekenler, yiyeceklerimizin korunmasında dikkat edilmesi gerekenler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Netbook Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? elif Teknoloji 7 25-06-2012 03:25
Çanta alırken nelere dikkat etmeliyiz ? elif Bayan Ayakkabı ve Çanta Modası 0 16-01-2010 01:07
Çizme alırken nelere dikkat etmeliyiz? elif Bayan Ayakkabı ve Çanta Modası 0 16-01-2010 01:06
Pırlanta Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Bkmlyz Takı ve Aksesuar Modası 1 10-06-2009 05:17
Cilt bakım maskelerini uygularken nelere dikkat etmeliyiz nimlahza Cilt Maskeleri 0 24-03-2009 02:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.