bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-03-2013, 01:32   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir?

Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Eşyalarında Kullanılan Taşların Oluşumu Nasıldır?-Oluşum Kökenlerine Taş Çeşitleri Hakkında Bilgi

SÜS TAŞI TANIMI

Süs taşları ya da kıymeli taşlar olarak tanımlanan malzemeler yarı kıymetli ve kıymetli süs taşları olmak üzere iki grup altında incelenirler Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Süs taşları doğada yaygın olarak bulunan karbon aluminyum silisyum kalsiyum ve magnezyum gibi elementler tarafından oluşturulur Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Doğada çeşitli fiziksel ve kimyasal koşullar altında özellikle büyük basınç altında oluşmuşlardır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Sertlikleri 6’nın üzerindedir Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Mücevher taşlarının incelenmesi ile uğraşan bilim dalına gemoloji bilim adamlarına da gemolog adı verilmektedir Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Süs taşları kullanım alanlarına göre üç grup altında toplanır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir?

A) Endüstriyel süs taşları: Bunlar yapay elmas kristal kuvars gibi endüstri dallarında kullanılan kıymetli taşlardır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir?
B) Mücevher taşları : Ziynet eşyalarına monte edilerek kullanılan elmas zümrüt ve yakut gibi kıymetli süs taşlarıdır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir?
C) Süsleme taşları: Kıymetli ve hatıra amacıyla kullanılacak eşyaların süslemesinde kullanılan taşlardır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir?

SÜS TAŞLARINI DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Süs taşlarının değerlendirilmesinde dört ana özellik aranır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Bunlar ; Güzellik dayanıklılık nadirlik taşınabilirliktir Bunların dışında; Kesilebilme parlatılabilme ışık yansıtma ışık kırma gibi özelliller de taşların değerini belirleyen en önemli özelliklerdendir Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Kökenlerine göre süs taşları organik ve kimyasal olmak üzere iki grup altında toplanır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Örneğin Oltu taşı ve Kehribar organik kökenli süs taşlarıdır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Opal ve Ametist ise kimyasal kökenlidir Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Toplam sayıları 135 ten fazla olan kimyasal kökenli süs taşları bileşimlerine göre farklı gruplarda toplanabilirler Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir?

Kimyasal kökenli süs taşları

Silikatlar: Sayıları 45 kadardır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Örnek: Beril granat olivin jadeit nefrit opal zirkon spodümen topaz Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir?
Aluminosikatlar: Sayıları 50 kadardır Örnek feldspat lazurit krizoberil Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir?
Oksitler: Sayıları 20’den fazladır Örnek; Korendon hematit spinel Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir?
Borosilikat: Turmalin
Karbonat: Türkuaz
Sülfat: jips
Sülfür: Pirit
Elmas
Fosfat
Süs taşları yapay olarak ta elde edilmektedir Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Son yıllarda mücevher taşı veya endüstride kullanılacak kıymetli taşların doğal kaynaklardan yapılan üretimle karşılanamaması sonucu sentetik üretim artmıştır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir?

SÜS TAŞLARININ OLUŞUMU
Süs taşları az bulunur malzeme olarak hemen hemen tüm kayaçlar ve maden yataklarında bulunur Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Çeşitli doğal yollarla oluşmuşlardır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Örneğin yüksek sıcaklıkta magmadan silikatların kristalleşmesi metamorfik koşullar altında kristallenme veya yeniden kristallenme sulu çözeltilerden itibaren çökelme organik aktiviteler ile bunlardan ikisinin veya daha fazlasının aynı anda etkili olması sonucu süs taşları oluşabilmektedir Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Pek çoğu da plaser yataklanmalar halinde karşımıza çıkarlar Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir?

MAGMATİK KAYAÇLARA BAĞLI SÜS TAŞI OLUŞUMU

Ultrabazik kayaçlara bağlı boru şekilli kimberlitler içersinde elmas yatakları primer olarak bulunur Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Gök yakut diyopsit enstatit hipersten olivin ile granatlardan pirop rodolit ve uvarovit ultrabazik kayaçlara bağlı olarak oluşan diğer süs taşlarıdır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Pirop ve gök yakut ekonomik olarak değerlendirilebilenlerdendir Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Pegmatitler önemli süs taşı potansiyeli içeren mağmatik kayaçlardır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Anatas apatit aksinit zümrüt ve beril başta olmak üzere krizoberil kordiyerit diyopsit feldspat fluorit granat disten lazurit skapolit spodümen topaz turmalin ve zirkon gibi pek çok süs taşının kaynağı pegmatitlerdir Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Granit gibi bazı derinlik kayaçlarına bağlı olarak da süs taşı yatakları oluşmaktadır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Örneğin granat sfen zirkon kuvars felspat topaz kaynağı olarak granitler ve içerdikleri mikropegmatitler değerlendirilebilmektedir Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Asitten bazik bileşime kadar alkalin nitelikteki tüm derinlik kayaçlarında gök yakut plajiyoklas olivin pirop ve granat oluşumu olağandır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Ayrıca obsidyen ve diğer volkanik camlar da süs taşı olarak değerlendirlmektedir Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir?

METAMORFİK KAYAÇLARA BAĞLI SÜS TAŞI OLUŞUMU

Karbonatlı metamorfik kayaçlar özellikle kristalin kireçtaşları (mermerler) başta lazurit olmak üzere süstaşı olarak kullanılan spinellerin ana kaynağıdır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Bunlara bağlı olarak önemli yakut ve mavi yakut ile zümrüt yatakları oluşmaktadır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Ayrıca apatit aksinit kordiyerit diyopsit epidot grassular andradit fluorit skapolit sfalerit sfen stealit turmalin vilemit zensit gibi süs taşları olağandır bazıları bölgesel metamorfizmaya uğramış karbonatlı kayaçlarda izlenir Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Genellikle asidik intrüzif kayaçlarla ilişkli olup kontak metamorfizma ürünüdürler Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Karbonatlı olmayan metamorfik kayaçlardan şist ve gnayslarda zümrüt ve yakut ile karbonatlı metamorfik kayaçlarda bulunan tüm süs taşları bulunabilir Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Aktinolit anatas andaluzit aquamarin spessartin jadeit nefrit ile kaplan gözü ve jasp türü kuvars silimanit ve topaz da ekonomik boyutlu olabilir Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir?

HİDROTERMAL ÇÖZELTİLERE BAĞLI SÜS TAŞI OLUŞUMU

Opal kalsit epidot pektolit prehnit tomsonit ve kuvars kristalleri volkanik kayaçların kovuk ve çatlaklarında hidrotermal çözeltiler tarafından oluşturulurlar Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir?

ORGANİK KÖKENLİ SÜS TAŞ YATAKLARI

Sedimanter kayaçlar içersinde bulunan nadir süs taşlarıdır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Kehribar da bitkisel kökenli olup çam reçinelerinin fosilleşmesi ile oluşmuştur Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? Sedef ise ince taneli aragonit kristallerinden oluşan bir süstaşıdır Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir?

Süs Eşyalarında Kullanılan Taşlar Nelerdir?-Süs Taşı Tanımı Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: süs taşları nelerdir, süs taşları isimleri, süs taşı nedir, süs taşları isimleri ve özellikleri, süs eşyasında kullanılan kayaçlar, sus tasi nedir, sus esyasinda kullanilan taslar, süs taşı isimleri, süs eşyası olarak kullanılan taşlar, takı ve süs eşyasında kullanılan taşlar, süs eşyalarında kullanılan taşlar, süs taşı çeşitleri, organik taşlar nelerdir, süs kayac taslari, süs taşları adları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İletişim nedir? Tanımı,Örnekleri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 26-12-2016 10:39
Hastalık Nedir? - Hastalığın Tanımı elif Sağlığımız 4 14-10-2015 11:35
Maddenin Tanımı Nedir elif Soru Cevap 0 25-03-2013 05:58
Coğrafi Keşiflerin Tanımı Nedir? elif Coğrafya 0 12-12-2011 11:46
Coğrafyanın Tanımı Konusu Bölümleri Nelerdir? elif Coğrafya 0 26-02-2011 10:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats