bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-03-2013, 12:46   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Kişiliği?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?-Mimar Sinanın Hayatı?


Mimar Sinan'ın Allah'ın sevgili kullarından biri olduğu kanaatindeyiz Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Allah yaptığı hayırlarını kıyamete kadar amel defterine yazsın Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Kısaca Hayatı:


Mimar Sinan Kayseri’nin Ağırnas köyünde doğduğu tahmin edilmektedir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? 1511'de Yavuz Sultan Selim zamanında devşirme olarak istanbul'a geldiği bir söylentiden ibarettir bu konuda hiçbir bilgi yoktur Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Mimar olarak Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferine katıldı Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Belgrad Seferine Yeniçeri olarak katıldı Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? 1522’de Rodos Seferine Atlı Sekban olarak katılıp 1526 Mohaç Meydan Muharebesi'nden sonra gösterdiği yararlıklar sebebiyle takdir edilerek Acemi Oğlanlar Yayabaşılığına (Bölük Komutanlığına) terfi ettirildi Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

1533 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın İran Seferi sırasında Van Gölü'nde karşı sahile gitmek için Mimar Sinan iki haftada üç adet kadırga yapıp donatarak büyük itibar kazandı Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? İran Seferinden dönüşte Yeniçeri Ocağında itibarı yüksek olan Hasekilik rütbesi verildi Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Bu rütbeyle 1537 Korfu Pulya ve 1538 Moldavya seferlerine katıldı Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? 1538 yılında Hassa başmimarı oldu Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Mimar Sinan’ın Mimarbaşılığa getirilmeden evvel yaptığı üç eser dikkat çekicidir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Bunlar: Halep’te Husreviye Külliyesi Gebze’de Çoban Mustafa Külliyesi ve İstanbul’da Hürrem Sultan için yapılan Haseki Külliyesidir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Halep’teki Hüsreviye Külliyesinde tek kubbeli cami tarzı ile bu kubbenin köşelerine birer kubbe ilave edilerek yan mekanlı cami tarzı birleştirilmiş ve böylece Osmanlı mimarlarının İznik ve Bursa’daki eserlerine uyulmuştur Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Külliyede ayrıca avlu medrese hamam imaret ve misafirhane gibi kısımlar bulunmaktadır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Gebze’deki Çoban Mustafa Paşa Külliyesinde renkli taş kakmalar ve süslemeler görülür Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Külliyede cami türbe ve diğer unsurlar ahenkli bir tarzda yerleştirilmiştir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Mimar Sinan’ın İstanbul’daki ilk eseri olan Haseki Külliyesi devrindeki bütün mimari unsurları taşımaktadır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Cami medrese sübyan mektebi imaret darüşşifa ve çeşmeden oluşan külliyede cami diğer kısımlardan tamamen ayrıdır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Mimar Sinan’ın Mimarbaşı olduktan sonra verdiği üç büyük eser onun sanatının gelişmesini gösteren basamaklardır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Bunların ilki İstanbul'daki Şehzade Camii ve külliyesidir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Dört yarım kubbenin ortasında merkezi bir kubbe tarzında inşa edilen Şehzade Camii daha sonra yapılan bütün camilere örnek teşkil etmiştir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Süleymaniye Camii Mimar Sinan’ın İstanbul’daki en muhteşem eseridir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Kendi tabiriyle kalfalık döneminde 1550-1557 yılları arasında yapılmıştır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Mimar Sinan’ın en büyük eseri ise seksen yaşında yaptığı ve "ustalık eserim" diye takdim ettiği Edirne’deki Selimiye Camiidir (1575) Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Mimar Sinan Mimarbaşı olduğu sürece birbirinden çok değişik konularla uğraştı Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Zaman zaman eskileri restore etti Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Bu konudaki en büyük çabalarını Ayasofya için harcadı Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? 1573’te Ayasofya’nın kubbesini onararak çevresine takviyeli duvarlar yaptı ve eserin bu günlere sağlam olarak gelmesini sağladı Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Eski eserlerle abidelerin yakınına yapılan ve onların görünümlerini bozan yapıların yıkılması da onun görevleri arasındaydı Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Bu sebeplerle Zeyrek Camii ve Rumeli Hisarı civarına yapılan bazı ev ve dükkanların yıkımını sağladı Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

İstanbul caddelerinin genişliği evlerin yapımı ve lağımların bağlanmasıyla uğraştı Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Sokakların darlığı sebebiyle ortaya çıkan yangın tehlikesine dikkat çekip bu hususta ferman yayınlattı Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Günümüzde bile bir problem olan İstanbul’un kaldırımlarıyla bizzat ilgilenmesi çok ilgi çekicidir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Mimar Sinan 84 cami 52 mescit 57 medrese 7 darül-kurra 20 türbe 17 imaret 3 darüşşifa (hastane) 5 su yolu 8 köprü 20 kervansaray 36 saray 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 365 eser vermiştir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Büyükçekmece Köprüsü üzerinde kazılı olan mührü şöyledir: Elfakiru Hakir Ser Mimaranı Hassa (Değersiz ve muhtac kul Saray özel mimarlarının başkanı) Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Hizmet eri Sinan

Başarılarıyla kırk yaşlarında “reis-i mimarân-ı dergâh-ı âli” rütbesini almış ve vefatına kadar mimarbaşı olarak vazife yapmıştır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Sinan mimarlıkta orijinal eserler verebilecek derecede sanat bakışına ve teknik birikime sahip üst seviyede bir Osmanlı bürokratı idi ve Osmanlı’daki bütün inşaat işlerinin idaresi elindeydi Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Sinan yaptığı işlerle bize güzel bir örnek olduğu gibi insanlığa kazandırdığı eşsiz eserleriyle de hizmetin doruklarında yer almıştır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Mütevazı Sinan


Mimar Sinan’ın aralarında Selimiye ve Süleymaniye gibi dünyanın en muhteşem âbideleri kabul edilen birçok caminin de bulunduğu yüzlerce eserine üç kıtaya yayılan Osmanlı topraklarının hemen her köşesinde rastlanır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Böyle bir şeref insanlık tarihinde kaç mimara nasip olur Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Ancak o muhteşem mimar mütevâzılığını dervişlik terbiyesi ile yetişmiş her Osmanlı sanatkârı gibi imza ve mühründe ortaya koymaktadır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Kişiliğini ön plâna çıkarmamak için adının başına mütevazı sıfatlar eklemiştir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? İmzası istifli tarzda daha önce de aktardığımız gibi “El-fakir Sinan sermi’mârân-ı hassa” yazar Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Mührünün ortasında “El fakîr-ül hakîr Sinan” (zavallı fakir Sinan) alt bölümünde “Pir ser-mimârân habâr müstement” (aciz mimar başının mührü) ve üst bölümünde “bende-i miskîn kemîne derdmend” (Çok fakir değersiz dertli) sözleri yer almaktadır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Sinan’ın Şehzade Camii’nde Süleymaniye’de Selimiye’de ve diğer eserlerinde imzasına rastlanmamıştır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Tek istisna eski Topkapı-Silivri yolu üzerindeki Büyükçekmece Köprüsü’dür Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Sinan’ın bilinen tek mimar imzasının bulunduğu kitabesi üzerinde “Gafara-Allahu lehu ve lil mübâşirîn” (Allah onu ve burada çalışanları bağışlasın) yazmaktadır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Ayrıca Sinan eserlerinin inşaatında işçilerle birlikte çalışacak taş taşıyacak harç karacak kadar mütevâzı idi Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Belki de eserlerinin her aşamasında birlikte çalıştığı insanlara nasıl çalışmaları gerektiğini bizzat göstermek ve ortaya çıkmakta olan eserin beyninin içindeki projeye uygun olup olmadığını kontrol etmek istemiştir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Sanatkâr Sinan


Elleriyle eserini yapana işçi; elleri ve beyni ile eserini yapana zanaatkâr; elleri beyni ve gönlü ile eserlerini yapana ise sanatkâr denmektedir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Sinan bir sanatkâr idi o Osmanlı medeniyetini her yönüyle eserlerine yansıtmıştır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

İbadet alanını tek kubbe altında toplayarak bununla Allah’ın birliğini ifade etmeye çalışmıştır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Sinan’ın çıraklıktan ustalığa geçiş eserlerine bakıldığında çıraklık eseri Şehzade Camii’ne kalfalık eseri Süleymaniye’ye ve ustalık eseri Selimiye’ye kadar hep bu tek kubbeyi büyütmeyi başardığını görmekteyiz Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Eserlerinde kubbeleri büyütürken ağırlığını ve basıncını iyi bir şekilde temele iletmiştir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Sinan Selimiye Camii’ni yaparak 6 Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? yy’dan bu yana tek kubbe altındaki en büyük yapı olan Ayasofya’nın kubbesi büyüklüğünde bir kubbeyi Osmanlı’ya kazandırmıştır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Sinan’ın çağdaşı olan Rönesans ustası Michelangelo (Mikelanj)’ın yaptığı San Pietro (Sen Piyer)’in çatlayan kubbesini Romalı demirciler bir kasnakla kurtarmaya çalışırken Sinan; eserlerinde en güzel örneklerini verdiği kubbelerin insanlık var oldukça dimdik ayakta kalabileceğini gösteriyordu Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Sinan’ın mekânları İslâm düşüncesini yansıtan subjektif mekânlar olduğu kadar insana huzur veren faktörleri de içermektedir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Öyle ki mekânların ferahlığıyla sağlamlığı insanda bir güven ve huzur duygusu oluşturmaktadır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Sinan eserlerini yaparken temsil ettiği misyonu unutmamıştır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Sinan gibi atalarımız sahip oldukları duygu ve düşüncelerini eserlerine yansıtarak takdire şayan bir medeniyetin oluşumuna katkıda bulunmuşlardır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Sinan’ın eserleri yalnız Osmanlı mimarisinin değil dünya mimarisinin de en önemli mirasları arasındadır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Ehil Sinan


Sinan pratikten yetişmiş aldığı eğitimle geometriye hâkim olmuştur Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Geometriyi iyi kullanan bir mühendis olduğu eserlerine bakıldığında görülmektedir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Geometri bilgisini teorik araştırmalar için kullandığını gösteren bulgular yoktur Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Mimarbaşı iken ekibi ile Osmanlı topraklarında önemli eserlere imza atmıştır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Ayrıca Sinan tasarımlarında insanı ön plânda tutmuştur Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Eserlerindeki kapı pencere ve revaklar kullanıma uygun tasarlanmıştır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Genç yaşta ehil bir inşaat ustası olduğundan normalden daha büyük bir yaşta devşirme olarak Osmanlı ordusuna seçilmiştir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Askerî mühendis olarak göz doldurmuş Osmanlı’da baş mimar makamına atanmış ve devletin inşaat işlerini idare etmiştir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Sinan ve insan yetiştirme

Sinan sahip oluğu mimarlık ve mühendislik birikimini yeni nesillere aktarmak için çok sayıda mimar yetiştirmiştir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Sinan ekolünün Lâle Devri’ne (1718) kadar devam ettiği bilinmektedir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? İnsan yetiştirmenin kesintiye uğramasıyla yahut tamamen son bulmasıyla 18 Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? yüzyıldan itibaren büyük kamu yapılarının değil yapımı tamiri için dahi yabancı mimarlara başvurulmuş ve ülkede mimarlık kültürü yok olmaya başlamıştır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Öyle ki camilerin akustik açıdan tasarımını zorlaştıran kubbelerinin akustik performansını artıran boşluklu rezonatör teknolojisi Osmanlı’nın son dönemlerinde unutulmuş ve hatta var olanlar ne yazık ki korunamamıştır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Sinan eğitime verdiği önemle sadece yaşadığı döneme değil ölümünden sonraki dönemlerde de ekolünü canlı tutabilmiştir Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Mimar Sinan şöhretine ve servetine rağmen geride bir şey bırakmamış kazandıklarını kurmuş olduğu vakıflara bırakmıştır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? O Yüce Yaratıcı’nın gösterdiği yolda yürüyen bir insandı Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? Geleceği görmüşçesine eserleriyle “Dinin terakkiye mâni olduğu” safsatasını çürütmüştü Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? O ilme talip olmuş azimle çalışmış ve dünyanın takdir ettiği birçok esere imza atmıştır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Eserlerinin bir kısmı İstanbul’dadır Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? 1588’de İstanbul’da vefat eden Mimar Sinan Süleymaniye Camii'nin yanında kendi yaptığı sade türbeye gömüldü Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Mimar Sinan Türbesi İstanbul Müftülüğü'nün sütunlu kapısından çıkınca hemen solda iki caddenin kesiştiği noktada Fetva Yokuşu sonunda solda Süleymaniye Camii'nin Haliç duvarının önünde beyaz taşlı sade bir türbedir


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi?

Mimar Sinan Kimdir?-Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: mimar sinan kimdir eserleri nelerdir hakkında bilgi, mimar sinan eserleri hakkında bilgi, mimar sinan eserleri performa, mimar sinan eserleri hakkinda genel kultur, mimar sinan ın yaptığı eserler, mimar sinan performans ödevi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mimar Sinanın Eserleri Hakkında Bilgi Я Soru Cevap 0 17-03-2013 03:31
Mimar Sinan Broşürü - Mimar Sinan Broşürleri elif Soru Cevap 0 21-02-2013 03:18
Mimar Sinan Performans Ödevi elif Eğitim ve Öğretim 0 03-03-2012 04:13
Mimar Sinan Önemli Eserleri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 26-02-2012 06:39
Mimar Sinanın Eserleri elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 05:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats