bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-03-2013, 12:12   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?

Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?-Defne Sabunu Hakkında Detaylı Bilgi-Defne Sabunu Hangi İlimizde Meşhurdur?


Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?


Sağlığın ve güzelliğin mucize bitkisi defne Hatay'ın simgelerinden biri Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Sonbaharda toplanan defne meyvelerinden elde edilen defne yağı ile yapılan el yapımı doğal defne sabunu yörenin en önemli kültürel zenginlikleri arasında Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? İlaç yapımında ve cilt bakımında kullanılan mucize bitki defne Hataylıların günlük yaşamında ve kültürlerinde çok önemli bir yere sahip Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Mitolojide güneş tanrısı Apollon'dan kaçan su perisi Daphne'nin defne ağacına dönüşmesiyle kutsal sayılan defne ağacı antiseptik özelliği ile de sağlık yönünden önemli bir bitki Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?

Defne sabununa ‘gar’ diyen Hataylıların neredeyse tümü bu sabunu kullanıyor Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Özellikle sonbaharda Antakya'nın dar sokaklarında ellerinde malzemeleri ile gezen defne sabun ustaları vardır Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Bu ustalar mahalleleri dolaşarak sabun yaptırmak isteyen ailelere sabun yaparlar Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Evin bahçesinde bir köşede kazanlar kaynatılır büyük tahta kaşıklarla yapılan sabunlar öte tarafta kalıplara dökülerek kurumaya bırakılır Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Hatay'da her aile kendi sabununu ya evinde yapar ya da bir ustaya yaptırır Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Yaptırmaya imkanı yoksa tanınmış ustaların pazarda sattığı sabunlardan alır Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Genelde sabun yapımı ya da alımı bir yıllık ihtiyaca göre yapılıyor Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Yeşilin çeşitli tonlarındaki bu defne sabunları çoğunlukla kare şeklinde kesilir ve gazete kağıtlarına sarılarak kutularda bekletilir Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Defne ve zeytin yağının yeşil rengini almış olan defne sabunu yapımına ve içeriğine göre çeşitli tonlarda olabiliyor Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Yoğun bir şekilde defne kokan sabunlar çoğu zaman koku versin diye çamaşırların arasına da konuyor Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Güzel kokusunu suyla temasında çıkardığı beyaz köpükleriyle veren defne sabunu Akdeniz kültürünün bir parçası olan Hatay'da kozmetik ürünlerin başında geliyor Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?

Yıllardır defne sabunu yapan Mevlüt Sağır'ı Samandağ'ın Hıdırbey Köyü'nde ziyaret ettik Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? O da bizim için kazanlar kaynatıp defne sabununun nasıl yapıldığını gösterdi Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Hiçbir kimyasal ve hayvansal katkı maddesi olmadan tümüyle defne meyvelerinden ve zeytinyağından yapılan defne sabunun zahmetli üretimine tanık olduk Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Öncelikle gerekli malzemeler nedir diye soruyoruz Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Mevlüt Sağır şunları söylüyor: “Defne sabununun temel maddesi defne yağıdır o da defne meyvesinden elde edilir Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Defne sabunu içindeki defne yağı ne kadar çoksa o kadar kaliteli olur Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?


Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?


Kırmızı üzüme benzeyen defne meyvesi toplandıktan sonra kazanlarda suyunu çekene kadar kaynatılır Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Daha sonra telli tokmaklarda bu meyvelerin çekirdekleri kabuktan ayrılıncaya kadar dövülür Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Daha sonra üzerine eklenen bir miktar su 100 derecede kaynatılır Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Sonra meyvenin içindeki yağlar su yüzeyine çıkar Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? O yağ defne sabunu yapımında kozmetik sektöründe kullanılır Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?

Sabun yapımı için bir de köstük dediğimiz sabuncu sodası kullanılır Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Bu madde yağın katılaşarak sabun haline gelmesini sağlıyor Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Sabun yapımında kullanacağımız su mutlaka temiz olmalı Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Bu hem sağlık hem de sabunun görünüşü için çok önemli Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Temiz su köstüğün içindeki zararlı maddeleri alır kalan maddeler de sabunu katılaştırır Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?


Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?


Kazanlarımızda ısınmış suyun içine defne yağlarını döküyoruz Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Bir miktar da zeytinyağı ekliyoruz Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Zeytinyağı ciltte yumuşaklık sağlar Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Yüzde 2-3 gibi Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?
Köstük dediğimiz maddeyi suda erittikten sonra kazanımıza yavaş yavaş ilave ediyoruz Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Elle üretim yaptığımız için büyük bir özen göstermemiz gerekiyor Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Köstük eğer kaynarken karıştırılmazsa taşar bu nedenle sürekli karıştırmak gerekiyor Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Fabrikasyonda kurutma işini hızlı yapıyorlar ancak biz bu süreyi daha uzun tutuyoruz Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?

Böylece sabun daha uzun sürede daha sağlıklı bir şekilde sertleşiyor Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? 20-30 dakikalık bir sürede sabun karışımı istenen kıvama gelir Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Kazandan indirdiğimiz karışımı vakit geçirmeden kalıplara dökeriz Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Normal hava koşullarında bu kalıplarda karışım bir gün bekler Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Kuruduktan sonra belli ebatlarda keseriz ve tekrar kuruması için sereriz Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?
Normalde kuru sabunun kokusu su ile temas ettiğinde ortaya çıkıyor Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Suyla ilk temasta bembeyaz bir köpürme yapar Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Defne sabunu sağlık ve güzelliğin binlerce yıllık sırrıdır” Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?


Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?

DEFNE SABUNUNUN FAYDALARI

Hatay'ın önemli turistik ürünlerinden birini oluşturan defne sabunu yurtiçi ve yurtdışından büyük talep görüyor Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Bunun nedeni hiç kuşkusuz tamamen doğal maddelerden yapılması ve sağlık-güzellik kaynağı oluşu Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?
Defne sabununun faydaları:

- Saç dökülmesi ve kepeklenmeye karşı etkilidir Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?

- Antiseptik özelliğinden dolayı tüm vücut parazitlerine egzama ve mantar hastalığına karşı faydalıdır Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?

- Ergenlik sivilcelerine saç diplerindeki yara ve tahriplere karşı etkilidir Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?

- Derideki gözenekleri açar ve rahatlattığı için cilde faydalıdır Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?

- Varisleri rahatlatır Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?

- Doğal kokusu ve kimyasal yapısı ile evdeki dolaplarda haşerelerin barınmasını engeller Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?

Antakyanın meşhur Defne sabunlarını merak edip biraz bakındım sağa sola Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Söylenenlere bakılırsa bu sabunların için hiçbir katkı maddesi yok Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? % 100 doğal olduğu savunulan bu sabunların zeytin ve defne ağaçlarının yağlarından ve yine doğal ve el yapımı yöntemlerle üretilirmiş Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? hiçbir şekilde Hayvansal Yağ Prina yağı Don yağı boya parfüm aroma deterjan vb içermiyormuş Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?
Bir çok yararının olduğu bilimsel yöntemlerle kanıtlanmıştır Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Yanlız arkadaşlar dikkat edin popüler olduktan sonra bu sabunlarından sahteleri yapılmakta ve piyasaya sürüldüğüde söylenmektedir Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Önemli bir not ise kullandıktan sonra bu sabunu kuru yerde muhafaza etmeniz öneriliyor Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?

Yararları
1 Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Saç dökülmesini önler
2 Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Kepek sorununun giderilmesinde etkilidir
3 Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Saçı besler kuvvetlendirir doğal parlaklık ve yumuşaklık verir
4 Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Vücut üzerinde dinlendirici etkisi bulunmaktadır
5 Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Kuru cildi nemlendirir canlandırır yumuşatır
6 Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Antiseptik ( mikrop öldürücü ) özelliği sayesinde mantar ekzama pişik sedef sivilce tahriş alerji gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur
7 Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Hassas ciltlerde güvenle kullanılabilir Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?
8 Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? Traş köpüğü yerine kullanılabilir Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? (kullanırkenr ıslak cilde direkt sürülerek uygulandığında traş jeli traş köpüğü gibi ürünlere kıyasla çok daha etkili ve daha yumuşak sonuç elde edildiğini belirtmişlerdir Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?)ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 04-02-2015, 05:14   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Merhaba antakyalıyım ve 1960 dan bu yana ailemiz ve sevdiklerimiz için defne sabunu üretiyoruz. Bu yıl satışına başladık ve doğal sabun severlere gönderim yapılabilir nilgun_cengiz@hotmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. En iyi kaliteye ulaşmak için aldığımız her parti yağı saflığını ölçmek için test ediyoruz. Sabun üretiminde en sağlıklı yol olan sulu sistemle butik tarzı üretim yapıyoruz.


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Defne Sabunun Faydaları Nelerdir?

Defne Sabunun Faydaları Nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: defne sabunu, hatay defne sabunu, yeşil sabun faydaları, defne sabunu faydaları, dapne defne sabunu kullananlar, defne meyvesi, hatay sabunu, cyan vucuda temas ettiginde hangi ilac kulallanilir, hatayin meshur kozmetik urunleri nelerdir, daphne bitkisel sabunu saça faydası ne, defne sabun, akdeniz sabunu, yeşil kalıp defne sabunun faydaları, antakyanın en meşhur defne sabunu, zeytinyağlı defne sabunu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kahkaha Atmanın Faydaları Nelerdir? - Gülmenin Faydaları Nelerdir? elif Sağlığımız 1 17-10-2014 11:34
Sabun - Sabunun Önemi - Sabunun Önemi Nedir? elif Soru Cevap 0 19-02-2013 06:16
Arı Poleni Faydaları - ArıPoleni Faydaları Nelerdir? gizem Soru Cevap 1 02-05-2012 03:54
Defne Yaprağı Yararları Nelerdir elif Alternatif Tıp 0 09-09-2010 10:07
Defne Uçucu Yağı Faydaları ve Kullanımı CooLKadin Alternatif Tıp 0 26-04-2009 11:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats